نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
نگهداری از یخچال فریزر جهت افزایش عمر
زمان مطالعه: 7 دقیقه

۱۰ نکته مهم جهت افزایش طول عمر یخچال فریزر، نگهداری و مراقبت از یخچال

نگهداری از یخچال فریزر با استفاده از محافظ برای اتصال به برق

استفاده از محافظ برق برای جلوگیری از خرابی یخچال

یکی از کارهایی که نقش بسزایی در نگهداری و جلوگیری از خرابی های احتمالی یخچال دارد؛ استفاده از محافظ برای اتصال دوشاخه یخچال به برق است. نوسانات جریان برق عاملی است که موجب می‌شود برق منزل به طور ناگهانی قطع شود.

در مواقعی که میزان استفاده از انرژی برق زیاد باشد، برق به اندازه کافی به همه خانه‌ها نمی‌رسد. این مسئله باعث قطع شدن یا وصل شدن برق می‌شود. وجود این نوسانات، باعث آسیب رسیدن به قطعات و وسایل الکترونیکی می‌شود.

محافظ برق وسیله‌ای است که از یخچال یا هر وسیله برقی در برابر نوسانات جریان برق و اتصالات کوتاه جلوگیری می‌کند. بنابراین برای مراقبت از برد یخچال فریزر و قطعات مهم دیگر آن ، برای همیشه از محافظ در هنگام اتصال دوشاخه به برق استفاده کنید.

بستن سریع درب یخچال و محکم کردن آن؛ روشی ساده، ولی بسیار نتیجه بخش

یکی از مسائلی که در نگهداری از یخچال باید به آن توجه شود، بستن سریع درب یخچال و اطمینان از بسته شدن آن است. یخچال دستگاهی است که با خنک کردن محیط داخل خود، شرایط مناسبی را برای نگهداری از مواد غذایی و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها فراهم می‌کند.

دمای داخل یخچال خنک‌تر از محیط بیرون است، در صورتی که درب یخچال برای مدت طولانی باز باشد، سرما از یخچال خارج می‌شود و دمای محیط وارد یخچال می‌شود؛ این مسئله باعث به هم خوردن دمای داخل یخچال و خراب شدن مواد نیز می‌شود.

توجه داشته باشید که با باز نگه داشتن درب یخچال، تلاش دستگاه و قطعات آن برای سرد کردن فضای داخل یخچال بیشتر می‌شود، این اتفاق باعث می‌شود تا فشار زیادی به یخچال و قطعات آن وارد شود. برای نگهداری از یخچال، درب آن را در زمان زیاد باز نگذارید، بهتر است درب یخچال محکم بسته شود تا هوای بیرون از طریق منافذ موجود وارد یخچال نشود.

استفاده از ظروف نگهدارنده

یکی از راه‌های ساده‌ای که همه مصرف کنندگان می‌توانند برای نگهداری از یخچال و فریزر خود انجام دهند؛ استفاده از ظروف نگهدارنده درب دار است. استفاده از ظروف نگهدارنده برای نگهداری از مواد غذایی درون یخچال بسیار مؤثر است، استفاده از ظروف درب دار برای نگه داشتن مواد غذایی در یخچال و فریزر باعث می‌شود تا علاوه بر افزایش طول عمر مواد، رطوبت درون یخچال نیز کاهش پیدا کند. همچنین استفاده از این ظروف کمک می‌کند تا دسترسی به مواد آسان‌تر باشد و شما زمان کمتری را برای خارج کردن مواد از یخچال صرف کنید.

از ظروف در دار در یخچال استفاده کنید

هر چه زمان باز ماندن درب یخچال کمتر باشد، طول عمر یخچال نیز افزایش پیدا می‌کند، در کنار استفاده از ظروف نگهدارنده، می‌توانید ظروف را به صورت اصولی و منظم بچینید تا جریان هوا به آسانی از کناره ظروف عبور کند و باعث خنک شدن مواد غذایی شود.

برداشتن موانع جلوی دریچه یخچال

اغلب مصرف کنندگان در هنگام گذاشتن مواد غذایی درون یخچال به نحوه چیدمان آن توجه نمی‌کنند، در بسیاری از مواقع قرار گرفتن حجم زیادی از مواد غذایی مقابل دریچه یخچال، باعث می‌شود تا هوای خنک به داخل یخچال وارد نشود.

وارد نشدن هوای خنک به داخل یخچال، علاوه بر خراب شدن مواد غذایی؛ باعث گرم شدن فضای داخلی یخچال و کار بیشتر قطعات آن برای تولید هوای خنک نیز می‌شود. بنابراین برای نگهداری از یخچال به این مسئله توجه کنید که هیچ مانعی مقابل دریچه یخچال وجود نداشته باشد.

افزایش طول عمر یخچال فریزر با قرار دادن یخچال در مکان مناسب

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید، که قرار دادن یخچال در مکانی اشتباه باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود؟ اختلال در عملکرد قطعات یخچال و تغییر در دمای آن از مشکلاتی است که به دلیل قرارگیری یخچال در مکان اشتباه اتفاق می‌افتد.

اولین نکته‌ای که در هنگام قرار دادن یخچال در آشپزخانه باید به آن توجه کنید؛ این است که یخچال در نزدیکی گاز و وسایل گرمازا قرار نگیرد؛ این مسئله باعث می‌شود تا با هر بار باز و بسته شدن درب یخچال، حجم زیادی از گرما از این وسایل گرمازا وارد محیط داخلی یخچال شود.

این مسئله موجب عرق کردن دیواره یخچال، گرم شدن فضای یخچال و تغییرات دمای آن می‌شود، به همین دلیل بهتر است برای نگهداری از یخچال آن را در فضایی به دور از وسایل گرمازا قرار دهید. برای افزایش طول عمر یخچال و فریزر، در حین جا به جا کردن، فاصله‌ای را میان دستگاه و دیوار ایجاد کنید. خالی بودن فضای پشت یخچال و فریزر باعث می‌شود؛ تا گرمایی که در اثر کارکرد دستگاه‌ها ایجاد می‌شود، به راحتی از میان فضای خالی خارج شود. اگر یخچال با دیوار و یا کابینت فاصله بسیار نزدیکی داشته باشد، باعث فشار مضاعف بر موتور یخچال خواهد شد. به مرور زمان به دلیل این کارکردن زیادی کمپرسور یخچال، احتمال خرابی و یا سوختن آن وجود دارد. وجود یک تکنسین متخصص و آشنا به تمامی قطعات و معماری برندهای مختلف یخچال فریزر؛ هزینه های تمام شده تعمیر و همچنین نیاز مجدد به تکنسین بعد از سرویس و تعمیر را کاهش می‌دهد. اگر دارای یخچال فریزری با برندهای جنرال الکتریک، آاگ، مابه و وایت هاوس می‌باشید، می توانید با مرکز تعمیرات و نمایندگی پارسا سرویس، به عنوان نمایندگی رسمی این چهار برند در ایران تماس حاصل بفرمایید.

مراقبت از یخچال فریزر با تمیز کردن روزانه آن‌ها

یکی از راه‌هایی که نقش مؤثری در افزایش طول عمر یخچال و فریزر دارد، تمیز کردن روزانه دستگاه است. شما می‌توانید به صورت روزانه، تنها با استفاده از یک ‌پارچه نم‌دار، طبقات یخچال و بدنه آن را تمیز کنید. تمیز کردن بدنه یخچال باعث می‌شود، تا خط و خش کمتری روی آن ایجاد شود و بعد از گذشت سالیان زیاد، یخچال شما باز هم از ظاهر زیبایی برخوردار باشد. در کنار تمیز کردن بدنه یخچال، حتماً تمیز کردن فضای داخلی یخچال را جدی بگیرید، پارچه یا حوله کوچکی را خیس کنید و درون یخچال را در آخرین ساعات شب تمیز کنید.

تمیز کردن یخچال

این کار باعث می‌شود تا دانه‌های ریز غذا از روی طبقات پاک شوند و وارد قطعات یخچال نشنود، برای تمیز کردن یخچال می‌توانید در کنار دستمال نم‌دار، از مقداری سرکه برای تمیزی بیشتر و ضدعفونی‌کردن آن نیز استفاده کنید. تمام کارهای ذکر شده اگرچه وقت زیادی از شما نمی‌گیرند، اما در نگهداری از یخچال و افزایش طول عمر آن اثرگذار هستند.

تعویض لاستیک و نوار دور درب یخچال فریزر

تعویض لاستیک و نوار دور درب یخچال، یکی از کارهایی است که اغلب در طول سرویس یخچال، برای افزایش طول عمر و کارایی بهتر یخچال انجام می‌دهند. لاستیک یا نواری آهن ربایی که دور درب یخچال و فریزر وجود دارد، باعث بسته شدن منافذ میان بدنه و درب می‌شود، این نوار و لاستیک باعث می‌شود؛ تا هوای میان فضای بیرون یخچال و درون آن جابه‌جا نشود.

تعویض لاستیک و اهن ربای در یخچال فریزر

در واقع استفاده از لاستیک برای دور درب یخچال، با بستن منافذ باعث عملکرد صحیح قطعات یخچال می‌شود؛ زیرا با خنک بودن فضای داخل یخچال نیازی به کارکرد بیشتر قطعات یخچال نخواهد بود و  قطعات یخچال به دلیل فشار کمی که به آن‌ها وارد می‌شود، کمتر در معرض خرابی قرار می‌گیرند، توصیه می‌شود برای نگهداری از یخچال هر شش ماه یک بار برای تعویض لاستیک یا نوار دور درب اقدام کنید. تعویض لاستیک دور درب نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد، و بهتر است توسط تکنسین فنی انجام شود.

افزایش طول عمر یخچال فریزر با تمیز کردن کندانسور

بیشتر از ۸۰ درصد مصرف کنندگان یخچال فریزر، تنها به تمیز کردن بدنه و طبقات یخچال می‌پردازند، تنها عده کمی از مردم هستند که برای نگهداری از یخچال، اقدام به تمیز کردن کندانسور می‌کنند.

کندانسور در پشت یخچال قرار دارد، متأسفانه کندانسور طی زمان کوتاهی گرد و غبار زیادی را به خود جذب می‌کند و کثیف می‌شود، جمع شدن گرد و غبار و کثیفی درون کندانسور باعث می‌شود تا عملکرد مناسبی نداشته باشد و فشار زیادی را تحمل کند.

چنانچه حجم زیادی از گرد و غبار سطح کندانسور را بپوشاند، یخچال توانایی خود را برای خنک کردن از دست می‌دهد. این مسئله موجب می‌شود تا فشار زیادی به دیگر قطعات یخچال مانند کمپرسور وارد شود.

به همین دلیل برای مراقبت از یخچال فریزر، هرچند ماه یک‌بار، با استفاده از جاروبرقی یا جاروشارژی تمام سطوح کندانسور را تمیز کنید؛ تا بتوانید طول عمر یخچال را افزایش دهید.

تنظیم دمای مناسب یخچال فریزر

امروزه اکثر یخچال‌های موجود در بازار دارای پنل دیجیتالی هستند، که از طریق آن می‌توانید دمای یخچال فریزر را متناسب با دمای محیط خود تنظیم کنید.

“دمای یخچال فریزر باید مطابق با دمای بیرون تنظیم شود”

تنظیم مناسب دمای یخچال

تنظیم نادرست دمای یخچال با مشکلاتی همراه است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال
  • آب شدن یخ‌های درون فریزر
  • عرق کردن فضای داخلی یخچال
  • کارکرد بیش از اندازه قطعات یخچال فریزر
  • یخ‌زدگی مواد غذایی درون یخچال
  • بخار زدن قفسه‌های یخچال
  • عدم توانایی یخچال برای جذب رطوبت
  • برفک زدن طبقات فریزر

نگهداری از یخچال تا حد زیادی به دمای داخل آن نیز بستگی دارد، زیرا با تنظیم نبودن آن، موتور یخچال کارکرد خود را برای ایجاد شرایط مناسب و نگهداری مواد غذایی افزایش می‌دهد و بعد از مدتی به دلیل تحمل فشار زیاد خراب می‌شود.

نگهداری از یخچال فریزر با تراز کردن

تراز کردن یخچال فریزر، یکی از راه‌هایی است که باعث افزایش طول عمر این دستگاه می‌شود. آیا تا به حال بعد از نصب یخچال فریزر از تراز بودن آن اطمینان حاصل کرده‌اید؟ تقریباً بیشتر افراد از این موضوع که تراز نبودن یخچال باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود، آگاه نیستند!

تراز نبودن یخچال فریزر باعث بروز مشکلاتی مانند خارج شدن صدا از یخچال فریزر، آسیب دیدگی کمپرسور، بسته نشدن درب یخچال و بروز مشکلات دیگر در سایر قطعات می‌شود؛ به همین جهت برای نگهداری از یخچال؛ بهتر است حتماً از یک تکنسین برای تراز کردن یخچال کمک بگیرید.

قرار دادن مواد غذایی داغ مساوی خراب شدن یخچال فریزر

آخرین نکته‌ای که توصیه می‌شود، برای افزایش طول عمر یخچال به آن توجه کنید، قرار ندادن مواد غذایی داغ داخل طبقات این دستگاه است. قرار دادن غذا و ظروف گرم درون یخچال، باعث گرم شدن فضای داخلی آن می‌شود. با گرم شدن فضای داخل یخچال فریزر، کمپرسور تلاش می‌کند تا با کارکرد بیشتر، گرما بیشتری از محیط داخل یخچال بگیرد و محیط سردتری را بوجود بیاورد.

این مسئله باعث می‌شود، تا فشار بسیار زیادی به کمپرسور یخچال وارد شود؛ آسیب دیدن این قطعه باعث می‌شود تا یخچال کارایی خود را از دست بدهد.

دانستن نکات مهم برای نگهداری از یخچال فریزر؛ باعث افزایش عمر این دستگاه بسیار مهم و کارآمد می‌شود. همچنین هزینه سرویس های دوره‌ای یخچال فریزر شما به حداقل خواهد رسید.

متا: با استفاده از راهنمای مراقبت از یخچال فریزر که در این مقاله آمده، با نحوه مراقبت صحیح از یخچال به زبان ساده آشنا خواهید شد، که باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد.

دیگر مقالات این دسته بندی