نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
قطعات مختلف ماشین ظرفشویی
زمان مطالعه: 7 دقیقه

معرفی کامل قطعات مختلف ماشین ظرفشویی

اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی از اجزا و قطعات متعدد و پیچیده‌ای تشکیل شده است. هریک از این قطعات بنا وظیفه‌ای که باید انجام دهند در دستگاه تعبیه شده‌اند، و در صورتی که هر قطعه دچار اختلال یا خرابی شود روی عملکرد مابقی قطعات ماشین ظرفشویی تأثیر مستقیم و غیر مستقیم خواهد داشت که برای اینکه در حفظ و نگهداری دستگاه بتوانید عملکرد خوبی داشته باشید نیاز است که اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی را بشناسید تا در صورت بروز اختلال و خرابی بتوانید علت آن را تشخیص دهید. لیست اجزا و قطعات عبارتند از:

 • برد الکتریکی ماشین ظرفشویی
 • موتور دایورتر ماشین ظرفشویی
 • صفحه نمایش ماشین ظرفشویی
 • هیدروستات ماشین ظرفشویی
 • شیر برقی ماشین ظرفشویی
 • سنسور دمای آب ماشین ظرفشویی
 • میکرو سوئیچ فولوتر ماشین ظرفشویی
 • فیلتر ماشین ظرفشویی
 • مخزن نمک ماشین ظرفشویی
 • کیت تنظیم کننده قفسه ماشین ظرفشویی
 • پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی
 • غلتک قفسه و محور ماشین ظرفشویی
 • درخت سیم کشی در ماشین ظرفشویی
 • کلید ۴ پایه ماشین ظرفشویی
 • بوگیر ماشین ظرفشویی
 • هیتر لوله‌ای و ترموستات ماشین ظرفشویی
 • مهره آب پاش ماشین ظرفشویی
 • اهرم آب پاش ماشین ظرفشویی
 • دستگیره درب ماشین ظرفشویی
 • سبد ماشین ظرفشویی
 • واشر لاستیکی ماشین ظرفشویی
 • واشر دور درب ماشین ظرفشویی
 • مخزن مایع ماشین ظرفشویی
 • تایمر ماشین ظرفشویی

تعمیرات ماشین ظرفشویی

با توجه به اینکه تعداد قطعات ماشین ظرفشویی بسیار زیاد هستند به اختصار ابتدا مهم‌ترین قطعات را معرفی می‌کنیم سپس وظیفه آن را توضیح خواهیم داد. با پارسا سرویس به عنوان نمایندگی ماشین ظرفشویی آاگ و نمایندگی ماشین ظرفشویی الکترولوکس همراه باشید.

برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

مهم‌ترین قطعه از قطعات ماشین ظرفشویی برد الکتریکی است، چرا که تمام وظایف دستگاه توسط این قطعه مشخص می‌شود و تمامی دستورات روشن شدن یا نشدن قطعات بر عهده برد الکتریکی است و در صورت خرابی برد الکتریکی عملاً دستگاه از کار می‌افتد و باید توسط تکنسین فنی نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی عیب یابی و تعمیر شود.

موتور دایورتر ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

یکی دیگر از قطعات ماشین ظرفشویی موتور دایورتر است که وظیفه دارد تا صفحه دایورتر را در محل مناسب قرار دهد تا آب توسط بازوهای اسپری روی ظروف منتقل شود. موتور دایورتر میزان آب مورد نیاز برای شستشوی ظروف را تأمین می‌کند. در واقع وظیفه تمیز کردن و شستشوی ظروف بر عهده موتور دایورتر است و در صورت هرگونه خرابی و اختلال این قطعه در برنامه شستشوی ظرفشویی، دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد.

هیدروستات ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

هیدروستات ماشین ظرفشویی یکی از کاربردی ترین قطعات ماشین ظرفشویی است که همانند یک کلید تبدیل در سیم کشی ساختمان است که وظیفه تنظیم میزان آب مصرفی مورد نیاز و جلوگیری از آبگیری اضافه را بر عهده دارد. هیدروستات ماشین ظرفشویی در مرحله وارد عمل می‌شود در قدم اول زمانی که ماشین ظرفشویی خالی است اقدام به آبگیری می‌کند. در قدم دوم وقتی که ماشین ظرفشویی در حال آبگیری است و در قدم سوم ماشین ظرفشویی پر شده است.

 

شیر برقی ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

شیر برقی یکی دیگر از قطعات ماشین ظرفشویی است که از انواع مختلفی برخوردار است آبرسانی به ماشین ظرفشویی از جمله وظایف این قطعه است تا عمل شستشوی ظروف به خوبی انجام شود. در واقع قطع و وصل کردن و کنترل آب ورودی دستگاه توسط شیر برقی انجام می‌شود. از جمله اجزای شیربرقی می توان به ترمینال، بوبین، لاستیک دیافراگم، فنر، فیلتر خروجی آب، مجرای خروجی آب، محفظه فشار، سیم پیچ و… اشاره کرد. انواع شیر برقی عبارتند از:

 • شیر برقی با زاویه مجرای ورودی خروجی ۹۰ درجه
 • شیر برقی با زاویه مجاری ورودی و خروجی ۱۸۰ درجه
 • شیر برقی با یک خروجی و یک بوبین
 • شیر برقی با دو خروجی و دو بوبین

سنسور دمای آب ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

سنسور دمای آب ماشین ظرفشویی وظیفه کنترل و تنظیم دمای آب داخل دستگاه را بر عهده دارد. سنسور دمای آب را اندازه گیری می‌کند و آن را برای برد الکتریکی می فرستند در صورت مناسب بودن دمای آب، برد الکتریکی دستور خاموش شدن المنت را صادر می‌کند.

میکروسوییچ فولوتر ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

میکرو سوئیچ فولوتر ماشین ظرفشویی قطعه حساس و کوچک از قطعات ماشین ظرفشویی است که وظیفه بسته شدن درب دستگاه و شروع به کار کردن دستگاه را بر عهده دارد. تا زمانی که درب دستگاه به صورت کامل بسته نشود میکروسوئیچ اجازه روشن شدن دستگاه را صادر نمی‌کند و این موضوع باعث بالا رفتن امنیت دستگاه و فرد استفاده کننده نیز می‌شود چرا که از باز شدن درب در زمانی که دستگاه روشن است جلوگیری می‌کند.

فیلتر ماشین ظرفشویی چیست؟ و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی

تعداد دو فیلتر در ماشین ظرفشویی تعبیه شده است که یکی برای جلوگیری از رسوب و انباشته شدن ذرات مواد غذایی در پمپ تخلیه دستگاه و دیگری فیلتر آب است که در ورودی مسیر آب قرار دارد که این فیلتر  باید همواره توسط فرد استفاده کننده با توجه به میزان استفاده از دستگاه دارد تمیز شود تا از گرفتن بوی بد مخزن دستگاه جلوگیری شود. با توجه به توضیحات داده شده فیلتر یکی از کاربردی‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی به شمار می آید و نیازمند توجه ویژه برای تمیز ماندن آن توسط فرد استفاده کننده دارد که اغلب باید ماهی یکبار این کار انجام شود.

مخزن نمک ماشین ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

مخزن نمک یکی از قطعات ماشین ظرفشویی است که در کف دستگاه قرار دارد و درب آن با چرخاندن در جهت عکس عقربه‌های ساعت باز می‌شود و شما بعد از پر کردن آن توسط یک قیف از ریختن نمک به اطراف آن جلوگیری کنید سپس می‌توانید درب آن ببندید. اما کاربرد نمک در ظرفشویی بسیار حائز اهمیت است چرا که دستگاه با استفاده از بازوهای اسپری آب که با فشار بسیار زیادی روی ظروف پاشیده می‌شود باعث کدر شدن و خش افتادن روی ظروف می‌شود ولی با استفاده از نمک میزان سختی آب کاهش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث جلوگیری از کدر شدن و خش افتادن ظروف می‌شود.

کیت تنظیم کننده قفسه ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

این قطعه یکی از قطعات ماشین ظرفشویی است که در کنار قفسه دستگاه به آن متصل است و وظیفه تنظیم ارتفاع قفسه دستگاه را بر عهده دارد و با استفاده از این قطعه می‌توانید در برخی شرایط میزان ارتفاع قفسه را با توجه به سایز ظروف به دلخواه تنظیم کنید.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

یکی از قطعات ماشین ظرفشویی که از اهمیت بالایی برخوردار است پمپ تخلیه می‌باشد که وظیفه تخلیه آب داخل دستگاه به سیستم فاضلاب آشپزخانه را بر عهده دارد در واقع تخلیه آب دستگاه باید به خوبی انجام شود تا عملکرد دستگاه مطلوب واقع شود. در صورت هرگونه خرابی و اختلال در تخلیه آب، روی صفحه نمایش پیغام خطا مشاهده خواهید کرد.

درخت سیم کشی در ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

درخت سیم کشی از اساسی‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی است که وظیفه مرتبط کردن برد الکتریکی به سایر قطعات را بر عهده دارد تا تمام دستورات صادر شده از برد به دیگر قطعات به خوبی منتقل شود و البته نتیجه درخواست‌ها را از قطعات مختلف به برد الکتریکی نیز منتقل می‌کند تا متناسب با وضعیت دستگاه اقدامات بعدی از جانب برد الکتریکی در دستور کار قطعات قرار گیرد.

غلتک قفسه و محور ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

یکی دیگر از قطعات ماشین ظرفشویی که وظیفه تسریع چرخش قفسه‌ها به داخل و بیرون را بر عهده دارد. در صورت خرابی این غلتک‌های در اسرع وقت برای تعویض آنها اقدام کنید چرا که باعث عدم چرخش قفسه‌ها می‌شود.

هیتر لوله‌ای و ترموستات ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

یکی از قطعات ماشین ظرفشویی که در تمیز شدن ظروف و در نهایت عملکرد مناسب دستگاه به صورت مستقیم تأثیر گذار است هیتر لوله‌ای ماشین ظرفشویی است که وظیفه گرم کردن آب دستگاه را بر عهده دارد این قطعه‌ای لوله‌ای شکل در کف دستگاه قرار داده شده تا آب داخل دستگاه را متناسب با برنامه شستشو گرم نماید تا شاهد بهترین عملکرد شستشو از ماشین ظرفشویی باشید.

صفحه نمایش ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی

یکی از دیگر از قطعات ماشین ظرفشویی که اطلاعات کاملی از وضعیت دستگاه را در اختیار شما قرار می‌دهد صفحه نمایش دستگاه است و شما با مشاهده اطلاعات مندرج در صفحه نمایش از وضعیت و شرایط دستگاه اطلاع خواهید یافت. از جمله کاربردهای صفحه نمایش می‌توان به تنظیم برنامه‌های شستشو، نمایش خطاهای ماشین ظرفشویی، مدت زمان شستشو و… اشاره کرد.

مخزن مواد شوینده ماشین ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

مخزن مواد شوینده یکی از قطعات ماشین ظرفشویی است که به شستشوی بهتر دستگاه کمک می‌کند تا در زمان مشخص باز شده و مواد شوینده اعم از مایع یا پودر یا قرص را اختیار دستگاه قرار می‌دهد تا هرگونه چربی و آلودگی سریع‌تر از روی ظروف پاک شوند. جنس مخزن اغلب از پلاستیک فشرده است که روی درب ماشین ظرفشویی تعبیه شده است. البته امروزه در ماشین ظرف‌شویی‌های جدید در کنار این مخزن، مخزن مایع جلادهنده نیز تعبیه شده تا در صورت نیاز از مواد اضافه در جهت تمیزتر شدن ظروف استفاده می‌شود.

بازوهای اسپری آب ماشین ظرفشویی چیست و چه کاربردی دارد؟

بازوهای اسپری آب یکی از قطعات ماشین ظرفشویی است وظیفه پخش کردن مواد شوینده و آب روی ظروف را بر عهده دارد این قطعه در قسمت بالایی دستگاه به صورت دایره‌ای شروع به چرخیدن می‌کند تا در نهایت تمامی قفسه‌ها و طبقات به یک اندازه در زمان شستشو از آب لازم برخوردار شوند.

جمع‌بندی مقاله و کلام پایانی

با توجه به اینکه قطعات ماشین ظرفشویی با هارمونی که نسبت به هم دارند باعث می‌شود که هر قطعه به درستی از عهده وظایف محوله خود بر آید و شما با شناخت بهتر از قطعات ماشین ظرفشویی می‌توانید از خرابی‌های متداول ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید یا در اثر خرابی دستگاه سریعاً  بتوانید عیب یابی کنید و مشکل را با نمایندگی تعمیر ظرفشویی در تهران و شهرستان‌ها مطرح کنید و در مدت زمان کم مشکل دستگاه را برطرف کنید. در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب خود را از شناخت کامل قطعات مختلف ماشین ظرفشویی در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید شاد و پیروز باشید.

 

دیگر مقالات این دسته بندی