نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
آشنایی با قطعات مختلف جاروبرقی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

معرفی کامل قطعات مختلف جاروبرقی

اجزا و قطعات جاروبرقی چیست و هر کدام از آنها چه کارکردی دارند؟

در این بخش می‌خواهیم به بررسی اجزا و قطعات جاروبرقی بپردازیم، چرا که شناخت قطعات جاروبرقی به شما کمک خواهد کرد که به صورت کاربردی تر از جاروبرقی استفاده بنمایید و از بروز خرابی‌های جاروبرقی در اثر استفاده نادرست جلوگیری کنید. چرا که اختلال در یک قطعه روی عملکرد کلی دستگاه تأثیر مستقیم می‌گذارد حتی در برخی موارد باعث از کار افتادن دستگاه می‌شود.

فهرست اجزا و قطعات جاروبرقی عبارتند از:

 • موتور جاروبرقی
 • کیسه
 • دسته جاروبرقی
 • بدنه
 • ترموستات
 • فیلتر جاروبرقی
 • بدنه و محفظه قرارگیری موتور
 • سیم جمع کن
 • زغال جاروبرقی
 • برد الکتریکی جاروبرقی
 • برس و پارویی
 • انواع لوله جاروبرقی
 • کلکتور جاروبرقی
 • چرخ و چراغ جاروبرقی

در ادامه توضیحاتی با جزئیات بیشتر درباره هر یک از این قطعات در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد تا با نحوه عملکرد و وظایف آنها آشنایی کامل پیدا کنید.

برند آاگ و الکترولوکس از برندهای قدیمی و با کیفیت در حوزه تولید لوازم منزل می‌باشد.اگر جاروبرقی شما از تولیدات این دو شرکت باشند،  در صورت خرابی و یا نیاز به سرویس می‌توانید به شرکت پارسا سرویس؛ نمایندگی جاروبرقی الکترولوکس و نمایندگی جاروبرقی آاگ (AEG) مراجعه بفرمایید.

 

موتور جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

موتور جاروبرقی

موتور از جمله مهم‌ترین قطعات جاروبرقی به شمار می‌آید، چرا که نیروی لازم برای تمامی قطعات را فراهم می‌کند. در واقع عملکرد تمامی قطعات به نحوه عملکرد جاروبرقی بستگی دارد. موتور جاروبرقی در داخل محفظه دستگاه قرار دارد و قطعات دیگری همچون برد الکتریکی، پروانه و… در مجاورت آن قرار دارند.

وظیفه اصلی جاروبرقی ایجاد مکش کافی برای جمع آوری هرگونه گرد و غبار، آشغال و… از روی سطح زمین است. بهتر است در هنگام استفاده متداوم از دستگاه، چند لحظه آن را خاموش کنید تا از داغ شدن بیش از حد موتور جلوگیری شود.

کیسه جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

یکی دیگر از قطعات جاروبرقی که بعد از موتور جاروبرقی از اهمیت بالایی برخوردار است کیسه جاروبرقی می‌باشد که در دو دسته تقسیم بندی می‌شود: کیسه یکبار مصرف؛ کیسه دائمی جاروبرقی؛وظیفه کیسه جاروبرقی جمع آوری محتویات مکش شده در داخل خود و جلوگیری از وارد شدن گرد و خاک و رسوبات به داخل محفظه دستگاه است.

کیسه جاروبرقی

کیسه یکبار مصرف همان‌طور که از آن پیداست قابلیت یکبار مصرف شدن دارد و بعد از پر شدن باید آن را به همراه محتویات داخل آن در سطل آشغال انداخت و از کیسه جدید برای استفاده مجدد از دستگاه به کار گرفت. کیسه دائمی بر خلاف کیسه یکبار مصرف قابلیت چندین بار استفاده را دارند و پس از پر شدن می‌توان محتوای آن را داخل سطل آشغال خالی کرد سپاس داخل دستگاه قرار داده و از آن به صورت مکرر استفاده کنید.

دسته جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

دسته جاروبرقی قطعه‌ای است که فرد استفاده کننده توسط آن می‌تواند هر قسمتی که مد نظر دارد را جارو زده و جاروبرقی را به حرکت در آورد. در واقع دسته جاروبرقی رابطی بین لوله تلسکوپی و لوله خرطومی دستگاه است که در ادامه این قطعات را کامل توضیح خواهیم داد. وظیفه دسته جاروبرقی در واقع کنترل راحت دستگاه برای تمیز کردن نقاط دلخواه است.

ترموستات جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

یکی از قطعات جاروبرقی که وظیفه محافظت از موتور را بر عهده دارد در صورت کارکرد مداوم موتور و گرم شدن بیش از حد آن، ترموستات دستور خاموش شدن را به برد الکتریکی می‌فرستد تا از سوختن موتور جلوگیری به عمل آید. در صورتی که بوی سوختگی از دستگاه آید یکی از دلایل بوی سوختگی خرابی ترموستات و بوبین جاروبرقی است.

فیلتر جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

فیلتر از جمله قطعات جاروبرقی است که باعث بالا رفتن قدرت مکش دستگاه می‌شود و روی طول عمر دستگاه اثر مستقیم دارد و به دو صورت در دستگاه قرار می‌گیرد در حالت اول در قسمت داخل محفظه قرار دارد و از ورود گرد و غبار به داخل موتور جلوگیری می‌کند و در حالت دوم در قسمت دوم دستگاه فرار دارد و ذرات معلق و ریز را در خود جمع می‌کند تا از بروز حساسیت در فضای خانه جلوگیری شود. البته یک نوع دیگری هم وجود دارد که در قسمت دسته جاروبرقی (سایکلون) متصل می‌شود و آشغال‌های درشت را در خود جمع می‌کند تا کیسه جاروبرقی دیرتر پر شود.

بدنه و محفظه قرارگیری موتور چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

بدنه و محفظه قرار گیری موتور از جمله قطعات جاروبرقی است که برای ایمنی و حفاظت از اجزا و قطعات دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به برندها و مدل‌ها متفاوت است. بدنه و محفظه قرارگیری موتور از پلاستیک فشرده است که از مقاومت بالایی برخوردار است و قطعات را داخل خود قرار می‌دهد و به جز سیم جمع کن، کلید پاور و کلید کم و زیاد که روی بدنه قرار دارند باقی قطعات در داخل بدنه قرار می‌گیرند.

سیم جمع کن جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

سیم جمع کن یکی دیگر از قطعات جاروبرقی است که وظیفه جمع کردن سیم جاروبرقی را بر عهده دارد و از قطعات مختلفی تشکیل شده است از جمله: سیم، قرقره، اهرم ترمز، دوشاخه و… می‌توان نام برد.

زغال جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

زغال جاروبرقی که به خاطر رسانا بودن وظیفه انتقال انرژی به کلکتور را بر عهده دارد در صورت خرابی این قطعه به موتور و کلکتور آسیب می‌رساند چرا که به مرور زمان از اندازه اولیه خود کوتاه‌تر شده و باعث ایجاد جرقه در موتور و کلکتور می‌شود.

برد الکتریکی جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

برد جاروبرقی

برد الکتریکی از قطعات جاروبرقی که وجود آن بسیار حیاتی است وظیفه برد الکتریکی ارسال دستورات لازم به مابقی قطعات دیگر جاروبرقی است. برد الکتریکی توسط مدار سیم پیچی به قطعات دیگر متصل می‌شود و عملکرد هر قطعه را تعیین می‌کند.

برس یا پارویی جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

پارویی یا برس جاروبرقی یکی از قطعات جاروبرقی است که همواره با سطح زمین در تماس است و برس وظیفه جمع آوری هرگونه مو و پرز، هدایت آن به سمت کیسه جاروبرقی را برعهده دارد.

انواع لوله جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

لوله‌های جاروبرقی از جمله قطعات جاروبرقی است که روی عملکرد دستگاه تأثیر مستقیم دارد و دارای دو نوع لوله تلسکوپی و لوله خرطومی است. لوله خرطومی وظیفه متصل کردن دستگاه به دسته جاروبرقی را بر عهده دارد و لوله تلسکوپی بر اساس قد فرد استفاده کننده قابلیت تنظیم شدن دارد و به نازل متصل می‌شود تا عمل مکش به خوبی انجام شود.

کلکتور جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

 

کلکتور از قطعات جاروبرقی محسوب می‌شود که به موتور چسبیده و وظیفه رساندن جریان برق به موتور جاروبرقی را بر عهده دارد و در صورت خرابی و اختلال می‌تواند جرقه‌های خطرناکی را به وجود آورد که در برخی موارد باعث سوختن موتور و سیم پیچی دستگاه خواهد شد.

دیمر جاروبرقی چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

دیمر جاروبرقی یکی دیگر از قطعات جاروبرقی است که وظیفه حالت تند و کند دور موتور را برعهده دارد و در حالت تند، مکش دستگاه سرعت بیشتری خواهد داشت.

وظیفه دکمه‌های تعبیه شده روی بدنه جاروبرقی چیست؟

روی بدنه جاروبرقی دکمه‌هایی تعبیه شده‌اند که هرکدام وظیفه خاصی را بر عهده دارد، برای مثال دکمه پاور وظیفه خاموش و روشن کردن دستگاه را بر عهده دارد یا دکمه سیم جمع کن وظیفه جمع کردن سیم برق دستگاه را اجرا می‌کند یا دکمه دیمر که وظیفه زیاد کردن یا کم کردن سرعت مکش دستگاه را بر عهده دارد و فرد استفاده کننده با استفاده از این دکمه‌ها از امکانات دستگاه با توجه به موقعیت و شرایط مورد نیاز عملکرد دستگاه را به سمت هدف دلخواه هدایت می‌کند.

چرخ و چراغ جاروبرقی چیست و چه وظایفی بر عهده دارند؟

هر جاروبرقی به صورت متداول دارای سه یا ۴ چرخ است تا بتواند بدنه را به حرکت در آورده و به جهات مختلف حمل کند و از بلند کردن دستگاه برای حمل، شما را بی نیاز خواهد کرد و اما چراغ روی بدنه تعبیه می‌شود تا شما را از وجود یا عدم وجود جریان برق یا پر شدن کیسه جاروبرقی آگاه نماید.

جمع‌بندی و کلام پایانی

در این مقاله به توضیح قطعات جاروبرقی و وظایف هر یک از آنها پرداختیم در صورتی که شما با هر قطعه به خوبی آشنا شوید به راحتی می‌توانید با توجه به توان و وظیفه خاصی که هر قطعه دارد از جاروبرقی به نحوه بهینه استفاده کنید و از خرابی‌های متداول که در اثر سهل انگاری و عدم اطلاعات کافی درباره عملکرد هر یک از قطعات جاروبرقی به وجود می‌آید جلوگیری کنید و سالیان سال از این دستگاه با عملکرد بهینه بهره‌مند شوید. در پایان خوشحال خواهیم شد نظرات و تجارب با ارزش خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید، شاد و پیروز باشید.

دیگر مقالات این دسته بندی