نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
تعویض درزگیر دریچه تخلیه ماشین ظرفشویی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

تعویض درزگیر دریچه تخلیه ماشین ظرفشویی

تعویض درزگیر دریچه تخلیه ظرفشویی

نحوه تعویض درزگیر دریچه تخلیه ماشین ظرفشویی چگونه است؟

درزگیر قطعه‌ای است که بین موتور و پمپ قرار دارد؛ همین مسئله دسترسی به آن را سخت‌تر می‌کند. برای تعویض آن باید ابتدا پمپ و موتور دستگاه را باز کنید و از جای خود خارج نمایید. مراحل کار به شرح زیر است:

 • خاموش کردن منبع تغذیه مدار و قطع کردن دریچه آب
 • پنل زیرین ماشین ظرفشویی را با بازکردن پیچ‌ها از جای خود خارج نمایید. بیشتر این پنل‌ها از نوع فیلیپس هستند ولی ممکن است برای باز کردن بعضی از آن‌ها به آچار مهره نیاز داشته باشید تا پنل دسترسی را باز نمایید.
 • در زیر اتصال ورودی آب یک حوله قرار دهید سپس خط لوله آب را به کمک یک آچار مخصوص باز کنید. در این هنگام مقداری آب از شلنگ تخلیه می‌شود.
 • پیچ‌های صفحه پنل جعبه ترمینال را باز کرده و جدا نمایید. با کمک ولت‌متر از نبود جریان در سیم‌ها مطمئن شوید. اگر سیم‌ها در خود برق داشته باشند، ولت‌متر هشدار می‌دهد. حال باید سیم‌پیچ را از محل خود جدا کرده، بعد سیم را قطع نمایید سپس آن را در محیط خارج از جعبه اتصال بگذارید.
 • حال نوبت آزادسازی شلنگ از شلنگ تخلیه بوده تا مرحله بعد، یعنی خارج کردن شلنگ از سینک یا لوله تخلیه انجام شود. این مرحله با پیچ‌هایی سفت شده که باید آن‌ها را به کمک ابزارهای مناسب شل کنید.
 • اکنون نوبت بازکردن درب ماشین ظرفشویی است. بعد از آن با نگه‌داشتن پیچ، ماشین ظرفشویی را به سمت پایین شمارنده برسانید. فراموش نکنید که شلنگ‌های تخلیه را از سوراخ کابینت خارج کنید و آن را در پشت ماشین ظرفشویی روی یک پتو قرار دهید.
 • جدا کردن انژکتورهای تخلیه موتور و سیلندر را انجام دهید سپس پیچ نگه‌دارنده موتور را باز نمایید. با بازکردن گیره، پمپ را شل کنید تا همراه با موتور به صورت یکپارچه آزاد باشد.
 • با کمک انبردست شفت موتور را تنظیم کنید، این کار مانع از چرخش آن می‌شود. به کمک یک انبردست دم‌باریک، تیغه برش را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید سپس آن را از صفحه پایین پمپ جدا نمایید.
 • حال باید در زبانه حلقه مکش، یک چاقوی پلاستیکی قرار دهید و در جهت عقربه‌های ساعت، آن را بچرخانید تا از چاه پمپ جدا شود سپس حلقه پوشش را که از جنس پلاستیک است، از زیر حلقه مکش بلند نمایید.
 • باز به کمک انبردست شفت موتور را تنظیم کنید تا مانع چرخش آن شوید. بعد به کمک یک انبردست دم‌باریک پروانه را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا از شفت جدا شود.
 • با کمک پیچ‌گوشتی فیلیپس، پیچ‌های موتور را باز نمایید. سپس آن را از محفظه پمپ جدا کنید. اکنون نوبت فشار دادن درزگیر قدیمی در محفظه پمپ به کمک پیچ‌گوشتی است اما مواظب آسیب به پمپ باشید.
 • حال باید روغن سیلیکونی را به درزگیر و شفت موتور بزنید سپس درزگیر جدید را به داخل محفظه پمپ فشار دهید. اکنون نوبت وصل کردن مخزن پمپ به موتور است. سپس باید پروانه جدید، حلقه روکش و حلقه مکش را مجدد در جای خود قرار دهید. می‌دانید که درزگیر جدید را می‌توانید از نمایندگی ظرفشویی آاگ یا نمایندگی ظرفشویی الکترولوکس خریداری نمایید.
 • در نهایت باید پمپ و موتور را به ماشین ظرفشویی دقیقا برعکس روش جداسازی، وصل نمایید. ماشین ظرفشویی را به مکان خود منتقل کنید. هنگام نصب موتور، مواظب منبع تامین آب و شلنگ تخلیه باشید که برای آن‌ها مشکلی رخ ندهد. اتصال‌ها مربوط به شلنگ تخلیه، سیم و منبع آب را مجدد وصل نمایید.
 • با روشن کردن قطع‌کننده مدار و شیر تعویض آب، یک چرخه شستشو را شروع کنید تا از نبود نشتی در دستگاه مطمئن شوید. سپس پنل دسترسی پایین را در جای خود قرار دهید.

سخن پایانی

ما در این مقاله شیوه تعویض درزگیر دریچه تخلیه ماشین ظرفشویی را به صورت مرحله به مرحله توضیح داده‌ایم تا بتوانید به کمک آن، این کار را انجام دهید اما به شما توصیه می‌کنیم که انجام این کار را به تعمیرکار ارسالی از نمایندگی بسپارید زیرا کار ساده‌ای نیست. اگر سوالی داشتید، می‌توانید در بخش نظرات آن را بیان نمایید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *