نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
علت پارگی لاستیک در لباسشویی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

راهنمای عملکرد در هنگام مواجه با پارگی لاستیک لباسشویی

علت پارگی لاستیک لباسشویی

در هنگام خرید و مطالعه راهنمای خرید ماشین‌های لباسشویی مختلف، یکی از قطعاتی که باید به آن دقت کرده و به‌سادگی از کنار آن گذر نکنید، لاستیک دور درب ماشین لباسشویی است. بدون شک آشنایی با قسمت های مختلف لباسشویی در انتخاب بهترین دستگاه از بین برندهای مختلف به شما کمک می‌کند.
لاستیک دور درب که دقیقاً دور تا دور درب ماشین لباسشویی را پوشش می‌دهد و فضای خالی بین بدنه و دیگ را پر می‌کند، در عین سادگی، قطعه بسیار مهم و ضروری است که کارکردهای مختلفی داشته و آسیب دیدن آن، منجر به عملکرد ناصحیح ماشین لباسشویی می‌شود. این پلاستیک به‌ظاهر ساده و بی‌اهمیت، وظایف بسیار مهمی دارد. از جمله وظایف لاستیک دور درب ماشین لباسشویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  آب‌بندی کردن محیط داخل و خارج ماشین لباسشویی.
 •  پر کردن فضای خالی بین دیگ و بدنه به‌منظور جلوگیری از ایجاد لرزه و ارتعاش در هنگام کار کردن.
 •  کمک به کارکرد نرم و بی‌صدای ماشین لباسشویی.
 •  یک محافظ نرم و بادوام برای شیشه درب ماشین لباسشویی و گرفتن ضربه‌هایی که در حین کار کردن ماشین، به این شیشه وارد می‌شود.

دلیل پارگی لاستیک در لباسشویی

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، لاستیک دور درب ماشین لباسشویی وظایف بسیار مهمی را برعهده دارد. هرگونه پارگی لاستیک در لباسشویی منجر به بروز مشکلات مختلفی خواهد شد. مشکلاتی مانند نشت آب از داخل به بیرون ماشین لباسشویی، لرزش و ارتعاش بیش از حد در هنگام کار، احتمال آسیب دیدن شیشه درب و بو گرفتن محیط داخلی ماشین لباسشویی. بنابراین بسیار مهم است که با علل پارگی لاستیک در لباسشویی آشنا شویم.
در حال کلی، با هر بار استفاده از ماشین لباسشویی، از عمر این پلاستیک کاسته می‌شود، چرا که لاستیک دور درب به‌صورت دائمی با رطوبت و آب داخل دیگ لباسشویی در تماس است و همین رطوبت، منجر به پوسیدگی و پارگی لاستیک در لباسشویی می‌شود. در صورت رعایت نکردن نکات ساده‌ای مانند جرم‌گیری اصولی و دوره‌ای و باز گذاشتن درب ماشین لباسشویی، این لاستیک به‌زودی دچار مشکل خواهد شد.

علل پارگی لاستیک لباسشویی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 •  گیر کردن قسمت‌های نوک‌تیز و سخت لباس‌ها به لاستیک دور درب؛ جا ماندن وسایلی مانند پول سکه‌ای، خودکار، سنجاق و موارد مشابه در کنار قسمت‌های سخت خود لباس‌ها مانند دکمه و زیپ، می‌تواند به لاستیک دور درب آسیب جدی برساند.
 •  استفاده از شوینده‌های قوی با قدرت خورندگی و تمیزکنندگی بالا
 • رسوب گرفتن لاستیک به دلیل عدم جرم‌گیری ماشین لباسشویی به‌صورت دوره‌ای
 • خرابی قطعات دیگر ماشین لباسشویی مانند بلبرینگ و شفت و برخورد آن‌ها با لاستیک دور درب

تمیز کردن لاستیک در لباسشویی

تمیز کردن لاستیک در لباسشویی باید به‌صورت دوره‌ای و منظم انجام شود تا این قطعه از دوام بالاتری برخوردار باشد. در حالت کلی سه نوع لاستیک برای درب‌های ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به شرح زیر هستند:

 • لاستیک ساده
 •  لاستیک تک سوراخ
 •  لاستیک چراغ‌دار

تعویض لاستیک در ماشین لباسشویی در مدل‌های چراغ‌دار به دلیل قیمت بالا و ضخامت بالا، بهتر است توسط تکنسین ماهر انجام شود. برای این کار می‌توانید به تعمیرکاران ماهر نمایندگی تعمیر لباسشویی آاگ اعتماد کنید.

تعمیر پارگی لاستیک لباس‌شویی

لاستیک ماشین لباس‌شویی از قطعاتی است که سلامت آن در بازدهی و کیفیت کارائی ماشین لباس‌شویی نقش بسزایی دارد. این لاستیک دور درب و دیگ ماشین لباس‌شویی قرار دارد و علاوه بر جلوگیری از لرزش و صدای غیرعادی، مانع نشت آب از قسمت درب ماشین می‌شود. لاستیک ماشین لباس‌شویی به دلیل رطوبت زیادی که در معرض آن قرار دارد و همچنین رعایت نکردن برخی موارد مثل خشک نکردن بعد از هربار استفاده، مستعد رسوب گرفتن و انباشت قارچ و کپک است و همین عوامل باعث می‌شوند که از عمر مفید این قطعه کاسته شود. عوامل دیگری نیز ممکن است باعث خرابی و پارگی لاستیک ماشین لباس‌شویی شوند مثل: گیر کردن لباس، شوینده‌های قوی، خرابی قطعات دیگر ماشین که باعث برخورد به لاستیک و پارگی آن می‌شود. همان‌طور که گفتیم برخلاف اینکه این قطعه یک وسیله ساده است، اما کارایی بالایی دارد و در صورت پارگی و حتی سوراخ شدن آن نمی‌توان از ماشین استفاده کرد. زیرا حتی وجود یک سوراخ ریز در لاستیک ماشین لباس‌شویی موجب نشت آب شده و برای دیگر قطعات ماشین خطرناک است. بنابراین در صورت مشاهده نشتی یا سوراخ و پارگی در لاستیک و همچنین شنیدن صدای زیاد و غیر عادی هنگام کار ماشین لباس‌شویی،حتما برای تعمیر پارگی لاستیک لباس‌شویی اقدام کنید. برای این کار بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. نکته قابل توجه این است که سعی نکنید برای تعمیر پارگی لاستیک لباس‌شویی از چسب استفاده کنید زیرا این یک تعمیر قطعی نیست و ممکن است باعث بروز مشکلات و هزینه‌های بیشتری برای شما گردد.

تعمیر لاستیک در لباسشویی

حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چه زمانی به تعمیر یا تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی نیاز داریم؟ پاسخ ساده است. با بررسی چشمی و با لمس کردن این لاستیک، می‌توانیم سلامت فیزیکی این قطعه را مورد بررسی قرار دهیم.
اگر لاستیک دور درب ماشین لباسشویی پاره شده است، اگر لاستیک سوراخ شده و غیرقابل استفاده است، اگر این لاستیک پوسیده و خراب شده است و اگر لاستیک دور درب، رسوب برداشته و رنگ آن به سیاهی می‌زند، زمان آن رسیده است که این لاستیک را تعویض کنید.
لازم به ذکر است که این قطعه پلاستیکی قابل تعمیر نیست و در صورت پاره شدن، سوراخ شدن یا پوسیدن، باید تعویض شود.

پارگی لاستیک در لباسشویی

تعویض لاستیک دور درب ماشین لباسشویی باید توسط یک تکنسین ماهر انجام شود، چرا که در برخی از برندها، جا زدن این لاستیک و فنرهای مرتبط با آن کار چندان آسانی نیست. اگر خودتان اقدام به تعویض این لاستیک کنید، ممکن است به درب ماشین لباسشویی یا شیشه آن آسیب برسانید.
پیشنهاد ما برای تعویض و چسباندن لاستیک در ماشین لباسشویی، تماس با تعمیرکاران ماهر در نمایندگی تعمیر لباسشویی الکترولوکس است. تعمیرکاران این دو نمایندگی معتبر با سابقه طولانی فعالیت در این زمینه، این لاستیک را با نهایت دقت و ظرافت و بدون آسیب رساندن به درب و شیشه آن، برای شما تعویض می‌کنند.

مراحل تعویض لاستیک دور درب لباس‌شویی

اگر قصد دارید تعویض لاستیک ماشین لباس‌شویی را خودتان انجام دهید، در این قسمت به صورت قدم به قدم مراحل تعویض لاستیک گفته شده، فقط توجه داشته باشید حتما هنگام خرید لاستیک، آن را متناسب با مدل ماشین لباس‌‌شویی و از جای مطمئن خریداری کنید تا متحمل هزینه اضافی نشوید.

۱-در قدم اول ماشین لباس‌شویی را خاموش کرده و از منبع برق جدا کنید. آن را کمی از دیواره‌ها فاصله دهید به گونه‌ای که درب ماشین لباس‌شویی کامل باز شود.

۲-برای دسترسی به لاستیک این مراحل را انجام دهید: ابتدا باید پنل بالایی ماشین لباس‌شویی باز شود. برای این کار دو پیچ متصل به بدنه قسمت بالایی ماشین را باز کرده و پنل را از جای خود خارج کنید، فقط مراقب باشید که به برد دستگاه ضربه‌ای وارد نشود.

۳- سپس محفظه جاپودری را خارج کنید. حالا پیچ‌های موجود در زیر محفظه جاپودری را باز کرده و به آرامی سیم‌های متصل به برد را جداکنید.

۴- در این قسمت پیچ‌هایی که در درب فیلتر پایین ماشین لباس‌شویی قرار دارد را باز کنید. سپس درب اصلی را با با باز کردن پیچ‌ها از لولا جدا کنید. میکروسوئیچ را نیز با باز کردن پیچ‌ها از جای خود خارج کنید.

۵- با باز کردن سیم و فنر دور لاستیک، آن را از قسمتی که به دیگ متصل است جدا و خارج کنید.

۶-حال اطراف درب را تمیز کرده و لاستیکی که متناسب با مدل و نوع ماشین لباس‌شویی خریداری شده را روی دهانه لباس‌شویی تراز کنید.

۷- گیره‌ها و فنرهای دور لاستیک را ببندید و قسمت جلویی ماشین لباس‌شویی و قسمت‌های دیگر را در جای خود قرار دهید.

۸- ترجیحا برای مطمئن شدن از نداشتن نشتی یک بار ماشین را  بصورت خالی روشن کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله در مورد پارگی لاستیک در لباسشویی و از نزدیک با علل پارگی لاستیک در لباسشویی آشنا شدیم. متوجه شدیم که این لاستیک با رعایت کردن چند نکته ساده، از طول عمر بالاتری برخوردار خواهد بود.

سوالات متداول

 • قیمت لاستیک دور درب لباس‌شویی چقدر است؟

قیمت لاستیک ماشین لباس‌شویی بسته به نوع و مدل ماشین لباس‌شویی متفاوت است. شما می‌توانید برای دریافت اطلاع دقیق از قیمت بروز لاستیک ماشین لباس‌شویی با نمایندگی‌های پارسا سرویس تماس بگیرید.

 • چگونه لاستیک دور درب ماشین لباس‌شویی را تمیز کنیم؟

بهتر است برای جلوگیری از سیاه شدن و رسوب در لاستیک ماشین‌ لباس‌شویی هر بار بلافاصله بعد از استفاده آن را خشک و تمیز کنید. اما اگر لاستیک ماشین لباس ‌شویی شما رسوب گرفته و سیاه شده می‌توانید برای رفع آن از شوینده‌های ملایم و جوش‌شیرین و سرکه استفاده کنید.

 • سیاه شدن لاستیک ماشین لباس‌شویی به چه علت است؟

خشک و تمیز نکردن ماشین لباس‌شویی بعد از هربار استفاده از آن، تخلیه نشدن آب داخل لاستیک ماشین لباس‌شویی به درستی و ماندن آب در آن، تاثیر مواد شوینده و نرم‌کننده‌ها

 • دلیل تخلیه نشدن آب داخل لاستیک ماشین لباس‌‌شویی و جمع شدن آب در آن؟

در قسمت پایین لاستیک ماشین لباس‌شویی یک سوراخ ریز وجود دارد که آب داخل لاستیک از این قسمت تخلیه می‌شود. ممکن است این سوراخ در اثر رسوب و مواد شوینده مسدود شده باشد که همین دلیل باعث ماندن آب در آن لاستیک می‌شود.

 • خرابی لاستیک ماشین لباس‌شویی باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

سوراخ و پارگی لاستیک باعث نشت آب از قسمت درب ماشین لباس‌شویی خواهد شد. رسوب گرفتن و سیاه شدن لاستیک ماشین لباس‌شویی میتواند باعث بوی بد در ماشین شود. اگر ماشین لباس‌شویی در دور خشک دچار صدا می‌شود ممکن است به دلیل خشک و سفت شدن لاستیک باشد.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *