نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
تعمیر برد جارو برقی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

تعمیر برد جاروبرقی و نشانه های خرابی آن

برد جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

برد الکترونیکی از قطعات مختلفی از قبیل خازن‌ها، آی‌سی‌ها، مقاومت، دیود و … تشکیل شده است. وظیفه برد الکترونیکی در جاروبرقی عبارت است از:

 • کنترل سرعت
 • کنترل ولتاژ ورودی به جاروبرقی
 • کنترل میزان قدرت مکش
 • دریافت دستورات ورودی از جاروبرقی و اعمال آن دستورات
 • نمایش اطلاعاتی از وضعیت جاروبرقی روی نمایشگر

در برخی مدل‌ها وظیفه کنترل سلامت جاروبرقی، توسط سنسورهای محافظتی انجام می‌شود. خرابی برد جاروبرقی باعث ایجاد مشکلات متعددی در کارکرد جاروبرقی خواهد شد، از طرفی تعمیر برد جاروبرقی نیازمند تخصص و مهارت کافی است.

توصیه می‌کنیم در صورت خرابی برد جاروبرقی از نمایندگی‌های مجاز تعمیرات لوازم خانگی کمک بگیرید، در این صورت فرایند تعمیر برد جاروبرقی به درستی انجام می‌شود.

متداول‌ترین خرابی های برد جاروبرقی

مشکلاتی که به دلیل خرابی برد الکترونیکی جاروبرقی به وجود می‌آیند و در صورت مشاهده این نشانه‌ها، باید برای تعمیر برد جاروبرقی اقدام نمایید عبارتند از:

 • روشن نشدن جاروبرقی
 • خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار
 • از کار افتادن کلید تنظیم سرعت جاروبرقی
 • اختلال در نمایشگر جاروبرقی
 • اختلال در قدرت مکش جاروبرقی
 • خاموش نشدن جاروبرقی و یکسره شدن آن
 • جرقه زدن

در ادامه برای درک بهتر نسبت به این خرابی‌ها، به صورت اختصار توضیحاتی درباره علائم خرابی برد جاروبرقی ارائه خواهیم داد.

دلایل روشن نشدن جاروبرقی چیست؟

خرابی جاروبرقی

یکی از دلایل روشن نشدن جاروبرقی خرابی در برد الکترونیکی دستگاه است و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای حل این مشکل باید تمامی قطعات موجود روی برد دستگاه بررسی شوند.

در وهله اول باید برای حل این مشکل ولتاژ ورودی برق و ترایاک را بررسی کنید و از وجود جریان برق در دستگاه اطمینان حاصل کنید، اگر از وجود جریان برق اطمینان حاصل کردید، ولی باز هم جاروبرقی روشن نشد. برای تعمیر برد جاروبرقی نیاز به بررسی توسط تکنسین فنی جاروبرقی است، در این شرایط از خدمات تعمیرات و نمایندگی جاروبرقی درخواست کمک نمایید.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی در حین کار

از دیگر خرابی‌های برد جاروبرقی، خاموش شدن ناگهانی دستگاه در حین کار است. می‌توان گفت خرابی خازن‌ها و آی‌سی‌های مختلف موجود در برد دستگاه، از دلایل اصلی این مشکل به حساب می‌آیند. در این شرایط باید خازن‌ها و آی‌سی‌های موجود در برد الکترونیکی را بررسی کرده و در صورت نیاز قطعه خراب شده را تعمیر و یا تعویض کنید.

از دیگر دلایل خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی، می‌توان به داغ شدن بیش از حد موتور یا قطعات موجود در برد الکترونیکی دستگاه اشاره کرد. در واقع عبور بیش از حد ولتاژ به برد و یا فشار زیاد وارده به موتور جاروبرقی، سبب بروز این مشکل می‌شود.

اختلال در نمایشگر جاروبرقی چیست؟

از رایج‌ترین خرابی‌های جاروبرقی می‌توان به اختلال در نمایشگر جاروبرقی اشاره کرد، خرابی قطعات مختلف جاروبرقی سبب بروز اشکالات در اتصالات دستگاه می‌شود. در این صورت دیتای خروجی از برد، به درستی روی نمایشگر نشان داده نمی‌شود، و شما باید تمامی علل را به درستی مورد بررسی قرار دهید.

می‌توان گفت عیب یابی صحیح برد الکترونیکی جاروبرقی، در کارایی آن بسیار مؤثر است، از این رو تعمیر برد جاروبرقی باید توسط فردی متخصص انجام شود. لطفاً در صورتی که دستی بر آچار ندارید از تعمیر برد جاروبرقی اجتناب کنید.

اختلال در کلید تنظیم سرعت جاروبرقی چیست؟

از رایج‌ترین مشکلات جاروبرقی‌ها با برندهای مختلف می‌توان به خرابی کلید تنظیم سرعت اشاره کرد. در صورت مشاهده اختلال در کلید تنظیم سرعت جاروبرقی باید مقاومت‌های محدودکننده جریان برق و ولتاژ ورودی موجود، روی برد دستگاه مورد بررسی قرار گیرند.

در صورت اطمینان از سالم بودن موارد بالا، برای حل این مشکل باید پتانسیومتر و ولوم کشویی روی برد بررسی شود، در صورت خرابی باید اقدامات لازم در جهت تعمیر و یا تعویض قطعات انجام گیرد.

اختلال در قدرت مکش جاروبرقی چیست؟

از دیگر خرابی‌های رایج جاروبرقی می‌توان به تنظیم نشدن قدرت مکش دستگاه اشاره کرد. عوامل مختلفی از قبیل:

 • خرابی پتانسیومتر
 • خرابی خازن‌ها
 • اتصالی مقاومت و دیودهای بکار رفته در برد دستگاه

کم بودن مکش جاروبرقی

موجب بروز اختلال در قدرت مکش جاروبرقی می‌شوند، که در این شرایط با اعمال تغییر در کلید تنظیم قدرت مکش تغییراتی به وجود نمی‌آید. می‌توان گفت در این وضعیت جاروبرقی با مکش ثابت به کار خود ادامه می‌دهد.

در صورت پایین بودن قدرت مکش جاروبرقی ابتدا لوله خرطومی و تلسکوپی جاروبرقی را مورد بازبینی قرار دهید، که شی در آن گیر نکرده باشد و در قدم بعدی کیسه جاروبرقی را چک کنید، که پر نشده باشد. چرا که اغلب اوقات به این دو دلیل قدرت مکش جاروبرقی کاهش می‌یابد.

یکسره شدن جاروبرقی چیست؟ و راه‌ رفع آن چیست؟

یکی از مشکلات ایجاد شده در اثر خرابی برد جاروبرقی، یکسره شدن دستگاه است. در واقع یکسره شدن جاروبرقی به دو دلیل ایجاد می‌شود:

در حالت اول، روشن شدن جاروبرقی به محض اینکه دوشاخه به پریز برق وصل شود، به دلیل کم و زیاد نشدن قدرت مکش جاروبرقی، سبب یکسره شدن دستگاه خواهد شد.

در حالت دوم به دلیل خرابی پتانسیومتر خواهد بود؛ که با تعویض پتانسیومتر و تعمیر برد جاروبرقی این مشکل برطرف خواهد شد.

بررسی تعمیر برد جاروبرقی چگونه باید انجام شود؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم تمامی عملکرد جاروبرقی وابسته به برد الکترونیکی است، بنابراین سالم بودن آن از موارد بسیار مهمی در سالم بودن دستگاه است که به ما در استفاده از جاروبرقی کمک بسیاری می‌کند.

هرگونه خرابی برد جاروبرقی سبب اختلال در عملکرد دستگاه خواهد شد، نیروهای مجرب پارسا سرویس در وهله اول قطعه خراب شده را در صورت تعمیر شدن، تعمیر می‌کنند در غیر  این صورت اقدام به تعویض قطعه می‌نمایند.

تعمیر برد جاروبرقی از جمله موارد تخصصی است که به مهارت کافی و دانش تخصصی در زمینه جاروبرقی نیاز دارد، در صورت نیاز شما باید از تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید و از تعمیر برد جاروبرقی به صورت خودسرانه اجتناب کنید.

سؤالات متداول

در این بخش می‌خواهیم برخی از پر تکرارترین سوالاتی که برای مشتریان پیش می‌آید را با هم بررسی کنیم.

پرسش: آیا نحوه تعمیر برد جاروبرقی در برندهای مختلف متفاوت است؟

پاسخ: تعمیر برد جاروبرقی در برندهای مختلف با یکدیگر فرق دارد، و در مواقع خرابی برد جاروبرقی باید آن را به دست فرد متخصص بسپارید تا از صرف هزینه‌های بیشتر جلوگیری شود.

پرسش: چرا پارسا سرویس را انتخاب کنیم؟

پاسخ: پارسا سرویس با بهره‌گیری از پرسنل حرفه‌ای و مجرب و استفاده از قطعات اصلی  و اورجینال در خدمت شما عزیزان می‌باشد. و در اسرع وقت عیب یابی جاروبرقی صورت گرفته و با برطرف کردن عیوب احتمالی توسط تکنسین فنی، دوباره از جاروبرقی استفاده لازم را داشته باشید.

 

دیگر مقالات این دسته بندی