نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
اتومات نکردن و یکسره کار کردن یخچال ساید بای ساید
زمان مطالعه: 6 دقیقه

علت یکسره کار کردن موتور ساید بای ساید چیست و چگونه باید مشکل را حل کرد؟

فرایند اتومات کردن در یخچال چقدر طول می‌کشد؟

برای تشخیص وجود مشکل یا طبیعی بودن مسئله، باید زمان طبیعی روشن و خاموش شدن یخچال را بدانید. این موضوع در یخچال‌های مختلف با توجه به برند سازنده و مدل یخچال تفاوت دارد و بهترین راهنما برای یافتن پاسخ آن، مراجعه به دفترچه راهنمای یخچال است.

کارشناسان به صورت کلی می‌گویند که یخچال در هر یک ساعت، ۱۵ دقیقه را در استراحت طی می‌کند. اگر یخچالی به صورت پیوسته کار کند و هیچ استراحتی را نداشته باشد، نشان از وجود مشکلی در یخچال است که باید علت یابی شده تا رفع شود پس اتومات نکردن یخچال ساید به صورت طبیعی نشان از وجود مشکل در دستگاه است.

توجه داشته باشید که فعالیت یخچال به مدت طولانی و سپس خاموش شدن ناگهانی آن نیز نشان‌دهنده مشکل است زیرا موتور یخچال در اثرفعالیت بیش‌ازحد خاموش شده تا به خاطر گرما آسیب نبیند. پس اگر سلامت یخچال و طول عمر مفید آن برای‌تان مهم است، به اتومات نکردن یخچال ساید خود توجه کنید زیرا اتومات نکردن موتور یخچال ، نشانه‌‌ای از بروز مشکل در دستگاه است.

چرا یخچال یکسره کار می‌کند؟

فرقی ندارد که یخچال شما ترموستات، تایمر یا برد الکتریکی برای تنظیم دما دارد، فرایند اتومات کردن باید در آن اتفاق بیفتد و اتومات نکردن آن، ممکن است به دلیل کمبود سرما در داخل یخچال یا خراب شدن سنسور تشخیص دما، برد اصلی یا ترموستات رخ دهد.

برای تشخیص بهتر، می‌توانید یک قالب یخ را در یخچال قرار دهید. بعد از چند ساعت دوباره به آن سر بزنید. اگر یخ، کاملا آب شده بود یعنی سرما در یخچال کم بوده و باید برای رفع آن اقدام کنید. اگر یخ، بطور کامل منجمد مانده بود و یخچال بدون توقف کار می‌کرد پس سنسور، برد الکترونیک یا ترموستات دارای مشکل است و باید برای رفع آن اقدام کنید.

دلایل اتومات نکردن یخچال ساید

اتومات نکردن یخچال ساید دلایل مختلفی دارد؛ از جمله: مشکل در کمپرسور، ترموستات، تایمر، موتور، المنت، مکان یخچال و…

بهتر است بدانید که بعضی از مشکلات توسط شما حل می‌شود و حتی در مورد بعضی از مشکلات، شما می‌تواند مانع از بروز آن‌ها شوید اما گاهی باید کار را به تعمیر کار بسپارید تا با دانش، تخصص و تجربه خود اقدام به رفع مشکل نماید.

  • گرم بودن محیطی که در آن از یخچال استفاده می‌کنید

می‌دانید که کار یخچال‌ها، سرد نگه‌داشتن فضای داخلی‌شان برای محافظت از مواد غذایی داخل آن‌ها است. آن‌ها برای انجام وظیفه خود به صورت درست و مناسب، باید ۳۵ تا ۸۵ درصد از روز را مشغول به کار باشند و بقیه آن استراحت کنند. این زمان به محل قرارگیری یخچال و دمای محیط بستگی دارد، هر اندازه که محیط گرم‌تر باشد، مدت زمان انجام فعالیت بیشتر است. می‌دانید که یخچال باید از اجاق گاز، شوفاژ و وسایل گرمایشی دور باشد یعنی باید محل قرارگیری آن درست باشد. اتومات نکردن یخچال ساید و انجام فعالیت به صورت پیوسته، نشان از وجود مشکل در یخچال است.

  • خراب شدن در یا واشر آن (لاستیک در)

باز و بسته کردن زیاد یخچال باعث ورود هوای محیط به درون آن می‌شود که نتیجه آن تلاش بیشتر یخچال برای سرد کردن آن است. حال فکر کنید که درب یخچال ساید دچار مشکل شده و جریان ثابتی از هوا، همیشه به درون آن وارد می‌شود. نتیجه آن، همیشه کار کردن یخچال و اتومات نکردن یخچال ساید است.

برای رفع مشکل، باید از سالم بودن درب و واشر آن مطمئن شوید. برای این کار بهتر است اطراف در و مجراهای خروجی هوا را نگاه کنید، اگر در این نواحی رطوبتی وجود داشته باشد، احتمال خرابی واشرها زیاد است. وجود ساییدگی یا پارگی در واشر به وسیله چشم‌ها پیدا می‌شود پس با دقت آن را نگاه کنید. شما می‌توانید از یک ورق کاغذ نیز برای عملکرد درست واشر کمک بگیرد. آن را بین در قرار داده و سپس در را ببندید. اگر توانستید ورق را از بین در خارج کنید، لاستیک در یخچال مشکل دارد که با تعویض آن، مشکل اتومات نکردن یخچال ساید برطرف می‌شود.

بهتر است برای تعمیر و تعویض لاستیک در از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

  • در یخچال غذای گرم قرار می‌دهید

کار یخچال، خنک نگه‌داشتن آن است و هر اندازه که گرمای درون آن بیشتر باشد، باید مدت زمان بیشتری کار کند. اگر شما همیشه غذاهای گرم خود را قبل از سرد شدن در یخچال قرار دهید. یخچال را مجبور به کار مداوم می‌کنید که سبب بروز اتومات نکردن یخچال ساید می‌شود.

برای رفع آن کافی است که اجازه دهید تا غذا خنک شده و سپس آن را در یخچال قرار دهید. این کار، فشار وارد شده به یخچال را کاهش می‌دهد.

  • بررسی کویل‌های کندانسور

یکی از بخش‌هایی که در خنک کردن یخچال نقش دارد، کویل‌های کندانسور است. اگر این کویل‌ها کثیف شوند، روی عملکردشان تاثیر می‌گذارد زیرا یخچال، باید مدت زمان بیشتری کار کند تا بتواند کار خنک کردن را به‌خوبی انجام دهد.

برای بررسی مشکل باید ابتدا یخچال را از پریز برق جدا کرده و از دیوار فاصله دهید. بخش سیم‌پیچ‌ها را در قسمت پایین یخچال پیدا کنید تا به کویل‌ها برسید. حال باید کویل‌ها را از نظر کثیفی و یخ‌زدگی بررسی کنید، اگر مشکل داشتند، آن را رفع نمایید.

  • خراب شدن تایمر دستگاه

فرایند یخ‌زدایی یخچال طبق زمان‌سنج داخلی آن یعنی تایمر تنظیم می‌شود. اتومات نکردن یخچال ساید می‌تواند ناشی از خرابی تایمر باشد. به‌طور معمول، یخچال حدود ۸ ساعت کار می‌کند بعد فرایند یخ‌زدایی آغاز می‌شود، با خرابی تایمر، در عملکرد کومپرسور یخچال اختلال ایجاد شده و یخچال خاموش نمی‌شود.

برای بررسی ابتدا یخچال را خاموش کرده و از برق خارج کنید. سپس به دنبال تایمر بگردید.

تایمرها ۲ نوع هستند: الکتریکی یا مکانیکی. تایمر الکتریکی را به وسیله مولتی‌متر بررسی نمایید. باید به‌طور مداوم کار کند، در غیر این صورت خراب شده و باید تعویض شود. اما اگر تایمر یخچال شما مکانیکی است، باید به کمک یک پیچ‌گوشتی، تایمر را به‌صورت دستی بچرخانید. بعد از شنیدن صدای کلیک، باید هیتر فعال شود، فعال نشدن آن به معنای خراب شدن تایمر و نیاز به تعویض آن است. با رفع مشکل، اتومات نکردن یخچال ساید برطرف می‌شود.

  • دیفراست یخچال دچار مشکل شده است

بخشی از یخچال ساید که در فرایند یخ‌زدایی نقش دارد، دیفراست آن است. اگر دیفراست خراب شود سبب اتومات نکردن یخچال ساید خواهد شد.

برای بررسی مشکل باید با خاموش کردن یخچال، درپوش اپراتور را از پشت فریزر بردارید. سپس با استفاده از مولتی‌متر، به بررسی لوله‌های گرم‌کن بپردازید. اگر مداوم کار نکردند، باید دیفراست هیتر را تعویض کنید.

  • ترموستات یخچال مشکل دارد

یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال ساید، خرابی ترموستات آن است. کار ترموستات، بررسی دمای یخچال برای ارسال دستور نحوه کار کردن دیفراست هیتر است تا هنگام نیاز به آن دستور خاموشی یا روشن شدن بدهد. با خرابی ترموستات، یخچال به‌صورت مداوم کار خواهد کرد.

اولین کار در بررسی سلامت این قطعه، خاموش کردن یخچال است سپس محل ترموستات را پیدا کرده و با کمک مولتی‌متر، سلامت آن را بررسی کنید. می‌دانید که با خرابی ترموستات باید آن را به کمک تعمیر کار تعویض نمایید.

  • فن کندانسور مشکل دارد

در بعضی از یخچال‌های ساید، یخ‌زدگی اتفاق نمی‌افتد و کویل‌های یخچال از طریق فن یخچال خنک می‌شوند. از کار افتادن فن سبب خنک نشدن یخچال می‌شود که نتیجه آن، نیاز به عملکرد بیشتر یخچال است. خراب شدن کندانسور می‌تواند یکی از دلایل مدام کار کردن یخچال باشد.

  • موتور یخچال نقص دارد

گاهی موتور یخچال دچار مشکل شده و نمی‌تواند آن‌گونه که باید، فضای یخچال را خنک نگه دارد که نتیجه آن، اتومات نکردن یخچال ساید است. در این حالت، تعمیر کار، کم بودن گاز یخچال را بررسی کرده و گاز آن را دوباره تنظیم می‌کند.در صورتی که فضای یخچال به دمای مورد نظر نرسید ، موتور یخچال باید بررسی شود که در صورت امکان تعمیر و یا تعویض بشود .

فعال بودن حالت Speed یا Power Cool

حالت speed  و power cool دکمه هایی  بر روی پنل یخچال شما هستند که فعالیت آنها افزایش یا کاهش دمای یخچال است. گاهی پس از انجام عملیات کاهش یا افزایش دما این دکمه ها روشن می‌ماند و باعث یکسره کارکردن یخچال شما می‌شود. در صورت بروز همچین مشکلی کافیست دکمه آنها را از روی پنل به صورت دستی خاموش تا فعالیت آنها پایان یابد.

نمایندگی تعمیرات معتبر

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تلفنی و یا درخواست تکنسین برای مراجعه حضوری جهت بررسی دستگاهتان با نمایندگی تعمیرات و خدمات پس از فروش برند دستگاه خود تماس گرفته و از خدمات با کیفیت و مطمئن و به دور از هزینه های اضافی بهرمند شوید .

جهت مشاهده صفحه اصلی برند های زیر ، بر روی آنها کلیک کنید .

سخن پایانی

ما در این مقاله به شما درباره دلایل اتومات نکردن یخچال ساید و نحوه رفع آن توضیح دادیم تا هنگام مواجه با این مشکل بتوانید آن را علت یابی کرده و برای رفع آن به صورت مناسب اقدام کنید. می‌دانید که وظیفه یخچال حفظ دما مناسب فضای آن است و این کار را با فعالیت موتور انجام می‌دهد. حال اگر یخچال به صورت یکسره کار کند، به موتور آن آسیب می‌رساند پس اگر با اتومات نکردن یخچال ساید مواجه شدید، حتما برای رفع آن اقدام کنید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید، با ما تماس بگیرید یا در بخش نظرات، سوال خود را از ما بپرسید.

سوالات متداول

۱.  آیا یکسره کار کردن یخچال از برد هم می‌تواند باشد؟

بله، برد اصلی به عنوان مغز یخچال عمل می‌کند. یکسره کار کردن یخچال می‌تواند مشکل از سوی برد اصلی باشد که دستورات نامربوط به دیگر قطعات ارسال می‌کند..

۲.  Speed و power cool را چگونه خاموش کنیم؟

اگر روی پنل یخچال شما این دو دکمه وجود ندارد با نگه داشتن دکمه fridge به مدت ۳ ثانیه می‌توانید آنها را خاموش کنید.

۳.  علت یکسره کار کردن یخچال بعد از جا به جایی چیست؟

یکسره کار کردن یخچال پس از جا به جایی یا اسباب کشی امری کاملا طبیعی و نرمال است  و پس از مدتی به حالت اولیه باز می‌گردد. اگر بعد از مدتی این اتفاق نیفتاد حتما در جا به جایی یخچال آسیب دیده و باید با نمایندگی جهت تعمیرات تماس بگیرید.

۴.  تمام یخچال سالم است اما یکسره کار می‌کند؟

در جواب این سوال باید بگوییم که ممکن است گاز یخچال (امبر) کم است. یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال کم بودن گاز آن است.

۵.  اگر یخچال به صورت یکسره کار کند چه می‌شود؟

اگر یخچال به مدت طولانی کار کند و برای رفع مشکل آن اقدام نکنید، پس از مدتی کمپرسور آن می‌سوزد و سیستم سرمایشی دستگاه از کار می‌افتند. فریزر شما شروع به برفک زدن می‌کند و باعث آسیب رسیدن به مواد غذایی داخل آن می‌شود.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *