نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
جاروبرقی رباتیک نقره‌ای روی موکت
زمان مطالعه: 5 دقیقه

جاروبرقی هوشمند یا رباتیک چیست و چگونه کار می کند؟

 جاروبرقی رباتیک (Robo-Vac) یا هوشمند یکی از انواع لوازم خانگی جدید در دنیای دیجیتال است که طرفداران زیادی در مدت کم حضور خود پیدا کرده است. جاروبرقی یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین لوازم موجود در منازل است و سال‌هاست که به جزئی جدایی ‌ناپذیر از لوازم خانه و محل کار ما تبدیل شده‌ است. در طول سالیان گذشته، تکنولوژی همواره در حال توسعه و پیشرفت بوده است. این پیشرفت‌ها ارتباط مستقیمی با بهبود کیفیت زندگی ما دارند. یکی از این پیشرفت‌ ها در دنیای لوازم خانگی  و به ویژه در حوزه نظافت و بهداشت استفاده از جارو برقی رباتیک یا هوشمند است. این دستگاه که طراحی آن معمولاً به شکل یک صفحه‌ ی دایره‌ای است، یکی از محصولات نوینی است که ترکیبی از تکنولوژی جدید و رباتیک است که می تواند بدون دخالت کاربر محیط را نظافت و پاکسازی نماید. جاروبرقی‌ رباتیک به دلیل دارا بودن سیستم هوشمند، هنگام جارو کردن محیط به موانع برخورد نمی ‌کنند. در این مقاله از پارسا سرویس به بررسی ویژگی و نحوه کارکرد این نسل جدید از جاروبرقی می ‌پردازیم.

نحوه عملکرد جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک یا هوشمند به وسیله تکنولوژی هوش مصنوعی، سنسورها و الگوریتم‌‌های پیشرفته کنترل می ‌شود. جاروهای هوشمند با داشتن برس‌های چرخان در دو طرف و در برخی موارد  برس میله ای، هنگام حرکت بر روی زمین گرد و غبار، آلودگی ها و زباله های روی زمین را جمع آوری می کند. در برخی از جاروها آلودگی ها قبل از رسیدن به محفظه گرد و غبار از طریق یک فیلتر فشرده می ‌شوند و به محل ایستگاه تخلیه گرد و غبار رفته و مخزن را خالی می‌کنند  این در حالی است که در برخی موارد دیگر محفظه جاروبرقی ها باید به طور دستی تخلیه شود. حسگر های جاروبرقی رباتیک با کمک هوش مصنوعی می توانند سطح را شناسایی کند تا هنگام کار متوقف نشود. همچنین این دستگاه با کمک لیزر مادون قرمز، مرزهای فیزیکی ابعاد اتاق و ذرات روی زمین را برای عملکرد بهتر ارزیابی می کند.

ویژگی های جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک که امروزه بسیار پر طرفدار شده است، مخصوصا برای افراد شاغل بسیار کارآمد می‌باشند. این ربات‌های هوشمند دارای ویژگی‌های خاصی می باشند که از این ویژگی‌ها می‌توان به قابلیت کنترل از راه دور، سنسور تشخیص مانع، مناسب برای تمامی سطوح و سنسور تشخیص ارتفاع اشاره کرد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

۱. قابلیت کنترل از راه دور

   یکی از قابلیت های مفید جاروبرقی رباتیک، قابلیت کنترل از راه دور آن ها است، که به این وسیله می توان برای تمیز کردن محل مورد نظر خود زمان  نیز تعیین کرد. در برخی دستگاه های جدید تر امکان کنترل جارو با تلفن همراه نیز وجود دارد و می توان با نصب اپلیکیشن جارو بر روی تلفن همراه،  وضعیت جارو و میزان ظرفیت باتری و جدول نظافتی را کنترل کنید.

۲. سنسور تشخیص مانع

در این دستگاه سنسورهای پیشرفته ای پیش بینی شده که می تواند موانع موجود در مسیر خود را شناسایی کند تا در طول مسیر با دورزدن موانع از برخورد با آنها  و ایجاد اختلال در امر نظافت جلوگیری شود. وجود این سنسورها و همین طور سنسور تشخیص ارتفاع مانع از ایجاد آسیب به اشیاء موجود در منزل نیز می شود.

اسکن کردن اطراف توسط سنسور جاروبرقی
در این تصویر جاروبرقی هوشمند در حال بررسی محیط اطراف توسط سنسورهای آن هستند.

۳. مناسب برای سطوح مختلف

   جاروبرقی رباتیک مناسب برای تمیز کردن سرامیک، پارکت، سنگ، لمینت، فرش و موکت و دیگر سطوح است. این جاروها علاوه بر جارو زدن امکان تی کشی به دو صورت خشک و تر را نیز دارند. برای تی کشی خیس فقط کافی است تا محفظه آب را پر کرده و جارو را روی حالت تی کشی قرار دهید.

۴. سنسور تشخیص ارتفاع

در جاروهای هوشمند سنسوری به نام سنسور تشخیص ارتفاع تعبیه شده است که باعث می شود دستگاه از پله ها و ارتفاعات در محل فعالیتش دور بماند. این ربات ها دارای سنسورهای  حساسی می باشد که در صورتی که در معرض ارتفاعاتی مثل پله ها قرار گیرند سنسور های آن سریع به پردازش در می آید و باعث تغییر مسیر ربات می شود. این ویژگی در جاروهای هوشمند باعث شده تا کاربران بدون نگرانی از افتادن جارو  از آن نهایت بهره را ببرند.

مزایا استفاده از جاروبرقی رباتیک

   استفاده از جاروبرقی رباتیک که برخی از خصوصیات آن را در مطالب بالاتر گفتیم مزایایی دارد که کاربران را به تهیه و استفاده از آن تشویق می کند. برخی از مزایای آن به شرح زیر است.

  • به دلیل سنسورهای حساسی که در دستگاه تعبیه شده یکی از مزایای استفاده از جاروبرقی رباتیک، استفاده سهل و آسان آن است.
  • با توجه به قابلیت کنترل از راه دور دستگاه، می توان گفت که یکی از مزایای این ربات صرفه جویی در زمان است.
  • جاروهای هوشمند کارآمد تر از دیگر انواع جاروها هستند و با خرید آن ها می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد.
  • در بیشتر جاروهای رباتیک امکان جمع آوری مایعات از روی سطوح سنگی، شیشه ای و پارکت ها است.

نکات مهم حین استفاده از جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی رباتیک و کنترل از راه دور از طریق موبایل
در این تصویر یک جاروبرقی رباتیک و یک گوشی هوشمند می‌بینید که از طریق اپ مخصوص قابلیت کنترل از راه دور را به ما می‌دهد.
  • کابل و سیم های برق به راحتی می تواند به برس ها و چرخ های چرخان دستگاه گیر کند و باعث مختل شدن فعالیت جارو شود. پیشنهاد می شود قبل از استفاده جارو کابل و سیم های برق را از سطح منزل جمع آوری کنید.
  • در برخی از جاروهای هوشمند امکان جمع آوری آب و مایعات وجود دارد. ولی در جاروهایی که این امکان را ندارند ممکن است دستگاه دچار اختلال شود و یا حتی بسوزد.
  • در هنگام جارو کردن فرش‌ها باید به این نکته دقت داشته باشید که جاروبرقی رباتیک منگوله های تزئینی و ریشه های اطراف فرش را می‌کند و باعث بروز مشکل می‌شود. بهتر است که قبل از شروع فعالیت دستگاه این بخش ها از فرش را تا زده تا در دسترس ربات قرار نگیرد.
  • در صورتی که فضای کمی را برای حرکت جاروبرقی رباتیک در نظر بگیرید ممکن است به سادگی در بین اثاثیه گیر کند و تمیز کاری با مشکل مواجه شود. انجام تغییرات و اصلاحات کوچک در چیدمان می تواند کارایی جاروبرقی رباتیک شما را افزایش دهد.
  • برای جلوگیری از ورود و تمیز کاری جاروها در بخش هایی از محیط می توانید موانع فیزیکی یا مجازی برای دستگاه قرار دهید تا دستگاه به آن جا وارد نشود.

سخن پایانی

   به طور خلاصه، جاروبرقی رباتیک با ارائه راهکاری هوشمند و خودکار برای تمیزکاری و نظافت، نیازهای ما در زمینه تمیزکاری را برآورده می‌ کنند و راحتی و آسایش بیشتری در زندگی روزمره بوجود می آورد. با تلاش در رفع چالش‌ها و بهره‌ گیری از پیشرفت‌های فناوری، روز به روز امکانات و قابلیت‌های جاروبرقی رباتیک افزایش یافته و به استفاده‌ کنندگان بهترین تجربه را ارائه می ‌دهد و استفاده از آن برای هر خانواده و یا شخص، بسیار مفید و پر بازده خواهد بود.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *