نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
چطور مخزن آبسردکن را تمیز کنیم؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

پاک کردن مخزن آب سرد کن

  پاک کردن مخزن آب سرد کن، در کیفیت و سلامت آبی که می نوشیم نقش مهمی را  ایفا می کند.به این معنا که تمیز کردن مخزن آب سرد کن به صورت مداوم و دوره  ای الزامیست و یکی از کار های مهمی است که در زمینه نگهداری آب سرد کن باید انجام داد. عدم تمیز کردن به‌ موقع آب سرد کن باعث به وجود آمدن رسوب در مخزن و لوله ها و آلودگی آب  داخل مخزن می شود که  مسبب به وجود آمدن انواع بیماری‌ های  میکروبی، عفونی و گوارشی شود. در ادامه این مقاله به بررسی اهمیت تمیز کردن مخزن این دستگاه پر کاربرد، وسایل مورد نیاز برای این کار، مراحل و مراتب و نکات مهم در تمیز کردن مخزن آب سرد کن ها خواهیم پرداخت.  

اهمیت تمیز کردن مخزن آب سرد کن 

   تمیز کردن آب سرد کن ها که امروزه در تمامی محیط ها اعم از منازل، ادارات، شرکت ها، مدارس، مساجد، بیمارستان ها، خیابان و … مورد استفاده قرار می گیرند، به آن جهت دارای اهمیت است که با جلوگیری از رشد باکتری، میکروب و جلبک در مخزن دستگاه وخروجی های آن به حفظ بهداشت و سلامت آب آشامیدنی و سلامت و بهداشت دستگاه سرد کن  کمک می کند. عدم پاک سازی اجزا آب سرد کن باعث افزایش میزان میکروب ها و باکتری های مضر و همین طور میزان نیترات موجود در آب می شود که این اتفاق بر اثر گذر زمان باعث به وجود آمدن عوارض و بیماری های خاصی مانند انواع سرطان می شود. همچنین در گذر زمان و با تجمع رسوبات، املاح معدنی و آلودگی در مخزن و لوله های آب سرد کن، مزه، بو و کیفیت آب آشامیدنی کاهش می یابد. تمیز کردن و پاک سازی مداوم و دوره ای نه تنها در کیفیت و خلوص آب تاثیر دارد، بلکه به افزایش طول عمر این اجزا نیز کمک بسزایی می ‎‌کند.

لوازم مورد نیاز برای پاک کردن مخزن آبسردکن.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن آب سرد کن

   برای شروع فرآیند پاک سازی و تمیز کردن مخزن و دیگر اجزای آب سرد کن، مستلزم به تهیه لوازم و تجهیزات مناسب این امر می باشید. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در شست و شوی مخزن آب سرد کن بهتر است از مواد شوینده شیمیایی و اسیدی به دلیل اثرات زیان بار آن بر روی سلامتی انسان و همین طور مخزن  به میزان و دفعات کم و یا هرگز استفاده نکنید. مواد و تجهیزاتی که برای این فرآیند لازم است تا تهیه کنید به شرح زیر است.

 • پارچه یا اسفنج نرم 
 • سرکه سفید 
 • جوش شیرین
 • وایتکس
 • آب گرم
 • مسواک یا برس شست و شو
 • حوله یا دستمال تمیز

نحوه پاک کردن مخزن آب سرد کن

نحوه پاک کردن مخزن آب سرد کن  بسیار ساده می‌باشد. در ابتدای فرآیند تمیز کردن مخزن آب سرد کن پس از جدا کردن دستگاه از برق، مخزن آب و قطعات متصل به آن را با احتیاط جدا کنید تا در حین تمیز کردن به آن ها آسیبی نرسد. در مرحله بعد برای شست و شوی مخزن آب سرد کن، مواد شوینده همچون سرکه سفید یا جوش شیرین با آب گرم در مقدار لازم را ترکیب کنید و پارچه یا اسفنج تمیز را با محلول آماده شده آغشته کرده و داخل و خارج مخزن را با آن اسفنج تمیز کنید. در نقاطی که دسترسی به آن سخت است می توان از فرچه های کوچک یا مسواک تمیز کمک بگیرید.

بعد از گذشت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه با آب شسته و با حوله یا دستمال خشک و تمیز مخزن و اجزای شسته شده را پاک کنید و مدتی را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود. در نهایت پس از خشک شدن مخزن و دیگر اجزای جدا شده آنها را در جای خود قرار دهید. دیگر اجزاء دستگاه را نیز می توان به همین صورت با محلول ترکیبی ساخته شده تمیز کرده و با حوله خیس پاک کرده و سپس با دستمال خشک کنید.     

مهمترین نکات برای تمیز کردن مخزن آبسردکن.

نکات مهم در نحوه پاک کردن مخزن آب سرد کن

 • برای حفظ سلامتی آب، تمیز کردن مخزن آب سرد کن باید هر ۴ تا ۶ هفته یک بار و به صورت دوره ای و منظم به طور مداوم انجام شود.
 • مخزن های آب سرد کن هر یک دارای عمر مفیدی است و توصیه می شود پس از پایان عمر مفید مخزن، از استفاده از آن خودداری و آن را تعویض کنید.
 • در حین شست و شو بر روی قطعات الکترونیکی آن آب نریزید زیرا ممکن است منجر به ایجاد اتصالی شدید شده و دستگاه شما را خراب کند.
 • بلافاصله پس از شست و شوی مخزن آب سرد کن، از آن استفاده نکنید و تا خشک شدن مخزن، آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا  خشک شدن کامل مخزن مانع از بو گرفتن آن شود.
 • از شست و شوی مخزن ها با شوینده های قوی همچون وایتکس، جوهر نمک و دیگر شوینده های اسیدی در حجم های زیاد  و مدت زمان طولانی به دلیل از بین بردن لایه ی محافظ  درون مخزن و پایین آوردن عمر آن اجتناب کنید.
 •  دستورالعمل و نکته های اشاره شده در دفترچه راهنمای محصول را بررسی و به آن توجه داشته باشید.

سخن پایانی

پاک کردن مخزن آب سردکن در حفظ و سلامتی آبی که می‌نوشیم تاثیر بسیار زیادی دارد. تمیز کردن مخزن آب سردکن فرایندی بسیار ساده می‌باشد که در کمترین زمان با ساده ترین وسایل مانند وایتکس، دستمال تمیز، جوش شیرین، آب گرم و مسواک یا برس تمیزی آن صورت می‌گیرد صورت می‌گیرد. نحوه پاک کردن آب سردکن در چند مرحله صورت می‌گیرد. در ابتدا مخزن را از برق کشیده، لوازم آن را با احتیاط جدا کرده، مخزن را با مواد نام برده بشوید و پس ار ۱۵ الی ۳۰ دقیقه داخل آن را آب کشیده و با یک دستمال داخل مخزن را خشک کنید. در هنگام پاک کردن مخزن آب سردکن باید به نکاتی نیز دقت داشته باشید. برای حفظ سلامتی خود هر ۴ تا ۶ هفته یکبار باید مخزن تمیز شود، به طول عمر مخزن دقت داشته باشید و پس از پایان آن از مخزن آب استفاده نکنید. تا خشک شدن کامل مخزن آب سرد کن آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید. در صورت استفاده از وایتکس یا جوهر نمک برای پاک کردن مخزن آب سردکن پس از مدت کوتاهی آن را بشویید تا به مخزن آسیب وارد نشود. بهتر است دفترچه راهنمای مخزن را پیش از استفاده مطالعه کنید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *