نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
داغ شدن جارو برقی
زمان مطالعه: 9 دقیقه

بررسی تمام دلایل داغ شدن جاروبرقی

معرفی قطعات مختلف جاروبرقی

معرفی قطعات مختلف جاروبرقی می‌توان به ما در تشخیص علت داغ شدن جاروبرقی کمک فراوانی بکند. در همین راستا، قطعات مختلف سازنده یک جاروبرقی به شرح زیر هستند:

 • موتور جاروبرقی
 • برد الکتریکی جاروبرقی
 • کیسه جاروبرقی
 • فیلتر جاروبرقی
 • ترموستات جاروبرقی
 • زغال جاروبرقی
 • لوله‌های تلسکوپی و خرطومی جاروبرقی
 • برس یا پارویی جاروبرقی
 • دسته جاروبرقی
 • سیم جمع کن

البته باید توجه داشت که برخی از قطعات جانبی با توجه به برند و مدل جاروبرقی متفاوت است. ممکن است شرکت‌های سازنده با ارتقاء دانش برخی قطعات را ادغام کرده و یا برای کارایی بیشتر با قطعات متفاوتی جایگزین کنند. به عنوان مثال در برخی از جاروبرقی‌ها به جای کیسه جاروبرقی، مخزن‌های شفافی تعبیه شده ‌است یا برخی از مدل‌های جاروبرقی‌ دارای مکانیزم چرخشی هستند که به منظور تسهیل در تمیزکاری و دسترسی به مکان‌های دشوار به جاروبرقی‌ها اضافه شده‌اند. اما قطعات اصلی در تمام جاروبرقی‌ها یکسان است. هرچند که بازهم ممکن ‎‌است در کیفیت این قطعات تفاوت‌های وجود داشته باشد.

چرا موتور جارو برقی به مرور زمان خراب می‌شود؟

موتور جاروبرقی مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری، ممکن است به مرور زمان با افت کارایی و بازدهی روبه‌رو شود. دلایل مختلف و متفاوتی در کاهش بازدهی موتور جاروبرقی موثر هستند. به عنوان مثال فشار کارکرد در طول زمان ممکن است باعث کاهش عمر مفید موتور شود. از طرفی حرارت تولید شده توسط موتور جاروبرقی نیز به مرور باعث خرابی موتور خواهد شد، چرا که گرمای بیش از حد باعث صدمه به قطعات داخلی موتور می‌شود. از طرفی استفاده نادرست از جاروبرقی مثل فشار زیاد و یا استفاده برای کارهایی که جاروبرقی برای آن طراحی نشده است نیز می‌‌تواند باعث کاهش عمر مفید موتور دستگاه شود. فراموش نکنید نگهداری غیر اصولی نیز با عث خراب شدت موتور جاروبرقی خواهد شد، بنابراین نسبت به تعویض فیلترها، خالی کردن به موقع کیسه و گرفتگی و لوله و خرطومی دقت بیشتری داشته باشید. برای افزایش عمر مفید جاروبرقی، مراقبت و نگهداری منظم از آن، تعویض منظم فیلترها و عدم استفاده از آن برای کارهای سنگین و نادرست بسیار مهم و قابل اهمیت است. همچنین، در صورتی که با خرابی موتور جاروبرقی مواجه شدید، بهتر است تعمیر موتور را برعهده‌ی تعمیرکاران ماهر قرار دهید تا از تعمیر صحیح و بازیابی عملکرد موتور مطمئن شوید.

چگونه متوجه شویم که جاروبرقی داغ شده است؟

برای متوجه شدن اینکه جاروبرقی داغ شده است یا نه، می‌توانید به نشانه‌ها و علائم زیر توجه کنید.

 • بوی سوختگی: اگر احساس کردید که از جاروبرقی بوی سوختن شنیدید این یک نشانه مهم از داغ شدن است.
 • کاهش قدرت مکش: اگر در حین کار متوجه شدید که جاروبرقی قدرت مکش خود را از دست داده و افت کارایی دارد، ممکن است موتور داغ شده باشد.
 • صدای عجیب: اگر متوجه صدای غیرعادی از جاروبرقی شدید ممکن است نشانه داغ شدن موتور باشد.
 • داغ شدن بدنه: داغ شدن بدنه جاروبرقی نیز یکی از راحت‌ترین راه‌های تشخیص داغ شدن موتور جاروبرقی  است.
 • قطع و وصل شدن مکرر و خاموش شدن ناگهانی: اگر جاروبرقی به طور مکرر قطع می‌شود و یا در حین انجام کار به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، ممکن است به دلیل داغ شدن موتور باشد.

در صورتی که با هریک از این نشانه‌‌ها روبه‌رو شدید، توصیه می‌کنیم که جاروبرقی را خاموش کرده و با تعمیرکار و تکنسین متخصص تماس بگیرید تا مشکل دستگاه را تشخیص داده و آن را تعمیر کنند. عدم تعمیر به موقع و استفاده از جاروبرقی در این شرایط ممکن است موجب مشکلات جدی‌تری برای دستگاه شود.

فیلتر هوا چگونه باعث داغ شدن جاروبرقی می‌شود؟

فیلتر هوا یکی از قطعات جانبی در جاروبرقی است که نقش مهمی در تبادل هوا در موتور جاروبرقی دارد. فیلتر جاروبرقی را باید بعد از مدتی در صورت امکان تمیز و در غیر این صورت تعویض شود. چرا که در صورت کثیف بودن فیلتر، تبادل هوا در درون موتور به خوبی انجام نمی‌شودو همین موضوع باعث داغ شدن موتور خواهد شد. بنابراین توصیه می‌کنیم در فواصل منظم اقدام به تمیز کردن فیلتر کنید. اگر فیلتر جاروبرقی قابل تمیز کردن نبود و قصد تعویض آن را داشتید، حتما فیلتر با کیفیت و با اصالت را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. چرا که کیفیت پایین فیلتر نیز می‌تواند موجب داغ شدن موتور جاروبرقی شده و در ادامه آسیب به آن شود.

آیا مسدود بودن لوله خرطومی یا برس باعث داغ شدن زیاد جاروبرقی خواهد شد؟

مسدود شدن لوله یا خرطومی و یا برس جاروبرقی می‌تواند باعث داغ شدن دستگاه شود. اگر علاوه بر داغ شدن جاروبرقی مکش دستگاه نیز کم شده اولین کار بررسی لوله‌ها و خرطومی جاروبرقی است. وقتی لوله خرطومی یا برس مسدود باشد، جریان هوا به داخل جاروبرقی کاهش می‌یابد و فشار درون دستگاه زیاد می‌شود، این افزایش فشار باعث افزایش دمای داخل دستگاه شده و موتور داغ می‌شود. گرفتگی و مسدود شدن لوله خرطومی معمولا به خاطر انباشت ذرات گرد و غبار و مواد خارجی است. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است به طور منظم لوله و برس جاروبرقی را چک کرده و از مسدود نبودن آن مطمئن شوید.

ترموستات جاروبرقی چیست و کجا قرار دارد؟

ترموستات یا سنسور حرارتی یک قطعه جانبی در جاروبرقی است که وظیفه آن نظارت بر دمای موتور جاروبرقی است تا از داغ شدن اضافی و خطراتی که ممکن است به دلیل افزایش حرارت در داخل جاروبرقی ایجاد شود جلوگیری کند. عملکرد این قطعه به این شکل است که زمانی که دمای موتور بالا می‌رود این سنسور به برد الکتریکی اطلاع داده و برد الکتریکی بر اساس داده دریافتی و دستورالعمل از پیش تعیین شده و موتور دستگاه را خاموش می‌کند تا از صدمات احتمالی ناشی از داغ شدن موتور جلوگیری کند.

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی چیست؟ 

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی حین کار می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. مثل قطعی سیم برق، گرفتگی لوله خرطومی، کثیف بودن فیلتر هوا و یا حتی پر شدت کیسه جاروبرقی باشد. گاهی نیز ممکن است خاموش شدن ناگهانی به علت داغ شدن موتور و فعال شدن سنسور حرارتی باشد که در این صورت بعد از خنک شدن موتور، جاروبرقی روشن خواهد شد و جای نگرانی نیست.

عوامل تاثیرگذار بر روی داغ شدن جاروبرقی همراه با راه‌حل‌های آن

عامل تاثیرگذار راه حل رفع مشکل
نیم‌سوز شدن موتور خاموش کردن جاروبرقی و تماس با تعمیرکار
پربودن کیسه جاروبرقی تعویض کیسه
فیلترهای کثیف شستن و یا تعویض فیلتر
خرابی ترموستات خاموش کردن جاروبرقی و تماس با تعمیرکار
خرابی فن جاروبرقی تعویض فن
وجود انسداد در لوله‌ها برطرف کردن گرفتگی و انسداد
وجود مشکل در سیم برق تعویض سیم
وجود مشکل در تسمه تعویض تسمه
انسداد غلتک یا شکستگی آن تعمیر یا تعویض غلتک

علت داغ شدن جاروبرقی

داغ شدن جاروبرقی علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد؛ اما وجود مقداری گرما در بدنه و در قسمت موتور، طبیعی است. موتور‌ها گرما تولید می‌کنند، زیرا مجموعه‌های موتور دارای قطعات متحرک هستند. این حرکت باعث ایجاد اصطکاک می‌شود و هوای مجاور را گرم می‌کند. موتور‌های با وات بالاتر قدرتمندتر هستند و گرمای بیشتری تولید می‌کنند. موتور‌های جاروبرقی توسط سیستم‌های قطع حرارتی، فن و ترموستات از گرمای بیش از حد محافظت می‌شوند. در ادامه با انواع علت داغ شدن جاروبرقی آشنا خواهیم شد:

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

داغ شدن موتور جاروبرقی تا حدی طبیعی است؛ اما اگر موتور جاروبرقی شما به دلیل نیم‌سوز شدن، از حالت کارکرد طبیعی خود خارج شود، بیش از حد نرمال داغ خواهد شد. این داغی بیش از حد می‌تواند به موتور و قطعات مختلف همسایه آسیب جدی وارد کند. اگر متوجه بوی سیم سوخته شدید یا قسمت موتور و بدنه جاروبرقی شما بیش از روزهای اولیه داغ می‌کند، به نیم‌سوز شدن موتور شک کنید. اگر جاروبرقی به حدی داغ شد که دود از آن خارج شد، آن را خاموش کرده و از برق جدا کنید. دود احتمالاً نشان‌دهنده فرسودگی اجزای موتور است.

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی اغلب به دلیل استهلاک و بروز مشکل در سیم‌پیچ‌های روتور و استاتور آن رخ می‌دهد. موتوری که نیم‌سوز شده باشد بوی نامطبوع سیم سوخته را در محیط پخش می‌کند و دیگر قادر به ارائه عملکرد حداکثری، بهینه و مطلوب خود نخواهد بود. کار کردن با موتور نیم‌سوخته، شدت آسیب را بالاتر می‌برد؛ بنابراین، اگر متوجه نیم‌سوز شدن موتور جاروبرقی خود شدید، آن را خاموش کرده و در اسرع وقت با یکی از نمایندگی‌های مجاز و فعال، مانند نمایندگی جاروبرقی الکترولوکس تماس بگیرید.

پر بودن کیسه جاروبرقی

داغ شدن جارو برقی

گاهی اوقات علت داغ شدن جاروبرقی، مسئله ساده و پیش پا افتاده‌ای مانند پر شدن کیسه آن است. اگر کیسه یا مخزن جاروبرقی بیش از حد پر باشد، نمی‌تواند ذرات اضافی را جمع کند، به‌سادگی دچار انسداد می‌شود، موتور را بیش از حد گرم می‌کند و در برخی موارد، منجر به خاموش شدن جاروبرقی می‌شود.

فیلتر‌های کثیف

فیلتر‌ها از قسمت‌های حیاتی جاروبرقی مانند موتور و برد الکترونیکی در برابر گردوغبار و کثیفی محافظت می‌کنند. با این حال، واضح است که فیلتر‌های کثیف می‌توانند باعث داغ شدن موتور‌ها شوند. این امر به دلیل مسدود شدن جریان عادی هوا رخ می‌دهد. برای اطمینان از کارکرد مؤثر موتور، باید فیلتر‌ها را به‌طور مرتب شسته یا تعویض کنید. سرویس دوره‌ای و نگهداری عمومی می‌تواند از گرمای بیش از حد جلوگیری کند و به طول عمر سیستم جاروبرقی شما بیافزاید!

خرابی ترموستات جاروبرقی

وظیفه ترموستات در هر دستگاه و وسیله‌ای، تنظیم کردن دمای محیط است. ترموستات جاروبرقی نیز همین کار را انجام می‌دهد. اگر ترموستات جاروبرقی شما معیوب شده باشد، شاهد داغ شدن جاروبرقی خود خواهید بود. بررسی مشکلات ترموستات نیاز به حضور یک تکنسین ماهر دارد. برای این کار می‌توانید روی خدمات نمایندگی جاروبرقی آاگ حساب کنید.

خراب شدن فن جاروبرقی

فن‌ها وظیفه مشخصی در هر سیستم برعهده دارند. تنها وظیفه فن جاروبرقی، ایجاد جریان هوا به‌منظور خروج هوای داغ از داخل موتور و بدنه و ورود هوای تازه و خنک به داخل محفظه است. اگر فن جاروبرقی شما به مشکل بربخورد، در عرض تنها چند دقیقه، موتور جاروبرقی شما به‌شدت داغ خواهد کرد. علت داغ شدن جاروبرقی در برخی مواقع، یک عامل ساده مانند خراب شدن یا شکستن فن است. فن جاروبرقی خود را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

وجود انسداد در لوله‌ها

بررسی علل داغ شدن جارو برقی

انسداد می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور جاروبرقی شود. دلیل این امر این است که موتور برای رسیدن به مکش موردنیاز، باید بسیار سخت‌تر از حالت نرمال کار کند. جاروبرقی را از برق جدا کنید. لوله‌ها، کانال‌ها، هواکش‌ها، فن و هر جای دیگری که گردوغبار و کرک جمع می‌شود را بررسی کنید. تمام دهانه‌ها و اتصالات را از نظر وجود زباله بررسی کنید.

قطعات آسیب‌دیده را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که هیچ ترک یا شکستگی در قطعات ریز داخلی مانند تسمه، مانع از عملکرد بهینه سیستم نمی‌شود. با باز کردن بدنه جاروبرقی و بررسی چشمی آن، مطمئن شوید که تمام قطعات ریزودرشت سالم بوده و در سرجای اصلی خود قرار دارند.

مشکلات برقی را بررسی کنید

علت داغ شدن جاروبرقی می‌تواند ناشی از مشکلات الکتریکی دستگاه باشد. ابتدا سیم جاروبرقی را بررسی کنید. به دنبال فرورفتگی‌ها، شکستگی‌ها، ترک‌ها و سیم‌های لخت بگردید. اگر متوجه آسیب‌دیدگی در سیم جاروبرقی شدید، آن را تعویض کنید. اگر آسیب خارجی به سیم برق مشاهده نشد، مشکل بزرگ‌تری در کار است. ممکن است قسمت‌های داخلی موتور شکسته و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. این مشکل باید توسط یک متخصص بررسی و حل شود.

وضعیت کمربند موتور را بررسی کنید

کمربند محافظ موتور را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که تسمه شکسته باشد و در نتیجه دور موتور بیش از حد بالا رفته و بیش از حد گرم شود. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که اگر تسمه در جای مناسب خود قرار نگیرد، تسمه و برس غلتکی مقاومتی روی موتور وجود ندارد. معمولاً در اثر انسداد برس، تسمه پاره می‌شود یا می‌شکند. البته ممکن است به دلیل افزایش سن و استفاده بیش از حد، کمربند‌ها به‌مرور زمان فرسوده شوند. وضعیت تسمه را بررسی کنید تا مشخص شود که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر.

غلتک برس را تمیز کنید

اگر برس غلتکی مسدود یا شکسته باشد، هیچ‌گونه کثیفی را نمی‌مکد و جریان هوای سیستم را مسدود می‌کند و باعث گرم شدن بیش از حد جاروبرقی می‌شود.

داغ شدن جاروبرقی آاگ و الکترولوکس

داغ شدن جاروبرقی آاگ و داغ شدن جاروبرقی الکترولوکس نیز معمولاً از همین دلایل ذکرشده نشئت می‌گیرند. اگر جاروبرقی الکترولوکس یا آاگ شما با مشکل گرم شدن بیش از حد روبرو است، بدون کمترین نگرانی تلفن خود را برداشته و با نمایندگی‌های مجاز الکترولوکس و آاگ در سرتاسر شهر تماس حاصل فرمایید.

علت داغ شدن دوشاخ جاروبرقی

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام جدا کردن دوشاخ جاروبرقی از پریز برق متوجه داغی بیش از حد آن شده باشید. این داغی ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شده باشد به عنوان مثال وجود پارگی به دلیل فرسوده شدن سیم یکی از دلایل رایج داغ شدن آن است. همچنین استفاده از جاروبرقی در مدت زمان طولانی نیز موجب داغ شدن دوشاخ خواهد شد. گاهی اوقات افت ولتاژ یا برق‌رسانی نامناسب نیز موجب داغ شدن دوشاخ جاروبرقی خواهد شد. بهتر است در صورت مشاهده این مشکل، علت را پیدا کرد و برای رفع آن اقدام کنید.

تعمیر داغ شدن جاروبرقی در تهران

همان‌طور که گفته شد داغ شدن جاروبرقی میتواند علت‌های گوناگونی داشته باشد. اما در نظر داشته باشید که محض مواجه با همچین مشکلی دستگاه را خاموش کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. چرا که عدم توجه به این مشکلی باعث صدمات بیشتری به موتور دستگاه خواهد شد و عمر مفید دستگاه را کاهش می‌دهد. تکنسین‌‌های باتجربه و ماهر پارسا سرویس با بررسی علت و دلایل داغ شدن جاروبرقی به‌راحتی مشکل را تشخیص داده و آن را رفع خواهند کرد. پارسا سرویس با تکنولوژی بروز در تعمیرات نه تنها به رفع مشکل فنی کمک می‌کند بلکه باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد. مردم تهران با تماس با مرکز این نمایندگی می‌توانند از خدماتی  با کیفیت و مطمئن در تعمیر داغ شدن جاروبرقی خود در تهران بهره‌‌مند شوند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد داغ شدن جاروبرقی صحبت کردیم و از نزدیک با علت های مختلف داغ شدن موتور جاروبرقی آشنا شدیم. متوجه شدیم که علت داغ شدن موتور جاروبرقی در بسیاری از مواقع، دلایل ساده‌ای مانند کثیفی فیلتر، انسداد لوله یا پر شدن مخزن است.

سوالات متداول

 • ترموستات جاروبرقی در کجا قرار دارد؟

ترموستات یک قطعه الکترونیکی است که درون جاروبرقی و روی برد الکتریکی نزدیک موتور قرار دارد. وظیفه‌ی ای قطعه کنترل دمای موتور و جلوگیری از افزایش دمای آن است.

 • علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی چیست؟

برخی از جاروبرقی‌های امروزی مجهز به سنسور حرارتی هستند. نحوه عملکرد این سنسور به این شکل است که اگر حرارت جاروبرقی تا حد معینی بالا رفت این سنسور برای جلوگیری از آسیب به جاروبرقی شما، آن را خاموش می‌کند. بنابراین اگر جاروبرقی شما مجهز به این سیستم است و در هنگام کار جاروبرقی به طور ناگهانی خاموش شد جای نگرانی نیست.

 • علت کم شدن مکش جاروبرقی چیست؟

کم شدن مکش جاروبرقی ممکن است به دلایل مختلفی مثل انسداد لوله یا خرطومی، انسداد یا شکستگی غلطک و یا داغ شدن موتور باشد.

 • آیا داغ شدن جاروبرقی می‌تواند موجب آسیب جدی به آن شود؟

داغ شدن جاروبرقی به علت‌های مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. اما در نظر داشته باشید حتما در صورت مشاهده این مشکل، علت را پیدا کرده و آن را رفع کنید. در غیر این صورت ممکن است دستگاه شما آسیب جدی دیده و یا حتی موتور دستگاه بسوزد.

 • بهترین راه برای جلوگیری از داغ شدن جاروبرقی چیست؟

بهترین و اصلی‌ترین راه‌حل برای جلوگیری از داغ شدن جاروبرقی، استراحت دادن به دستگاه هنگام استفاده از آن است. البته مواردی دیگری مثل خالی بودن کیسه جاروبرقی، سالم بودن سایر قطعات نیز مورد اهمیت است.

 • چرا جاروبرقی زود داغ می‌کند؟

استفاده همیشگی از بالاترین قدرت موتور به طور مداوم و در بلند مدت از دلایلی است که باعث زود داغ شدن موتور جاروبرقی می‌شود.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *