نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
کدام ظرفها را نمی توان در ماشین ظرفشویی شست؟
زمان مطالعه: 8 دقیقه

کدام ظرف ها را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست؟

آیا از شستشوی دستی ظروف خسته شده‌اید؟ آیا به دنبال راهی برای صرفه‌جویی در وقت و مصرف آب هستید؟ ماشین ظرفشویی راه‌حل مشکل شماست. خوشبختانه، با پیشرفت تکنولوژی، دیگر نیازی به این کار طاقت‌فرسا نیست.  امروزه ماشین ظرفشویی به عنوان یک لوازم‌خانگی ضروری در بسیاری از خانه‌ها حضور دارد و به کمک آن می‌توانید در مصرف آب و وقت صرفه‌جویی قابل‌توجهی کنید.

اما همه چیز به این سادگی نیست. شاید از خود بپرسید که چه ظروفی را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست و چه ظروفی برای این کار مناسب نیستند؟ عدم توجه به این موضوع می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری به ظروف و حتی خود ماشین ظرفشویی شما وارد کند.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل به این موضوع بپردازیم و شما را با ظروف مناسب و نامناسب برای شستشو در ماشین ظرفشویی آشنا کنیم. 

در ادامه به این موارد می‌پردازیم:

  • چه ظروفی را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست؟
  • چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی شست؟
  • نکات مهم برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

با خواندن این مقاله، دیگر نگران شستشوی ظروف خود نخواهید بود و می‌توانید با خیالی آسوده از مزایای این وسیله کاربردی استفاده کنید.


مطالعه بیشتر در خصوص هر چند روز یکبار باید از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم.


 

ظروف ممنوعه ماشین ظرفشویی

چه وسایلی را در ماشین ظرفشویی نباید شست

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که با خرید ظرفشویی می‌توانند هر ظرفی را با جنس‌های متنوع در ظرفشویی بشویند، اما باید بدانید این تصور کاملاً اشتباه است و هر ظرفی مناسب شستشو در ماشین ظرفشویی نیست و شستن آن موجب آسیب رسیدن به ماشین ظرفشویی می‌شود. همچنین برخی از ظرف‌ها مانند قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی اصلاً تمیز شسته نمی‌شوند؛ به همین دلیل بهتر است قبل از شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی، ظروف نامناسب برای شستشو در ماشین ظرفشویی را بشناسید و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید.

چاقو یکی از ابزارهای آشپزخانه است که شستن آن در ماشین ظرفشویی ممنوع است.

چاقو

 چاقو یکی از ظروفی است که اصلاً نباید در ماشین ظرف‌شویی شسته شود، یکی از دلایل مناسب نبودن چاقو برای ظرف‌شویی لبه‌های تیز و برنده چاقو است که به قفسه‌های ظرف‌شویی آسیب می‌رساند و موجب از بین رفتن بافت سبدهای ظرف‌شویی می‌شود. همچنین مواد شوینده ظرف‌شویی به‌مرور زمان لبه چاقو را کند می‌کنند و با آسیب رساندن به دسته چوبی موجب جدا شدن دسته از چاقو می‌شوند.

 ظروف چوبی

 ظروف چوبی دارای لایه روغنی هستند که اگر در ماشین ظرف‌شویی شسته شوند، در اثر قدرت شوینده‌ها این لایه روغنی از بین می‌رود و پوسیده و خرد خواهد شد، به همین دلیل ظروف چوبی باید با دست به همراه شوینده ملایم شسته شوند.

انواع تابه با جنس های مختلف نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند.

 انواع تابه و قابلمه تفلون، سرامیک، گرانیت و چدن

شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی مانند انواع ظروف چدن، تفلون، سرامیک و گرانیت به دلیل پوششی که از مواد نفتی دارند و نچسب هستند؛ پیشنهاد نمی‌شود. اگر این ظروف در ظرف‌شویی قرار گیرند و با شوینده‌های قدرتمند و آب بسیار داغ برخورد داشته باشند، خاصیت نچسب بودن خود را از دست می‌دهند، پس باید با دست شسته شوند.

ظروف چینی عتیقه نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند.

ظروف چینی ارزشمند، طرح‌دار و لبه طلایی

 ماشین ظرف‌شویی در زمان شستشو ظروف حرارت زیادی دارد و از شوینده‌های قوی استفاده می‌کند؛ به همین دلیل ممکن است طرح‌های ظروف را از بین ببرد و موجب بد شکل شدن ظروف شود. پس از شستن ظروف چینی ارزشمند و ظروف طرح‌دار در ظرف‌شویی خودداری کنید.

رنده الک و سیر له کن

 رنده، الک و سیرله‌کن ظروفی هستند که لبه تیز دارند و نه‌تنها موجب آسیب رسیدن به قفسه‌های ظرف‌شویی می‌شوند، بلکه لبه تیز خود را مانند چاقوها از دست می‌دهند. همچنین ماشین ظرف‌شویی قادر به تمیز کردن باقی‌مانده غذاهای گیر کرده در این ظروف نیست.

درب انواع زودپز

درب زودپز دارای دو سوپاپ است که به پخت غذا و خروج هوای زودپز کمک می‌کند. شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی مانند درب زودپز در ظرف‌شویی را توصیه نمی‌کنیم؛ زیرا باقی‌مانده غذاها در سوپاپ‌ها گیر می‌کند و سبب مسدود شدن آن‌ها می‌شود که زمان پخت غذا منجر به انفجار زودپز خواهد شد. پس از قرار دادن درب زودپز در ظرف‌شویی خودداری کنید. البته که خود زودپز را می‌توانید برای شستشو در ظرف‌شویی قرار دهید.

ظروف پلاستیکی نازک نیز نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند.

ظروف پلاستیکی نازک

 انواع ظروف پلاستیکی نازک مانند ظرف‌های عسل و مربا که ضخامت بسیار کمی دارند، در اثر حرارت بالای ظرف‌شویی ذوب می‌شوند. شستشوی این ظروف نه‌تنها به مخزن ظرف‌شویی آسیب می‌رسانند، بلکه خود آن‌ها نیز دیگر قابل‌استفاده نیز نیستند.

ظروفی که برچسب دارند

ظروفی که دارای برچسب هستند؛ مانند شیشه‌های عسل و مربا اگر برچسب آن‌ها جدا شده باشد، قابل شستشو در ظرف‌شویی هستند، اما اگر برچسب به ظروف چسبیده است نباید در ظرف‌شویی قرار دهید؛ زیرا در حین شستشو برچسب‌ها جدا شده و به سمت سیستم تخلیه آب هدایت می‌شوند و در لوله تخلیه گیر می‌کنند، همین امر موجب مسدود شدن و عدم تخلیه ظرف‌شویی خواهد شد.

ظروف مسی، آلومینیومی و رویی نیز نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند.

ظروف مسی، آلومینیومی و رویی

ظروف مسی، روحی و آلومینیومی جزو ظروف براق و ظریف هستند که در صورت شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی و برخورد با شوینده قوی رنگشان کدری می‌شود. باتوجه‌به اینکه شوینده‌های قوی برای ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌شود، اگر این ظروف را داخل ظرف‌شویی قرار دهید، زمان بیرون آوردن با کدری و تیرگی آن مواجه خواهید شد. همچنین قوی بودن شوینده موجب ایجاد حفره‌های ریز و درشتی روی این ظروف می‌شود که قابل‌تعمیر نیست.

ظروف عتیقه و گران قیمت

اگر ظروف ارزشمند و عتیقه دارید، بهتر است در ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید؛ زیرا سلامت این ظروف در ظرف‌شویی تضمین شده نیست و به دلیل استفاده از شوینده‌های قوی و حرارت زیاد ممکن است دچار شکستگی یا تغییر رنگ شوند.

بطری‌های با دهانه باریک

بطری‌هایی که دارای دهانه باریک هستند، برای شستشو در ظرف‌شویی مناسب نیستند؛ زیرا دهانه باریک این بطری‌ها اجازه اسپری شدن آب و مواد شوینده به داخل را نمی‌دهد و در نهایت بطری کثیف می‌ماند.

ظروف شیشه‌ای و چینی نقاشی شده با دست

شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی مانند ظروف چینی و شیشه‌ای ارزشمند که دارای نقاشی‌های هنرمندانه با دست هستند را نباید در ظرف‌شویی انجام دهید؛ زیرا حرارت زیاد دستگاه و شوینده‌های قوی ممکن است موجب از بین رفتن یا تغییر شکل این نقاشی‌ها شود.

برخی از قطعات داخلی لوازم برقی پخت و پز نیز نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند.

برخی از قطعات و اجزای فلزی غذاساز و لوازم برقی

قطعات و اجزای فلزی لوازم برقی از جمله غذاساز که دارای لبه‌های تیز و برنده هستند، نیز برای شستشو در ماشین ظرف‌شویی مناسب نیستند، اولین دلیل تیز بودن لبه‌ها است که منجر به پوسته پوسته شدن قفسه ظرف‌شویی می‌شود. دومین دلیل نیز کوچک بودن این قطعات است که امکان دارد در سبد یا قفسه ظرف‌شویی گیر کنند و در زمان بیرون آوردن دست شما را زخمی کنند.

 ظروف ملامین و اکرلیک

 ظروف ملامین و اکرلیک مانند بشقاب‌های فانتزی که دارای وزن بسیار سبک و ضخامت کم هستند را در ظرف‌شویی برای شستشو قرار ندهید؛ زیرا حرارت زیاد زمان خشک کردن موجب نازک شدن این ظروف می‌شود و پس از چند بار شستشو با پوسته پوسته شدن و رنگ رفتگی ظروف مواجه خواهید شد.

لیوان و ظروف عایق‌دار

شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی مانند ظروف عایق داری؛ مانند فلاسک که دارای دو لایه عایق پلاستیک و فلز هستند را نباید با ماشین لباسشویی انجام دهید؛ زیرا حرارت زیاد منجر به ترک خوردگی یا شکستن بدنه ظرف می‌شود و آب بین دو لایه جریان پیدا می‌کند.

چه ظروفی را می توان در ماشین ظرفشویی قرار داد؟

 


مطالعه بیشتر در خصوص شوینده های مناسب ماشین ظرفشویی.


چه ظروفی در ماشین ظرف‌شویی قابل شستشو می‌باشد

 امروزه ماشین ظرف‌شویی کمک زیادی به خانم‌ها و آقایان برای شستشو ظروف کرده است و می‌توان گفت در هر خانه ماشین ظرف‌شویی وجود دارد. بهتر است بدانید که چه ظروفی مناسب شستشوی در ماشین ظرف‌شویی هستند. اما برای اطلاع از این موضوع باید به موارد زیر توجه کنید: 

 بررسی نماد شستشو با ماشین روی ظروف

 در اولین گام برای فهمیدن اینکه ظرف موردنظر مناسب برای شستشو در ماشین ظرف‌شویی است یا خیر؟ بررسی نماد شستشو روی ظرف است که در پشت ظرف، قسمت دسته یا روی جعبه درج شده است. این نماد به شکل مربع است که داخل آن، عکس یک بشقاب یا لیوان با چند قطره آب وجود دارد. اگر این نماد روی ظرف درج شده باشد، با خیال راحت می‌توانید آن را در ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.

 ظروف چینی و سرامیکی

 ظروف چینی و سرامیکی جزو پرکاربردترین ظروف برای صرف غذا در منزل محسوب می‌شود که برای شستشوی ظروف در ماشین ظرف‌شویی مناسب هستند. تنها نکته‌ای که زمان شستشو این ظروف باید دقت داشته باشید، نداشتن نقش و نگارهای کشیده شده با دست است. برای شستشو این ظروف حتماً مواد غذایی باقی‌مانده را با استفاده از دستمال پاک کنید، سپس در قسمت مخصوص ظرف‌شویی برای شستشو قرار دهید. درجه دمای ماشین را برای شستشو ظروف چینی و سرامیکی از ۶۰ درجه بالاتر قرار ندهید تا به ظروف آسیب نرسد.

ظروف چینی از ظروف مجاز برای شستشو در ماشین ظرفشویی هستند.

 ظروف ملامین

 اگر ظروف ملامین ضخامت استانداردی دارد و نقش‌ونگار خاصی مانند دست‌ساز بودن نداشته باشد، می‌توانید آن را با خیال راحت در ماشین ظرف‌شویی قرار دهید تا شسته شوند.

 ظروف استیل

 برای شستشو ظروف استیل در ماشین ظرف‌شویی هیچ مانعی وجود ندارد؛ زیرا این ظروف دارای کیفیت و جنس بسیار خوبی هستند. قبل از قرار دادن این ظروف در ماشین ظرف‌شویی باقی‌مانده غذاها را پاک کنید تا موجب مسدود شدن سیستم تخلیه دستگاه نشوند.

 ظروف پلاستیکی

 انواع ظروف پلاستیکی که دارای بدنه مقاوم هستند و با استفاده از پلاستیک فشرده ساخته شده‌اند را می‌توانید در ماشین ظرف‌شویی بشویید، اما از شستشوی ظروف پلاستیکی یکبار مصرف یا ظروف نازک که در اثر حرارت ذوب می‌شوند خودداری کنید.

 ظروف شیشه‌ای

 ظروف شیشه‌ای و کریستال نیز قابلیت شستشو در ماشین ظرف‌شویی را دارند. تنها نکته‌ای که قبل از شستن باید رعایت کنید، نداشتن برچسب است.

 ظروف سیلیکونی

 برای شستشو ظروف سیلیکونی که دارای نماد شستشو با ماشین ظرف‌شویی هستند، هیچ مانعی وجود ندارد. شما با خیال راحت می‌توانید آن‌ها را در ظرف‌شویی قرار دهید تا شسته شوند.


مطالعه بیشتر در خصوص علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی.


 

 جمع‌بندی

 ماشین ظرف‌شویی وسیله‌ای کاملاً کاربردی محسوب می‌شود و شستشو ظروف با ماشین ظرف‌شویی موجب سهولت در انجام کارها شده است. البته که ماشین ظرف‌شویی دارای قابلیت شستشو تمامی ظروف با جنس‌های مختلف نیست؛ زیرا از شوینده‌های قوی برای شستشو استفاده می‌کند و درجه حرارت زیادی در زمان شستشو و خشک کردن دارد که ممکن است موجب آسیب رسیدن به ظروف شود. از جمله ظروفی که برای شستشو در ماشین ظرف‌شویی مناسب نیستند، می‌توان ظروف مسی، رویی و آلومینیوم، ظروف پلاستیکی نازک، چاقوهای آشپزخانه و ظروف چوبی را نام برد. در این مطلب کامل‌ترین راهنمای شستشو ظروف در ماشین ظرف‌شویی را بیان کردیم امیدواریم که این مطالب برای شما مفید باشد.

آیا در مورد شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی سوالی دارید؟ در بخش نظرات زیر، سوالات خود را مطرح کنید، ما به آنها پاسخ خواهیم داد. همچنین می‌توانید تجربیات خود را از شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *