نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
فن یخچال سفید
زمان مطالعه: 7 دقیقه

تاثیر خرابی فن یخچال بر عملکرد آن

خرابی فن یخچال می‌تواند مشکلات جدی برای عملکرد یخچال به همراه داشته باشد. فن‌ها نقش مهمی در توزیع هوای سرد و خنک نگه داشتن مواد غذایی ایفا می‌کنند. در این مقاله به بررسی جامع تاثیر خرابی فن یخچال فریزر بر عملکرد آن و راه‌های شناسایی و رفع این مشکل می‌پردازیم. همچنین، اهمیت سپردن تعمیرات و نگهداری یخچال به نیروی متخصص و نمایندگی‌ معتبر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فن یخچال و انواع آن

فن یخچال یکی از اصلی‌ترین قطعات یخچال فریزر است، چرا که یکی از مهم‌ترین مراحل خنک سازی در یخچال، که گردش هوا در اطراف لوله‌ها و کویل‌ها است را این قطعه انجام می‌دهد. تعداد فن موجود در یخچال‌ها و نوع آن با توجه به نوع و مدل یخچال فریزرها متفاوت است. به عنوان مثال در یخچال فریزرهای قدیمی فن وجود ندارد، اما در یخچال‌های امروزی که از جدیدترین تکنولوژی‌ها بهره می‌برند، جهت عملکرد بهتر یخچال، از ۲ یا ۳ فن استفاده می‌شود. فن‌ها در ولتاژها و قدرت‌های متفاوتی وجود دارند. هر یک از این فن‌ها محل قرارگیری و عملکرد متفاوتی دارند. در ادامه با انواع فن از نظر ولتاژ آشنا خواهید شد.

انواع فن از نظر ولتاژ

فن یخچال بر اساس میزان جریان ورودی به دو دسته ولتاژ ۱۱۰v یا ۲۲۰v و ولتاژ ۱۲vیا ۸v تقسیم بندی می‌شود. در ادامه به شرح این دسته بندی ها پرداخته‌ایم.

 • ولتاژ ۱۱۰v یا ۲۲۰v : 

این نوع فن‌ها معمولا در یخچال فریزرهای قدیمی که برد الکتریکی ندارند، کاربرد دارد. این نوع یخچال‌ها به صورت مستقیم به برق شهری متصل می‌شوند. از طرفی مقدار جریان برق شهری در ایران و برخی کشورها ۲۲۰v است. با توجه به اینکه در برخی یخچال‌ها بخصوص یخچال‌های آمریکایی مثل یخچال مابه میزان ولتاژی که دستگاه با آن کار می‌کند ۱۱۰v است، بنابراین باید در مسیر جریان برق به فن یک مبدل نصب شود تا فن یخچال دچار مشکل نشود. در صورت نیاز به قطعات خنک کننده دستگاه خود می‌توانید به صفحه خرید فن یخچال مابه مراجعه کنید.

 • ولتاژ ۱۲vیا v8: 

این نوع فن در یخچال فریزرهای جدیدی که دارای برد الکتریکی هستند، استفاده می‌شود. این نوع فن‌ها با جریان متناوب یا dc کار می‌کنند. در واقع چون برق مورد نیاز این نوع فن‌ها توسط برد الکتریکی یخچال تامین می‌شود، دارای جریان پایینی است. فن یخچال وایت هاوس دارای ولتاژ۸ یا ۱۲ هستند.

انواع فن از نظر تعداد دور

فن‌های یخچال از نظر تعداد دور به دو دسته تقسیم می‌شوند. از مدل های فن باید بع فن های تک سرعته و فن های چند سرعته اشاره کرد. در ادامه کارایی این دو مدل را شرح خواهیم داد.

 • فن‌های تک سرعته:  این فن‌ها با یک سرعت ثابت کار می‌کنند و معمولاً در یخچال‌های قدیمی‌تر استفاده می‌شوند.
 • فن‌های چند سرعته:  این نوع فن‌ها قابلیت تنظیم سرعت برای بهینه‌سازی عملکرد و مصرف انرژی را دارند و در یخچال‌های جدیدتر استفاده می‌شوند.

انواع فن بر اساس عملکرد

دسته بندی فن‌ها براساس عملکرد، شناخته شده‌ترین نوع دسته بندی است و اغلب برای تفکیک انواع فن از این نوع دسته بندی استفاده می‌شود. هر فن با توجه به عملکرد متفاوت، محل قرارگیری متفاوتی نیز دارد. در ادامه به توضیح انواع فن بر اساس عملکرد و محل قرارگیری آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • فن اوپراتور: 

فن اوپراتور یا تبخیر کننده، وظیفه‌ دارد با ایجاد گردش هوا در اوپراتور، به گاز مبرد در فرآیند انتقال گرما کمک کند. محل قرارگیری این فن در قسمت فریزر است. یکی از نشانه‌های خرابی این فن صدای زیاد از قسمت فریزر است.

 • فن کمپرسور: 

فن کمپرسور در همه‌ی یخچال و فریزرها وجود دارد. این فن در قسمت زیر دستگاه و در کنار کمپرسور قرار دارد. این فن با شروع به کار کمپرسور و موتور فعال شده و آن‌ها را خنک می‌کند و از گرم شدن موتور جلوگیری می‌کند. در صورت خراب شدن این فن و کاهش کارایی، دمای موتور بالا رفته و داغ می‌شود و درصورت عدم رسیدگی به موقع مکان سوختن موتور یخچال وجود دارد.

 • فن کندانسور :

 محل قرارگیری فن کندانسور یخچال در قسمت پایینی دستگاه و در کنار کمپرسور و فن تبخیر است و همزمان با کمپرسور و موتور تبخیر شروع به فعالیت می‌کند. این فن وظیفه‌‌ی هدایت هوای محیط به داخل کویل یا کندانسور را دارد تا این قطعات به عنوان خنک کننده با کشیدن هوای محیط به داخل لوله‌های خنک‌کننده دمای هوای داخل یخچال را پایین بیاورند. خراب شدن این قطعه باعث عدم خنک سازی در یخچال خواهد شد.

 • فن داخلی:

 فن داخلی وظیفه یکسان نگه داشتن دمای بخش‌های داخلی دستگاه را بر عهده دارد. البته در یخچال‌های جدید تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری جایگزین این نوع فن‌ها شده است.

فن داخل یخچال چه موقع کار می‌کند؟

فن داخل یخچال زمانی کار می‌کند که کمپرسور فعال است و نیاز به توزیع هوای سرد وجود دارد. همچنین، برخی مدل‌های یخچال دارای فن‌هایی هستند که در دوره‌های زمانی مشخص برای حفظ دمای یکنواخت در داخل یخچال کار می‌کنند. به طور کلی، عملکرد فن داخل یخچال به گونه‌ای است که هوای سرد را به صورت یکنواخت در سراسر یخچال توزیع کند.

اگر فن یخچال کار نکند چه می‌شود؟

اگر فن یخچال کار نکند، می‌تواند تاثیرات متعددی بر عملکرد یخچال بگذارد. این تاثیرات شامل مواردی همچون کاهش کارایی خنک کننده، افزایش مصرف انرژی، داغ شدن موتور و خرابی مواد غذایی اشاره کرد. در ادامه به شرح بیشتر این موارد خواهیم پرداخت.

 • کاهش کارایی خنک‌کننده: خرابی فن باعث کاهش جریان هوای سرد در داخل یخچال می‌شود. این امر منجر به افزایش دمای داخلی یخچال و کاهش کارایی خنک‌کنندگی آن می‌شود.
 • افزایش مصرف انرژی: بدون کارکرد صحیح فن، کمپرسور یخچال باید بیشتر کار کند تا دمای مناسب را حفظ کند. این موضوع منجر به افزایش مصرف انرژی و هزینه‌های برق می‌شود.
 • داغ شدن موتور: فن یخچال به خنک کردن موتور کمک می‌کند. در صورت خرابی فن، موتور یخچال داغ می‌شود که می‌تواند باعث خرابی موتور شود.
 • خرابی مواد غذایی: کاهش کارایی خنک‌کننده باعث فساد سریع‌تر مواد غذایی داخل یخچال می‌شود، زیرا دما به حد مطلوب نمی‌رسد.

علت کار نکردن فن داخل یخچال امرسان

دلایل مختلفی می‌تواند باعث کار نکردن فن داخل یخچال امرسان شود، که از این موارد باید به خرابی موتور فن، انسداد پره های فن، مشکلات برقی و مشکل در برد اصلی اشاره کرد.

خرابی موتور فن: موتور فن ممکن است به دلیل استفاده طولانی‌مدت یا عوامل دیگر خراب شود.
انسداد پره‌های فن: ممکن است چیزی در پره‌های فن گیر کرده باشد که مانع چرخش آن می‌شود.
مشکلات برق‌رسانی: قطع شدن برق یا مشکل در سیم‌کشی می‌تواند مانع کارکرد فن شود.
مشکل در برد الکتریکی: خرابی در برد الکتریکی یخچال می‌تواند عملکرد فن را تحت تاثیر قرار دهد.

دلایل و علائم خرابی فن یخچال

خرابی فن، اختلال جدی را در عملکرد یخچال به وجود می‌‌آورد چرا که با اختلال در عملکرد فن، محیط داخلی یخچال به خوبی خنک نمی‌شود و باعث خراب شدن مواد غذایی خواهد شد. از طرفی کار نکردن فن‌ها در قسمت فریزر نیز باعث افزایش مصرف انرژی برای سردکردن فریزر خواهد شد. بنابراین باید به محض مشاهده علائم خرابی فن جهت رفع آن اقدام کنید.

۱.سرو صدای بلند

ایجاد صدای بلند یکی از علائم خرابی فن می‌باشد. اما باید توجه داشت که صدای بلند دلایلی مختلفی دارد اما اگر با نشانه‌های دیگری مثل خنک نشدن داخل دستگاه و بالا رفتن دمای موتور همراه بود مشکل از فن است و باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

۲.بالارفتن دمای یخچال فریزر

اوپراتور سرمای داخل دستگاه را تامین می‌کند، سپس این هوای سرد به وسیله فن در داخل دستگاه به گردش در می‌آید. در صورت خراب شدن فن دمای دستگاه بالا خواهد رفت و دستگاه عملکرد سابق را نخواهد داشت.

آتش گرفتن یخچال بر اثر دمای بالا و کار نکردن فن دستگاه
در این تصویر یخچالی را مشاهده می‌کنید که به علت بالا رفتن دمای یخچال باعث آتش سوزی شده است. حتما همیشه از سالم بودن فن یخچال اطمینان حاصل کنید تا مشکلی برای دستگاه شما پیش نیاید.

۳.بالا رفتن دمای کمپرسور

فن کمپرسور وظیفه‌ خنک کردن موتور یخچال و کمپرسور را برعهده دارد و صورت خرابی این فن دمای موتور بالا رفته و یخچال هنگام فعالیت داغ می‌کند. در صورت تعمیر نکردن به موقع این فن، ممکن است حتی باعث سوختن موتور نیز بشود.

۴.خنک نشدن فضای یخچال

در صورت خرابی فن و عملکرد نامناسب هوا در اطراف، کویل‌های فن به گردش در نمی‌آیند و کویل‌های کندانسور نیز خنک نخواهند شد. در نتیجه هوای یخچال به اندازه کافی خنک نمی‌شود و باعث خرابی فن یخچال می‌شود.

۵. اختلال در عملکرد ترموستات

یکی از اصلی‌ترین علت‌های خرابی فن، درست کار نکردن ترموستات است. ترموستات وظیفه‌ی کنترل دما و تشخیص آن را برعهده دارد. بنابراین زمانی که ترموستات درست کار نکند و دما را تشخیص ندهد، عملکرد فن‌ها نیز دچار مشکل خواهد شد.

۶. خرابی موتور فن

یکی دیگر از دلایل رایج خرابی فن‌ها، خراب شدن موتور آن‌هاست. وظیفه‌ی به حرکت درآوردن فن برعهده موتور آن است و اگر دچار مشکل شود، فن به طور کامل از کار می‌افتد. موتور فن یخچال ممکن است در اثر برخورد ضربه به پشت آن باعث خرابی شود.

۷. انسداد فن‌ها

انسداد فن زمانی رخ می‌دهد که فضای یخچال و فریزر پر از مواد غذایی باشد به طوری که فن دستگاه محدود شده و قادر به چرخش نباشد.

۸. نوسانات برق

وجود نوسان در برق موجب به وجود آمدن اختلالات جدی برای دستگاه خواهد شد. این نوسانات نه تنها فن‌ها، بلکه دیگر قسمت‌ها یخچال فریزر نظیر کمپرسور و برد الکتریکی را نیز دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین بهتر است برای اتصال دستگاه‌های الکتریکی خود به برق از محافظ استفاده کنید.

اتصالی سیم‌ها
نوسانات برق و اتصالی کردن سیم‌ها باعث خرابی یخچال شما خواهد شد.

سخن پایانی درباره تاثیر فن یخچال بر عملکرد آن

همان طور که گفته شد فن‌ها از قطعات اصلی یخچال و فریزر می‌باشند و درصورت خرابی و بروز مشکل عملکرد یخچال نیز دچار مشکل می‌شود. باید توجه داشته باشید که شما می‌توانید با رعایت برخی موارد مثل استفاده از محافظ برای جلوگیری از نوسانات برق و یا تمیز کردن گردوغبار فن‌ها و همچنین محدود نکردن فضای چرخش فن‌ها می‌توانید از خراب شدن آن‌ها جلوگیری کنید. اگر متوجه خرابی فن یخچال خود شدید حتما در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر و تعویض آن اقدام کنید. چرا که خرابی فن و عدم تعمیر به موقع آن موجب از کار افتادن موتور و سوختن دستگاه خواهد شد. شما می‌توانید با تماس با نمایندگی پارسا سرویس و درخواست تعمیرکار در کوتاه‌ترین زمان ممکن دستگاه خود را عیب‌یابی و تعمیر کنید.

سوالات متداول درباره‌ی فن یخچال

 • آیا فن یخچال باید یکسره کار کند؟

فن یخچال با شروع به کار کمپرسور روشن می‌شود با قطع شدن آن خاموش می‌شود. اگر فن یخچال به صورت مداوم و یکسره کار می‌کند ممکن است مشکل از یکسره کار کردن کمپرسور و یا اتصالی در برد باشد.

 • چرا فن یخچال یخ میزند؟

گرفتگی در قسمت فاضلاب باعث یخ زدن فن می‌شود.

 • چگونه بفهمیم فن یخچال خراب است؟

با شنیدن صدای غیر معمول یا عدم شنیدن صدای کارکرد فن می‌توان متوجه خرابی شد.

 • آیا می‌توان فن یخچال را خودمان تعویض کنیم؟

خیر، داشتن دانش فنی مناسب و رعایت نکات ایمنی از الزامات تعویض فن یخچال می‌باشد برای این امر بهتر است از نیروی متخصص یا نمایندگی‌های مجاز کمک بگیرید.

 • هزینه تعمیر فن یخچال چقدر است؟

بسته به نوع خرابی و مدل یخچال، هزینه تعمیر متفاوت است.

 • آیا خرابی فن می‌تواند به موتور یخچال آسیب بزند؟

بله، خرابی فن می‌تواند باعث داغ شدن و آسیب به موتور شود.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *