نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
آب رفتن لباس بعد از شست و شو
زمان مطالعه: 6 دقیقه

دلایل کوچک شدن انواع لباس بعد از شست؛ چگونه از آب رفتن لباس در ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم؟

فکر می‌کنید علت کوچک و بزرگ شدن لباس‌ها چیست؟

رعایت قوانین به شما کمک می‌کند تا احتمال کوچک و بزرگ شدن لباس به حداقل برسد اما این به معنای صفر شدن آن نیست. این‌که آب رفتن لباس اتفاق می‌افتد یا خیر، بیشتر به جنس، الیاف لباس و شیوه ساخت آن بستگی دارد. اگر چه شیوه شستن در آن بی‌تاثیر نیست.

الیاف لباس‌های طبیعی مثل پنبه و پشم، خاصیت کشسانی بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی مثل اکریلیک، پلی‌استر و نایلون دارند. هر اندازه که بافت پارچه‌ای شل‌تر باشد، بیشتر کشیده می‌شود. بافت پارچه‌ای شل، هنگام قرار گرفتن در معرض آب، گرما  زودتر تنگ شده و آب می‌روند.

اهمیت نوع بافت به شما می‌گوید که هنگام خرید پارچه بیشتر به آن دقت کنید تا دردسر کمتری بابت آب رفتن لباس داشته باشید. با این وجود، می‌توانید با رعایت نکات و تکنیک‌هایی هنگام شستشو، از تغییر سایز لباس خود جلوگیری کنید .

چطور می‌توانید از کوچک و بزرگ شدن لباس جلوگیری کنید؟

به برچسب لباس قبل از تهیه دقت کنید. اگر برچسب لباس به طبیعی بودن الیاف آن اشاره دارد، باید مواظب آب رفتن لباس قبل از تهیه آن باشید. تولیدکنندگان ارزان قیمت، ممکن است پارچه را قبل از دوخت در آب قرار نداده باشد تا آب رفتن پارچه انجام شده و بعد از تهیه کمتر دچار مشکل شود.

برچسب‌ها درباره شیوه نگه‌داری از لباس و نحوه شستشو به شما اطلاعاتی را ارائه می‌دهند.

دقت داشته باشید که آب سرد و ولرم در فرایند شستشو نسبت به آب گرم و داغ آسیب کمتری به پارچه می‌رساند.

برنامه‌های شستشو لباس مثل delicate و handwash در مقایسه با برنامه‌های شستشوی بلند و با سرعت چرخش بالا، آسیب کمتری به لباس می‌زنند.

جلوگیری از کوچک شدن و آب رفتن لباس بعد از شستشو

بهتر است پس از شستشو نیز به لباس‌ها اجازه بدهید تا در هوای آزاد خشک شوند، این آسان‌ترین شیوه برای جلوگیری از آب رفتن لباس و گشاد شدن آن است. خشک کردن پارچه‌هایی که بافتنی هستند و بافت شل دارند، روی سطوح صاف بهتر است زیرا مانع از کش آمدن آن‌ها می‌شود.

کوچک یا بزرگ کردن لباس برای رسیدن به سایز دلخواه

جالب است بدانید که می‌توانید از آب رفتن لباس برای تغییر سایز آن نیز استفاده کنید. از طرح لباسی خوشتان آمده اما سایز مناسب شما را نداشته‌اند، تصمیم گرفته‌اید آن را بخرید و اکنون به دنبال روشی برای اندازه کردن آن هستید. می‌توانید از خلاف روش‌های جلوگیری از آب رفتن لباس استفاده کنید. مثلا از آب داغ استفاده کنید یا این‌که فرایند خشک کردن آن را به خشک کن بسپارید تا با تغییر سایز لباس ، به سایز مورد نظر خود برسید .

مواظب باشید

این روش نمی‌تواند به شما تضمین دهد که لباس‌تان خراب نمی‌شود یا به سایز دلخواه‌تان خواهید رسید. برای اطمینان از اندازه کردن مناسب لباس، آن را به نزد یک خیاط حرفه‌ای ببرید.

چگونه می‌توان لباس‌های آب رفته را دوباره مثل قبل کرد؟

اگر شما ژاکت پشمی دارید که در اثر آب رفتن دچار تغییر حالت شده، می‌توانید با شستشو و شکل‌دهی دوباره آن را به حالت اول خودش برگردانید اما برای لباس نخی یا کتانی، راه‌حل استفاده از فشار دادن با اتوی داغ است تا الیافی که فشرده شده‌اند، به شکل اول خود برگردند.

آب رفتن لباس یکی از بدترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای لباس موردعلاقه‌تان اتفاق بیفتد. شاید این را تجربه کرده باشید که آماده رفتن به بیرون یا یک مهمانی شده‌اید و هنگام پوشیدن لباس، می‌بینید که سایز سابق را ندارد. برای جلوگیری از بروز این تجربه، ما برای لباس‌های مختلف راهکار ارائه کرده‌ایم.

آب رفتن لباس پنبه‌ای و نخی

جلوگیری از آبرفتن لباس نخی بعد از شستن

بعد از شستشو لباس نخی خود متوجه شدید که آب رفته و حالا می‌خواهید آن را به حالت اول خود برگردانید، باید چه کاری انجام دهید؟ راحت‌ترین راه برای برگشت به حالت اول، پیشگیری است یعنی از همان اول مانع از بروز آن شوید اما اگر پس از شستشو تیشرت یا پیراهن نخی خود متوجه آب رفتن لباس نخی شدید، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید که شبیه لباس پنبه‌ای است.

آب رفتن لباس پنبه‌ای و نخی به‌راحتی قابل رفع شدن است. برای این کار به شامپو بچه یا نرم‌کننده، آب گرم، حوله و تشت نیاز دارید. ابتدا لباس خود را در تشت پر شده از آب بگذارید سپس به آن مقداری شامپو بچه یا نرم‌کننده اضافه کنید. بعد از ۳۰ دقیقه می‌توانید آن را شستشو دهید و بعد از آن لباس خود را خشک نمایید.

برای خشک کردن مناسب می‌توانید لباس خود را روی حوله قرار داده و همراه با آن رول نمایید. این کار به خشک کردن لباس کمک می‌کند. بعد حوله را به‌آرامی باز کنید و لباس را به صورت صاف، پهن کنید تا فرایند خشک شدن آن به‌خوبی انجام شود..

آب رفتن لباس با الیاف کشمیری و پشمی

فرایند رفع آب رفتگی لباس کشمیری و پشمی شبیه لباس پنبه‌ای است پس اگر پس از شستشو لباس پشمی خود متوجه آب رفتن آن شدید، نگران نباشید زیرا می‌توانید با اقدامات زیر آن را برطرف نمایید:

شما باید تشتی را پر از آب کرده و به‌ازای هر لیتر آب، یک قاشق غذاخوری بوراکس یا سرکه سفید را به آن اضافه کنید. لباس را به مدت ۳۰ دقیقه داخل مخلوط نگه دارید و در طول این مدت، مدام آن را بچرخانید. سپس آن را از آب خارج کرده و فشار دهید تا آب اضافی از لباس خارج شود. این نوع لباس را باید با استفاده از حوله پر شوند تا به شکل اول خود برگردند.

شما می‌توانید به کمک یک کتاب نیز فرایند برگشت به حالت اول، آب رفتن لباس را انجام دهید. برای این کار باید نیمه بالایی لباس را با اسپری آب خیس کنید و روی آن حوله بگذارید. لباس را در بخش عرض شانه‌ها کمی بکشید سپس با استفاده از کتاب، عرض شانه‌ها را به سمت بیرون نگه دارید. حال باید لباس را به مدت یک روز در مکانی سرد نگه دارید تا خشک شود.

آب رفتن لباس الیاف مصنوعی

مراحل انجام کار در این نوع لباس نیز شبیه لباس پنبه‌ای است. تشتی را با آب پر کرده و به ازای هر لیتر آب، ۱ قاشق غذاخوری نرم‌کننده یا شامپو استفاده کنید. الیاف مصنوعی به مدت ۱۵ دقیقه در آن قرار دهید سپس اقدام به خشک کردن آن نمایید. با توجه به حساسیت این جنس، نباید آن را فشار دهید. بهتر است با کمک گیره یا اجسام سنگین، وزن لباس را هنگام خشک شدن کاهش دهید تا سلامتی آن حفظ شود.

آب رفتن لباس جین

آب رفتن لباس جین بعد از شستن

ممکن است پس از شستشو لباس جین خود متوجه شوید که آب رفته و حالا به دنبال راه‌حل برای برگشت آن به حالت سابق هستید. بهتر است بدانید که فرایند انجام کار در شلوارهای جین کمی متفاوت است. شلوار لی یا لباس‌های جین معمولا کمتر آب می‌روند اما همراه شدن آن‌ها با اجناس دیگر، این احتمال را افزایش می‌دهد. برای بازگشت به حالت عادی ۲ راه وجود دارد:

  • همان روشی را که برای لباس پنبه‌ای به کار می‌رود، انجام دهید.
  • تشت بزرگی را پر از آب کنید، شلوار جین را بپوشید و به مدت ۱۵ دقیقه در آن بنشینید. سپس اندکی راه رفته و دوباره در آن بنشینید، این فرایند را باید به مدت ۱ ساعت تکرار کنید تا به شکل اولیه خودش برگردد.

نمایندگی لباسشویی

امروزه بیشتر کارهای مربوط به شستن لباس توسط ماشین لباسشویی انجام می‌شود و دیگر نیاز به شستشو پیراهن با دست نیست. گاهی ممکن است این دستگاه با مشکلاتی مواجه شود که نیاز به تعمیر داشته باشد مثلا برنامه‌های شستشو دستگاه به هم بخورد یا تنظیم دمای آن خراب شود که نتیجه آن، اشکال در فرایند شستشو است و ممکن است سبب آب رفتن لباس پس از شستشو شود. در این حالت نیاز به نمایندگی دارید تا مشکل خود را برای او شرح دهید و به شما در رفع آن کمک کند.

با توجه به برند دستگاه ماشین لباسشویی خود میتوانید با برقرای ارتباط با  نمایندگی های مجاز تعمیرات آن برند از خدمات مطمئن بهرمند شوید . برای اطلاعات بیشتر برای جهت  ثبت درخواست خدمات می‌توانید  از طریق نمایندگی ماشین لباسشویی آاگ و ماشین لباسشویی الکترو لوکس اقدام کنید .

سخن آخر

کوچک شدن لباس بعد از شستشو اتفاقی است که حتما شما یا اطرافیان‌تان، آن را تجربه کرده‌اید. ما در این مقاله دلیل بروز این اتفاق مثل مایع شستشو، برنامه شستن، توجه به جنس لباس و… را شرح داده و راه‌های برطرف کردن آن را برای‌تان توضیح دادیم تا بعد از مواجه با آب رفتن لباس، بتوانید آن را به حالت اول خود بازگردانید. اگر هنوز در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید در بخش نظرات آن را مطرح کرده یا با پشتیبانی سایت تماس بگیرید تا راهنمای شما در یافتن پاسخ باشیم.

سوالات مربوط به تغییر سایز لباس بعد از شستشو

۱.     چگونه از گشاد شدن لباس در لباس‌شویی جلوگیری کنیم؟

استفاده از آب سرد به جای آب گرم، استفاده از شوینده‌های مناسب و استاندارد، توجه به راهنمای شستشوی لباس و انتخاب برنامه شستشو براساس آن و خشک کردن لباس در هوای آزاد. با در نظر گرفتن ان موارد می‌توانید از گشاد شدن لباس جلوگیری کنید.

۲.     آیا آب سرد لباس را تنگ می‌کند؟

آب سرد به تنهایی نمی‌تواند لباس را تنگ کند، اما اگر الیاف لباس منعطف باشد امکان دارد با چندبار شستشوی لباس با آب سرد، لباس گشاد شده به حالت اولیه باز گردد.

۳.     علت آب رفتن لباس در ماشین لباس‌شویی چیست؟

استفاده از شوینده‌های قوی و غیراستاندارد، استفاده از آب داغ هنگام شستشو، توجه نکردن به راهنمای شستشوی لباس و انتخاب نکردن برنامه شستشو مطابق با آن می‌تواند باعث کوچک شدن لباس در لباس‌شویی شود

۴.     برای جلوگیری از تغییر سایز و شستشو با آب سرد از کدام دکمه در ماشین لباس‌شویی می‌توان استفاده کرد؟

برای شستشو با آب سرد باید برنامه شستشوی دستی را انتخاب کرد که با دکمه  pre wash یا  cold washمشخص شده است.

 

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *