نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
آشنایی با انواع برنامه های ماشین ظرفشویی!
زمان مطالعه: 6 دقیقه

انواع برنامه های ماشین ظرفشویی

آشنایی با انواع برنامه های ماشین ظرفشویی، این وسیله پرکاربرد و مهم در آشپزخانه به افراد این امکان را می دهد تا از تمام قابلیت های دستگاه به صورت بهینه و مفید استفاده کنند. در برندهای مختلف برنامه های شست و شو ماشین ظرفشویی اندکی با یکدیگر متفاوت اند ولی هدف همه برنامه های شست و شوی ارائه شده در ماشین ظرفشویی ها افزایش کیفیت شست و شوی ظروف و جلوگیری از ایجاد اختلال و مشکل در دستگاه شما است. آگاهی در مورد برنامه های ماشین ظرفشویی و همچنین انتخاب صحیح و مناسب برنامه شست و شوی ماشین ظرفشویی سلامت دستگاه و ظروف شما را تضمین می کند. در ادامه این مقاله از پارسا سرویس به شرح کامل برنامه های ماشین ظرفشویی ها خواهیم پرداخت.

برنامه های شست و شو در ماشین ظرفشویی

برنامه های شست و شوی مختلف و کاربردی ای در ماشین ظرفشویی ها وجود دارد که شناخت آن ها افراد را در شست و شوی ظروف بر اساس نیازهای خود راهنمایی می کند. در ادامه به توضیح برخی از مفید ترین و کاربردی ترین برنامه های رایج در انواع ماشین ظرفشویی ها با برندهای مختلف خواهیم پرداخت.

نحوه چیدمان در ماشین ظرفشویی چگونه است؟

برنامه شست و شوی نرمال

این برنامه از اصلی ترین و پر استفاده ترین گزینه ها برای شست و شوی ظروف روزانه می باشد. برنامه شست و شوی نرمال مناسب برای شست و شوی ظروف با حجم متوسط چربی و کثیفی های تازه با مواد غذایی خشک شده کمتر است. به طور کلی روند شست و شوی ظروف در همه ی ماشین ظرفشویی ها در برندهای مختلف شامل مرحله پیش شست و شو، پاک کردن چربی ها و در ادامه شست و شوی ظروف و آبکشی و خشک کردن ظروف است. دمای شست و شوی ظروف در این برنامه بین ۵۵ تا ۷۰ درجه متغیر است.

برنامه شست و شوی Auto

برنامه شست و شوی Auto   یا اتوماتیک به صورت هوشمند و براساس میزان کثیفی ظروف دمای آب و مدت زمان شست و شو را تعیین می کند. این برنامه شست و شو، بیشتر برای ظروف معمولی و غیر شیشه ای به کار برده می شود. دمای آب در اغلب مواقع هنگام شست و شوی ظروف با این برنامه بین ۴۵ تا ۶۵ درجه متغیر است.

برنامه شست و شوی Intensive / Heavy

این برنامه بیشتر برای شست و شوی ظروف در اندازه و وزن سنگین مانند تابه و قابلمه و یا ظروفی بسیار کثیف و بسیار چرب به کار برده می شود. این برنامه به دلیل مصرف زیاد آب و مدت شست و شوی طولانی انرژی بیشتری مصرف می کند. دمای آب در هنگام اجرای این برنامه شست و شو ۷۰ درجه و یا بیشتر است.

برنامه شست و شوی اقتصادی / eco

یکی دیگر از انواع برنامه های شست و شوی ماشین ظرفشویی ها برنامه اقتصادی یا eco  است. این برنامه در جهت صرفه جویی در مصرف آب و برق تنظیم شده است و مرحله خشک کردن ظروف را ندارد. این برنامه مناسب شست و شوی ظروف با میزان چربی و آلودگی متوسط است و در بعضی برند های ماشین ظرفشویی زمان انجام عملیات طولانی تر است.

برنامه شست و شوی   Express/ Quick

برنامه شست و شوی سریع که در ماشین ظرفشویی های مختلف با نام های QUICK  یا Express  نیز شناخته می شود برای شست و شوی ظروف با چربی کم یا متوسط و ظروف شیشه ای کاربرد دارد. استفاده از این برنامه برای شست و شوی ظروف روزانه پیشنهاد می شود. مدت زمان شست و شوی این برنامه در ماشین ظرفشویی های مختلف متغیر و در حدود ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت است.

برنامه شست و شوی Delicate / Gentle

این برنامه شست و شو در ماشین ظرفشویی ها برای شست و شوی ظروف کریستال، شیشه ای حساس و ظریف به کار برده می شود. دمای آب، مدت زمان شست و شو و قدرت آبکشی در این برنامه مانع از ایجاد آسیب به ظروف حساس شما می شود و درخشندگی به ظروف شما می دهد.

برنامه شست و شوی Pre wash

یکی از برنامه های شست و شو در ماشین ظرفشویی برنامه پیش شست و شو است. در این برنامه در ابتدا شستن ظرف ها بدون مواد شوینده انجام می شود. باید توجه داشته باشید که بعد از اتمام این مرحله برای تمیز شدن ظروف باید از برنامه های دیگر شست و شو نیز استفاده کنید.

برنامه شست و شوی Rinse

از این برنامه برای خیساندن و شست و شوی ظروفی از قبیل قابلمه و تابه و بشقاب ها که لایه های ضخیم چربی و مواد غذایی روی آنها خشک شده است استفاده می شود. پس از اجرای این برنامه می ‌توانید از سایر برنامه‌ها برای شست ‌و شوی کامل ظروف استفاده کنید.

علت خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

چرا ظرفها در ماشین ظرفشویی خشک نمی شوند؟

خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی پس از اتمام مرحله شست و شو ممکن است دلایل مختلفی از جمله خرابی و یا نقص در عملکرد قطعه ای از دستگاه شما داشته باشد. در ادامه به برخی از دلایل متداول خشک نشدن ظروف در ظرفشویی خواهیم پرداخت.

 1. تنظیمات نادرست برنامه شست و شوی ماشین ظرفشویی یکی از دلایل خشک نشدن ظروف است. زیرا برخی از برنامه های ماشین ظرفشویی مانند برنامه Quick یا  Pre wash فاقد مرحله خشک کردن هستند.
 2. چیدن نامناسب ظروف در ماشین ظرفشویی نیز ممکن است باعث خشک نشدن ظروف پس از اتمام مرحله شست و شو باشد. اگر طبق دستورالعمل ظرف ها را در جای مناسب در سبدها قرار ندهید، ممکن است در مراحل خشک شدن ظروف اختلال پیش بیاید.
 3. استفاده از مایع جلادهنده به خشک شدن ظروف و از بین رفتن لکه های آب روی ظروف کمک می کند.
 4. در صورت خرابی هیت پمپ ماشین ظرفشویی، ظرف ها در ماشین ظرفشویی خشک نمی شود و آثار لکه های آب بر روی ظروف به جا می ماند. هیت پمپ ماشین ظرفشویی، در چرخه خشک کردن ظرف ها، آب را گرم می کند.
 5. خرابی ترموستات ماشین ظرفشویی یکی دیگر از عوامل خشک نشدن ظرف ها است. ترموستات وظیفه تامین ایمنی دستگاه در مقابل افزایش بیش از حد دما را بر عهده دارد. خرابی و نقص آن باعث ایجاد اختلال در چرخه خشک کردن می شود.
 6. یکی دیگر از دلایل خشک نکردن ماشین ظرفشویی خرابی موتور فن دریچه هوای ماشین ظرفشویی است. زیراموتور فن دریچه هوا در عمل خشک کردن ظروف کمک می کند.

مشکلات و خرابی های رایج ماشین ظرفشویی

آشنایی با مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به شما در برطرف کردن سریع تر مشکل کمک می کند همچنین باعث می شود تا با قطعاتی که ممکن است سریع تر از بقیه دچار نقص شوند نیز آشنا شوید. در ادامه چند مشکل رایج که در ماشین ظرفشویی ها دیده می شود را به همراه دلایل آن نوشتیم.

 1. تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات رایج انواع مدل های ماشین ظرفشویی است که ممکن است به دلایل مختلفی از جمله استفاده از مواد شوینده نامناسب، خراب شدن بازوهای آب پاش و یا چیدن نادرست ظروف رخ دهد.
 2. نشت آب از ماشین ظرفشویی ممکن است به دلایل خراب شدن لاستیک دور در دستگاه، پارگی یا انسداد لوله تخلیه و یا نقص در پمپ ماشین ظرفشویی رخ دهد و خسارات جدی به دستگاه وارد کند.
 3. بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی از دیگر موارد مشکلات رایج ماشین ظرفشویی ها است و عمدتا به دلیل گیر کردن ذرات مواد غذایی در دستگاه، انسداد فیلترها و پمپ تخلیه و گرفتگی شلنگ به وجود می آید.
 4. از دیگر مشکلات معمول که در ماشین ظرفشویی ها دیده می شود، تخلیه نشدن آب ظرفشویی است. این نقص ممکن است به دلیل گرفتگی فیلتر تخلیه و خروجی آب رخ دهد.
 5. طولانی شدن فرایند شست و شو در ماشین ظرفشویی ممکن است به خاطر بسته شدن مسیر گردش آب، خرابی ترموستات، خرابی سنسور ماشین ظرفشویی یا نقص در برد الکتریکی رخ دهد و یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی ها است.

سخن پایانی

به طور خلاصه، انواع برنامه های ماشین ظرفشویی، امکان شست و شوی ظروف در شرایط مختلف را فراهم می کند و به شما این امکان را می دهد تا بهترین نتیجه را بدست آورید. با انتخاب برنامه مناسب، رعایت دستورالعمل های نوشته شده در دفترچه راهنما و عیب یابی و سرویس دستگاه در مدت زمان های مشخص، می توانید از ماشین ظرفشویی، این وسیله کاربردی بهترین استفاده را کنید و ظروف خشک و تمیزی داشته باشید. گاها ممکن است به دلایلی همچون تنظیمات نادرست برنامه، چیدمان اشتباه، خرابی ترموستات، استفاده از مایع جلا دهنده و خرابی فیلتر هوای ماشین ظرفشویی نتواند ظروف را به درستی خشک کند. از خرابی های که ممکن است برای ماشین ظرفشویی ایجاد شود می‌توان به طولانی شدن مدت شستوشو، بودی بد داخل ماشین، نشنی آب، تمیز نشدن ظروف و تخلیه نشدن آب ماشین ظرف شویی اشاره کرد. این مشکلات را شما به راحتی می‌توانید در منزل حل کنید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *