نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

چرا ماشین ظرفشویی آب را تخلیه نمی‌کند؟

فلیتر پمپ تخلیه مسدود شده است

پمپ تخلیه قطعه‌ای حساس است که وظیفه خارج کردن آب از لباسشویی را به عهده دارد. سازندگان لباسشویی برای محافظت از پمپ، جلوگیری از آسیب رسیدن به آن و کمک به تمیزی لباسشویی، یک فیلتر یا کوین تراپ مخزنی را قبل از پمپ تخلیه قرار داده‌اند تا اجزاء جدا شده از لباس‌ها مثل کرک لباس، دکمه یا… در حین شستن، توسط این فیلتر جذب شده و به پمپ تخلیه نرسند چون برخورد اجزاء خارجی با پمپ تخلیه سبب آسیب دیدن آن می‌شود.

فیلتر تخلیه ماشین لباسشویی

جالب است بدانید مسدود شدن این فیلتر نیز سبب تخلیه نشدن آب لباسشویی می‌شود پس هر چند وقت یک‌بار باید اقدام به تمیز کردن این فیلتر نمایید.

فیلتر تخلیه در بخش پایین کابین قرار دارد که می‌توانید با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، درب آن را باز کنید. فراموش نکنید که با باز کردن این درب، مقدار زیادی آب که در پشت آن جمع شده است، از دستگاه خارج می‌شود.

شلنگ تخلیه مسدود شده است

شلنگ تخلیه مسیری است که آب موجود در لباسشویی توسط آن به فاضلاب واقع در پشت لباسشویی می‌ریزد. نتیجه مشدود شدن شلنگ تخلیه، تخلیه نشدن آب لباسشویی خواهد بود.

بعضی از مواقع شلنگ تخلیه از دستگاه جدا می‌شود؛ بلند و کوتاه بودن آن و نحوه نصب شلنگ تخلیه در بروز این مسئله نقش دارند. این شلنگ نباید بیش از ۳ متر طول داشته باشد.

خراب شدن پمپ تخلیه خراب شده است

پمپ تخلیه قطعه‌ای از لباسشویی است که وظیفه تخلیه را هنگام نیاز برعهده دارد. در هر برنامه شستشو معمولا چندبار عمل تخلیه صورت می‌گیرد. حال اگر این پمپ دچار مشکل شود، عمل تخلیه به‌درستی صورت نمی‌گیرد و مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی اتفاق می‌افتد.

خرابی پمپ می‌تواند ناشی از عبور اجسام خارجی از فیلتر محافظ باشد که گاهی باعث صدمه دیدن پره‌های پمپ و صدمه دیدن جدی پمپ می‌شود. بعضی از اوقات پمپ تخلیه به دلیل کارکرد زیاد و فرسوده شدن در گذر زمان کارکرد خود را از دست می‌دهد و نیاز به تعویض شدن دارد.

چگونه باید پمپ تخلیه را تعویض کرد؟

اگر پمپ تخلیه دستگاه شما دچار مشکل شده باشد و بخواهید آن را تعویض کنید، شیوه انجام این کار را برای‌تان توضیح داده‌ایم:

ابتدا برق دستگاه خود را برای اطمینان قطع کنید زیرا در هنگام تعویض پمپ با سیم‌های برق مواجه خواهید شد. اگر در داخل دیگ لباسشویی آب وجود داشت، آن را به کمک شلنگ تخلیه کنید. برای انجام این کار می‌توانید شلنگ تخلیه را درون یک تشت در پایین‌تر از دیگ قرار دهید سپس فیلتر لباسشویی را باز نمایید تا عمل تخلیه آب صورت گیرد.

اکنون باید پنل بالایی، پنل کنترل و پنل جلویی دستگاه را باز کنید سپس پمپ تخلیه را از دستگاه خارج نمایید؛ ابتدا شلنگ‌های متصل به آن را باز کرده سپس بقیه اتصالات را جدا نمایید. در بعضی از پمپ‌ها، برای محکم کردن پمپ در جای خود از پیچ استفاده شده است، باید این پیچ‌ها را نیز باز نمایید تا بتوانید پمپ را از جای خودش خارج کنید.

حال باید پمپ جدید را جایگزین پمپ قدیمی کرده و تمام مراحل قبلی را برای وصل کردن کامل آن تکرار کنید. اگر مشکل تخلیه آب ناشی از پمپ باشد، این کار مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی را برطرف می‌کند.

بسته شدن مسیر خروجی آب از دیگ

گاهی به دلیل ورود یک جسم خارجی به مسیر خروجی آب از دیگ، تخلیه صورت نمی‌گیرد. این اجسام می‌توانند، لباس، جوراب، دکمه یا… باشند. در صورت بروز این مسئله، شلنگ تخلیه، فیلتر تخلیه، لوله فاضلاب و… را بررسی کنید.

اگر همچنان نتوانستید که مسدودی را برطرف کنید، باید از تکنسین و تعمیرکار کمک بگیرید تا انسداد موجود را برطرف کند.

خراب شدن تایمر یا برد لباسشویی

در بعضی از ماشین‌های لباسشویی برد دستگاه و تایمر یا صفحه‌نمایش یکی هستند. از آن‌جایی‌که برد دستگاه در نقش مغز متفکر لباسشویی عمل می‌کند و فرمانده اصلی انجام دستورات دستگاه است، وظیفه شروع و پایان کارکرد قطعات را به عهده دارد پس اگر برد دستگاه آسیب ببیند، با توجه به میزان آسیب، عملکردهای مختلفی از دستگاه مثل تخلیه نشدن آب لباسشویی دچار نقص می‌شود.

برای تعمیر برد لباسشویی باید به نمایندگی‌ها مثل نمایندگی لباسشویی آاگ مراجعه کنید تا تعمیرکارهای مجاز با توانایی و تخصص خود به بررسی شرایط لباسشویی شما بپردازند و پس از عیب یابی، آن را تعمیر یا تعویض نمایند.

خرابی میکروسوئیچ درب ماشین ظرفشویی

میکروسوئیچ درب لباسشویی، بخشی از دستگاه است که مانع از چرخش دیگ آن در هنگام باز بودن در می‌شود و خراب بودن آن، می‌تواند دلیل تخلیه نشدن آب لباسشویی باشد زیرا اگر در ماشین لباسشویی بسته نشود، دستگاه کار خود را شروع نمی‌کند و لباسی نیز شسته نمی‌شود.

مشکل قفل در می‌تواند الکتریکی یا مکانیکی باشد؛ اگر مشکل الکتریکی باشد، باید نمودار سیم‌کشی را بررسی نمایید و اقدام به تعویض قطعات خراب نمایید. البته شما می‌توانید برای برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی از تعمیرکار باتجربه نیز کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند یا برای بررسی و رفع مشکل، به محل دستگاه بیاید.

خراب شدن شیر الکتریکی

خراب شدن شیر الکتریکی یا شیر برقی دستگاه، می‌تواند علت تخلیه نشدن آب لباسشویی باشد. وظیفه شیر الکتریکی، تعیین میزان آب لازم برای شستشو لباس‌ها توسط دستگاه است.

دلیل خرابی شیر الکتریکی می‌تواند موارد زیر باشد:

  • مسدود شدن فیلتر لباسشویی به دلیل گرفتگی توسط آشغال‌ها
  • مشکل در برق‌رسانی

با خرابی شیر الکتریکی، ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید سپس پنل عقبی لباسشویی را باز نمایید. شیر الکتریکی را بررسی کنید؛ اگر دارای نشت یا رسوب باشد، آن را برطرف کنید تا مشکل رفع شود.

استفاده نامناسب از مواد شوینده

مواد شوینده نامرغوب در ماشین ظرفشویی

شاید فکر کنید که استفاده زیاد از مواد شوینده به تمیزی بیشتر لباس‌های شما کمک می‌کند اما باید بدانید که استفاده نامناسب و بیش از حد از مواد شوینده سبب ایجاد کف زیاد در دستگاه شده و در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کند و ممکن است سبب تخلیه نشدن آب لباسشویی شود.

گرفتگی فاضلاب

گاهی مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی اصلا به دستگاه شما ربطی ندارد و دلیل آن، گرفتگی فاضلاب متصل به دستگاه است. آب لباسشویی پس از تمیز کردن لباس‌ها به کمک پمپ تخلیه از راه شلنگ تخلیه به فاضلاب وارد می‌شود، اگر فاضلاب گرفته شود، آب نمی‌تواند از آن طریق آن از دستگاه خارج شود.

پس با مشاهده مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، فکر نکنید که مشکل از دستگاه شماست و باز بودن فاضلاب را بررسی نمایید.

اگر با مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی روبه‌رو شدید، باید چه کاری انجام دهید؟

اولین راه برای برطرف کردن مشکل لباسشویی، پیدا کردن دلیل مشکل است. پس از عیب یابی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • اولین اقدام مراجعه به نظر سازندگان دستگاه یعنی دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی است. مطالعه این دفترچه به شما در یافتن مشکل و برطرف کردن آن کمک می‌کند.
  • شلنگ تخلیه ماشین را از بخش پشتی آن جدا کرده و با جریان بالای فشار آب، آن را تمیز نمایید. این کار سبب باز شدن انسداد احتمالی شلنگ تخلیه می‌شود.
  • بعد از بررسی شلنگ تخلیه، اگر همچنان مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی وجود داشت، باید پمپ دستگاه را بررسی کنید.

نمایندگی تعمیرات لباسشویی

همواره در دستگاه‌های برقی از جمله ماشین لباسشویی مشکلاتی رخ می‌دهد که نیاز به تعمیر و عیب یابی آن وجود دارد. می‌دانید که برای بررسی و رفع مشکل، نیاز به تعمیرکار حرفه‌ای حس می‌شود زیرا توانایی و تخصص بالایی درباره دستگاه دارند و می‌توانند به صورت اصولی و مرحله به مرحله جهت رفع مشکل دستگاه و سرویس کردن آن اقدام کنند؛ این افراد در معمولا در مراکز نمایندگی حاضر هستند تا جهت کمک و راهنمایی به بقیه حاضر باشند.

نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی

پس هنگامی‌که ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شد، این مشکل می‌تواند تخلیه نشدن آب لباسشویی یا هر مسئله دیگری باشد، به نمایندگی‌های مجاز مثل نمایندگی لباسشویی الکترولوکس مراجعه کنید یا با آن‌ها تماس بگیرید تا به کمک شما بیایند.

سخن پایانی

ما در این مقاله شما را با دلایل تخلیه نشدن آب لباسشویی آشنا کردیم تا هنگام مواجه با این مسائل، بتوانید در زمان کوتاهی برای رفع آن اقدام کنید. اگر در این زمینه سوالی داشتید، می‌توانید آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما به سوال شما پاسخ دهند. اگر به مشاوره تلفنی نیاز داشتید، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *