نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
خرابی برد ماشین ظرفشویی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تعمیر برد ماشین ظرفشویی و نشانه های خرابی آن

نشانه های سوختن برد الکتریکی ماشین ظرفشویی چیست؟

برد الکتریکی ماشین ظرفشویی فرمان ویژه‌ای را برای اجزای مختلف دستگاه ارسال می‌کند؛ زمانی که برد خراب شود، اختلالات زیادی در ماشین ظرفشویی به وجود خواهد آمد. در این شرایط دستگاه روشن نمی‌شود، و یا در حین کار خاموش می‌شود، همچنین دستگاه در حین فرآیند شستشو با مشکلات بسیار زیادی روبه‌رو خواهد شد. علائم سوختن برد ماشین ظرفشویی عبارتند از:

  • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
  • روشن نشدن ماشین ظرفشویی
  • گرم نشدن آب
  • عدم آبگیری
  • بوی سوختگی
  • تخلیه نکردن آب ظرفشویی
  • نمایش ارور بر روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی

بعد از آشنایی با علائم سوختگی و یا خرابی برد ماشین ظرفشویی در ادامه هر یک از این علائم را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد تا اطلاعات کامل‌تری نسبت به این علائم کسب کنید.

خاموش شدن ناگهانی دستگاه

از شایع‌ترین علائم خرابی برد ماشین ظرفشویی، خاموش شدن ناگهانی دستگاه است. احتمال خاموش شدن ناگهانی دستگاه، در هر زمانی از کار دستگاه وجود دارد؛ برای مثال ممکن است دستگاه در چند ثانیه اول روشن شدن، خاموش شود.

امکان خاموشی دستگاه در مراحل اولیه یا انتهایی کار دستگاه، وجود دارد. برای مثال زمانی که در ابتدای کار درب ظرفشویی قفل می‌شود، دستگاه خاموش می‌شود. همچنین دستگاه در مرحله تخلیه آب دچار خاموشی ناگهانی شود، در این شرایط احتمال خرابی برد ماشین ظرفشویی بسیار بالا است.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

یکی از نشانه های خرابی برد ماشین ظرفشویی، روشن نشدن دستگاه است. در این شرایط دستگاه به برق متصل است اما دکمه‌های روی پنل کار نمی‌کنند.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی
در این تصویر فردی را مشاهده میکنید که ظرف ها را در ظرفشویی به طور منظم قرار داده، اما ماشین ظرفشویی روشن نشده است. روشن ننشدن دستگاه از نشانه های احتمالی سوختن برد ماشین است.

پیشنهاد می‌کنیم، ابتدا تمامی اتصالات ماشین ظرفشویی را بررسی کنید؛ برای این کار باید دوشاخه، پریز برق منزل، سیم‌کشی دستگاه و کابل آن مورد بررسی قرار بگیرند. در صورتی که موارد ذکر شده مشکلی نداشته باشند، باید برد دستگاه بررسی شود، جهت تعمیر برد ماشین ظرفشویی از تکنسین فنی مجرب کمک بگیرید.

احساس بوی سوختگی از ماشین ظرفشویی

از دیگر نشانه های سوختن برد ماشین ظرفشویی، استشمام بوی سوختگی است. در برخی موارد بوی سوختگی بسیار زیاد است که می‌تواند در اثر اتصالی سیم‌کشی ماشین ظرفشویی به وجود آید یا زمان شکستگی پین‌ها گرما ایجاد می‌شود.

گرمای ایجاد شده به مرور زمان سبب سوختن سیم‌ها و برد خواهد شد، در این شرایط ترموستات ایمنی دستگاه فعال می‌شود. در صورتی که سیم‌ها بسوزند، باید سیم‌کشی دستگاه تعویض شود، همچنین می‌توانید در صورت امکان نسبت به تعمیر برد ماشین ظرفشویی اقدام کنید.

گرم نشدن آب

المنت گرمایشی از دیگر قطعات ماشین ظرفشویی است، که عملکرد آن وابسته به برد ماشین ظرفشویی است. ماشین ظرفشویی برای افزایش کارایی خود، به آب گرم نیاز دارد؛ وظیفه المنت گرم کردن آب است.

زمانی که المنت یا برد ماشین ظرفشویی دچار خرابی شوند، آب گرم نمی‌شود؛ در صورت مشاهده این مشکل، ابتدا باید المنت و سپس برد دستگاه مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز، نسبت به تعمیر برد ماشین ظرفشویی اقدام کرد.

عدم آبگیری

از دیگر خرابی های رایج ماشین ظرفشویی، آبگیری نکردن دستگاه است. برای رفع این مشکل باید ابتدا شیر ورودی، فیلتر ورودی و شیر برقی را مورد بررسی قرار دهید؛ در صورت سالم بودن تمامی موارد ذکر شده، احتمال خرابی برد دستگاه زیاد است.

شیر برقی ماشین ظرفشویی، فرمان ورود یا توقف آب را از برد دستگاه می‌گیرد؛ در صورتی که برد دستگاه خراب باشد؛ آب درون دستگاه سرریز خواهد شد.

تخلیه نکردن آب

از دیگر علائم خرابی برد ماشین ظرفشویی، تخلیه نکردن آب دستگاه است؛ شما باید ابتدا از سالم بودن پمپ تخلیه، فیلتر دستگاه و شلنگ تخلیه اطمینان حاصل کنید، سپس به بررسی برد دستگاه بپردازید.

زمانی که برد دچار خرابی شود، دستور تخلیه آب صادر نمی‌شود؛ در این شرایط باید نسبت به تعمیر برد ماشین ظرفشویی، اقدام کنید.

نشتی آب ماشین ظرفشویی
یکی از دلایل خرابی برد ماشین ظرفشویی، تخلیه نکردن آب است که باعث نشتی آب هم می شود.

نمایش ارور بر روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی

از دیگر نشانه های خراب شدن برد ماشین ظرفشویی، نمایش ارور بر روی نمایشگر دستگاه است. در این زمان اروری بر روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی نمایش داده می‌شود.

لازم به ذکر است که تشخیص خرابی برد در این شرایط بسیار مشکل می‌باشد و ممکن است به دلایل مختلفی غیر از خرابی برد این ERROR نمایش داده شود، شما باید در این شرایط باید با نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی تماس گرفته و از آنها کمک بگیرید. (پارسا سرویس به عنوان نمایندگی ماشین ظرفشویی آاگ و نمایندگی ماشین ظرفشویی الکترولوکس در ایران می‌باشد، در صورت داشتن ماشین ظرفشویی با این دو برند، می‌توانید از خدمات این شرکت استفاده نمایید)

معرفی راهکارهایی جهت تعمیر برد ماشین ظرفشویی

تعمیر برد ماشین ظرفشویی یک کار پیچیده است، بنابراین باید توسط فرد آموزش دیده انجام شود. تعمیر برد دستگاه توسط ابزارآلات پیشرفته قابل انجام است، برای تعمیر برد دستگاه؛ ابتدا باید تمامی قطعات ماشین ظرفشویی بررسی شوند، این امر به عیب‌یابی صحیح دستگاه کمک بسیاری می‌کند.

در صورتی که برد دستگاه ایراد داشته باشد، باید نسبت به تعمیر آن اقدام کرد؛ تکنسین باید تعیین کند که آیا تعمیر برد ماشین ظرفشویی به صرفه است یا خیر؟

روند تعمیر برد ماشین ظرفشویی

تکنسین فنی باید در وهله اول دستگاه را عیب‌یابی نماید پس از مشخص شدن خرابی برد، اقدام به تعمیر و یا تعویض برد ماشین ظرفشویی می‌کند. برای این امر باید ابتدا دستگاه را از برق کشیده شود، سپس پنل جلوی ماشین ظرفشویی را از بدنه دستگاه جدا کرد.

تکنسین مجرب با عیب‌یابی صحیح برد دستگاه، آن را تعمیر خواهد کرد؛ اما اگر با تعمیر برد مشکل آن برطرف نشود، باید برد را تعویض کند. تعویض برد ماشین ظرفشویی نیازمند مهارت و دقت بالا است.

محاسبه هزینه تعمیر و یا تعویض برد ماشین ظرفشویی

در صورتی که برد ماشین ظرفشویی خراب شود، باید نسبت به هزینه‌های تعمیر و یا تعویض آن آگاهی پیدا کنید. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، برد از قطعات اصلی ماشین ظرفشویی به حساب می‌آید، در صورتی که این قطعه از دستگاه خراب شود؛ ماشین ظرفشویی کارایی خود را از دست خواهد داد.

خرابی ماشین ظرفشویی
در این تصویر فردی را مشاهده میکنید که در حال بررسی پمپ ماشین ظرفشویی است.

خرابی برد سبب روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌شود؛ در برخی مواقع دستگاه روشن می‌شود، اما نمی‌تواند عملیات شستشو را به درستی انجام دهد.

برد جزء گران‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی است، بنابراین تعمیر آن نسبت به تعویض به صرفه‌تر خواهد بود که هزینه تعمیر برد ماشین ظرفشویی با توجه به برند و مدل دستگاه متفاوت است.

تمامی هزینه‌های پارسا سرویس بر اساس هزینه‌های تعیین شده توسط اتحادیه صورت می‌پذیرد. این مرکز از شما هیچ‌گونه هزینه اضافی بابت تعمیر دریافت نخواهد کرد، شما می‌توانید با پرداخت هزینه مناسب از کیفیت خدمات متنوع پارسا سرویس بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

۱. آیا تعمیر برد ماشین ظرفشویی باید حتما توسط نمایندگی انجام شود ؟

برد جزء قطعات اصلی و پیچیده ماشین ظرفشویی است، تعمیر آن نیازمند مهارت و دانش تخصصی در این زمینه دارد و باید توسط تکنسین فنی مجرب در نمایندگی، تعمیر شود.

۲.نادیده گرفتن ارور صفحه ماشین ظرفشویی و استفاده از ماشین مجاز می‌باشد؟

خیر، وجود این ارور حتی در صورتی که در عملکرد دستگاه تاثیر نداشته باشد، ممکن است باعث ایجاد بزرگتری در آینده شود.

۳.تعمیر ماشین ظرفشویی یهتر است یا تعویض آن؟

در صورت وجود امکان تعمیر، به دلیل کاهش قابل توجه هزینه ها تعمیر پیشنهاد می‌شود.

 

دیگر مقالات این دسته بندی