نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
چرا ماشین ظرفشویی ظرف ها را تمیز نمی شورد؟
زمان مطالعه: 5 دقیقه

چرا ماشین ظرفشویی ظرف‌ها را تمیز نمی‌شورد؟

آیا تا به حال با این مشکل آزاردهنده مواجه شده‌اید که بعد از شستشو در ماشین ظرفشویی، ظروف شما همچنان کثیف و چرب باقی مانده‌اند؟ این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از استفاده نادرست از دستگاه گرفته تا نقص فنی در قطعات آن. نگران نباشید! در این مقاله از پارسا سرویس، به طور کامل و جامع به بررسی علل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و راه‌حل‌های رفع آن می‌پردازیم. با مطالعه ادامه این مطلب، نه تنها از این مشکل آزاردهنده خلاص می‌شوید، بلکه با عملکرد صحیح و اصولی ماشین ظرفشویی خود، عمر آن را نیز افزایش می‌دهید.

با مطالعه این مقاله به راحتی می‌توانید مشکل خود را تشخیص داده و آن را برطرف کنید.  پس با ما همراه باشید و ادامه مطلب را بخوانید!

۸ علت اصلی تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی‌ترین لوازم‌خانگی در منزل محسوب می‌شود که امر شستشوی ظروف را راحت و آسان کرده است. اما تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی برای شما امری ناراحت‌کننده است، به نظر شما دلیل تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟ چرا ظروف در ماشین ظرفشویی کدر می‌شوند و سفیدک می‌زنند؟ در ادامه این بخش به‌صورت کامل به بررسی این دلایل می‌پردازیم.


مطالعه بیشتر در خصوص بهترین شوینده برای ماشین ظرفشویی


۱.  استفاده از شوینده نامناسب برای ماشین ظرفشویی

یکی از رایج‌ترین دلایلی که موجب تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی می‌شود، استفاده از شوینده‌های نامناسب و بی‌کیفیت است. شوینده‌های مایع ظرفشویی تنوع زیادی از انواع ژل ظرفشویی، پودر ظرفشویی، مایع جلادهنده، نمک ظرفشویی، قرص ظرفشویی و… دارند. اگر از شوینده‌های نامرغوب و بی‌کیفیت که فاقد قدرت تمیزکنندگی بالا هستند استفاده کنید، با مشکل تمیز نشدن ظرف‌ها مواجه می‌شوید.

همچنین شوینده‌های تاریخ‌گذشته و تقلبی نیز قدرت پاک‌کنندگی چربی و کثیفی ظروف را ندارند، در نتیجه ظرف‌ها تمیز شسته نمی‌شوند. پس در اولین گام برای رفع این مشکل باید از شوینده‌های اصل و استاندارد باقدرت پاک‌کنندگی بالا استفاده کنید.


مطالعه بیشتر در خصوص آیا می توان در جای مایع ظرفشویی از ریکا به عنوان مایع ظرفشویی استفاده کرد؟


 

چیدمان نادرست یکی از دلایل کثیف ماندن ظروف است.

۲. چیدمان نادرست ظروف در ماشین ظرفشویی

هر ماشین ظرفشویی دارای ۳ بازوی آبپاش در قسمت قفسه‌های بالایی، پایینی و مرکزی است که آب و شوینده را روی تمامی ظروف پخش می‌کند. اگر ظروف را در محل مناسب با نظم قرار ندهید، بازوهای آبپاش در میان ظروف گیر می‌کنند و عمل آبپاشی و شستشو به‌درستی انجام نمی‌شود. همچنین چیدمان بیش از حد ظروف مانع رسیدن آب به‌تمامی بخش‌های ظرف‌ها می‌شود و قسمتی از ظرف‌ها کثیف می‌ماند. برای جلوگیری از این امر هر ظرف را در قفسه مخصوص خود قرار دهید و از پر کردن بیش از اندازه ظرفشویی خودداری کنید تا آب به‌خوبی در بین ظروف جریان داشته باشد.


مطالعه بیشتر در خصوص تعویض درزگیر دریچه تخلیه ماشین ظرفشویی


۳. مسدود شدن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت‌های اصلی تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، گرفتگی و انسداد فیلتر تخلیه دستگاه است که در قسمت کف ظرفشویی قرار دارد. فیلتر تخلیه به‌مرور زمان و در اثر باقی‌مانده غذاها گرفته می‌شود و زمان آبکشی، آب به‌درستی تخلیه نمی‌شود، در نتیجه ظروف کثیف و چرب خواهند ماند. برای رفع این مشکل بهتر است به‌صورت دوره‌ای بین ۲ تا ۳ ماه فیلتر را از محل خود خارج کنید و آن را به‌خوبی بشویید.

۴.  انسداد و گرفتگی بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، انسداد و گرفتگی بازوهای آبپاش است که وظیفه پخش کردن آب روی تمامی ظروف و آبکشی آن‌ها را دارد. این بازوها در مدت زمان طولانی، در اثر رسوبات آب، باقی‌مانده غذاها و… ممکن است دچار گرفتگی شوند یا در اثر برخورد با ظروف بشکنند. در این شرایط آب به‌صورت کامل روی ظروف پخش نمی‌شود و در نتیجه ظرف‌ها کثیف خواهند ماند. برای رفع این مشکل باید با استفاده از دفترچه راهنما بازوهای آبپاش را از محل خود خارج کنید و در صورت نیاز تعویض یا تعمیر آن را انجام دهید.

۵. خرابی ترموستات و المنت ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل بسیار مهم که موجب تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی می‌شود، خرابی ترموستات و المنت دستگاه است. شستشوی ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی به‌وسیله شوینده قوی و آب گرم انجام می‌شود. از طرفی گرم کردن آب وظیفه ترموستات و المنت است، حال اگر این دو قطعه خراب شوند، آب گرم نمی‌شود و در نتیجه ظرف‌ها کثیف و چرب باقی می‌مانند. برای تعمیر ترموستات و المنت باید از تکنسین ماهر کمک بگیرید تا به‌صورت تخصصی دستگاه را تعمیر کند.

۶. خرابی جا پودری ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت‌های ساده تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی، خراب شدن محفظه جا پودری و دیگر شوینده‌ها است. محفظه جا پودری به‌مرور زمان و به دلیل وجود املاح و رسوبات آب، ممکن است گرفته شود و از رسیدن مواد شوینده به ظرف‌ها جلوگیری کند، در نتیجه ظرف‌ها کثیف باقی می‌مانند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است همیشه محفظه را تمیز کنید تا دچار رسوب و گرفتگی نشود.

۷. خراب شدن شیر برقی ماشین ظرفشویی

شیر برقی اصلی‌ترین قطعه ماشین ظرفشویی است که وظیفه انتقال آب به ظرفشویی را دارد. این قطعه در مدت زمان طولانی ممکن است رسوب بگیرد و مسدود شود. مسدود شدن شیر برقی در انتقال آب به مخزن ظرفشویی اختلال ایجاد می‌کند و مانع تمیز شدن ظرف‌ها می‌شود. برای برطرف‌کردن این مشکل باید از تعمیرکار متخصصی در این زمینه کمک بخواهید تا رسوب‌گیری شیر را انجام دهد.

تنظیمات اشتباهی موجب کثیف شستن ظروف می شود.

۸. تنظیمات اشتباه ماشین ظرفشویی

تمامی ماشین‌های ظرفشویی دارای برنامه‌های شستشو با سختی آب متفاوت برای شستشو ظروف با میزان کثیفی مختلف هستند که باید برای ظروف بهترین برنامه را انتخاب کنید. اگر برنامه شستشو مناسب را برای ظروف انتخاب نکنید، ظرف‌ها تمیز شسته نخواهند شد.


مطالعه بیشتر در خصوص انواع برنامه های ماشین ظرفشویی


 راهکارهای رفع مشکل تمیز نشدن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از خراب شدن ماشین ظرفشویی و تمیز شدن کامل ظرف‌ها پس از شستشو بهتر است نکاتی را رعایت کنید که به طول عمر ماندگار ظرفشویی نیز کمک می‌کند. مهم‌ترین نکات عبارت‌اند از:

  • از شوینده‌های تقلبی و بی‌کیفیت برای ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.
  • قبل از قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی باقی‌مانده غذاها را پاک کنید تا سیستم تخلیه دستگاه را مسدود نکند.
  • محفظه شوینده‌ها را تمیز کنید تا رسوب نگیرد.
  • به‌صورت دوره‌ای فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی را تمیز کنید تا مسدود نشود.

خدمات پس از فروش پارسا سریس برای ماشین ظرفشویی.

سخن پایانی

ظرف‌هایتان بعد از شستشو در ماشین ظرفشویی هنوز چرب و کثیف هستند؟ این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از استفاده نادرست از شوینده تا خرابی قطعات ماشین ظرفشویی. نگران نباشید! در این مقاله به طور کامل و جامع به بررسی علل مختلف تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع آن پرداخته‌ایم. با مطالعه این مقاله به راحتی می‌توانید مشکل خود را تشخیص داده و آن را برطرف کنید.

اگر مشکل شما با وجود مطالعه این مقاله همچنان حل نشد، می‌توانید از خدمات تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی ما در پارسا سرویس استفاده کنید. تکنسین‌های مجرب ما با بررسی دقیق مشکل، به بهترین نحو آن را رفع خواهند کرد. برای رزرو نوبت یا کسب اطلاعات بیشتر، همین الان با ما تماس بگیرید!

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *