021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1

بررسی تمام دلایل داغ شدن جاروبرقی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در این مقاله قصد داریم در مورد داغ شدن جاروبرقی صحبت کنیم و از نزدیک با علت‌های مختلفی که منجر به داغ شدن جاروبرقی می‌شوند آشنا شویم. مقداری گرمای موتور در جاروبرقی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. دلیل وجود گرما کار کردن موتور است. با این حال، جاروبرقی‌ها برای حفظ یکپارچگی عملکرد خود نیاز به سرویس منظم دارند. اگر گرمای موتور به حدی بالا برود که از حالت نرمال خارج شود، تولید دود کند یا به قطعات مختلف جاروبرقی آسیب برساند، باید مورد بررسی فوری قرار بگیرد. آیا از جاروبرقی خود بوی مو‌های سوخته استشمام می‌کنید؟ آیا جاروبرقی شما در شرف داغ شدن بیش از حد است؟ این یک مشکل جدی است که در صورت عدم رسیدگی می‌تواند خسارات بیشتری را به بار بیاورد. اغلب داغ شدن جاروبرقی ناشی از یک دلیل ساده و پیش پا افتاده است. اگر جاروبرقی شما بیش از حد گرم می‌شود، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید تا با بیان چند ترفند و نکته ساده، به شما در رفع این مشکل و جلوگیری از تکرار آن کمک کنیم.

داغ شدن جارو برقی
عناوین اصلی این مقاله

معرفی قطعات مختلف جاروبرقی

معرفی قطعات مختلف جاروبرقی می‌توان به ما در تشخیص علت داغ شدن جاروبرقی کمک فراوانی بکند. در همین راستا، قطعات مختلف سازنده یک جاروبرقی به شرح زیر هستند:

  • موتور جاروبرقی
  • برد الکتریکی جاروبرقی
  • کیسه جاروبرقی
  • فیلتر جاروبرقی
  • ترموستات جاروبرقی
  • زغال جاروبرقی
  • لوله‌های تلسکوپی و خرطومی جاروبرقی
  • برس یا پارویی جاروبرقی
  • دسته جاروبرقی
  • سیم جمع کن

علت داغ شدن جاروبرقی

داغ شدن جاروبرقی علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد؛ اما وجود مقداری گرما در بدنه و در قسمت موتور، طبیعی است. موتور‌ها گرما تولید می‌کنند، زیرا مجموعه‌های موتور دارای قطعات متحرک هستند. این حرکت باعث ایجاد اصطکاک می‌شود و هوای مجاور را گرم می‌کند. موتور‌های با وات بالاتر قدرتمندتر هستند و گرمای بیشتری تولید می‌کنند. موتور‌های جاروبرقی توسط سیستم‌های قطع حرارتی، فن و ترموستات از گرمای بیش از حد محافظت می‌شوند. در ادامه با انواع علت داغ شدن جاروبرقی آشنا خواهیم شد:

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

داغ شدن موتور جاروبرقی تا حدی طبیعی است؛ اما اگر موتور جاروبرقی شما به دلیل نیم‌سوز شدن، از حالت کارکرد طبیعی خود خارج شود، بیش از حد نرمال داغ خواهد شد. این داغی بیش از حد می‌تواند به موتور و قطعات مختلف همسایه آسیب جدی وارد کند. اگر متوجه بوی سیم سوخته شدید یا قسمت موتور و بدنه جاروبرقی شما بیش از روزهای اولیه داغ می‌کند، به نیم‌سوز شدن موتور شک کنید. اگر جاروبرقی به حدی داغ شد که دود از آن خارج شد، آن را خاموش کرده و از برق جدا کنید. دود احتمالاً نشان‌دهنده فرسودگی اجزای موتور است.

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی اغلب به دلیل استهلاک و بروز مشکل در سیم‌پیچ‌های روتور و استاتور آن رخ می‌دهد. موتوری که نیم‌سوز شده باشد بوی نامطبوع سیم سوخته را در محیط پخش می‌کند و دیگر قادر به ارائه عملکرد حداکثری، بهینه و مطلوب خود نخواهد بود. کار کردن با موتور نیم‌سوخته، شدت آسیب را بالاتر می‌برد؛ بنابراین، اگر متوجه نیم‌سوز شدن موتور جاروبرقی خود شدید، آن را خاموش کرده و در اسرع وقت با یکی از نمایندگی‌های مجاز و فعال، مانند نمایندگی جاروبرقی الکترولوکس تماس بگیرید.

پر بودن کیسه جاروبرقی

داغ شدن جارو برقی

گاهی اوقات علت داغ شدن جاروبرقی، مسئله ساده و پیش پا افتاده‌ای مانند پر شدن کیسه آن است. اگر کیسه یا مخزن جاروبرقی بیش از حد پر باشد، نمی‌تواند ذرات اضافی را جمع کند، به‌سادگی دچار انسداد می‌شود، موتور را بیش از حد گرم می‌کند و در برخی موارد، منجر به خاموش شدن جاروبرقی می‌شود.

فیلتر‌های کثیف

فیلتر‌ها از قسمت‌های حیاتی جاروبرقی مانند موتور و برد الکترونیکی در برابر گردوغبار و کثیفی محافظت می‌کنند. با این حال، واضح است که فیلتر‌های کثیف می‌توانند باعث داغ شدن موتور‌ها شوند. این امر به دلیل مسدود شدن جریان عادی هوا رخ می‌دهد. برای اطمینان از کارکرد مؤثر موتور، باید فیلتر‌ها را به‌طور مرتب شسته یا تعویض کنید. سرویس دوره‌ای و نگهداری عمومی می‌تواند از گرمای بیش از حد جلوگیری کند و به طول عمر سیستم جاروبرقی شما بیافزاید!

خرابی ترموستات جاروبرقی

وظیفه ترموستات در هر دستگاه و وسیله‌ای، تنظیم کردن دمای محیط است. ترموستات جاروبرقی نیز همین کار را انجام می‌دهد. اگر ترموستات جاروبرقی شما معیوب شده باشد، شاهد داغ شدن جاروبرقی خود خواهید بود. بررسی مشکلات ترموستات نیاز به حضور یک تکنسین ماهر دارد. برای این کار می‌توانید روی خدمات نمایندگی جاروبرقی آاگ حساب کنید.

خراب شدن فن جارو برقی

فن‌ها وظیفه مشخصی در هر سیستم برعهده دارند. تنها وظیفه فن جاروبرقی، ایجاد جریان هوا به‌منظور خروج هوای داغ از داخل موتور و بدنه و ورود هوای تازه و خنک به داخل محفظه است. اگر فن جاروبرقی شما به مشکل بربخورد، در عرض تنها چند دقیقه، موتور جاروبرقی شما به‌شدت داغ خواهد کرد. علت داغ شدن جاروبرقی در برخی مواقع، یک عامل ساده مانند خراب شدن یا شکستن فن است. فن جاروبرقی خود را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

وجود انسداد در لوله‌ها

بررسی علل داغ شدن جارو برقی

انسداد می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور جاروبرقی شود. دلیل این امر این است که موتور برای رسیدن به مکش موردنیاز، باید بسیار سخت‌تر از حالت نرمال کار کند. جاروبرقی را از برق جدا کنید. لوله‌ها، کانال‌ها، هواکش‌ها، فن و هر جای دیگری که گردوغبار و کرک جمع می‌شود را بررسی کنید. تمام دهانه‌ها و اتصالات را از نظر وجود زباله بررسی کنید.

قطعات آسیب‌دیده را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که هیچ ترک یا شکستگی در قطعات ریز داخلی مانند تسمه، مانع از عملکرد بهینه سیستم نمی‌شود. با باز کردن بدنه جاروبرقی و بررسی چشمی آن، مطمئن شوید که تمام قطعات ریزودرشت سالم بوده و در سرجای اصلی خود قرار دارند.

مشکلات برقی را بررسی کنید

علت داغ شدن جاروبرقی می‌تواند ناشی از مشکلات الکتریکی دستگاه باشد. ابتدا سیم جاروبرقی را بررسی کنید. به دنبال فرورفتگی‌ها، شکستگی‌ها، ترک‌ها و سیم‌های لخت بگردید. اگر متوجه آسیب‌دیدگی در سیم جاروبرقی شدید، آن را تعویض کنید. اگر آسیب خارجی به سیم برق مشاهده نشد، مشکل بزرگ‌تری در کار است. ممکن است قسمت‌های داخلی موتور شکسته و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. این مشکل باید توسط یک متخصص بررسی و حل شود.

وضعیت کمربند موتور را بررسی کنید

کمربند محافظ موتور را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که تسمه شکسته باشد و در نتیجه دور موتور بیش از حد بالا رفته و بیش از حد گرم شود. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که اگر تسمه در جای مناسب خود قرار نگیرد، تسمه و برس غلتکی مقاومتی روی موتور وجود ندارد. معمولاً در اثر انسداد برس، تسمه پاره می‌شود یا می‌شکند. البته ممکن است به دلیل افزایش سن و استفاده بیش از حد، کمربند‌ها به‌مرور زمان فرسوده شوند. وضعیت تسمه را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر.

غلتک برس را تمیز کنید

اگر برس غلتکی مسدود یا شکسته باشد، هیچ‌گونه کثیفی را نمی‌مکد و جریان هوای سیستم را مسدود می‌کند و باعث گرم شدن بیش از حد جاروبرقی می‌شود.

داغ شدن جاروبرقی آاگ و الکترولوکس

داغ شدن جاروبرقی آاگ و داغ شدن جاروبرقی الکترولوکس نیز معمولاً از همین دلایل ذکرشده نشئت می‌گیرند. اگر جاروبرقی الکترولوکس یا آاگ شما با مشکل گرم شدن بیش از حد روبرو است، بدون کمترین نگرانی تلفن خود را برداشته و با نمایندگی‌های مجاز الکترولوکس و آاگ در سرتاسر شهر تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد داغ شدن جاروبرقی صحبت کردیم و از نزدیک با علت های مختلف داغ شدن موتور جاروبرقی آشنا شدیم. متوجه شدیم که علت داغ شدن موتور جاروبرقی در بسیاری از مواقع، دلایل ساده‌ای مانند کثیفی فیلتر، انسداد لوله یا پر شدن مخزن است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *