021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1

۸ دلیل برای بوی بد ماشین ظرفشویی (آموزش رفع بوی نامطبوع آن)

زمان مطالعه: 6 دقیقه

آیا با مشکل بوی بد در ماشین ظرفشویی مواجه هستید؟ اگر پاسخ شما مثبت است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، چرا که ما در این مقاله نحوه خلاص شدن از بوی بد در ماشین ظرفشویی را به صورت کامل و کارآمد به شما توضیح خواهیم داد. ماشین ظرفشویی یکی از بهترین اختراعات فنی بشر برای تمیز کردن راحت ظروف و خلاص کردن ما از شر شستشوهای روزانه، تکراری و خسته کننده آن‌ها است. ماشین ظرفشویی با تمام مزایا و نقاط قوتی که دارد، پس از چند ماه استفاده شروع به انتشار بوی بد کرده و این بو را به ظروف و محیط انتقال می‌دهد. بوی بد ماشین ظرفشویی می‌تواند محیط آشپزخانه شما را تحت تأثیر خود قرار داده و موجبات ناراحتی افراد را فراهم کند. اگر شما هم از بوی بد ماشین ظرفشویی خود گلایه داشته و به دنبال راه حل‌هایی موثر و تجربی برای مهار این بوهای نامطبوع می‌گردید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

بوی بد ماشین ظرفشویی
عناوین اصلی این مقاله

دلایل رایج بوی بد ماشین ظرفشویی

دلایل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی شود. رفع بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی در گرو پیدا کردن منشآ ایجاد بوی بد است. پس از پیدا کردن این دلایل، به راحتی می‌توانید از شر بوی بد خلاص شوید. این کار اندکی وقت گیر بوده و دست و روی شما را کثیف خواهد کرد. اگر نمی‌خواهید این کار را به تنهایی انجام دهید، می‌توانید با تعمیرکاران و کارشناسان باتجربه ما در نمایندگی ماشین ظرفشویی الکترولوکس ارتباط برقرار کرده و درخواست کمک کنید. همکاران ما در اسرع وقت در محل حاضر شده و بوی بد ماشین ظرفشویی شما را برطرف خواهند کرد.

رایج‌ترین دلایلی که منجر به بو گرفتن ماشین ظرفشویی می‌شوند از قرار زیر هستند:

 • فیلترهای ماشین ظرفشویی کثیف شده است (ذرات غذا روی آن گیر کرده است).
 • سوراخ‌های بازوی اسپری با مواد غذایی مسدود شده است.
 • مشکلاتی در شیلنگ تخلیه به وجود آمده یا شیر جریان برگشتی در خط تخلیه مسدود شده است.
 • مهر و موم پایین درب باقی مانده مواد غذایی را به خود جذب می‌کند.
 • نمک کافی در ماشین ظرفشویی وجود ندارد.
 • دو طرف در و لبه در کثیف است.
 • اگر هیچ کدام از مشکلات فوق را مشاهده نکردید، به دنبال غذای مانده یا زباله زیر یا پشت ماشین ظرفشویی بگردید.

چگونه از بوی بد ماشین ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

 •   ظروف را از قبل آبکشی کنید

شستشو ظروف قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی زباله‌دان نیست! بهترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از بوی بد ماشین ظرفشویی انجام دهید این است که همیشه ظروف خود را قبل از قرار دادن داخل ماشین ظرفشویی، آبکشی کنید. سعی کنید مواد خام و جامد کمتری در ماشین ظرفشویی بریزید. این کار برای افزایش عمر مفید، کاهش مصرف آب و کاهش مصرف نمک و شوینده نیز موثر است. با این کار شیلنگ‌های ماشین ظرفشویی تمیزتر می‌ماند، ذرات غذای کمتری روی فیلتر یا کناره‌های در گیر می‌کند و مجبور نیستید ماشین ظرفشویی را مرتباً تمیز کنید.

 • شستشو با دمای بالا

یکی دیگر از راهکارهای ساده و موثر برای جلوگیری از بوی بد ماشین ظرفشویی، انجام دادن چرخه شستشو با دمای بالا است. معمولاً گزینه‌ها و برنامه‌هایی برای گرمای اضافی و شستشو با دمای بالاتر در اکثر ماشین‌های ظرفشویی مدرن وجود دارند. همیشه استفاده از حرارت بیشتر در فرآیند شستشو بهتر از آب گرم است. قانون ساده به این صورت است: هر چه آب گرم‌تر باشد، شستشو بهتر بوده و ماشین ظرفشویی کمتر بوی نامطبوع می‌گیرد.

 • استفاده از مواد شوینده و نمک برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

اکثر مردم از مواد شوینده برای تمیز کردن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند؛ اما هر شوینده‌ای برای شستن ظروف خوب نیست. به دنبال بهترین نمک‌ها و مواد شوینده برای ماشین ظرفشویی خود باشید. اگر ظروف به صورت کامل پاک و تمیز نشوند، بوی نامطبوعی خواهند گرفت.

نکته دیگر این است که شما باید میزان سختی یا نرمی‌آب خود را نیز بررسی کنید. آب سخت به ماشین ظرفشویی آسیب می‌رساند. هرچه درجه نرمی آب بیشتر باشد برای کارکرد صحیح ماشین ظرفشویی بهتر است. برای نرم‌تر شدن آب، نمک را به فنجان نمک ماشین لباسشویی اضافه کنید و اندازه‌گیری نمک را بسته به سختی آب تنظیم کنید.

 • یکبار در ماه از سفیدکننده و جرمگیر استفاده کنید

اگر ماهی یک بار در ماشین ظرفشویی خود از جرمگیر یا سفیدکننده استفاده کنید، تمام مجراها، شلنگ‌ها و محیط داخلی ماشین لباسشویی را از کپک، قارچ، جرم و مواد غذایی مانده تمیز خواهد کرد. حدود ۱ فنجان سفیدکننده به ماشین ظرفشویی خود اضافه کنید و یک برنامه شستشوی کامل را با ماشین ظرفشویی خالی اجرا کنید. این کار را ماهی یک بار انجام دهید.

فراموش نکنید که برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی، هرگز نباید سفیدکننده را در ماشین ظرفشویی با فضای داخلی فولاد ضد زنگ بریزید یا آن را همراه با سرکه استفاده کنید.

 • کل چرخه را روی یک ماشین ظرفشویی خالی با یک پاک کننده مخصوص اجرا کنید

توصیه می‌شود یک چرخه کامل را بدون هیچ ظرفی در ماشین ظرفشویی اجرا کنید. همیشه این کار را با بالاترین دمای موجود انجام دهید تا داخل ماشین ظرفشویی به صورت کامل از جرم و بوی بد پاکیزه شود.

نحوه تمیز کردن و از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

 • فیلترهای ماشین ظرفشویی کثیف هستند

فیلترهای ماشین ظرفشویی معمولاً در قسمت پایینی ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرند. اکثر مدل‌ها شامل دو فیلتر، فیلتر استوانه‌ای ظریف و فیلتر مشبک درشت هستند. اگر یکی از فیلترها کثیف باشد، به احتمال زیاد، بوی بد ماشین ظرفشویی ناشی از مخزن روی این فیلترها خواهد بود.

فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر استوانه‌ای ظریف را با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت و بلند کردن مستقیم به سمت بالا خارج کنید. خارج کردن فیلتر درشت ساده‌تر است. این دو فیلتر را با یک اسفنج و آب و صابون تمیز کنید و سر جای خود قرار دهید.

 • سوراخ‌های بازوی اسپری با مواد غذایی مسدود شده است

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

ابتدا بازوهای اسپری را از ماشین ظرفشویی خارج کنید. تمام سوراخ‌ها را بررسی کنید. اگر ذرات غذا را در سوراخ‌ها مشاهده کردید، باید آن‌ها را تمیز کنید. یک گیره کاغذ، پیچ گوشتی یا خلال دندان بردارید و سوراخ‌ها را تمیز کنید. اگر این سوراخ‌ها مسدود شوند، نمی‌توانند آب را به سمت ظروف پرتاب کنند و ظرف شما آنطور که باید تمیز نمی‌شود.

 • شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید

این همان جایی است که بو از آنجا می‌آید. یکی از مهمترین موارد در ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی، شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی است. اگر بوی بد و نامطبوع از جانب ماشین ظرفشویی یا ظروف شسته شده استشمام می‌کنید، شیلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی شما به احتمال زیاد مسدود شده و نیاز به پاکسازی دارد.

برای تمیز کردن آن، باید شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را که معمولاً به محل دفع زباله متصل است پیدا کنید و هرگونه آلودگی تجمع کرده را پاکسازی کنید. از یک برس اسکراب یا دستمال کاغذی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

 • محل دفع زباله را پاکسازی کنید

محل دفع زباله همان جایی است که زباله‌های تمام شستشوها ته‌نشین می‌شوند. اگر شلنگ تخلیه را برای بررسی  پاکسازی احتمالی باز کرده‌اید، ره راحتی می‌توانید به محل دفع زباله دسترسی پیدا کرده و زباله‌های ته‌نشین شده و انباشته‌شده را پاک کنید. حالا به محل دفع زباله بچرخید و آن را پاک کنید. اگر گرفتگی دارد، به کمک آب و صابون و با دستانتان گرفتگی آن را باز کنید.

 • از عوامل خنثی کننده بو استفاده کنید

پس از بررسی و پاکسازی‌های گفته شده برای خلاصی از شر بوی بد ماشین ظرفشویی، اکنون نوبت آن است که  از برخی از عوامل خنثی کننده بو طبیعی خانگی برای خلاص شدن از شر بوهای نامطبوع استفاده کنید.

 • رهایی از بوی بد ماشین ظرفشویی با مخلوط سرکه و جوش شیرین

برای استفاده از سرکه و جوش شیرین از هر کدام یک فنجان برداشته و یک چرخه شستشوی جداگانه برای هر دو اجرا کنید. در مرحله اول، یک فنجان سرکه سفید (سرکه سیب می‌تواند جایگزین مناسبی باشد) در بالای قفسه ماشین ظرفشویی قرار دهید و یک چرخه شستشوی منظم را اجرا کنید. وقتی استفاده از سرکه تمام شد، می‌توانید همین کار را با استفاده از جوش شیرین انجام دهید. فراموش نکنید که هر دو چرخه شستشو را با آب گرم اجرا کنید.

 • رفع بوی ماشین ظرفشویی با آب لیمو

آب لیمو یک پاک کننده موثر بوده و به رفع بوی بد ماشین ظرفشویی کمک می‌کند. برای استفاده از آب لیمو، یک فنجان آب لیمو را در بالای قفسه ماشین ظرفشویی خود قرار دهید و یک چرخه معمولی شستشو را اجرا کنید. این کار باعث می‌شود کثیفی‌های باقی‌مانده که دست‌های شما قادر به پاکسازی آن نیستند را پاک کرده و رایحه دلپذیری را به ماشین ظرفشویی شما اضافه کند.

 • برای رها شدن از بوی بد ماشین ظرفشویی، ماشین ظرفشویی خود را با هوا خشک کنید

توصیه می‌شود پس از اتمام شستشو، ماشین ظرفشویی خود را با هوا خشک کنید. در انتها اگر تمام این اقدامات را انجام دادید و نتوانستید از شر بوی بد ماشین ظرفشویی خود خلاص شوید، می‌توانید از تعمیرکاران و سرویس‌کاران ما کمک بگیرید. تعمیرکاران ما در نمایندگی ماشین ظرفشویی آاگ به شما در راه گرفتن بوی بد و نامطبوع ماشین ظرفشویی‌تان کمک خواهند کرد.

سخن پایانی

ما در این مقاله در مورد راه‌های رفع بوی بد ماشین ظرفشویی صحبت کردیم و تمام عوامل دخیل در بو گرفتن ماشین‌های ظرفشویی را مورد بررسی قرار دادیم. اگر ماشین ظرفشویی شما بو گرفته است، با تکیه بر نکات ذکرشده تمام بوهای بد و نامطبوع را پاکسازی کنید. همچنین برای آشنایی با دگر خرابی های ماشین ظرفشویی که ممکن است در اثر استفاده نادرست از ماشین ظرفشویی بوجود بیاید، مقاله ای با همین عنوان در داخل وبسایت قرار گرفته شده است. شما بعد از مطالعه مقاله زیر با رعایت موارد شاید کوچک و پیش پا افتاده، از خرابی ظرفشویی خود و شاید هزینه ای زیاد جلوگیری بفرمایید.
روش هایی برای افزایش عمر و سلامت ماشین ظرفشویی

Rate this post