نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
برد جارو شارژی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تعمیر برد جاروشارژی و نشانه های خرابی آن

برد الکترونیکی جارو شارژی چیست و چه وظایفی دارد؟

جارو شارژی به دلیل کاربردها و ویژگی‌های فنی کاربردی که دارد، تقریباً ذر تمام منازل حضور دارد و یکی از لوازم ضروری هر آشپرخانه‌ای محسوب می‌شود. عدم نیاز به اتصال به برق شهری، وزن سبک، قدرت مکش مناسب به همراه قدرت مانور بالا، توانایی تمیز کردن کابینت‌ها، داخل یخچال‌ها، سطوح مختلف دیوار و کنج سقف را در اختیار ما قرار می‌دهد. مناطق و سطوحی که تمیز کردن آن‌ها با جاروبرقی بسیار چالش‌برانگیز است!

قبل از آشنایی با تعمیر برد جارو شارژی و نشانه‌های خرابی برد الکترونیکی جارو شارژی، بهتر است به معرفی کامل قطعات مختلف جارو شارژی بپردازیم. یک جارو شارژی از قطعات مختلف زیر تشکیل می‌شود:

موتور: مهم‌ترین قطعه سازنده هر جارو شارژی، موتور آن است. موتور جارو شارژی وظیفه تأمین نیروی مکش را برعهده دارد.

کیسه: انواع کیسه‌های یک‌بار مصرف و دائمی در جاروهای شارژی تعبیه می‌شوند تا گردوغبار و آلودگی‌های مکیده شده توسط جارو شارژی را جمع‌آوری و نگهداری کنند.

قاب کیسه: محل قرارگیری کیسه جارو شارژی

باتری: باتری از قطعات مهمی است که تأثیر زیادی در قدرت مکش جارو شارژی و قیمت نهایی آن دارد. وجود باتری‌های قابل شارژ در جارو شارژی، این وسیله را از اتصال مستقیم به برق شهری بی‌نیاز می‌کند.

فیلتر: فیلتر وظیفه نگهداری از اجزای داخلی جارو شارژی در برابر غبار، مو و آلودگی‌ها را برعهده دارد.

پایه شارژر: وظیفه شارژ کردن باتری‌ها پس از خالی شدن شارژ آن‌ها برعهده پایه شارژر است.

بدنه: نگهداری از قطعات و اجزای درونی دستگاه برعهده بدنه است.

غلتط یا برس: غلتط یا برس جارو شارژی قطعه‌ای است که در انتهای لوله مکش قرار می‌گیرد و آلودگی‌ها را به درون لوله می‌کشد.

برد: پس از موتور، مهم‌ترین عنصری که در ساخت جارو شارژی به کار می‌رود و وظایف بسیار مهمی دارد، برد جارو شارژی است. وظیفه ایجاد هماهنگی بین قطعات مختلف، کنترل کارکرد یا عدم کارکرد قطعات مختلف و ارسال هشدار به کاربر از طریق پنل و صفحه نمایش برعهده برد الکترونیکی جارو شارژی است.

اکنون که با تعریف برد الکترونیکی جارو شارژی آشنا شدیم، به‌خوبی از اهمیت تعمیر برد جارو شارژی آگاه هستیم؛ چرا که در صورت خراب شدن برد، عملکرد تمام قطعات جارو شارژی اعم از عملکرد باتری‌ها، خاموش روشن شدن جارو شارژی و چراغ‌ها، تنظیم قدرت مکش و تمام قطعات دیگر به مشکل برخواهد خورد.

برد الکترونیکی که در داخل انواع جارو شارژی تعبیه می‌شود، منجر به کاهش چشمگیر مصرف برق، کاهش استهلاک قطعات، عملکرد بهینه جارو شارژی و عملکرد بدون مشکل قطعات می‌شود و اطلاعاتی را در مورد نحوه کارکرد و وضعیت قطعات مختلف در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

برد الکترونیکی جارو شارژی قطعه کوچکی است که از اجزای مداری مختلف و ریزی مانند مقاومت، مقاومت متغیر، آی سی (IC)، ترانزیستور، خازن، دیود و سلف تشکیل می‌شود. هر برندی برد الکترونیکی مخصوص به خود را طراحی کرده و روی جاروهای شارژی و برقی خود سوار می‌کند. برد الکترونیکی مغز متفکر جارو شارژی است و وجود آن در هر جارو شارژی الزامی است.

در حالت کلی، برد الکترونیکی در جارو شارژی وظایف مختلف زیر را برعهده دارد.

 • کنترل سرعت و دور موتور
 • کنترل قدرت مکش
 • دریافت دستورهای کاربر از کلیدهای مختلف جارو شارژی و ارسال دستورها به بخش‌های مختلف
 • کنترل ولتاژ ورودی و نحوه کارکرد باتری با توجه به سرعت و قدرت مکش
 • نمایش اطلاعات وضعیت جاروبرقی بر روی نمایشگر مانند نمایش میزان پر بودن کیسه جاروبرقی، میزان شارژ باتری‌ها و برنامه مکش (قدرت‌های مختلف مکش)
 • کنترل سلامت جاروبرقی با نظارت بر سنسورهای مختلف
 • ایجاد هماهنگی بین قطعات مختلف
 • کنترل کارکرد یا عدم کارکرد قطعات مختلف
 • کاهش مصرف برق
 • کاهش استهلاک قطعات
 • عملکرد بهینه جارو شارژی

برد الکترونیکی را یکی از مهم‌ترین بخش‌های جارو شارژی است و خرابی آن می‌تواند منجر به بروز مشکلات متعددی در کارکرد جارو شارژی شود. برای درک بهتر عملکرد برد الکترونیکی در جارو شارژی، می‌توانید آن را با عملکرد سیستم عصبی انسان (رساندن پیام‌های مختلف به بخش‌های مختلف بدن) مدل‌سازی کنید. اگر شناخت کافی از عملکرد برد و قطعات مختلف سازنده آن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تست و تعمیر آن را به متخصصان و تعمیرکاران ما در نمایندگی جارو شارژی الکترولوکس بسپارید. همکاران ما انواع تست و تعمیر برد جارو شارژی را به‌صورت تخصصی و در محل شما انجام می‌دهند.

تعمیر برد جارو شارژی می‌تواند از تعویض کلی آن و وارد آمدن هزینه‌های اضافی به شما جلوگیری کند. اگر برد قابل تعمیر باشد، توسط تعمیرکاران ما تعمیر خواهد شد، در غیر این صورت، باید برد الکترونیکی را تعویض کنید. در ادامه با نشانه‌های خرابی برد جارو شارژی و تعمیرات برد جارو شارژی آشنا خواهیم شد.

نشانه‌های خرابی برد جارو شارژی چیست؟

خرابی برد جارو شارژی علائم و نشانه‌های مختلفی دارد که اگر با آن‌ها آشنا باشید، شاید بتوانید قبل از وارد آمدن صدمات جدی به برد، آن‌ها را تشخیص داده و برطرف کنید. بروز حالات مختلفی می‌تواند خبر از خرابی برد جارو شارژی داده و نیاز به تعمیر برد جارو شارژی را به ما هشدار دهد. این علائم در انواع مختلف جارو شارژی تقریباً یکسان خواهند بود.

مشکلات مختلفی که به دلیل خرابی برد جارو شارژی اتفاق خواهند افتاد، به شرح زیر هستند:

 • جارو شارژی خاموش شده و دیگر روشن نمی‌شود.
 • جارو شارژی در حین کار کردن به‌صورت ناگهانی و خودبه‌خود خاموش می‌شود.
 • ولوم‌های تنظیم سرعت و قدرت مکش جارو شارژی واکنشی به تنظیمات کاربر نشان نمی‌دهند.
 • پنل نمایشگر جارو شارژی کار نمی‌کند یا دچار مشکل شده است.
 • قدرت مکش جارو شارژی کم شده است.
 • جارو شارژی خاموش نمی‌شود و یک سره شده است.
 • از داخل بدنه جارو شارژی بوی دود و سیم سوخته استشمام می‌شود.
 • اجزای داخلی جارو شارژی جرقه می‌زنند.
 • جارو شارژی در هنگام کار سروصدای زیاد و غیر نرمالی تولید می‌کند.
 • جارو شارژی در هنگام کار لرزش زیادی دارد.
 • گرم شدن بیش از حد جارو شارژی در هنگام کار

اگر با موارد بالا در حین کار کردن با جارو شارژی خود روبرو شدید، در صورت امکان جارو شارژی را خاموش کرده و با تعمیرکاران متخصص ما در نمایندگی جارو شارژی آاگ تماس بگیرید. مشکلات مرتبط با برد جارو شارژی در صورت عدم اعتنا و کار کردن با جارو شارژی بزرگ‌تر شده و می‌توانند به موتور جارو شارژی شما آسیب جدی وارد کنند. بنابراین با جارو شارژی که دچار حالات فوق شده است حدالامکان کار نکنید.

البته هرکدام از موارد بالا می‌توانند ناشی از دلایل مختلف دیگر مانند پر شدن کیسه، شل شدن باتری، گرفتگی لوله مکش و لوله خرطومی، کثیف شدن و معیوب شدن غلتک و برس، عدم شارژدهی مناسب باتری‌ها و کثیف شدن فیلترهای جارو شارژی نیز رخ بدهند و نمی‌توان گفت که این مشکلات، به‌صورت ۱۰۰ درصد مرتبط با خرابی برد جارو شارژی است.

تنها راه تشخیص سرمنشأ مشکلات مختلف جارو شارژی، تست کردن برد جارو شارژی با دستگاه‌های مخصوص و تعمیر برد جارو شارژی در صورت نیاز است. بنابراین اگر احتمال می‌دهید که نشانه‌های فوق خبر از خرابی برد جارو شارژی می‌دهند، می‌توانید برای تست و تعمیرات برد جارو شارژی خود با همکاران ما در تماس باشید.

نحوه تعمیر برد جارو شارژی به چه صورت است؟

تعمیر برد جارو شارژی در گرو داشتن دانش، تخصص و مهارت و همچنین شناخت کافی از انواع بردهای الکترونیکی، نحوه کارکرد بردهای الکترونیکی، اجزاء سازنده بردهای الکترونیکی و چگونگی عیب‌یابی آن‌ها است. بنابراین اگر شناخت کافی در مورد خرابی برد جارو شارژی و تعمیر برد جارو شارژی ندارید، بهتر است تعمیر آن را به افراد متخصص و کاربلد بسپارید. همکاران ما در نمایندگی جارو شارژی آاگ و نمایندگی جارو شارژی الکترولوکس می‌توانند در تست و تعمیرات برد جارو شارژی به شما کمک کنند.

تست، تعمیر و تعویض برد الکترونیکی جارو شارژی نیازمند ابزار دقیق و مخصوص به خود است.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد علائم و نشانه‌های مختلف خرابی برد جارو شارژی صحبت کردیم و از نزدیک با تمام مشکلاتی که خبر از خرابی برد جارو شارژی می‌دهند، آشنا شدیم. متوجه شدیم که تست و تشخیص نشان‌های خرابی برد جارو شارژی گاهی ساده و گاهی پیچیده است. به همین دلیل باید از تعمیرکاران مجاز و مجرب مشورت بگیریم. همچنین با وظایف مختلف و مهم برد جارو شارژی آشنا شدیم و متوجه شدیم که در صورت خرابی برد جارو شارژی، مشکلات مختلفی می‌توانند گریبان‌گیر جارو شارژی شده و عملکرد کلی آن را تحت تأثیر قرار دهند

دیگر مقالات این دسته بندی