نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
نکات نگهداری و افزایش عمر جاروبرقی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

چند نکته جهت افزایش طول عمر جاروبرقی و مراقبت از آن

نکات نگهداری از جاروبرقی به زبان ساده

وجود نمایندگی جاروبرقی آاگ و نمایندگی جاروبرقی الکترولوکس در ایران، خیال دارندگان این دو برند جاروبرقی خوش ساخت را از خدمات پس از فروش آسوده کرده است ولی برای اینکه با نحوه استفاده و نگهداری از جاروبرقی به روش صحیح آشنا شوید بهتر است در قدم اول دفترچه راهنمای استفاده از جاروبرقی را به صورت کامل مطالعه کنید، قطعاتی که قابلیت شستشو دارند را همواره بشویید تا دستگاه از قدرت مکش بالایی برخوردار باشد. هر چقدر قطعات جاروبرقی تمیزتر باشند عملکرد بهتری را از خود نشان خواهند داد و از بروز خرابی های آتی جلوگیری خواهد شد.

با دانستن نحوه استفاده از جاروبرقی و رعایت نکات ساده می‌توانید نگهداری از جاروبرقی را اصولی انجام دهید و از آسیب به دستگاه جلوگیری کنید. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که نقش بسیار زیادی در نحوه مراقبت و نگهداری از جاروبرقی دارند را به صورت فهرست وار ارائه می‌دهیم.

  • همواره فیلتر جاروبرقی و کیسه جاروبرقی را تمیز و تعویض کنید
  • رفتار مناسب با سیم برق جاروبرقی داشته باشید
  • پاک کردن لوله خرطومی از هر گونه گرفتگی
  • عدم استفاده از جاروبرقی در ساعات پیک مصرف
  • پارویی جاروبرقی را از هرگونه گرفتگی پاک کنید
  • پرهیز از گرم شدن بیش از اندازه جاروبرقی
  • بررسی و مراقبت از چرخ‌های جاروبرقی
  • برای استفاده از دکمه روشن و خاموش از انگشتان پا کمک نگیرید
  • هر آشغالی را با جاروبرقی جمع نکنید

نگهداری از جاروبرقی

در ادامه با صبر و حوصله بیشتری هر یک از این نکات را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد تا در صورت استفاده از جاروبرقی این نکات را به خاطر آورده و به کار بگیرید.

همواره فیلتر جاروبرقی و کیسه جاروبرقی را تمیز و تعویض کنید

یکی از نکاتی که از اهمیت بالایی در نگهداری از جاروبرقی باید در نظر داشته باشید تمیز کردن فیلتر و کیسه جاروبرقی است. اگر از کیسه یکبار مصرف در جاروبرقی خود استفاده می‌کنید بعد از پر شدن آن را با کیسه جدید تعویض کنید اگر هم از کیسه جاروبرقی دائمی استفاده می‌کنید بعد از اینکه کیسه پر شد آن را در سطح آشغال خالی کنید و فیلتر دستگاه را هم تکان دادن آن تمیز کنید و اگر فیلتر قابلیت شستشو داشت حتماً آن را شسته و سپس از آن استفاده کنید. تمیز بودن این دو قطعه به قدرت مکش جاروبرقی می‌افزاید و از فشار زیاد وارد شدن به موتور جلوگیری می‌کند چرا که فشار زیاد به موتور باعث داغ شدن آن و در نتیجه سوختن موتور را به دنبال خواهد داشت.

پاک کردن لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی از هر گونه گرفتگی

یکی از قطعاتی که از کاربرد زیادی در هنگام استفاده از جاروبرقی برخوردار است لوله خرطومی و لوله تلسکوپی جاروبرقی است. با توجه به اینکه لوله خرطومی و تلسکوپی وظیفه انتقال آشغال ها به داخل مخزن جاروبرقی را بر عهده دارند، همواره دچار گرفتگی و انسداد می‌شوند که در برخی موارد باعث پارگی لوله خرطومی نیز می‌شود که در صورت گرفتگی و پارگی لوله خرطومی مکش جاروبرقی کاهش می‌یابد که در صورت گرفتگی می‌توانید از یک دسته تی یا یک فنر برای باز کردن گرفتگی استفاده کنید و در صورت پارگی آن را تعویض نمایید.

جلوگیری از خراب شدن جاروبرقی

در هنگام استفاده از لوله خرطومی مراقب باشید که دچار پیچیدگی و تا شدن نشود چرا که در این حالت باعث ایجاد سر و صدای ناهنجار و بالا رفتن دور موتور و داغ شدن آن می‌شود در صورت مشاهده این شرایط فوراً تا خوردگی و پیچیدگی را برطرف کنید تا از پارگی لوله خرطومی جلوگیری شود.

رفتار مناسب با سیم برق جاروبرقی داشته باشید

یکی دیگر از اقداماتی که در جهت نگهداری از جاروبرقی می‌توان انجام داد رفتار مناسب با سیم برق جاروبرقی است چرا که در صورت آسیب دیدن این قطعه جاروبرقی روشن نمی‌شود. برای جلوگیری از خرابی سیم جاروبرقی از کشیدن آن تا انتها خودداری کنید.

برای اینکه بخواهید متراژ بیشتری را جارو بزنید بهتر است از محافظ برق استفاده کنید چرا که با این کار هم از نوسانات و قطعی برق که به برد الکتریکی آسیب می‌رساند جلوگیری می‌کند هم مقدار سیم بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بدون جابه‌جایی پریز، نقاط بیشتری را تمیز کنید.

عدم استفاده از جاروبرقی در ساعات پیک مصرف

یکی دیگر از نکاتی که به طول عمر دستگاه و سلامت قطعات جاروبرقی بسیار کمک می‌کند عدم استفاده از جاروبرقی در زمان پیک مصرف که وسایل برقی زیادی همچون لامپ، تلویزیون و… در حال استفاده هستند.

در صورت استفاده از جاروبرقی در این شرایط امکان وجود اتصالی و نوسان برق بالا می‌رود و با هرگونه اتصالی و نوسانی امکان نیم سوز شدن موتور و برد الکتریکی وجود دارد؛ بنابراین در ساعات پیک مصرف از جاروبرقی استفاده نکنید چرا که علاوه بر بالا رفتن احتمال خرابی دستگاه، موجب افزایش هزینه‌های مصرف برق خواهد شد.

پرهیز از گرم شدن بیش از اندازه جاروبرقی

یکی از نکاتی که در حین استفاده از جاروبرقی باید مد نظر داشته باشید پرهیز از گرم شدن بیش از اندازه جاروبرقی است که در صورت استفاده طولانی مدت از جاروبرقی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد جاروبرقی در ازای هر ۵ دقیقه یک یا دو دقیقه دستگاه را خاموش کنید تا از نیم سوز شدن موتور و حتی سوختن آن پیشگیری کنید.

افزایش طول عمر جاروبرقی

همواره فیلتر جاروبرقی را بررسی کنید که گرد و خاک مانع انسداد آن نشده باشد چرا که یکی از دلایل گرم شدن جاروبرقی گرفتگی فیلتر و لوله خرطومی و تلسکوپی است. با بررسی این قطعات علاوه بر نگهداری از جاروبرقی، بر طول عمر دستگاه هم می‌افزایید و می‌توانید سالیان سال از این دستگاه برای تمیز کردن منازل استفاده بهینه داشته باشید.

پارویی جاروبرقی را از هرگونه گرفتگی پاک کنید

پارویی جاروبرقی از جمله قطعاتی است که در نگهداری از جاروبرقی حتماً باید قبل از هر بار استفاده مورد بررسی قرار گیرد با باز کردن پارویی می‌توانید داخل این قطعه را نگاه کنید که شی در آن گیر نکرده باشد یا مو و پرز در آن جمع نشده باشد.  در صورت انسداد مکش دستگاه قطع خواهد شد و با گرفتگی پارویی عملاً استفاده از دستگاه میسر نخواهد بود. برای تمیز کردن برس می‌توانید از یک چاقو یا قیچی برای خارج کردن مو و پرز استفاده کنید.

بررسی و مراقبت از چرخ‌های جاروبرقی

یکی از نکات بسیار مهمی که در نگهداری از جاروبرقی بسیار اهمیت دارد بررسی و مراقبت از چرخ‌های جاروبرقی است چرا که اگر می‌خواهید به راحتی هر نقطه‌ای از منزل خود را با دستگاه تمیز کنید و این جا به جایی به آسانی انجام شود باید از سلامت چرخ‌های جاروبرقی اطمینان حاصل کنید.

برای اینکه چرخ‌های جاروبرقی همواره سالم باشند و دچار شکستگی نشوند از محکم کشیدن دستگاه روی زمین اجتناب کنید همچنین در جاهایی که دارای پله و نیم پله هستند با احتیاط جاروبرقی را جا به جا کنید. از رها کردن دستگاه از روی پله‌ها و نیم پله جلوگیری کنید، چرا که باعث شکستن چرخ‌های جاروبرقی می‌شود. در برخی شرایط مو و پرز به چرخ‌ها گیر می‌کند که باید با چاقو یا قیچی مو و پرز را از چرخ جدا کنید تا مانع از حرکت دستگاه به نقاط مختلف نشود.

برای استفاده از دکمه روشن و خاموش از انگشتان پا کمک نگیرید

دکمه روشن و خاموش کردن جاروبرقی از قطعات مهم به شمار می‌آید که در نگهداری از جاروبرقی حتماً به این قسمت توجه خاصی داشته باشید چرا که با خرابی دکمه پاور امکان روشن شدن دستگاه انجام نخواهد شد یا بعد از روشن شدن دچار خرابی شود جاروبرقی یکسره روشن می‌ماند و خاموش نمی‌شود مگر آنکه دوشاخه دستگاه را از پریز برق بکشید.

تعداد بسیار کمی از افراد در هنگام استفاده از جاروبرقی به دلیل تنبلی و… برای اینکه خم و راست نشوند از انگشت پا برای خاموش و روشن کردن دستگاه یا تنظیم دور کند یا تند دستگاه استفاده می‌کند که این کار به مرور زمان باعث شل شدن و خرابی دکمه‌ها می‌شود.

هر زباله ای را با جاروبرقی جمع نکنید

یکی از نکات بسیار مهمی که در نگهداری از جاروبرقی باید رعایت کنید عدم استفاده از جاروبرقی در هر مکانی است و هر آشغالی را با جاروبرقی جمع نکنید برای مثال در نقاطی که خیس یا مرطوب است همچنین جاهایی که دارای شن و سنگ ریزه است جاروکشی نکنید چرا که باعث انسداد لوله خرطومی و تلسکوپی و پاره شدن کیسه جاروبرقی می‌شود. به همین خاطر برای جمع‌آوری آشغال‌های خیس و حتی مایعات از جاروبرقی‌های مجهز به آب و خاک استفاده کنید تا از خرابی‌های جاروبرقی جلوگیری کنید.

استفاده بهینه از جاروبرقی

در صورت استفاده از جاروبرقی معمولی در مکان‌های خیس و نم دار دور موتور بالا می‌رود و بالا رفتن دور موتور، باعث داغ شدن آن می‌شود و علاوه بر خرابی جاروبرقی، رطوبت باعث زنگ زدگی قطعات داخل محفظه جاروبرقی می‌شود و زنگ زدگی از عملکرد صحیح قطعات جلوگیری خواهد کرد و هزینه‌های تعمیر جاروبرقی را بالا خواهد برد.

جمع‌بندی مقاله و کلام پایانی

در این مطلب به نکات ارزشمندی که برای نگهداری از جاروبرقی که باعث افزایش طول عمر و عملکرد بهتر جاروبرقی می‌شود پرداختیم. تا شما اطلاعات کاملی از جاروبرقی و نحوه استفاده از آن یاد بگیرید، در حین استفاده از دستگاه این نکات را به خاطر داشته باشید و در عمل پیاده کنید. در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب خود را درباره نحوه مراقبت از جاروبرقی در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیگر مقالات این دسته بندی