نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
نکات مهم نگهداری از ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

۶ نکته مهم جهت نگهداری از ماشین لباسشویی و افزایش طول عمر آن

خشک کردن درام و واشر ماشین لباسشویی

عمر مفید ماشین‌های لباسشویی به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۴ سال می‌باشد؛ اما نگهداری صحیح از این دستگاه باعث می‌شود، تا طول عمر آن‌ها افزایش پیدا کند.  یکی از راه‌های نگهداری از ماشین لباسشویی، خشک کردن درام و واشر آن است. درام به دیگ استیل درون لباسشویی گفته می‌شود که در اوزان ۴ تا ۱۲ کیلویی تولید می‌شود.

برای اینکه بخواهید لباس‌ها را در لباسشویی بشویید، باید لباس‌ها را درون درام قرار دهید؛ قطعاً در هنگام شستشو فضای داخل درام و اطراف آن خیس می‌شوند. برای اینکه بتوانید طول عمر لباسشویی را افزایش دهید، بهتر است بعد از هر بار استفاده، فضای داخل درام را با کمک یک دستمال تمیز خشک کنید.

علاوه بر درام، تمیز کردن واشرها از اهمیت بالایی برخوردار است، واشرها در معرض رطوبت شدیدی قرار دارند به همین دلیل شرایط مناسبی را برای رشد باکتری فراهم می‌کنند. اگر رطوبت واشرها پاک نشود، بعد از مدت کوتاهی کپک‌های زیادی روی واشر نمایان می‌شود، به همین دلیل بهتر است بعد از هر بار شستشو فضای داخل درام و واشر تمیز و خشک گردد.

نحوه تمیز کردن قطعات و بدنه ماشین لباسشویی

برای نگهداری از ماشین لباسشویی بهتر است، تمام نقاط مخفی و مشخص این دستگاه را با دقت تمیز کنید. تمیز کردن بخش‌های مختلف ماشین لباسشویی علاوه بر عملکرد بهتر دستگاه، باعث تمیزی و نظافت بیشتر نیز می‌شود. به همین دلیل طی فواصل زمانی منظم، تمام نقاط آن را تمیز کنید. برخی از روش‌های تمیز کردن ماشین لباسشویی در ذیل آمده است:

  • فضای داخلی واشر ماشین لباسشویی را با استفاده از سرکه یا جوش شیرین ضدعفونی کنید، بعد از ضدعفونی با استفاده از دستمال تمام نقاط آن را خشک کنید.
  • دومین فضای مخفی ماشین لباسشویی که باید آن را تمیز کنید محفظه کوچکی است که در پایین ماشین لباسشویی قرار دارد. بسیاری از اضافات و کثیفی‌ها، بعد از شستشو در این محفظه جمع می‌شوند، با استفاده از یک دستمال تمام فضای داخلی آن را تمیز کنید.
  • یکی از بخش‌های بسیار مهم ماشین لباسشویی که باید هرچند وقت یک‌بار تمیز شود، محفظه شوینده‌ها است. با فشار دادن دکمه فضای پودری، کشوی مواد شوینده را از لباسشویی جدا کنید، با استفاده از مایع، سرکه و جوش شیرین تمام نقاط آن را با کمک یک مسواک ضدعفونی کرده و در ادامه آن را بشویید و با دستمال خشک کنید.
  • ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید، و با استفاده از دستمال نم‌دار فضای پشتی آن را تمیز کنید. این کار باعث می‌شود، تا گردوغبار به داخل قطعات ماشین لباسشویی نفوذ نکند.
  • برای نگهداری از ماشین لباسشویی بعد از هر بار استفاده بدنه و شیشه آن را با کمک سرکه سفید تمیز کنید. این کار علاوه بر تمیز و ضدعفونی شدن دستگاه، باعث از بین رفتن کثیفی ها شفافیت بیشتر بدنه لباسشویی می‌شود.

بررسی و تعویض شیلنگ‌های واشر ماشین لباسشویی

برای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی و جلوگیری از خراب شدن آن، بهتر است هر شش ماه یک‌بار شیلنگ‌های ماشین لباسشویی را بررسی کنید. آب شهری به دلیل داشتن املاح زیاد، ممکن است درون لوله و شیلنگ‌های لباسشویی رسوب ایجاد کند و باعث بروز مشکلاتی مانند تخلیه نشدن آب در لباسشویی شود، همچنین ممکن است شیلنگ و لوله لباسشویی به دلیل ساییدگی یا پارگی آسیب ببیند.

در صورتی که بعد از بررسی متوجه خرابی این قطعات در لباسشویی شده‌اید، بهتر است هرچه سریع‌تر برای تعویض آن اقدام کنید. تعویض به موقع شیلنگ و لوله ماشین لباسشویی از آسیب‌های جدی که ممکن است در هنگام نشت یا ترکیدن لوله و شیلنگ رخ دهد، جلوگیری می‌کند.

توجه به ظرفیت درام ماشین لباسشویی در هنگام استفاده از آن

چقدر لباس در ماشین لباسشویی بریزیم؟

مهم‌ترین کار برای نگهداری از ماشین لباسشویی این است که با توجه به ظرفیت درام شستشو را انجام دهید. شستشوی لباس در ماشین لباسشویی، باید با توجه به ظرفیت دیگ یا درام لباسشویی انجام شود. شستشوی لباس بیشتر یا کمتر از حد ظرفیت دستگاه باعث می‌شود تا فشار جدی به موتور و سایر قطعات آن وارد شود. یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثر توجه نکردن به ظرفیت لباسشویی ایجاد شود، عدم تعادل و لرزش ماشین لباسشویی است. در بسیاری از مواقع، اگر لباس‌های درون دستگاه از ظرفیت آن بیشتر باشند، لباسشویی شروع به لرزش و حرکت می‌کند بنابراین قبل از شستشو حتماً به حجم لباس‌ها توجه داشته باشید.

استفاده از شوینده مناسب برای ماشین لباسشویی

یکی از کارهای درست و مناسبی که می‌توانید برای نگهداری از ماشین لباسشویی انجام دهید، استفاده از شوینده مناسب برای ماشین لباسشویی است. امروزه ماشین‌های لباسشویی به دو دسته درب جلو و درب بالا تولید می‌شوند، لباسشویی‌هایی که از جلو باز و بسته می‌شوند آب و شوینده کمتری را مصرف می‌کنند. اگر لباسشویی درب جلو است از شوینده‌هایی با کف کمتر استفاده کنید اما اگر درب ماشین لباسشویی از بالا باز می‌شود، می‌توانید از شوینده‌های با کف بیشتر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که از مصرف شوینده‌های دستی در ماشین لباسشویی به شدت پرهیز کنید؛ شوینده‌های دستی کف زیادی را تولید می‌کنند، استفاده از این نوع شوینده در لباسشویی باعث تولید حجم زیادی از کف را می‌کنند که امکان نشت آن از درب و مخزن مواد شوینده را باعث ‌شود.

 

شستن چه مواردی در ماشین لباسشوی مجاز هستند؟

شستن چه مواردی در ماشین لباسشوی مجاز هستند؟

امروزه امکانات و قابلیت‌های ماشین لباسشویی به شدت افزایش یافته است، در بسیاری از موارد می‌توان از ماشین لباسشویی علاوه بر شستشوی حوله، لباس، ملحفه و… برای شستن اقلامی دیگری همچون عروسک و… استفاده کرد. برای نگهداری از ماشین لباسشویی بهتر است به اقلامی که در ماشین لباسشویی قابلیت شستشو دارند توجه کنید، برای مثال شستن پتوهایی که دارای حجم و وزن زیادی هستند باعث فشار به ماشین لباسشویی و آسیب آن می‌شود. از شستن پتوهای سنگین در ماشین لباسشویی خانگی، به شدت پرهیز کنید. شما می‌توانید برای شستن انواع حوله، پتوی نازک و سبک، اسباب‌بازی‌های نرم، کفش، کیف‌های پارچه‌ای و نایلونی، از ماشین لباسشویی استفاده کنید.

تمیز کردن فیلتر لباسشویی و رسوب‌زدایی آن

از دیگر کارهایی که می‌توانید برای نگهداری از ماشین لباسشویی انجام دهید، تمیز کردن فیلتر لباسشویی و رسوب‌زدایی بخش‌های مختلف دستگاه است.

در ماشین لباسشویی فیلترهایی وجود دارد، که می‌تواند پرز لباس‌ها و انواع کثیفی‌ها را به خود جذب کند. فیلتر لباسشویی هرچند وقت یک‌بار بهتر است تمیز یا تعویض شود، تمیز کردن فیلتر لباسشویی باعث می‌شود، تا آلودگی و ذرات ریز به سایر بخش‌های لباسشویی وارد نشود.

در کنار تمیز کردن فیلتر، بهتر است از سرکه، مواد رسوب زا و … برای رفع رسوبات استفاده کنید، می‌توانید برای رسوب زدایی این مواد را به آب گرم لباسشویی اضافه کنید، و برای چند دقیقه لباسشویی را بدون هیچ لباسی به چرخش در بیاورید؛ بعد از اتمام کار رسوب زدایی تمام بخش‌های لباسشویی را خشک کنید و درب آن را باز بگذارید.

سؤالات متداول

پرسش: در صورت خراب شدن ماشین لباسشویی چه کار باید کرد؟

پاسخ: در صورت خرابی ماشین لباسشویی الکترولوکس یا ماشین لباسشویی آاگ خود  می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت پارسا سرویس، شبکه‌های اجتماعی، تماس تلفنی، مراجعه حضوری و … درخواست خود را برای تعمیر لباسشویی ثبت کنید.

پرسش: چه راه‌هایی برای جلوگیری از کپک زدن واشر لباسشویی وجود دارد؟

پاسخ: بهترین راه خشک کردن واشر بعد از هر بار استفاده است، برای تمیزی بیشتر و ضدعفونی ‌کردن واشر می‌توانید از سرکه سفید و جوش شیرین استفاده کنید.

پرسش: چه شوینده‌هایی برای ماشین لباسشویی مناسب هستند؟

پاسخ: از پودرهایی که روی آنها لیبل لباسشویی زده شده استفاده کنید؛ چرا که این نوع شوینده‌ها کف کمی را تولید می‌کنند و برای ماشین لباسشویی مناسب هستند.

دیگر مقالات این دسته بندی