نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
وایتکس در ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا میتوانیم وایتکس داخل ماشین لباسشویی بریزیم؟

راهنمای تصویری استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی

در این ویدیو ، درباره موضوعات زیر صحبت می‌شود :

-آیا امکان استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی وجود دارد؟

-نکات استفاده از وایتکس در ماشین ظرفشویی

-انواع وایتکس مناسب برای استفاده در ماشین لباسشویی

-چگونگی استفاده از وایتکس در فرایند شستن لباس‌ها در ماشین لباسشویی

-محل ریختن وایتکس در لباسشویی

-جرم‌گیری ماشین لباسشویی با وایتکس

انواع وایتکس به عنوان یک ماده تمیزکننده

وایتکس در لباسشویی

وایتکس برندی است که آب ژاول را به عنوان یک گندزدا و ضدعفونی‌کننده قوی به بازار عرضه می‌کند. این محصول یک مایع با رنگ مایل به زرد است که برای رنگ‌زدایی و سفیدکردن پارچه و خمیر کاغذ به کار می‌رود. در محیط خانه به عنوان سفیدکننده پارچه و ضدعفونی کردن سبزی کاربرد دارد. بهتر است ابتدا با انواع وایتکس آشنا شوید:

وایتکس کلردار

در این نوع وایتکس از ترکیب سدیم هیپوکلریت و آب استفاده شده است. نقش آن ضدعفونی‌کردن آب و سفیدکردن پارچه بوده که قدرت تمیزکنندگی فوق‌العاده‌ای دارد با این تفاوت که نسبت به وایتکس اکسیژنه، قدرت خورندگی بیشتری دارد. برای همین بهتر است قبل از ریختن وایتکس در لباسشویی، آن را با آب گرم مخلوط کنید.

بهتر است بدانید که ضرر استفاده از وایتکس کلردار نسبت به وایتکس اکسیژنه برای ماشین لباسشویی بیشتر است.

وایتکس اکسیژنه

این نوع وایتکس در خود، سدیم پرکربنات دارد و نسبت به وایتکس کلردار ملایم‌تر است یعنی در مقایسه با آن، ضرر کمتری برای لباسشویی دارد. از این وایتکس به خاطر نقش سفیدکنندگی و تمیزکنندگی آن در ماشین لباسشویی استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که برای شستشوی لباس‌های رنگی نیز می‌توان از این وایتکس استفاده کرد با این شرط که لباس نسبت به آن حساسیت نداشته باشد؛ این حساسیت از طریق برچسب به اطلاع خریدار می‌رسد.

وایتکس اکسیژنه به صورت پودر در بازار وجود دارد پس هنگام استفاده باید آن را با آب ترکیب کنید. توجه داشته باشید که الزامی به استفاده از وایتکس اکسیژنه در ماشین لباسشویی نیست زیرا در برخی از موادشوینده این ترکیب وجود دارد.

طریقه اثرگذاری: اکسیژن موجود در این وایتکس هنگام تماس با آب، آزاد می‌شود و روی لکه اثر می‌گذارد تا آن را از جای خود جدا کرده و سبب تمیزی لباس شود.

برای ریختن وایتکس در لباسشویی، کدام نوع آن بهتر است؟

این موضوع بستگی به جنس لباس شما و رنگ آن دارد. اگر می‌خواهید از وایتکس برای تمیز کردن پارچه ضخیم و سخت استفاده کنید، وایتکس اکسیژنه انتخاب بهتری است زیرا این وایتکس کمتر در خراب کردن پارچه نقش داشته و با طبیعت، سازگاری بیشتری دارد. پس از استفاده وایتکس اکسیژنه، سدیم کربنات از آن باقی می‌ماند که یک ماده غیرسمی بوده و ضرری برای آب خروجی ندارد.

وایتکس کلردار برای لباس‌های بیش از حد کثیف به کار می‌رود اما به دلیل قدرت خورندگی بالای آن، نمی‌تواند برای پارچه‌های رنگی به کار رود زیرا سبب خراب کردن آن‌ها می‌شود.

پس هنگام ریختن وایتکس در لباسشویی می‌توانید از هر دو نوع آن استفاده کنید اما باید توجه کنید که وایتکس اکسیژنه می‌تواند به صورت مکرر و برای لباس‌های رنگی مورد استفاده قرار بگیرد اما وایتکس کلردار تنها برای لکه‌های سخت، لباس‌های سفید به کار می‌رود، آن هم با فاصله زمانی بلند می‌تواند به کار رود.

به سوال اصلی مقاله بپردازیم؛ آیا امکان ریختن وایتکس در لباسشویی وجود دارد؟

بله، به طور قطع می‌توانید این کار را برای تمیز کردن لباس‌ها یا شستشوی ماشین لباسشویی انجام دهید اما باید به این نکات قبل از ریختن وایتکس در لباسشویی دقت کنید:

 • حتما لیبل یا برچسب لباس‌ها را قبل از شستشو در ماشین لباسشویی بررسی کنید. بعضی از لباس‌ها دارای حساسیت‌هایی هنگام شستشو هستند که به شما اجازه استفاده از وایتکس نمی‌دهند.
 • لباس‌های رنگی را با وایتکس کلردار نشویید زیرا سبب خراب کردن رنگ آن‌ها می‌شوند.
 • نباید هنگام استفاده از وایتکس در ماشین لباسشویی، از شوینده دیگری، مخصوصا جرم‌گیر استفاده کنید زیرا ترکیب این مواد با یک‌دیگر، سبب ایجاد گازهای سمی شده که سلامت شما را به خطر می‌اندازند و از طرفی، ممکن است برای خود ماشین لباسشویی نیز آسیب‌رسان باشند و لطمات غیرقابل برگشتی را به دستگاه وارد کنند.

آیا وایتکس برای ماشین لباس‌شویی مضر است؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که درباره استفاده وایتکس در ماشین لباس‌شویی پیش می‌آید این است که آیا وایتکس برای ماشین لباس‌شویی مضر است؟ باید گفت اگر هنگام استفاده از وایتکس به نکاتی که در ادامه گفته می‌شود دقت کنید، می‌توانید از آسیب به ماشین لباس‌شویی جلوگیری کنید.

۱-حتما توجه داشته باشید که در برنامه‌های شستشو به طور مداوم از وایتکس و سفیدکننده‌های قوی استفاده نکنید.

۲-بهتر است برای استفاده در ماشین لباس‌شویی از وایتکس‌های بدون کلر و اکسیژن دار که آسیب کمتری وارد می‌کنند استفاده کنید.

۳-وایتکس را با پودر یا دیگر مواد شوینده مخلوط نکنید. زیرا مخلوط چند ماده شوینده با فرمولاسیون‌های متفاوت باعث واکنش‌های شیمیایی شده و به دستگاه آسیب وارد می‌کند.

۴-بعد از استفاده از وایتکس حتما ماشین لباس‌شویی را روی برنامه آبکشی قرار داده و روشن کنید. اینکار را برای این انجام دهید تا مطمئن شوید، وایتکس در داخل دستکاه نمانده تا باعث آسیب به آن شود.

چگونه باید از وایتکس در فرایند شستن لباس‌ها استفاده کنیم؟

تا این‌جا یاد گرفتید که وایتکس ابزاری برای شستن و تمیزی لباس‌ها بوده که قواعدی پیش از استفاده دارد. حال نوبت یادگیری چگونگی استفاده از وایتکس در لباسشویی است:

 • اگر می‌خواهید لباس‌های سفید خود را با وایتکس تمیز کنید، باید دمای آب را به بالاترین درجه برسانید زیرا آب داغ سبب بهبود قدرت پاک‌کنندگی وایتکس می‌شود. البته باید قبل از روشن کردن دستگاه به ویژگی لباس‌های خود توجه کنید؛ اگر لباس شما به آب داغ حساسیت دارد، دمای آب را روی ولرم یا گرم تنظیم نمایید.
 • اگر دستگاه شستشوی شما، یک در از بخش جلویی دارد، یک پیمانه شوینده را در محفظه مخصوص آن بریزید. قبل از این کار، مواظب ترکیب وایتکس با ماده شوینده باشید که منجر به تولید گاز سمی نشود. کافی است که دستورالعمل و توضیحات روی برچسب را قبل از استفاده، خوب بخوانید.
 • در محل وایتکس لباسشویی، سه چهارم پیمانه سفیدکننده را بریزید. محل ریختن وایتکس را می‌توانید از طریق دفترچه پیدا کنید. اگر لباسشویی شما دارای در از بخش بالایی است، باید منتظر بمانید تا لباس‌ها در زیر آب قرار بگیرند. این کار مانع برخورد مستقیم وایتکس با لباس‌ها می‌شود و در حفظ سلامت آن‌ها موثر است.
 • بهتر است ماشین لباسشویی را روی دور ملایم در حالت عادی روشن کنید و پس از اتمام فرایند شستشو، لباس‌ها را به روش عادی خشک نماییود.

محل ریختن وایتکس در لباسشویی کجاست؟

می‌دانید که لباسشویی دارای برندها و مدل‌های مختلفی است و هر کدام شکل خاص خود را دارند پس محل ریختن وایتکس در همه آن‌ها یکسان نیست. در لباسشویی‌های جدیدتر معمولا محل خاصی برای ریختن وایتکس در لباسشویی در نظر گرفته شده است تا کار شما را در فرایند شستشوی بهتر لباس راحت‌تر کند. برای پیدا کردن این مکان می‌توانید از دفترچه راهنما کمک بگیرید چرا که در مدل‌های مختلف تفاوت دارد. برای مثال، در ماشین لباسشویی سامسونگ، محل افزودن پودر و مایع یکی است.

ریختن وایتکس در ماشین لباسشویی

در مدل‌های قدیمی ممکن است محل خاصی برای ریختن وایتکس در لباسشویی در نظر گرفته نشده باشد. در این حالت، شما می‌توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید. نصف پیمانه وایتکس را با یک لیتر آب ترکیب کنید سپس به صورت مستقیم آن را به داخل دیگ لباسشویی بریزید اما دقت کنید که نمی‌توانید از وایتکس برای تمیز کردن بعضی پارچه‌ها مثل ابریشم، پشم، اسپندکس، چرم و موهر استفاده کنید.

جرم‌گیری ماشین لباس‌شویی با وایتکس

قبل از پاسخ به این سوال این نکته را فراموش نکنید که وایتکس یک ضدعفونی کننده و گندزدای قوی است. به همین دلیل خاصیت اسیدی بالایی نیز دارد و ممکن است دیگ و دیگر قطعات فلزی ماشین لباس‌شویی در اثر مجاورت با آن دچار زنگ زدگی شوند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از آسیب به ماشین لباس‌شویی در استفاده از وایتکس زیاده‌روی نکنید. در ادامه نکات و مراحل استفاده از وایتکس به عنوان جرم‌گیر گفته شده با ما همراه باشید.

۱-بهتر است برای بهره مندی از بالاترین قدرت پاک‌کنندگی و ضدعفونی‌کنندگی وایتکس دمای آب را در بالاترین مقدار قرار دهید.

۲- برنامه شستشوی ماشین لباس‌شویی را نیز در بیشترین حالت ممکن قرار دهید.

۳- دو فنجان از وایتکس را در محفظه مواد شوینده بریزید.

۴-کلید استارت را زده و منتظر بمانید تا ماشین‌ لباس‌شویی شروع بکار کند و وایتکس در آب کاملا حل شود.

۵- برنامه را متوقف کنید و اجازه دهید، آب و وایتکس به مدت نیم‌ساعت داخل ماشین لباس‌شویی بماند.

۶-بعد از نیم ساعت کلید شروع مجدد را زده و اجازه دهید برنامه به اتمام برسد.

اگر در پایان کار بوی مایع سفیدکننده برایتان ناخوشایند بود و شما را آزار می‌داد می‌توانید یک‌بار دیگر ماشین لباس‌شویی را روی برنامه شستشو قرارداده تا تمامی ذرات موجود آبکشی شود. با این کار علاوه بر رفع بوی وایتکس از آسیب نرسیدن به دیگ ماشین لباس‌شویی توسط ذرات باقی مانده مطمئن می‌شوید.

ضدعفونی ماشین لباس‌شویی با وایتکس

ماشین لباس‌شویی به دلیل ارتباط مستقیم با لباس‌های کثیف، ممکن است آلوده شده و باکتری‌هایی درون آن رشد کنند. همانطور که می‌دانید برخی از باکتری‌ها به وسیله آب و موادشوینده معمولی ازبین نمی‌روند، بنابراین برای ضدعفونی کردن کامل ماشین لباس‌شویی باید از یک محلول مناسب و قوی استفاده کرد. اگر مدت زمان زیادی از تمیز کردن و ضدعفونی ماشین لباس‌شویی نگذشته و همین‌طور اگر اینکار را به طور روتین انجام می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم برای آسیب کمتر از وایتکس‎های اکسیژن‌دار استفاده کنید. در غیر این صورت از وایتکس‌های کلردار استفاده کنید. برای اینکار مقداری وایتکس را درون محفظه مخصوص ریخته و طولانی‌ترین برنامه را با آب داغ انتخاب کنید و اجازه دهید برنامه شستشو به طور کامل انجام شود. بعد از پایان کار یکبار دیگر ماشین را خالی با برنامه آبکشی روشن کنید تا تمام ذرات واتکس از بین برود.

چگونه از وایتکس برای شستن لباسشویی کمک بگیریم؟

می‌دانید که گاهی به دلیل سنگینی آب استفاده شده در فرایند شستشو یا رفع آلودگی ناشی از لباس‌ها نیاز به شستن لباسشویی وجود دارد تا آن را تمیز کنید. این کار طول عمر مناسب دستگاه را افزایش می‌دهد اما چگونه می‌توانید با ریختن وایتکس در لباسشویی سبب تمیزی آن شوید:

 • برای تمیز کردن شیشه درب لباسشویی به دلیل کثیفی بیش از حد آن، باید نصف پیمانه وایتکس را در یک ظرف بریزید و آن را با یک گالون آب یعنی ۳.۸ لیتر ترکیب نمایید. سپس دستکش پلاستیکی را برای حفاظت از دست خود پوشیده و با یک دستمال آغشته به ترکیب تولید شده، شیشه را تمیز کنید. بعد با کمک دستمال مرطوب مناسب، شیشه درب را خشک نمایید.
 • برای تمیز کردن خود لباسشویی، وایتکس را با توجه به لباسشویی خود در محل مخصوص آن یا در خود دیگ دستگاه بریزید.
 • تا جای ممکن دمای آب را بالا تنظیم کنید.
 • ماشین لباسشویی را روی برنامه شستشو عادی تنظیم کرده و روشن نمایید.
 • پس از اتمام فرایند شستشو بهتر است یک بار نیز آن را بدون هیچ شوینده‌ای و فقط با آب، شستشو دهید. این کار مانع از باقی ماندن وایتکس در محفظه و لباسشویی شده و به باز شدن لوله‌ها نیز کمک می‌کند.

نمایندگی لباسشویی

اگر همچنان درباره شیوه ریختن وایتکس در لباسشویی شک دارید و دوست دارید که حتما نظر یک کارشناس یا تعمیرکار لباسشویی را در این زمینه بشنوید، می‌توانید با نمایندگی‌های مجاز تماس بگیرید. آن‌ها به سوالات شما پاسخ می‌دهند و سعی می‌کنند تا راهنمای خوبی برای شما باشند. این نمایندگی می‌تواند نمایندگی سر کوچه یا محل زندگی شما باشد یا حتی یک نمایندگی که در یک شهر دیگر یا در بستر اینترنت مشغول به فعالیت است. اگر نمایندگی خاصی را نیز سراغ ندارید، ما به شما دو نمایندگی زیر را پیشنهاد می‌دهیم:

سخن پایانی

ما در این مقاله درباره چگونگی وایتکس ریختن در ماشین لباسشویی و شرایط استفاده از آن، به شما توضیح دادیم و سعی کردیم تا راهنمای مناسبی برای پاسخگویی به شما در زمینه ریختن وایتکس در لباسشویی و استفاده از آن به عنوان یک تمیزکننده باشیم. اگر سوالی در این زمینه داشتید، می‌توانید آن را در بخش نظرات بنویسید یا از پشتیبانی سایت سوال نمایید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

اگر به دنبال خرید لباسشویی هستید یا می‌خواهید دستگاه خود را نو کنید، ما در یک مقاله کامل درباره راهنمای خرید ماشین های لباسشویی ا تهیه کرده‌ایم که خواندن آن را به شما توصیه می‌کنیم زیرا به خرید بهتر شما و داشتن یک تجربه خوشایند کمک می‌کند.

سوالات متداول

 • محل ریختن وایتکس در ماشین لباس‌شویی کجاست؟

اگر ماشین لباس‌شویی شما مدل درب از جلو است، کشوی محفظه شوینده ماشین که در سمت چپ جلوی ماشن قرار دارد را باز کنید، محفظه سفیدکننده در سمت چپ قرار دارد.

 • چه نوع وایتکسی برای استفاده در ماشین لباس‌شویی مناسب است؟

بهتر است برای استفاده از وایتکس در ماشین لباس‌شویی از نوع اکسیژن دار آن استفاده کنید. این نوع عملکرد ضعیف‌تری دارد و به ماشین آسیب نمی‌زند.

 • برای رفع بوی وایتکس از ماشین لباس‌شویی چه کار کنیم؟

اگر بعد از استفاده وایتکس در ماشین لباس‌شویی بوی ناخوشایند آن هنوز باقی مانده بود می‌توانید ماشین لباس‌شویی را روی برنامه آبکشی قرار داده و روشن کنید برای رفع کامل بود بد می‌توانید مقداری آب لیمو به آب اضافه کنید.

 • بهترین جایگزین وایتکس برای استفاده در ماشین لباس‌شویی کدام شوینده است؟

شما می‌توانید به جای وایتکس از پودرهای حاوی سفیدکننده که دارای آنزیم‌های بالایی هستند استفاده کنید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *