نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
چرا یخچال آاگ صدای عجیب و غریب می دهد؟
زمان مطالعه: 11 دقیقه

دلیل صدای عجیب یخچال و فریزر آاگ چیست؟

چرا یخچال آاگ صدای عجیب و غریب می‌دهد؟ راه رفع این مشکل چیست؟ دلایل مهم این صدا چیست و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟ یکی از مشکلاتی که در بیشتر یخچال‌ها شایع بوده صدای زیاد آن است. آشنایی با انواع صدای یخچال و علت بروز آن‌ها به شما کمک می‌کند که اگر صداهای عجیب و غریبی از یخچال شنیدید به دنبال رفع مشکل آن باشید. در این مطلب به طور کامل به علت‌های این نوع مشکلات پرداخته‌ایم و راه‌حل‌هایی برای رفع آن را در اختیارتان قرار می‌دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید که به پاسخ بسیاری از سؤالات خود می‌رسید.

۱۰ علت صدای یخچال فریزر و ساید بای ساید

صداهایی که از یخچال فریزر و ساید بای ساید شما می‌آید چندین علت دارد. در زیر ۱۰ علت رایج برای صدای این نوع یخچال را بررسی خواهیم کرد.


مطالعه بیشتر در خصوص تعمیر یخچال فریزر آاگ


۱. صدای چرخش فن

فن خنک‌کننده در داخل یخچال و فریزر برای تأمین هوای سرد و هدایت حرارت استفاده می‌شود. صدایی شبیه وزوز و تپش ممکن است از چرخش فن خنک‌کننده به گوش برسد. این صدا معمولاً طبیعی بوده و نشان می‌دهد که فن در حال کار است.


مطالعه بیشتر در مورد تاثیر خرابی فن یخچال بر عملکرد آن.


۲. انبساط و انقباض قطعات

تغییر دما در داخل یخچال فریزر می‌تواند باعث انبساط و انقباض قطعات مختلف شود که صداهای غیرعادی را ایجاد می‌کند. این امر معمولاً در زمان روشن شدن و خاموش شدن سیستم خنک‌کننده رخ می‌دهد.

یکی از علل صدای عجیب یخچال هنگام یخ سازی است.

۳. صدای یخ زدن

هنگامی که یخ به طور طبیعی در بخش یخچال فریزر تشکیل می‌شود صداهایی شبیه صدای چکش زدن را بشنوید. این صدای یخچال آاگ معمولاً طبیعی بوده و نشان می‌دهد که سیستم یخ‌زدن به درستی کار می‌کند.

۴. صدای آب روان

اگر یخچال شما دارای سیستم عبور آب یا تولید یخ است صدای آب روان در لوله‌ها و سوپاپ‌ها امکان دارد به گوش برسد. این صداها معمولاً ناشی از فشار آب در لوله‌ها و معمولاً طبیعی هستند.

۵. صدای فشار خط لوله گاز

در برخی از یخچال‌ها صدای فشار خط لوله گاز به گوش می‌رسد. این صداها معمولاً طبیعی هستند و در شرایط فرسودگی لوله‌ها علت صدای عجیب یخچال آاگ است.

۶. صدای بلند کمپرسور

کمپرسور قسمتی از سیستم خنک‌کننده است که برای فشرده‌سازی و گرم کردن ماده خنک‌کننده استفاده می‌شود. صدای بلند و غیرعادی کمپرسور نشان‌دهنده وجود مشکل در آن بوده و نیاز به تعمیر خواهد داشت.

۷. صدای لرزش

اگر از یخچال صدای لرزش یا لرزشی مشاهده می‌کنید به دلیل عدم ثبات یا عدم تعادل در مکانیسم‌های داخلی یا بیرونی یخچال خواهد بود. در این شرایط نیاز به تنظیم و تعمیر دارید.

۸. صدای خش خش

صدای خش خش ممکن است از قطعات درونی یخچال فریزر یا ساید بای ساید، مانند قفسه‌ها، درب‌ها یا درب‌های درونی، برخی از مواد خنک‌کننده یا اشیای داخلی دیگر ناشی شود. اگر صدای خش خش بسیار قوی و آزاردهنده باشد باید اقدام به تعمیر آن کنید.

۹. صدای خنثی کردن یا قطع کابل

اگر کابل برق یخچال فریزر خارج شده یا به طور نادرست وصل شده باشد صدای خنثی کردن، بوق زدن یا قطع کردن کابل را بشنوید. در این شرایط لازم است کابل برق را بررسی و در صورت لزوم تعمیر کنید.

۱۰. صدای ناشی از مشکلات فنی

صداهای غیرعادی و ناشی از مشکلات فنی مانند لرزش شدید، صداهای برق زدن، صداهای سیستم خنک‌کننده و غیره نشان دهنده مشکلات جدی‌تری در یخچال است. پس بهتر است با یک تکنسین متخصص جهت بررسی و تعمیر تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که این توضیحات یک مرجع عمومی هستند و صداهای گوناگون نشانگر مشکلات متفاوتی باشد. بهتر است باتوجه‌به نوع و شدت صدا با تعمیرکار مجرب یا با خدمات پشتیبانی تولیدکننده تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهند و راهنمایی لازم را ارائه دهند.

علت صدای موتور یخچال (کمپرسور)

علت صدای موتور یخچال معمولاً به عملکرد طبیعی موتور و سیستم خنک‌کننده یخچال برمی‌گردد. موتور یخچال که به عنوان کمپرسور نیز شناخته می‌شود وظیفه فشرده‌سازی و گرم کردن ماده خنک‌کننده را دارد. در هنگام کارکرد کمپرسور صداهایی مانند زنگ خواهد زد. این صدا ممکن است بلند و قابل توجه باشد، اما در بسیاری از موارد طبیعی است.

زمانی که یخچال تازه نصب شده است صداهای عجیب می دهد.

صدای یخچال، زمانیکه به تازگی نصب شده

زمانی که یخچال به تازگی نصب شده صداهایی که می‌شنوید معمولاً مربوط به عملکرد طبیعی آن است. هنگامی که یخچال به برق وصل می‌شود و به کار اولیه خود می‌پردازد صدای بلندی از موتور و سیستم خنک‌کننده آن بلند خواهد شد. این صداها ممکن است ناشی از شروع کار موتور، جابه‌جایی هوا و تنظیم دما باشد. این صداها در مدت‌زمان کوتاهی بعد از نصب کاهش می‌یابند.

اگر صدای یخچال آاگ بسیار بلند، غیرعادی یا بیش از حد تحمل شما باشد نشان‌دهنده وجود مشکلات فنی یا خرابی در آن خواهد بود. در این شرایط توصیه می‌شود با تعمیرکار مجاز یا خدمات پس از فروش مربوطه تماس بگیرید تا مشکل را بررسی و تعمیر کنند.

علت صدای تق تق یخچال

صدای تق تق در یخچال از عوامل مختلفی ناشی می‌شود. تغییرات دما می‌تواند باعث انبساط و انقباض قطعات متعدد شود که این صدا را ایجاد می‌کند. این صداها در زمان روشن شدن و خاموش شدن سیستم خنک‌کننده رخ می‌دهند. در برخی از یخچال‌ها لوله‌های آب برای تامین آب سرد و یخ‌سازی استفاده می‌شوند.

صدای تق تق ممکن است ناشی از جریان آب در داخل لوله‌ها باشد. این صداها معمولاً در زمان روشن یا خاموش کردن یخچال و هنگامی که آب به شکل چرخشی در لوله‌ها جریان داشته باشد شنیده می‌شوند.

علت صدا دادن فن یخچال و روش برطرف کردن آن

صدا دادن فن یخچال ممکن است به علت رسوبات، گرد و غبار یا آلودگی در این قسمت باشد که به صدای دستگاه می‌انجامد. بهترین راه برای برطرف کردن این مشکل تمیز کردن فن خواهد بود. برای انجام این کار یخچال را خاموش و برق آن را قطع کنید. سپس با استفاده از برس نرم و یا خشک کردن فن رسوبات و آلودگی را از بین ببرید.

یکی دیگر از علت‌های صدای یخچال آاگ در قسمت فن آن ناشی از خرابی است. اگر فن دچار خرابی شده باید توسط یک تکنسین مجاز تعمیر شود. در این شرایط تعمیرکار می‌تواند فن را تعمیر یا در صورت نیاز آن را جایگزین کند.

برخی از یخچال‌ها هنگام کارکرد عادی صدای فن آن‌ها مداوم شنیده می‌شود. این صداها امکان دارد طبیعی باشد و نیازی به برطرف کردن آن‌ها نباشد. در این حالت توصیه می‌شود دفترچه راهنمای یخچال را مطالعه و یا با تولیدکننده مربوطه مشورت کرده تا اطمینان حاصل کنید که صداهایی که می‌شنوید طبیعی هستند.

صدا یخچال در زمان آبگیری

صدای یخچال در زمان آبگیری از عوامل گوناگونی ناشی می‌شود. در زیر به چندین علت رایج آن اشاره خواهیم کرد.

  • جریان آب در خط لوله
  • گرفتگی یا رسوبات در سیستم آبگیری
  • لوله‌های آب منحنی یا فشار نامناسب

صدا یخچال پس از دریافت یخ

وقتی یخ در فریزر یا قسمت یخچال تولید می‌شود در زمان ذوب و جمع شدن یخ صداهایی به وجود می‌آید. این صداها معمولاً طبیعی هستند و جای نگرانی نیست. یخچال‌ها با داشتن فن برای تولید هوای سرد و توزیع آن در داخل کار می‌کنند. بعد از دریافت یخ فن می‌تواند برای خنک کردن یخ و حفظ دمای مناسب کار کند. در نتیجه صدایی که از چرخش فن بعد از دریافت یخ می‌آید طبیعی است.

یخچال‌ها برای تولید یخ از سیستم یخ‌ساز یا واپوریزر استفاده می‌کنند. در زمان تولید یخ یا ذوب شدن آن ممکن است صدای عجیب یخچال آاگ به وجود آید. این صداها معمولاً طبیعی هستند و نیازی به نگرانی نیست. پس از دریافت یخ و استفاده مکرر از یخچال بعضی قطعات درونی امکان دارد جابه‌جا شوند که صداهای ناهنجار ایجاد خواهند کرد. در این حالت می‌توانید یخچال را خاموش کرده و دوباره روشن کنید تا قطعات به جای خود بازگردند.

صدای غیر طبیعی درب یخچال

اگر درب یخچال به طور کامل و محکم بسته نشود صدایی ناهنجار ایجاد شود. این صدای یخچال آاگ به شکل سوت زدن، بوق زدن یا صدایی شبیه به تکان خوردن است. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید درب را به طور کامل ببندید و مطمئن شوید که قفل‌های درب به درستی کار می‌کنند. اگر مشکل ادامه دارد شاید نیاز به تنظیم درب یا تعویض قطعات داشته باشید.

اگر درب یخچال رسوبات، لغزنده یا خشکی داشته باشد در هنگام باز و بسته کردن صدایی ناهنجار ایجاد می‌شود. با بررسی علت صدای عجیب یخچال آاگ درب را با آب و صابون بشویید و رسوبات را پاک کنید. همچنین اطمینان حاصل کرده که درب به طور صحیح در جای خود قرار دارد و به درستی بسته می‌شود.

علت صدای یخچال آاگ چیست؟

صدای جریان آب در یخچال

بسیاری از یخچال‌ها دارای سیستم یخ‌ساز هستند که آب را به‌منظور تولید یخ در قسمت فریزر استفاده می‌کنند. در طول عملکرد این سیستم آب از طریق لوله‌ها و شیرهای متعدد جاری می‌شود صدای جریان آب ایجاد می‌شود.

صدای یخچال آاگ به دلیل شیر آب باز یا نیمه باز است. در شرایطی که شیر آب روی یخچال شما قرار دارد و صدای آب جاری متصل به آن بوده نیاز به تنظیم یا تعویض آن دارید. همچنین کمپرسور برای فشرده و سرد کردن هوا استفاده می‌شود. در طول عملکرد آن ممکن است صدای جریان هوا و یا صدای آب که به دستگاه تزریق می‌شود ایجاد شود.

صدای یخچال به علت تراز نبودن

اگر صدای یخچال شما به علت تراز نبودن آن است ابتدا مطمئن شوید که یخچال به طور صحیح روی زمین قرار دارد. اگر زمین نامناسب یا ناهموار بوده یخچال به طور ناصحیح تراز شده که از پایه‌های قابل تنظیم در قسمت پایین یخچال استفاده تا آن را تراز کنید. با چرخاندن پایه‌ها به چپ یا راست ارتفاع یخچال را تنظیم تا تراز شود.

در شرایطی که یخچال شما برای تراز شدن نیاز به کمک بیشتری دارد از لوازم جانبی، مانند ترازبندی استفاده کنید. این لوازم معمولاً شامل ترازبندی کوچک، پایه‌های ترازبندی یا پیچ‌های تنظیمی هستند که به شما کمک می‌کنند یخچال را در موقعیت مناسب قرار دهید.

صدایی مثل ریختن قطرات آب بروی جسم داغ در یخچال

در یخچال‌های با سیستم فریزر بالا هنگامی که هوا سرد می‌شود رطوبت موجود در آن می‌تواند تبدیل به قطرات آب شود و روی سطوح داغ درون یخچال سرد شود. این قطرات آب روی لوله‌ها، پنل‌ها یا سایر قطعات داخلی یخچال سقوط می‌کند و صدایی شبیه به ریختن آب بر روی جسم داغ ایجاد خواهد کرد.

هنگامی که رطوبت درون یخچال تبخیر می‌شود یا در برخی موارد یخ‌زدگی روی سطوح داخلی یخچال ایجاد می‌شود صدای عجیب یخچال آآگ که شبیه به ریختن قطرات آب بر روی جسم داغ است را ایجاد می‌کند.

 

دلایل مهم صدای بالای یخچال چیست؟ چگونه آن را برطرف کنیم؟

دلایل مهم صدای بالای یخچال ممکن است به شرح زیر باشد

  • فعالیت فریزر
  • اگر یخچال به طور ناصحیح تراز شده باشد
  • لوله‌های آب
  • طول عمر سیستم

راهکار رفع صدای عجیب یخچال آاگ نیاز به اقدامات زیر دارد:

تراز کردن یخچال: مطمئن شوید که یخچال به طور صحیح روی زمین قرار دارد و تراز است. با تنظیم پایه‌های قابل تنظیم در قسمت پایین یخچال آن را تراز کنید.

بررسی لوله‌ها: اطمینان حاصل کنید که لوله‌های آب به درستی نصب شده و بدون تنش یا خمیدگی هستند. در صورت وجود خرابی یا نیاز به تعویض لوله‌ها را تعمیر کنید.

تعمیر یا تعویض قطعات: اگر صدا به علت خرابی قطعات داخلی یخچال است نیاز به تعمیر یا تعویض آن‌ها خواهید داشت. با تعمیرکار مجاز یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهند و راهنمایی لازم را برای رفع آن ارائه دهند.

خرابی فن اپراتور یکی از دلایل صدای زیاد یخچال آاگ است.

خرابی فن اواپراتور از دلایل سر و صدای یخچال

خرابی فن اواپراتور یکی از دلایل ممکن برای صداهای نامطلوب و سر و صدای بالای یخچال است. فن اواپراتور در یخچال‌ها برای گردش هوا و خنک کردن قسمت‌های داخلی استفاده می‌شود. اگر فن اواپراتور خراب یا کثیف شده باشد صداهای ناخوشایندی را تولید می‌کند.

اگر این فن خراب باشد به صورت زمینه‌ای یا پرتویی صدا تولید خواهد کرد. صدا ممکن است به شکل تیک‌تیک، لرزشی یا صوتی شبیه به پره‌های فن باشد. این صداها معمولاً ناهموارتر و بلندتر از صداهای طبیعی یخچال هستند. برای برطرف کردن این صدای یخچال آاگ ناشی از خرابی فن اواپراتوراقدامات زیر را انجام دهید:

  • بررسی و تمیز کردن فن
  • بررسی خرابی‌ها
  • تعویض فن

به هر حال برای تشخیص و رفع مشکل بهتر است با تعمیرکار مجاز یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید. آنها می‌توانند مشکل را بررسی کنند و راهنمایی لازم را برای رفع آن ارائه دهند.

تاثیر خرابی فن کندانسور در صدای یخچال

خرابی فن کندانسور نیز باعث صدای عجیب یخچال آاگ می‌شود. این فن در یخچال‌ها برای خنک کردن کندانسور و تبدیل بخار مبرد به مایع استفاده می‌شود. اگر این قطعه خراب یا کثیف شده باشد صداهای ناخوشایندی را تولید می‌کند.

باتوجه‌به اهمیت وظیفه فن کندانسور در خنک کردن یخچال این مشکل باید به سرعت برطرف شود. برای تشخیص و رفع مشکل بهتر است با کارشناسان متخصص و مجرب یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید.

خرابی رله استارت از علت‌های صدای زیاد یخچال

خرابی رله استارت نیز می‌تواند به صدای زیاد یخچال منجر شود. رله استارت در یخچال‌ها برای راه‌اندازی کمپرسور و آغاز فرایند خنک کردن استفاده می‌شود. اگر این قسمت خراب یا نامناسب باشد باعث صدای یخچال آاگ خواهد شد. باتوجه‌به اهمیت وظیفه این قطعه در راه‌اندازی کمپرسور این مشکل باید به سرعت برطرف شود.

خرابی برد یخچال یکی از دلایل صدای زیاد یخچال است.

 

ایراد در برد الکترونیکی

ایراد در برد الکترونیکی نیز باعث ایجاد صدای یخچال آاگ می‌شود. این قسمت وظایف گوناگونی از جمله کنترل دما، کنترل فن‌ها، و کنترل کمپرسور را بر عهده دارد. اگر برد الکترونیکی خراب یا نامناسب باشد اختلالات در کنترل دستگاه ایجاد شده و صداهای غیرعادی تولید می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که اتصالات بین برد الکترونیکی و سایر قطعات یخچال درست است. اگر اتصالات یا سوکت‌ها دچار مشکل هستند باعث اختلال در عملکرد برد الکترونیکی شده و صداهای نامطلوبی تولید می‌کند. در صورت لزوم اتصالات را بررسی و تعمیر کنید.

تاثیر خرابی لولای درب در صدای زیاد یخچال

خرابی لولای درب یخچال نیز می‌تواند به صدای زیاد آن منجر شود. لولای درب وظیفه ایجاد بستن یخچال را دارد تا هوا داخل و بیرون به خوبی جدا شود و دمای داخلی را حفظ کند. اگر لولای درب خراب شده یا نامناسب باشد درب به طور صحیح بسته نمی‌شود و هوا و صدا به طور نامناسب به داخل نفوذ می‌کند.

علت صدای یخ‌ساز یخچال

صدای یخ‌ساز در یخچال به دلایل متعددی ایجاد می‌شود. در زیر تعدادی از علت‌های متداول آن آورده شده است:

تجمع یخ: وجود لایه‌های ضخیم یخ روی یخ‌ساز می‌تواند به صدای زیادی منجر شود. زمانی که یخ‌ساز به طور متوقف کار می‌کند و برای ذوب شدن یخ برق می‌گیرد صدای ضربه‌های مکرر بر روی یخ شنیده می‌شود. این صدای یخچال آاگ معمولاً موقتی است و پس از ذوب‌شدن یخ باید متوقف شود.

عدم صافی یخ‌ساز: اگر صفحه یخ‌ساز خراب شده یا صاف نباشد هنگام عملکرد یخ‌ساز صدای زیادی ایجاد خواهد شد. عدم صافی می‌تواند باعث اصطکاک بین یخ و صفحه یخ‌ساز شده و در نتیجه صدای برخورد و تراکم شنیده می‌شود.

عدم تعادل در یخ‌ساز: یخ‌ساز باید درست تعادل داشته باشد تا صداهای زیادی ایجاد نشود.

خرابی قطعات یخ‌ساز: خرابی قطعات داخلی، مانند فن‌ها یا موتورها می‌تواند علت صدای عجیب یخچال آاگ باشد. این مشکل معمولاً نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات خراب دارد.

نصب نادرست یخ‌ساز: اگر این قطعه به طرز نادرستی نصب شده باشد در زمان عملکرد صداهای غیرعادی تولید می‌کند. در این حالت نصب مجدد یخ‌ساز به درستی مشکل را حل خواهد کرد.

مهم است بدانید که صدای یخ‌ساز در حد معقول و متناسب با فعالیت طبیعی یخچال باید باشد، اما اگر صدا بسیار زیاد، غیرعادی و مزاحم است با تعمیرکار مجاز یا خدمات پس از فروش تماس بگیرید تا علت دقیق مشکل را تشخیص داده و صدای زیاد را برطرف کنند.

خرابی لوله‌های کندانسور و تأثیر در صدای یخچال

خرابی لوله‌های کندانسور باعث صدای یخچال آاگ می‌شود. این لوله‌ها وظیفه انتقال ماده خنک‌کننده (معمولاً فرآیند گازی) را دارند که حرارت را از داخل یخچال به بیرون منتقل می‌کنند. اگر لوله‌ها کج شده، خراب شده یا نشت داشته باشند هوا و صدا به طور نامناسب به داخل یخچال نفوذ کرده و باعث ایجاد صدای عجیب و غریب خواهد شد.

تأثیر خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

خرابی موتور یا کمپرسور روی صدای یخچال آاگ تأثیرگذار است. موتور یا کمپرسور یخچال وظیفه فشرده‌سازی ماده خنک‌کننده (معمولاً فرآیند گازی) را دارند و در حین عملکرد صداهایی تولید می‌کنند که به طور عمومی می‌توان آن‌ها را صدای یخچال تلقی کرد، اما اگر موتور یا کمپرسور خراب شده یا با مشکل روبرو شده باشد صدای غیرعادی، بلند یا مزاحم تولید می‌شود.

رفع مشکل صدای زیاد یخچال فریزر توسط کارشناسان متخصص و مجرب پارسا سرویس

اگر صدای زیاد یخچال فریزرتان شما را نگران کرده با بررسی علت صدای عجیب یخچال آاگ توسط کارشناسان متخصص و مجرب پارسا سرویس این مشکل به‌راحتی و با حرفه‌ای‌ترین روش‌ها برطرف می‌شود.

پارسا سرویس تیمی متخصص و مجرب از کارشناسان تعمیرات یخچال فریزر را در اختیار دارد که با دانش و تجربه خود مشکلات صدای یخچال آاگ را کامل تشخیص می‌دهند و راه‌حل‌های بهینه برای رفع آنها ارائه می‌دهند. همچنین این مجموعه از تجهیزات و ابزارهای پیشرفته برای تعمیر یخچال استفاده می‌کنند.

این تجهیزات به کارشناسان امکان می‌دهد تا دقیق و کارآمد مشکلات را تشخیص داده و رفع کنند. به خدمات پس از فروش و گارانتی نیز توجه ویژه‌ای دارد. پس از انجام تعمیرات ما از کیفیت عملکرد یخچال فریزر شما اطمینان حاصل می‌کنیم و گارانتی برای خدمات ارائه شده ارائه می‌دهیم. پس نگرانی‌های خود را درباره صدای زیاد یخچال خود فراموش کنید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *