نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
نگهداری از یخچال ساید بای ساید
زمان مطالعه: 9 دقیقه

۱۴ نکته جهت مراقبت و نگهداری از یخچال ساید بای ساید

نکات نگهداری از یخچال ساید بای ساید

برای اینکه به طول عمر و عملکرد دستگاه یخچال ساید بای ساید اضافه کنیم و از خرابی آن جلوگیری کنیم نیاز به رعایت یکسری نکات خواهیم داشت تا هم در مصرف برق صرفه جویی کنیم هم از دستگاه نهایت استفاده را داشته باشیم در ادامه لیست این نکات را قرار خواهیم داد که عبارتند از:

 • انتخاب محل مناسب برای قرار گرفتن یخچال ساید بای ساید
 • غبارروبی سیم ‌پیچ‌های کندانسور و اواپراتور
 • تنظیم کردن بهترین دمای داخلی یخچال ساید متناسب با فصول سال
 • دستمال کشیدن داخل یخچال ساید بای ساید
 • اطمینان از سالم بودن لاستیک‌های نواری دور درب یخچال ساید
 • پرهیز از قرار دادن مواد غذایی گرم داخل ساید بای ساید
 • اطمینان از درست بستن درب یخچال ساید
 • چیدن مواد غذایی مطابق با ظرفیت دستگاه
 • تعویض دوره‌ای فیلترهای یخچال ساید بای ساید
 • شناخت از خطاها و خرابی‌های یخچال ساید
 • تراز بودن یخچال ساید بای ساید
 • تمیز کردن بدنه بیرونی ساید
 • استراحت دادن به یخچال هر چند ماه یکبار
 • سرویس یخچال ساید بای ساید به صورت سالیانه
 • از باز و بسته کردن مکرر درب یخچال اجتناب کنید
 • درب یخچال را به مدت طولانی باز نگذارید
 • تمیز کردن آبریز یخچال ساید بای ساید

با نکات کلی نگهداری از یخچال ساید بای ساید آشنایی پیدا کردید اما در ادامه هریک از این نکات را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد تا از این نکات نهایت استفاده را در مراقبت از یخچال ساید بای ساید داشته باشید.

شرایط انتخاب محل مناسب برای قرار گرفتن یخچال ساید بای ساید چیست؟

در ابتدا به مهم‌ترین و کاربردی نکته درباره مراقبت از یخچال ساید بای ساید می‌پردازیم و آن هم شرایط انتخاب محل مناسب برای قرار گرفتن یخچال ساید بای ساید است، چرا که تأثیر بسیار زیادی روی عمر مفید، بازدهی، عملکرد مناسب دستگاه دارد. بهترین مکان قرارگیری یخچال ساید بای ساید رعایت فاصله پشت دستگاه با دیوار است که حداقل باید بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر باشد تا گردش هوا در جریان باشد و کمپرسور و کندانسور فضای کافی برای خنک شدن داشته باشند، همچنین از قرار گرفتن یخچال در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

حتی‌الامکان از قرار گرفتن یخچال ساید در کنار لوازم حرارت زا همچون سماور برقی، اجاق گاز، آبگرمکن، پکیج، شوفاژ، بخاری و… خودداری کنید و در صورت اجبار بهتر است حداقل ۵۰ سانتی‌متر از این وسایل فاصله داشته باشد، چرا قرارگیری وسایل حرارت زا باعث می‌شود در صورت باز کردن درب یخچال هوای گرم به داخل یخچال ورود کند و باعث گرم شدن فضای داخلی و یکسره کار کردن کمپرسور شود.

گردگیری فن و سیم ‌پیچ‌های کندانسور و اواپراتور

سیم ‌پیچ‌های کندانسور و اواپراتور به راحتی قابل مشاهده نیستند به همین خاطر برای تمیز کردن آنها باید ابتدا دوشاخه برق دستگاه را از برق بکشید و با کمک چند نفر سعی کنید یخچال ساید را کمی از دیوار فاصله دهید و به پشت دستگاه رفته و با استفاده از یک دستمال یا برس نرم یا جاروبرقی با درجه کم (به دلیل حساس بودن این قطعات) اقدام به گردگیری غبار روی سیم ‌پیچ‌های  کندانسور و اواپراتور کنید، چرا که روی عمر مفید دستگاه و جلوگیری از خرابی دستگاه تأثیر مستقیم دارد. در صورت خرابی یخچال ساید خود، میتوانید با پارسا سرویس، نمایندگی یخچال ساید بای ساید برندهای: جنرال الکتریک، مابه،  آاگ و وایت هاوس تماس حاصل بفرمایید.

تنظیم کردن بهترین دمای داخلی یخچال ساید متناسب با فصول سال

یکی از نکاتی که در مراقبت از یخچال ساید بای ساید هر کدبانویی باید بلد باشد تنظیم کردن دمای مناسب یخچال در فصول مختلف سال است برای مثال در فصل تابستان که دما هوای بسیار گرم است دمای مناسب بین ۲ تا ۵ درجه سانتی‌گراد است و دمای فریزر بین منفی ۱۰ تا ۱۴ درجه است. البته اگر درجه یخچال ساید بای ساید بر اساس فارنهایت بود دمای یخچال بین ۳۵ تا ۴۲ درجه فارنهایت و دمای فریزر بین منفی ۵۰ تا ۵۷ درجه فارنهایت تنظیم کنید تا از خراب شدن مواد غذایی جلوگیری شود.

دستمال کشیدن داخل یخچال ساید بای ساید

از مهم‌ترین اصول نگهداری از یخچال ساید بای ساید تمیز کردن فضای داخل کابین یخچال و فریزر ساید بای ساید است چرا که کثیف بودن قطعات و سطوح داخلی کابین باعث خراب شدن قطعات و عدم سنجش دمای داخل کابین توسط سنسور دیفراست است. برای همین منظور در هنگام تمیز کردن فضای داخل یخچال چند نکته را به یاد داشته باشید ابتدا یخچال را از برق بکشید و در هنگام تمیز کردن بدنه اگر مواد به آن چسبیده بود از سیم ظرفشویی یا اسکاچ زبر به همراه مواد شوینده قوی مانند جرم‌گیر و وایتکس استفاده نکنید، برای تمیز کردن یخچال از دستمال نرم و پاک ‌کننده‌های معمولی می‌توانید هر سه ماه یکبار این کار را انجام دهید.

اطمینان از سالم بودن لاستیک‌های نواری دور درب یخچال و فریزر

یکی دیگر نکاتی که در نگهداری از یخچال ساید بای ساید بسیار حیاتی است چک کردن لاستیک‌های نواری دور درب یخچال و فریزر است. برای ماندگاری و عدم خرابی لاستیک‌ها می‌توانید هر ماه با محلول آب گرم و صابون اقدام به تمیز کردن لاستیک نواری دور درب یخچال کنید این کار از خشک شدن لاستیک و پوسیدگی آن جلوگیری می‌کند.

همواره وضعیت لاستیک درب‌ها را مورد بررسی قرار دهید. چرا که در صورت خرابی هوای سرد خارج شده و هوای گرم بیرون وارد کابین می‌شود و این ترکیب هوای گرم و سرد باعث ایجاد برفک می‌شود و به دلیل گرم شدن هوای داخل باعث فشار روی کمپرسور و یکسره کار کردن آن می‌شود.البته به خاطر داشته باشید یک راه دیگر شناسایی خراب بودن لاستیک درب، علاوه بر ترک و پوسیدگی آن؛ فاسد شدن مواد غذایی زودتر از موعد مقرر آنهاست. اگر مشاهده کردید که مواد غذایی زودتر فاسد شدند نشانه خرابی لاستیک دور درب است که باید سریعاً تعویض شود.

پرهیز از قرار دادن مواد غذایی گرم داخل یخچال

برخی از افراد غذای گرم و مواد غذایی گرم را بدون خنک کردن آن در داخل فریزر یا یخچال قرار می‌دهند این کار باعث بالا رفتن رطوبت و دمای داخل کابین می‌شود که علاوه بر برفک زدن، باعث یکسره شدن کمپرسور و داغ شدن آن می‌شود، برای جلو گیری از این اتفاق می‌توانید مواد غذایی را به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در هوای بیرون بگذارید تا به دمای محیط برسد، بعد آن را داخل یخچال قرار دهید.

اطمینان از درست بستن درب یخچال ساید

یکی از قسمت‌هایی که در حفظ و نگهداری از یخچال ساید بای ساید و باقی یخچال‌ها باید رعایت شود؛ درست بسته شدن درب دستگاه است. چرا که با باز بودن درب، هوای سرد داخل کابین از آن خارج می‌شود و فضای داخل دستگاه گرم می‌شود به همین خاطر کمپرسور باید یکسره کار کند تا دمای از دست رفته را تأمین نماید.

چیدن مواد غذایی مطابق با ظرفیت دستگاه

چیدن با دقت مواد غذایی

چیدن مواد غذایی طبق ظرفیت دستگاه روی طول عمر دستگاه به صورت مستقیم تأثیرگذار است، چرا که با پر کردن طبقات یخچال امکان گردش هوای سرد از بین می‌رود و باعث می‌شود که سنسور دما به درست قادر به تشخیص دمای کابین نشود و دستور بسته شدن دمپر را به برد الکتریکی ارسال نمی‌کند به همین خاطر کارکرد یخچال با اختلال مواجه می‌شود و فضای یخچال بسیار سرد می‌شود تا جایی که همه مواد غذایی منجمد می‌شوند.

همچنین اگر تمام طبقات را مواد غذایی بچینید تا جایی که جلوی دریچه هوا (دمپر) بسته شود امکان وارد کردن هوای سرد به داخل یخچال وجود ندارد و باعث خرابی سنسور دما و دریچه هوا و داغ شدن کمپرسور به دلیل یکسره شدن می‌شود.

تعویض دوره‌ای فیلترهای یخچال ساید بای ساید

با توجه به اینکه اغلب یخچال‌های ساید بای ساید به فیلتر آب مجهز هستند به صورت معمول هر شش ماه یکبار فیلتر آب را تعویض کنید چرا که با گرفتگی فیلتر آب، قسمت آبریز و یخ‌ساز دستگاه از کار می‌افتد و با پیغام خطا روی صفحه نمایش یا چشمک زدن چراغ صفحه نمایش یا خاموش شدن آن، این موضوع را هشدار می‌دهد.

اطمینان از تراز بودن یخچال ساید بای ساید

یکی دیگر از نکاتی که در نگهداری از یخچال ساید بای ساید باید در نظر داشته باشید اطمینان از تراز بودن دستگاه است چرا که در صورت تراز نبودن امکان وارد شدن روغن کمپرسور به داخل سیم ‌پیچ‌های  کندانسور و اواپراتور وجود دارد. به همین خاطر باید درب یخچال هم تراز شود تا بعد از باز شدن بتواند به صورت خودکار بسته شود و درب محکم بسته شود تا از خارج شدن هوای سرد جلوگیری شود.

تمیز کردن آبریز یخچال ساید بای ساید

تمیز کردن آبریز یخچال از نکات دیگری است که در نگهداری از یخچال ساید بای ساید بسیار مهم است چرا که به مرور زمان دچار رسوب و گرفتگی می‌شود و به دلیل خارج نشدن آب از مخزن بوی نامطبوع به خود می‌گیرد و این بو در فضای داخل یخچال پخش می‌شود.

تمیز کردن بدنه بیرونی یخچال ساید بای ساید

تمیز کردن یخچال ساید

از جمله اقداماتی که روی سالم ماندن بدنه یخچال تأثیر مستقیم می‌گذارد تمیز کردن بدنه یخچال از هرگونه آلودگی، رطوبت، گرد و غبار است. چرا که به مرور زمان باعث پوسیدگی و مستهلک شدن بدنه کابین می‌شود. برای تمیز کردن بدنه بهتر است دستگاه را از برق بکشید سپس با دستمال تمیز آن را پاک کنید و مجدداً دستگاه را به برق وصل کنید، چرا که در یخچال‌های ساید بای ساید جدید لوله‌های کندانسور را در بدنه دستگاه تعبیه شده با تمیز کردن بدنه باعث خنک شدن لوله‌های کندانسور خواهید شد و طول عمر دستگاه افزایش خواهد یافت.

استراحت دادن به یخچال هرچند ماه یکبار

سرویس یخچال ساید و استراحت دادن به آن

هر سه الی چهار ماه یکبار تمام مواد غذایی که در داخل یخچال و فریزر نگهداری می‌کنید را به صورت کامل خارج کنید و چند ساعتی دستگاه را از برق بکشید و اقدام به دستمال کشیدن و تمیز کردن فضای داخل کابین کنید. سپس دوباره یخچال و فریزر را با مواد غذایی تازه پر کنید تا علاوه بر سلامت اعضای خانواده به سلامت دستگاه نیز کمک کنید.

در ادامه بررسی نکات مهم و ضروری برای استفاده بهینه از یخچال، به این سؤال برمی‌خوریم که یخچال چقدر باید کار کند؟ یخچال چند ساعت باید روشن باشد؟ مدت زمان اتومات کردن و دفعات اتومات کردن یخچال چقدر باید باشد؟ استراحت دادن به یخچال باید طبق چه برنامه‌ای باشد؟

اساس کار یخچال برای تنظیم دمای محیط داخل و ثابت نگه‌داشتن این دما، استفاده از ترموستات یا سنسور تشخیص دما است. وظیفه ترموستات یا سنسور تشخیص دما این است که دمای داخل یخچال را به موتور و برد اصلی ارسال کند.

موتور با توجه به دمای محیط یخچال شروع به کار می‌کند و تا زمانی که دما به محدوده مطلوب و تعریف‌شده نرسد، به فعالیت خود ادامه خواهد داد. زمانی که دما به محدوده مدنظر (۳ تا ۶ درجه) برسد، سنسور دما یا ترموستات دستور قطع را به موتور ارسال کرده و موتور اصطلاحاً اتومات می‌کند.

حال اگر اختلالی در این روند، خواندن دمای محیط یخچال و ارسال آن به موتور پیش بیاید، موتور یخچال دیگر اتومات نکرده و یکسره کار خواهد کرد. مدت زمان کار کردن و اتومات کردن هر یخچال متفاوت از دیگری است و این اعداد در دفترچه راهنمای محصول قید می‌شوند.

در حالت کلی، عوامل زیر می‌توانند در روند اتومات کردن یخچال اختلال ایجاد کنند:

 • تعداد دفعات باز و بسته شدن درب یخچال
 • حجم مواد غذایی داخل یخچال و چینش آن‌ها
 • کیفیت لاستیک دور درب
 • دمای محیطی که یخچال در آن مشغول به کار است
 • تنظیمات دمایی اعمال‌شده توسط کاربر
 • نشتی کردن یا خالی شدن گاز یخچال
 • خرابی ترموستات و سنسور تشخیص دما
 • مشکل پردازشی در برد الکترونیکی یخچال
 • کثیف بودن لوله‌های کندانسور
 • خراب شدن فن اوپراتور

استراحت دادن به یخچال مورد مهم دیگری است که باید به لیست مسئولیت‌ها در قبال یخچال فریزر خود اضافه کنید. حتی اگر از یخچال‌های مدرنی استفاده می‌کنید که سیستم ضدبرفک دارند و به هیچ عنوان برفک نمی‌زنند، باز هم لازم است هر از چند گاهی یخچال را از برق بکشید و استراحت لازم را به موتور یخچال بدهید.

برای دانستن زمان مناسب استراحت دادن به یخچال، بهتر است به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید؛ اما در حالت کلی توصیه می‌شود که برای استراحت دادن به یخچال، هر دو الی ۳ ماه یک‌بار یخچال را از برق بکشید، محیط داخل، بیرون و پشت یخچال را گردگیری کنید، لوله‌ها و فن‌ها را تمیز کنید، درب یخچال را باز بگذارید، با استفاده از محلول آب و سرکه یخچال را ضدعفونی کنید و پس از دو الی سه ساعت، یخچال را مجدد به برق بزنید.

اگر یخچال شما برفک می‌زند، به‌محض زیاد شدن حجم برفک، اقدامات ذکرشده را انجام دهید، برفک بیش از حد فشار خود را بر موتور یخچال وارد کرده و از طول عمر آن می‌کاهد.

 

سرویس یخچال ساید بای ساید به صورت سالیانه

یکی از نکات بسیار ارزشمند در نگهداری از یخچال ساید بای ساید حائز اهمیت است سرویس دستگاه به صورت سالیانه است چرا که یخچال ساید بای ساید وسیله‌ای است که به صورت ۲۴ ساعت و هفت روز هفته در حال کار کردن است و با توجه به اینکه وسایل برقی به مرور زمان در معرض استهلاک و فرسودگی قرار می‌گیرند؛ نیاز به سرویس سالیانه خواهند داشت. با سرویس کردن دستگاه توسط تکنسین مجاز نمایندگی تعمیرات یخچال ساید بای ساید از بروز خرابی‌های آتی دستگاه جلوگیری خواهید کرد.

از باز و بسته کردن مکرر درب یخچال اجتناب کنید

باز و بسته کردن مکرر درب یخچال باعث خارج شدن هوای سرد داخل کابین می‌شود همچنین باعث گرم شدن هوای داخل کابین می‌شود و کمپرسور باید یکسره کار کند تا هوای سرد داخل را به درجه تعیین شده برساند، این اتفاق طول عمر کمپرسور و کندانسور پایین خواهد آورد و یخچال سریع‌تر دچار خرابی و فرسودگی خواهد شد.

جمع‌بندی مقاله و کلام پایانی

در این مطلب تمام تلاش خود را انجام دادیم تا نکات کلیدی نگهداری از یخچال ساید بای ساید را به زبانی ساده و سلیس توضیح دهیم. در صورت رعایت نکاتی که در این مطلب بیان شد به راحتی می‌توانید طول عمر مفید به همراه بازدهی دستگاه خود را بالا ببرید و دستگاه کمتر دچار آسیب و خرابی شود. در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب خود را درباره حفظ و مراقبت از یخچال ساید بای ساید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید، شاد و پیروز باشید.

 

دیگر مقالات این دسته بندی