نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
هر چند وقت یکبار باید جاروبرقی بکشیم؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه

چند وقت یکبار جاروبرقی بکشیم؟

تمیز نگه داشتن خانه، دغدغه ی همیشگی خانم های خانه دار است. جاروبرقی کشیدن، یکی از کارهای مهم در نظافت منزل است که شاید به نظر ساده بیاید، اما نکات و فوت و فن های خاص خود را دارد. در این مقاله، به شما می گوییم که چند وقت یکبار باید جاروبرقی بکشید تا هم خانه تان تمیز بماند و هم فرش ها و وسایلتان سالم بمانند.

همانطور که می دانید، عوامل مختلفی مانند اندازه خانه، تعداد افراد ساکن، نوع کفپوش و حتی وجود حیوانات خانگی، در تعیین تعداد دفعات جاروبرقی کشیدن موثر هستند. در ادامه این مقاله از پارسا سرویس، به بررسی هر کدام از این عوامل می پردازیم و به شما کمک می کنیم تا برنامه ی منظمی برای جاروبرقی کشیدن در خانه تان داشته باشید.

عوامل تاثیر گذار بر دفعات جاروبرقی کشیدن

دفعات جاروبرقی کشیدن در طول هفته به عوامل بسیاری بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

نوع کفپوش؛ یکی از عوامل تاثیر گذار بر دفعات جاروبرقی کشیدن

نوع کف‌پوش موجود در خانه شما می‌تواند تأثیر زیادی بر روی تعداد دفعات جاروبرقی کشیدن داشته باشد. این تأثیر به دلیل ویژگی‌ها و خواص گوناگون مربوط به هر نوع کف‌پوش متفاوت است. در زیر تأثیر برخی از انواع آن را بر تعداد دفعات جاروبرقی کشیدن توضیح می‌دهیم

نوع کفپوش یکی ازمواردی است که در جاروبرقی کشیدن باید به آن توجه کنید.

۱. موکت و فرش

موکت و فرش نوعی کف‌پوش بوده که گرد و غبار و ذرات را در خود نگه می‌دارد. یعنی نسبت به سطوح سفید و صاف، مانند پارکت یا کاشی، موکت و فرش نیاز به جاروکشیدن بیشتری دارند. برای این نوع کف‌پوش‌ها توصیه می‌شود هفته‌ای یک بار جاروبرقی کشیده شود.

۲. پارکت و لمینیت

پارکت و لمینیت کف‌پوش‌هایی هستند که به طور معمول صاف و مقاوم در برابر ذرات و گرد و غبار هستند. ذرات ریز، مانند مو، خاک و گرد و غبار روی این سطح جمع می‌شوند. بسته به میزان تردد و آلودگی معمولاً یک بار در هفته تا دو بار جاروبرقی کشیدن برای آن مناسب است.

۳. کاشی و سرامیک

کف‌پوش‌های، مانند کاشی و سرامیک اغلب صاف و آبگریز هستند و گرد و غبار را به خوبی از خود دفع می‌کنند. برای این نوع کف‌پوش‌ها معمولاً هر دو هفته یکبار جاروبرقی کشیدن کافی است.

محیط زندگی؛ از عوامل تاثیر گذار در جاروبرقی کشیدن

محیط زندگی شما می‌تواند تأثیر مستقیم و غیرمستقیمی بر روی اینکه هر چند وقت جاروبرقی بکشیم دارد. میزان تردد و فعالیت در خانه روی تعداد دفعات جاروبرقی اثر می‌گذارد. هرچه تردد بیشتری داشته باشید نیاز به کشیدن جاروبرقی بیشتری دارید تا گرد و غبار و ذراتی که به دلیل فعالیت‌های روزمره تولید می‌شوند را دفع کنید.

شرایط آب و هوایی محیط زندگی شما، مانند آلودگی هوا، میزان گرد و غبار و ذرات معلق در هوا نیز می‌توانند تعداد دفعات جاروبرقی را تحت تأثیر قرار دهند. در مناطق با آلودگی بالا یا در شرایطی که در طول روز ذرات گرد و غبار زیادی در هوا معلق باشد ممکن است نیاز به دفعات بیشتری برای جارو کشیدن داشته باشید.

در نهایت تأثیر محیط زندگی بر جاروبرقی کشیدن به عوامل متعددی بستگی دارد و در هر خانه و شرایط خاصی متفاوت است. برای تعیین تعداد دفعات جاروبرقی مناسب به نیازها و شرایط خودتان توجه کرده و در صورت لزوم برنامه‌ریزی منظمی برای جاروبرقی کشیدن انجام دهید.

 

میزان رفت و آمد؛ یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در جاروبرقی کشیدن

میزان رفت و آمد در جاروبرقی کشیدن به اندازه خانه، نوع کف‌پوش، میزان آلودگی و نظم خانه بستگی دارد. خانه‌های بزرگ‌تر نیاز به زمان و تلاش بیشتری برای جاروبرقی کشیدن دارند؛ بنابراین ممکن است رفت و آمد بیشتری لازم باشد. در مقابل خانه‌های کوچک‌تر معمولاً سریع جارو می‌شوند و رفت و آمد کمتری نیاز دارند.

نوع فعالیت‌های روزمره شما نیز می‌تواند میزان رفت و آمدتان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال ورود و خروج مکرر افراد به خانه، حیوانات خانگی، باز کردن بسته‌ها و سایر فعالیت‌ها می‌توانند باعث انباشت گرد و غبار و ذرات در خانه شوند. در چنین شرایطی تعداد دفعات جاروبرقی افزایش پیدا می‌کند.

داشتن حیوانات خانگی

داشتن حیوانات خانگی باعث افزایش نیاز به جاروبرقی کشیدن می‌شود. پوست‌ها، موها و الیاف حیوانات خانگی روی کف‌پوش‌ها و مبلمان جمع شده و نیاز به تمیزکاری بیشتری دارد. با مراقبت و بهداشت منظم حیوانات خانگی خود مقداری ریزش موی آن‌ها را کاهش می‌دهید و کمتر نیاز به جارو کشیدن خواهید داشت.

اگر جاروبرقی شما دارای فیلتر است از فیلترهای با کیفیت و قوی استفاده کنید. این فیلترها می‌توانند ذرات ریز موها و ذرات حبابی را درون جاروبرقی حبس کنند و از نشتی آنها جلوگیری کنند.

تعداد خانواده (تأثیر داشتن کودک)

تعداد افراد در خانواده و وجود کودکان تأثیر زیادی بر تعداد دفعات جاروبرقی کشیدن دارد. با بیشتر شدن اعضای خانواده و وجود کودک در خانه احتمال بالاتری وجود دارد که زمین‌ها و سطوح به سرعت کثیف شوند. این می‌تواند تعداد دفعات کشیدن جاروبرقی را بیشتر کند.

برای مثال کودکان معمولاً بیشتر بر روی فرش بازی می‌کنند و خاک و ذرات را روی فرش پخش می‌کنند. همچنین با افزایش تعداد افراد احتمال بالاتری برای ریختن غذا، ریختن مایعات و ایجاد کثیفی‌های دیگر وجود دارد که نیاز به جارو کشیدن خواهید داشت. پس همیشه بهتر است برنامه‌ریزی منظم برای تمیزکاری و جاروبرقی داشته باشید تا بهتر بتوانید با نیازهای خانه خود سازگار شوید.

تاثیر آلرژی داشتن بر دفعات جاروبرقی کشیدن چگونه است؟

میزان آلرژی

میزان آلرژی و حساسیت در برخی از افراد باعث می‌شود که حتی به ذرات ریز در خانه نیز واکنش نشان دهند. در چنین شرایطی تمیزی کف، مبلمان و فرش‌ها اهمیت زیادی دارد. چند روز یکبار باید جاروبرقی کشید تا گرد و غبار را از بین ببرید. استفاده از جاروبرقی با فیلتر مناسب می‌تواند تأثیر مستقیمی بر آلرژی‌ها داشته باشد. فیلترهای با کیفیت بالا ذرات آلرژی‌زا را به خوبی جذب و آن پرا کاهش می‌دهند؛ بنابراین استفاده از جاروبرقی با فیلتر ضد آلرژی بسیار مفید است.

نکاتی برای جاروبرقی کشیدن راحت‌تر

نکاتی برای جاروکشیدن راحت‌تر وجود دارند که با رعایت آن‌ها کار خود را آسان می‌کنید. در زیر هر کدام از این موارد را بررسی خواهیم کرد.


مطالعه بیشتر در مورد دلایل کم شدن مکش جاروبرقی.


۱. خالی کردن کیسه

خالی کردن کیسه جاروبرقی یکی از نکات مهم در هنگام جاروکشیدن است. زمانی که کیسه پر می‌شود قدرت مکش آن کاهش می‌یابد و باعث کاهش عملکرد جاروبرقی نیز خواهد شد. در نتیجه خالی کردن کیسه به منظور حفظ عملکرد بهینه جاروبرقی بسیار مهم است.

پس در هنگام شروع کار با این دستگاه به وضعیت کیسه توجه و از خالی یا پر بودن آن مطمئن شوید. برخی از جاروبرقی‌ها دارای سنسوری هستند که میزان پر بودن کیسه را نشان می‌دهند. قبل از خالی کردن کیسه حتما جاروبرقی را خاموش و از برق بکشید. این اقدام ایمنی از هرگونه آسیب به شما یا دستگاه جلوگیری می‌کند.

برخی از جاروبرقی‌ها دارای کیسه‌های قابل تعویض هستند درحالی‌که برخی دیگر قابل شستشو و استفاده مجدد خواهند بود. در هر صورت طبق دستورالعمل تولیدکننده کیسه را باز و محتویات آن را با دقت خالی کنید.


مطالعه بیشتر در خصوص بررسی تمام دلایل داغ شدن جاروبرقی.


۲. تمیز و تعویض فیلتر

فیلترها نقش مهمی در حفظ عملکرد بهینه جاروبرقی دارند. با عبور گرد و غبار از جاروبرقی فیلترها کثیف می‌شوند و قدرت مکش آن را کاهش می‌دهند. اما با تمیز و تعویض منظم آن شما قدرت مکش قوی و کارایی بهتری را تجربه خواهید کرد.

علاوه بر این فیلترها بسیار آسان و راحت تمیز و تعویض می‌شوند. برخی از آن‌ها قابل شستشو هستند و شما می‌توانید بارها و بارها از آن استفاده کنید. برخی دیگر قابل تعویض با یک فیلتر جدید است. پس جاروبرقی خود را همچنان در بهترین شرایط نگه دارید.

استفاده از برس مناسب برای استفاده بهینه از جاروبرقی.

۳. استفاده از برس مناسب

یکی دیگر از نکات مهم برای جاروبرقی کشیدن راحت‌تر استفاده از برس مناسب است.  این وسیله نقش مهمی در تمیز کردن سطوح و زمین‌ها دارد. با انتخاب برس مناسب برای نوع سطحی که قصد تمیز کردن آن را دارید به بهترین شکل ممکن گرد و غبار، مو، خاک و ذرات دیگر را جمع آوری کنید.

برس‌ها به طور کامل به اندازه کافی سخت و همچنین حساس هستند تا سطحی که در حال تمیز کردن آن هستید را تخریب نکنند. طراحی منحصربه‌فرد آن به شما اطمینان می‌دهد که با آرامش خاطر جاروبرقی خود را بکشید و همچنین بر روی سطوح حساس خانه خود اعتماد داشته باشید. هر چند بار در هفته جاروبرقی بکشیم این برس‌ها همانند روز اول ذرات را از روی سطح برمی‌دارد.

سخن آخر

جاروبرقی کشیدن با توجه به سلیقه فرد می‌تواند متفاوت باشد، اما اگر می‌خواهید فرش‌ها طول عمر بیشتر داشته باشند، باید در هنگام جاروبرقی نکاتی را رعایت کنید. در این مقاله سعی کردیم که به این سوال پاسخ دهیم که چند وقت یکبار باید جاروبرقی بکشیم و در حین انجام آن باید چه نکاتی را رعایت کنیم. شما می‌توانید نظرات خود را درباره جاروبرقی کشیدن و نحوه انجام آن در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *