نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
نگهداری از ماشین ظرفشویی
زمان مطالعه: 7 دقیقه

چند نکته جهت افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی + نگهداری و مراقبت از آن

چند نکته درباره نگهداری از ماشین ظرفشویی

با توجه به اینکه امکانات و مدل‌های ماشین ظرفشویی با هم متفاوت هستند اما اغلب از یک روش، الگو برداری می‌کنند. نحوه چیدمان و قفسه‌های آنها کشویی و قابلیت جابه‌جایی دارند و آب به وسیله اهرم‌های افشاننده آب، به ظروف پاشیده می‌شود تا هر گونه چربی و آلودگی را از سطح ظروف را از بین ببرد. در ادامه لیست نکاتی که به بالا بردن طول عمر و نگهداری از ماشین ظرفشویی کمک شایانی می‌کند می‌پردازیم.

 • دستمال کشیدن محیط داخل کابین ظرفشویی
 • فیلتر را از هرگونه مواد غذایی تمیز کنید
 • سبدها و قفسه‌ها را تعمیر یا تعویض کنید
 • حتی‌الامکان از حداکثر ظرفیت دستگاه استفاده نکنید
 • قطعات معیوب را عیب یابی و تعمیر کنید
 • درز گیرها و واشرهای درب را همواره تمیز کنید
 • با استفاده از سرکه و جوش شیرین گرفتگی‌ها را برطرف کنید
 • دریچه تخلیه دفع فاضلاب دستگاه را تمیز کنید
 • تنظیم و انتخاب مناسب برنامه شستشوی کوتاه مدت
 • تنظیم دمای مناسب آب برای شستشو
 • درجه سختی آب منزل خود را بسنجید
 • ظروف را مطابق با اصول مناسب در دستگاه بچینید
 • قبل از چیدن ظروف در دستگاه، آنها را با دستمال تمیز کنید
 • از مواد شوینده مرغوب برای شستشوی ظروف استفاده کنید
 • سرویس سالیانه ماشین ظرفشویی در نمایندگی رسمی

نکات نگه داری ماشین ظرفشویی

تا اینجا با فهرست نکاتی که در نگهداری از ماشین ظرفشویی بسیار کارآمد و کاربردی هستند آشنا شدید، اما در ادامه برای اینکه از این نکات به صورت عملی در نگهداری از ماشین ظرفشویی استفاده کنید هر نکته را با جزئیات بیشتری بیان خواهیم کرد.

دستمال کشیدن محیط داخلی کابین ماشین ظرفشویی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در نگهداری از ماشین ظرفشویی همواره در نظر داشته باشید دستمال کشیدن محیط داخلی کابین ماشین ظرفشویی است، چرا که همواره پس‌مانده‌های غذا در قسمت‌های پایین و کنار درزگیرها جمع می‌شوند و باعث ایجاد خرابی‌های ماشین ظرففشویی می‌شوند. وجود پس‌مانده‌های غذا در کنار درزگیرها و قسمت‌های کناری به دلیل اینکه در فرایند شستشو قرار نمی‌گیرند به مرور زمان ایجاد کپک و قارچ می‌کند به همین خاطر با استفاده از اسپری‌های تمیز کننده به همراه یک تکه کاغذ یا سوزن این پس‌مانده‌های غذایی را پاک کنید.

برای تمیز کردن دستگاه لطفاً از خلال دندان استفاده نکنید چرا که در صورت فشار آوردن می‌شکند و در بازوهای افشاننده آب امکان گیر کردن دارد، این کار نه تنها مشکل را حل نمی‌کند بلکه باعث مشکل آفرینی هم خواهد شد. همچنین از سیم ظرفشویی برای ساییدن سطوح داخلی ظرفشویی استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد خط و خش روی سطوح داخلی که جنس آن از فلز است خواهد شد.

فیلتر را از هرگونه مواد غذایی تمیز کنید

فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر ماشین ظرفشویی یکی دیگر از قطعاتی است که در نگهداری از ماشین ظرفشویی بسیار حائز اهمیت است، چرا که فیلتر در قسمت پایین دستگاه قرار دارد و فیلتر را باید همواره چک کنید که هیچ‌گونه آلودگی و پسماندی به آن نچسبیده باشد. دستورالعمل پاک کردن آن اغلب در دفترچه راهنمای دستگاه درج شده و شما می‌توانید نحوه صحیح تمیز کردن فیلتر را با استفاده از دفترچه راهنما انجام دهید. برای تهیه و یا تعویض فیلتر دستگاه خود می‌توانید به نمایندگی ماشین ظرفشویی آاگ و یا نمایندگی ماشین ظرفشویی الکترولوکس؛ اگر ماشینی با این دو برند دارید، مراجعه کنید.

برای تمیز کردن آن در ابتدا سیلندر فیلتر را چرخانده تا به راحتی باز شود سپس صافی‌ها را از آن خارج کرده و تمامی پس‌مانده‌هایی که به فیلتر چسبیده با یک برس نرم زیر شیر آب گرفته و تمیز کنید و بعد از تمیز شدن فیلتر بر عکس حالتی که آن را خارج کردید چرخانده تا در جای خود قرار بگیرد برای اطمینان از درست بسته شدن توجه کنید که علامت جهت‌ها در مقابل هم چفت شده باشند.

سبدها و قفسه‌ها را تعمیر یا تعویض کنید

سبدها و قفسه‌ها دارای یک پوشش پلاستیکی هستند که به مرور زمان امکان پوسیدگی و استهلاک آنها وجود دارد در صورت مشاهده پوسیدگی و فرسایش پوشش پلاستیکی آنها را در صورت لزوم تعمیر کنید . در صورتی که سبدها و قفسه‌ها دچار شکستگی و تاب دار بودن آنها را تعویض کنید  تا از دیگر خرابی‌های ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید چرا که در صورت خرابی قفسه‌ها و سبدها به بازوهای افشاننده آب و دیگر قسمت‌ها آسیب وارد می‌کند.

حتی‌الامکان از حداکثر ظرفیت دستگاه استفاده نکنید

یکی دیگر از نکاتی که رعایت آن باعث طول عمر دستگاه و نگهداری از ماشین ظرفشویی محسوب می‌شود این است که از تمام ظرفیت ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. به زبان ساده ماشین ظرفشویی را بیش از حد توان پر نکنید چرا که این کار باعث خواهد شد که بازوهای افشاننده آب به درستی قادر به پخش آب روی تمام ظروف نباشند و به همین خاطر عمل شستشو به خوبی انجام نمی‌شود،  بسیاری از ظروف دارای لکه و کثیف باقی خواهند ماند که در این صورت باید یکبار دیگر اقدام به شستشوی دوباره ظروف کنید. این کار علاوه بر بالا بردن مصرف برق و مواد شوینده به سلامت دستگاه هم آسیب جدی وارد می‌کند.

قطعات معیوب را عیب یابی و تعمیر کنید

همواره به هشدارها و ارورهایی که روی صفحه نمایش دستگاه نمایان می‌شود و به صداهایی که از جانب دستگاه هشدار داده می‌شود دقت و توجه ویژه داشته باشید. در صورت مشاهده هرگونه ارور می‌توانید ارورهای ماشین ظرفشویی را از سایت ما مشاهده کنید و با نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی برای برطرف کردن خرابی‌های ماشین ظرفشویی تماس بگیرید تا از بروز خطاهای دیگر و هزینه‌های سنگین تعمیر ماشین ظرفشویی در امان باشید.

با استفاده از سرکه و جوش شیرین گرفتگی‌ها را برطرف کنید

یکی از نکات نگهداری از ماشین ظرفشویی استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین برای از بین بردن هرگونه جرم و رسوب در داخل دستگاه ماشین ظرفشویی است. ورودی پمپ تخلیه، لوله دفع فاضلاب، درپوش و… با این کار تمیز خواهند شد. کافی است یک لیوان سرکه سفید و اندازه یک بند انگشت جوش شیرین در آن حل کنید سپس دستگاه را روی برنامه شستشوی کوتاه مدت قرار داده و خالی کار کند تا هرگونه پس‌مانده غذایی و رسوب از بین رفته و سطوح داخلی دستگاه برق بیفتد.

البته با این کار در صورتی که بوی نامطبوعی از داخل یخچال استشمام کنید برطرف می‌شود و علاوه بر رفع گرفتگی‌ها، باعث می‌شود که بوی نامطبوع هم دیگر ماندگار نباشد و از بین برود.

دریچه تخلیه دفع فاضلاب دستگاه را تمیز کنید

یکی از نکاتی که اجرای آن کمی سخت به نظر می‌رسد اما تأثیر بسیار زیادی در حفظ و نگهداری از ماشین ظرفشویی دارد تمیز کردن دریچه تخلیه دفع فاضلاب و شیلنگ آن است هر چند وقت یکبار سعی کنید که قسمت پمپ تخلیه و دریچه و شیلنگ آن را باز کرده و کامل شستشو دهید تا از گرفتگی ناشی از پس‌مانده‌های مواد غذایی و ارورهایی که در صورت گرفتگی پمپ روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود در امان باشید.  با این کار طول عمر دستگاه به همراه بازدهی آن چند برابر خواهد شد.

تنظیم و انتخاب مناسب برنامه شستشوی کوتاه مدت

برای اینکه نگهداری از ماشین ظرفشویی را درست انجام دهید همواره سعی کنید که طوری برنامه شستشو انتخاب نمایید تا فشار کمتری روی دستگاه وارد شود.  بهترین کار این است که برخی مواقع برنامه شستشوی کوتاه مدت را در دستور کار خود قرار دهید تا هم تمام ظروف به خوبی شسته شود و هم اینکه از میزان استهلاک قطعات بکاهید و درصد خرابی‌های ماشین ظرفشویی را به تعویق بیندازید تا نگهداری از ماشین ظرفشویی را به حد اعلا برسانید.

تنظیم بهترین دمای مناسب آب برای شستشوی ظروف

یکی دیگر از نکات که در نگهداری از ماشین ظرفشویی باید مد نظر داشته باشید میزان دمای آب در هنگام شست و شو می‌باشد. هر ظرف و هر نوع کثیفی، دمای مورد نیاز خود را جهت شست وشو احتیاج دارد. میانگین دما جهت شست و شو ظروف، عددی بین ۵۰ الی ۶۰ درجه سانتی گراد می‌باشد.

درجه سختی آب منزل خود را بسنجید

بررسی میزان سختی آب در ماشین ظرفشویی

یکی از نکات که بسیار فنی است در نگهداری از ماشین ظرفشویی، کنترل درجه سختی آب منزل است که برای این کار می‌توانید از فیلتر مغناطیسی در ورودی آب استفاده کنید و میزان سختی آب را کم کنید همچنین برای جلوگیری از کدر شدن ظروف و خش افتادن روی ظروف بهتر است نمک استفاده کنید.

ظروف را مطابق با اصول مناسب در دستگاه بچینید

یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری از ماشین ظرفشویی مطرح می‌شود نحوه چیدن ظروف در دستگاه است. هر چقدر بتوانید سبک چیدمان را بهتر انجام دهید و ظروف بزرگ را درست بچینید و فاصله بین ظروف را رعایت کنید تا بازوهای افشاننده آب به خوبی بتوانند آب را در بین تمام ظروف به خوبی و یکسان پخش کنند تا تمام ظروف به خوبی شسته شوند و هیچ‌گونه لکه و کثیفی روی ظروف باقی نماند.

برای مثال قرار دادن ماهیتابه یا صفحه خرد کن اگر با فاصله چیده نشود باعث می‌شود که شستشوی ظروف به خوبی انجام نشود چرا که بازوهای افشاننده آب به خوبی نمی‌توانند چرخش داشته باشند و آب را بین تمام ظروف پخش کنند به همین خاطر در برنامه شستشو اختلال ایجاد خواهد شد.

قبل از چیدن ظروف در دستگاه، آنها را با دستمال تمیز کنید

یکی از نکاتی که قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی برای نگهداری از ماشین ظرفشویی باید انجام داد ابتدا مواد غذایی خرد شده و پس‌مانده‌ها را با یک دستمال از روی ظروف پاک کنید سپس اقدام به چیدن ظروف در داخل سبد و قفسه‌ها کنید. این کار به ظاهر بسیار ساده است اما تأثیر بسیار زیادی روی عملکرد دستگاه دارد و از گرفتگی قطعات مختلف جلوگیری می‌کند و فیلتر و پمپ تخلیه دیرتر نیاز به تمیز کردن و رسوب زدایی خواهد داشت.

جمع‌بندی مقاله و کلام پایانی

در این مطلب نکات بسیار ارزشمندی درباره روش‌های صحیح نگهداری از ماشین ظرفشویی بیان کردیم و امیدواریم با رعایت و به کارگیری این اصول در مراقبت از ماشین ظرفشویی خود سالیان سال از دستگاه خود نهایت استفاده را داشته باشید و بتوانید به راحتی شستشوی تمامی ظروف، لیوان و میوه‌ها را با خیال آسوده با ماشین ظرفشویی خود انجام دهید. در پایان خوشحال خواهیم شد سؤالات و تجارب خود را درباره مراقبت از ماشین ظرفشویی در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید، شاد و پیروز باشید.

دیگر مقالات این دسته بندی