نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
اورلود یخچال چیست؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه

خرابی اورلود و خاموشی ناگهانی یخچال

اورلود یخچال، بخش محافظتی از موتور یخچال است که کار آن کنترل جریان اضافی در موتور است. در صورتی که جریانی بیشتر از حد مجاز در کمپرسور جریان پیدا کند یا دمای کمپرسور به دلایل مختلف از حد نرمال بالا برود اورلود وارد عمل شده و قبل از هرگونه آسیب به سیم پیچی موتور جریان برق را قطع کرده و از موتور محافظت  می کند. خراب شدن اورلود یا بروز مشکل در عملکرد آن ممکن است منجر به خاموشی ناگهانی یخچال و آسیب جدی به موتور شود. در ادامه این مقاله از پارسا سرویس به عملکرد اورلود، نشانه های خرابی آن و روش های تعمیر آن خواهیم پرداخت تا مانع از خاموش شدن یخچال شود.

مکانیزم عملکرد اورلود

اورلود که عامل استارت کمپرسور است از بدنه ای خاص و پایه های فلزی برای اتصال به برق و سیم فنری از جنس نیکل تشکیل شده است که جریان اضافی را از خود عبور می دهد و در صورت افزایش دما باعث تحریک تیغه و افزایش طول آن می شود. هنگامی که طول تیغه ها افزایش می یابد، جریان نول قطع شده و این به معنای خاموش شدن کل سیستم یخچال است تا موتور خنک شود. بعد از اینکه موتور به اندازه کافی خنک شد، دمای اورلود نیز کاهش یافته و باعث کم شدن طول تیغه ها و برگشت به حالت عادی می شود. در نتیجه کوتاه شدن تیغه ها کانکت ها دوباره به هم متصل می شوند و کمپرسور روشن می شود و یخچال به حالت قبلی خود برمی گردد و روشن می شود. در درجه حرارت ۱۰۵ درجه اورلود باعث خاموشی سریع کمپرسور شده و در دمای ۶۱ درجه سلسیوس کمپرسور راه اندازی مجدد می شود.

اورلود چیست و انواع آن.

انواع رله اورلود

 اورلود که به آن رله اورلود نیز گفته می شود همان گونه که گفته شد وظیفه ی محافظت و کنترل جریان اضافی در موتور یخچال را دارد. اورلود در یخچال ها دارای دو نوع، اورلود حرارتی و اورلود مغناطیسی هست. در ادامه ویژگی های خاص و منحصر به فرد هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

اورلود حرارتی

اورلود حرارتی متشکل از دو فلز غیر هم جنس و غیر مشابه است که با فاصله از یکدیگر قرار گرفته اند. در زمانی که دمای کمپرسور از حد مشخص شده بالاتر برود، این دو فلز به هم متصل می شوند. تا زمانی که دما به حد مطلوب یعنی ۶۱ درجه نرسد از هم جدا نمی شود.

اورلود مغناطیسی

در اورلود های مغناطیسی بر اثر عبور جریان بالا، میدان مغناطیسی شدت پیدا کرده و مدار را قطع می کند. این نوع از اورلود در همه جا کاربرد ندارد و فقط در اتصال های کوتاه جهت محافظت در برابر خطاهای احتمالی استفاده می شود.

دلایل خرابی اورلود

خراب شدن اورلود یخچال علت های مختلفی می تواند داشته باشد. در صورت بروز هر یک از این علل کمپرسور از کار افتاده و یخچال خاموش می شود. در ادامه به برخی از علل شایع خرابی اورلود  اشاره خواهیم کرد.

·         یکی از مهم ترین علت های خرابی اورلود یخچال، خرابی ترموستات می باشد. ترموستات  یکی از قطعات حساس به دما در یخچال است که در صورت عملکرد اشتباه، فرمان قطع جریان برق به کمپرسور با تاخیر ارسال می شود و باعث داغ شدن بیش از حد و از کار افتادن دائمی کمپرسور شود.

·         یکی دیگر از عوامل خرابی اورلود یخچال، افزایش و یا افت بیش از حد ولتاژ برق است.

·         از دیگر عوامل خراب شدن اورلود می توان  به نشتی و یا کم یا زیاد شدن گاز خنک کننده یخچال نیز اشاره کرد.

·         اگر دمای محیط یخچال یا محل قرار گیری آن بسیار گرم یا در جوار نور خورشید و دیگر منابع گرمایی باشد، باعث خرابی اورلود کمپرسور می شود.

·         هرگونه ایراد در سیم پیچ های اورلود یخچال نیز می تواند از عوامل خراب شدن اورلود کمپرسور شود.

نشانه های خرابی اورلود چیست

 اگر دستگاه شما به طور ناگهانی خاموش شد، ابتدا سیستم برق رسانی و اتصال یخچال را به برق چک کنید. اگر مشکلی در شبکه برق رسانی یخچال نبود و از سلامت اتصالات برقی اطمینان حاصل کردید، پیشنهاد می شود ترموستات دستگاه را هم مورد بررسی قرار دهید. در مرحله ی بعد در صورت عدم وجود ایراد در ترموستات، سراغ رله اورلود یخچال رفته و آن را بررسی کنید. همانگونه که گفته شد اورلود راه انداز موتور می باشد و اگر از یخچال صدای تیک می شنوید اما یخچال شروع به فعالیت نمی کند یعنی رله اورلود یخچال خراب شده است.

علائم ظاهری خرابی رله اورلود یخچال

هنگام خرابی رله اورلود یخچال در فعالیت های کلی یخچال، علائمی همچون عدم انجماد مواد غذایی، عدم سرمایش یخچال، صدای تیک تیک از پشت یخچال و روشن نشدن کمپرسور ظاهر می شود، در صورت بروز هر یک از این علائم بدون فوت وقت اقدام به بررسی و تعمیر رله اورلود یخچال کنید.

نحوه تست اورلود یخچال

برای تست سالم بودن اورلود باید ابتدا یخچال را خاموش کنید و آن را از برق جدا کنید. در مرحله ی بعد باید به وسیله  اهم متر، اتصال بین پلاتین های موجود در اورلود را بررسی کنید و در صورت خرابی با اورلود مشابه  تعویض کنید. باید توجه داشته باشید که هر اورلود دارای جریانی مخصوص  به خود است که بر روی آن نوشته شده پس لازم است هنگام تعویض اورلود میزان جریان را در نظر داشته باشید.

  در بعضی مواقع ممکن است مشکلی در پلاتین های موجود در اورلود نباشد ولی یخچال به طور ناگهانی خاموش شود. در این مواقع ممکن است اثری از سولفاته شدن یا زنگ زدگی بر روی این قطعه باشد و همین دلیل باعث اختلال در فعالیت کمپرسور و یخچال شود.

نحوه راه اندازی رله اورلود یخچال

 گاهی اوقات به دلیل پایین بودن ولتاژ برق، سیم پیچی موتور نیم سوز می شود. در این حالت کمپرسور یخچال به دلیل محافظت از دستگاه توسط اورلود روشن نمی شود. در این موقعیت با نصب یک خازن راه انداز روی رله های سیم پیچ دار کمپرسور، اورلود را راه اندازی مجدد می کنیم. این خازن ها برای کم کردن جریان رادیواکتیو روی آن ها تعبیه شده است. قابل ذکر است که در بیشتر مواقع خرابی رله اورلود با تعمیر برطرف نمی شود و باید تعویض صورت گیرد.

سخن پایانی

رله اورلود در یخچال یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات است، که هر گونه اختلال در عملکرد و مکانیزم آن موجب از کار افتادن کل دستگاه می شود. اگر ایرادات این قطعه به سرعت تشخیص داده نشود و اقدامی برای تعمیر یا تعویض آن صورت نگیرد، خسارات سنگینی را به وجود می آورد. توصیه می شود در صورت بروز هرگونه مشکل به سرعت برای تعمیر آن اقدام کرده و حتی در صورت سالم بودن دستگاه نیز به صورت دوره ای تمام قطعات دستگاه از جمله اورلود و کمپرسور را سرویس کنید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *