نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
هر چند روز باید از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟
زمان مطالعه: 7 دقیقه

هر چند روز باید از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی به آن آسیب می‌رساند یا نه؟ این روزها ماشین ظرفشویی به یکی از لوازم ضروری در بسیاری از خانه‌ها تبدیل شده و استفاده از آن به طور روزمره امری رایج است. اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می‌کند این است که استفاده مداوم از این دستگاه چه تاثیری بر عمر و کارایی آن دارد؟ در این مقاله از پارسا سرویس به طور کامل به این سوال پاسخ خواهیم داد و به بررسی دفعات مجاز استفاده از ماشین ظرفشویی و همچنین عواملی که می‌توانند به این دستگاه آسیب برسانند خواهیم پرداخت. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید تا با خیالی آسوده از این وسیله کاربردی در منزل خود استفاده کنید.

در ادامه این مقاله به این موارد خواهیم پرداخت:

 • آیا استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی ضرری دارد؟
 • حداقل و حداکثر استفاده مجاز از ماشین ظرفشویی در چه حد است؟
 • چه عواملی می‌توانند به ماشین ظرفشویی آسیب برسانند؟
 • چگونه می‌توان عمر مفید ماشین ظرفشویی را افزایش داد؟

با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوالات و نکات مهم در مورد استفاده از ماشین ظرفشویی دست پیدا کنید.

 

 عوامل تأثیرگذار بر دفعات استفاده از ماشین ظرفشویی

 امروزه ماشین ظرفشویی به‌عنوان یکی از ضروری‌ترین لوازم برای آشپزخانه‌ها محسوب می‌شود که در مدت زمان کوتاه با مصرف آب بهینه انواع ظروف را تمیز و پاکیزه می‌کند. ماشین ظرفشویی در کنار کیفیت بسیار خوبی که ارائه می‌دهد، نیاز به استفاده اصولی و مراقبت در زمان استفاده دارد. عوامل مختلفی در کیفیت و کارایی این محصول تأثیرگذار هستند که با شناخت و رعایت آن‌ها هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی می‌توانید به کارکرد بهتر ظرفشویی و طول عمر ماندگار آن کمک کنید. در ادامه این بخش به بررسی مهم‌ترین موضوعی که در عملکرد این محصول تأثیر می‌گذارد، می‌پردازیم: 

 میزان ظروف و نوع آن‌ها

 یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در کارکرد ماشین ظرفشویی میزان ظروف و نوع آن‌ها است که در یک مرحله یا چند مرحله باید در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا شسته شوند. نکته‌ای که در زمان شستشو ظروف باید مدنظر داشته باشید، قرار ندادن بیش از حد ظروف در مخزن است. هر ماشین ظرفشویی یک ظرفیت برای شستشو ظروف دارد که اگر ظرفیت میزان استفاده از ماشین ظرفشویی را رعایت نکنید، شاهد خراب شدن این محصول در مدت زمان کوتاه خواهید بود.

 فرقی نمی‌کند ظروف شما کریستال است یا چینی، در هر صورت باید ظروف را به صورتی در ماشین ظرفشویی قرار دهید که آب به‌خوبی از وسط آن‌ها عبور کند و در زمان شستشو ظروف با یکدیگر برخوردی نداشته باشند در غیر این صورت احتمال شکستگی ظروف وجود دارد.

 برای استفاده از ماشین ظرفشویی برای هر ظرف قسمت مخصوصی طراحی شده است به‌عنوان‌مثال بشقاب‌ها را باید در قسمت قفسه بشقاب‌ها، لیوان‌ها را در قسمت مشخص شده و دیگر ظروف مانند قابلمه و قاشق و چنگال‌ها را در دیگر قسمت‌های مشخص شده قرار دهید تا در حین کار کردن ظرفشویی در جای خود ثابت بمانند.

 اگر می‌خواهید ظروف با یکبار شستن کاملاً تمیز و براق شوند باید قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی باقی‌مانده غذاها را از روی ظروف پاک کنید.

هر چند روز باید از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟

 آیا استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی ضرر دارد؟

 بسیار از افراد عقیده دارند که استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی موجب طول عمر ماندگار دستگاه می‌شود، اما این نظر کاملاً غلط است؛ زیرا ماشین ظرف‌شویی نیز مانند دیگر لوازم برقی اگر برای طولانی‌مدت مورد استفاده قرار نگیرد، دچار آسیب‌های زیادی می‌شود. جالب است بدانید ماشین ظرفشویی یکی از لوازم برقی است که هر چه بیشتر روشن شود و کار کند، به طول عمر آن اضافه می‌شود.

 به‌صورت کلی عمر مفید هر ماشین ظرف‌شویی ۱۰ سال است که در صورت استفاده نکردن به‌صورت منظم از طول عمر مفید آن کم می‌شود و در سال‌های پنجم تا هفتم مجبور به تعویض ظرفشویی خواهید شد. درصورتی‌که با استفاده از ماشین ظرفشویی به صورت منظم می‌توانید طول عمر مفید را از ۱۰ سال به ۱۵ سال نیز افزایش دهید. برای حفظ کیفیت و کارایی ماشین ظرفشویی باید به‌صورت مداوم و البته منظم از این دستگاه استفاده کنید، در غیر این صورت به قطعات مختلف دستگاه آسیب‌های جدی وارد می‌شود که در ادامه با چند مورد از این آسیب‌ها آشنا می‌شویم.

 آسیب به مخزن ذخیره آب ماشین ظرفشویی

 یکی از مشکلات رایجی که در اثر استفاده نکردن طولانی مدت برای ماشین ظرف‌شویی اتفاق می‌افتد، آسیب به مخزن ذخیره آب است. هر ماشین ظرف‌شویی در قسمت مخزن همیشه دارای ۵ لیتر آب ذخیره هستند که اگر ماشین ظرف‌شویی در مدت زمان زیاد و بیش از یک ماه استفاده نشود، این آب‌های ذخیره موجب ته‌نشین شدن رسوبات ماشین ظرف‌شویی می‌شوند و مشکلات متعددی از جمله زنگ‌زدگی را به دنبال دارند. اگر ماشین ظرف‌شویی دچار زنگ‌زدگی شود با مشکل تمیز نشدن ظروف مواجه خواهید شد. همچنین به پمپ آب ظرف‌شویی نیز صدمه می‌رسد.

 واکنش‌های شیمیایی ناشی از باقی‌ ماندن نمک و جلادهنده

 نمک و مایع جلادهنده دو ماده اصلی ماشین ظرف‌شویی هستند و همواره مقداری نمک و جلادهنده در ظرف‌شویی وجود دارد که اگر ماشین ظرف‌شویی برای مدت زمان طولانی روشن نشود و این دو ماده در داخل دستگاه باقی بمانند، مشکلات جدی برای ماشین ظرف‌شویی به دنبال دارند. نمک و مایع جلادهنده در مدت زمان طولانی سبب انجام واکنش‌های شیمیایی می‌شوند و زنگ‌زدگی و بوی نامطبوع ظرف‌شویی را به دنبال دارند. همچنین این ماده شیمیایی ممکن است موجب نشتی آب به مخازن زیر دستگاه شوند، پس برای جلوگیری از این مشکلات حداقل ماهی یکبار ماشین ظرف‌شویی را روشن کنید. اما شاید از خود بپرسید هنگام استفاده از ماشین ظرف‌شویی دلیل استفاده از نمک و جلادهنده در ماشین ظرف‌شویی چیست؟ در پاسخ به موارد زیر اشاره می‌کنیم: 

 • موجب براق شدن ظروف به‌ویژه ظروف کریستال و شیشه‌ای می‌شود.
 • به فرایند خشک‌شدن ظروف کمک می‌کند.
 • از ظروف شیشه‌ای در برابر خط‌وخش و آسیب محافظت می‌کند.

عوامل تاثیر گذار بر عمر ماشین ظرفشویی چیست؟

 چگونه دوام و عمر مفید ماشین ظرفشویی خود را بالا ببریم؟

 باتوجه‌به اینکه ماشین ظرف‌شویی کارایی بسیار خوبی در منزل دارد و البته دارای قیمت گرانی است، تمامی افراد دغدغه کیفیت و طول عمر ماندگار ظرف‌شویی خود را دارند. شما نیز اگر می‌خواهید طول عمر ماشین ظرف‌شویی خود را افزایش دهید و تا سالیان دراز از آن استفاده کنید مطالب گفته شده را با دقت بخوانید.


مطالعه بیشتر در خصوص شوینده مناسب ماشین ظرفشویی.


 استفاده از شوینده مناسب

 یکی از مهم‌ترین موارد برای افزایش طول عمر ظرف‌شویی استفاده از شوینده‌های مناسب است که به قطعات داخلی ظرف‌شویی آسیب نرساند. شوینده‌های متنوعی مانند قرص ظرف‌شویی، پودر ظرف‌شویی، مایع جلادهنده، جرم‌گیر، نمک ظرف‌شویی و… موجود هستند که بهترین‌ها را می‌توانید انتخاب کنید. فقط دقت داشته باشید نمونه مرغوب و اصل شوینده را خریداری کنید. همچنین باید در مصرف شوینده تعادل داشته باشید؛ زیرا مصرف بیش از اندازه موجب آسیب رسیدن به قطعات می‌شود.


مطالعه بیشتر در خصوص استفاده از ریکا به جای مایع ماشین ظرفشویی.


 سرویس ظرفشویی در زمان مناسب

یکی دیگر از موارد مهم هنگام استفاده از ماشین ظرف‌شویی که موجب افزایش طول عمر آن می‌شود، سرویس کردن ظرف‌شویی در زمان مناسب است. بهتر است هر ۶ ماه یکبار از یک تکنسین حرفه‌ای برای سرویس ماشین ظرف‌شویی کمک بخواهید.


مطالعه بیشتر در خصوص نمایندگی، سرویس، نصب و تعمیرات ماشین ظرفشویی آاگ.


 تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 تمیز کردن ظرف‌شویی دیگر فاکتور بسیار مهم در طول عمر ظرف‌شویی است، پس از هر بار شستشو ظروف داخل ظرف‌شویی را نگاه کنید و اگر کثیف بود یا باقی‌مانده غذا وجود داشت، حتماً تمیز کنید تا موجب مسدود شدن لوله‌های آب نشود. همچنین بهتر است بازوهای آبپاش و فیلترهای ظرف‌شویی را پس از چند بار استفاده تمیز کنید.


مطالعه بیشتر در خصوص تمیز کردن و جرم‌گیری ماشین ظرفشویی.


روشن کردن ظرفشویی در ساعت مناسب

 اگر قصد شستشو ظروف را دارید، بهتر است زمانی را برای روشن کردن ظرف‌شویی انتخاب کنید که اوج مصرف برق نباشد؛ زیرا نوسانات برق ممکن است به موتور دستگاه آسیب برساند. بهترین زمان برای استفاده از ظرف‌شویی صبح زود و آخر شب است.

 

 در روز چند بار می‌توان از ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

 همان‌طور که در قبل هم بیان کردیم، استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی نه‌تنها مشکلی ندارد؛ بلکه موجب طول عمر بیشتر دستگاه نیز می‌شود. اما تعداد دفعات استفاده از ماشین ظرف‌شویی در طول روز چند بار است؟ در موارد زیر به بررسی این موضوع می‌پردازیم: 

 • برای طول عمر ماندگار بهتر است شستشو ظروف در روز را به حداقل برسانید و با جمع‌آوری ظروف یکبار در روز ظرف‌شویی را روشن کنید.
 • حداقل استفاده از ماشین ظرف‌شویی در ماه ۵ بار است، در غیر این صورت طول عمر ماشین ظرف‌شویی کاهش پیدا می‌کند.

هر چند روز یکبار باید از ماشین ظرفشویی استفاده کنیم؟ 

 جمع‌بندی

استفاده روزانه از ماشین ظرفشویی ضرری ندارد، بلکه برای طول عمر بیشتر دستگاه مفید است. بر خلاف تصور برخی افراد، استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی برای مدت طولانی نه تنها به افزایش عمر مفید آن کمک نمی‌کند، بلکه می‌تواند موجب آسیب رسیدن به دستگاه و ایجاد مشکلاتی مانند زنگ‌زدگی، بوی نامطبوع و نشتی آب شود. برای حفظ سلامت و افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی خود، توصیه می‌کنیم:

 • حداقل یک بار در روز از آن استفاده کنید.
 • در صورت عدم استفاده روزانه، حداقل ۵ بار در ماه از آن روشن کنید.
 • از شوینده‌های مناسب و باکیفیت استفاده کنید.
 • به طور مرتب فیلترها و بازوهای آبپاش را تمیز کنید.
 • ماشین ظرفشویی را در زمان مناسب سرویس کنید.

با رعایت این نکات ساده، می‌توانید از مزایای استفاده از ماشین ظرفشویی برای سالیان متمادی بهره‌مند شوید و از شستشوی ظروف به طور دستی و صرف وقت و انرژی زیاد خلاص شوید.

 سؤالات متداول

 • سرویس دوره‌ای ماشین ظرف‌شویی چه زمانی باید انجام شود؟

 بهترین زمان سرویس دوره‌ای هر ۶ ماه یکبار توسط تکنسین ماهر است.

 • آیا استفاده نکردن از ماشین ظرف‌شویی سبب افزایش طول عمر دستگاه می‌شود؟

 خیر، استفاده نکردن از ماشین ظرف‌شویی برای زمان طولانی به دستگاه آسیب می‌رساند.

 • برای افزایش دوام و طول عمر ماشین ظرف‌شویی چه کاری انجام دهیم؟

 از شوینده مناسب استفاده کنید و حداقل در ماه ۵ بار ماشین ظرف‌شویی را روشن کنید.


آیا شما هم از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و بگویید که از چه مدلی استفاده می‌کنید و راضی هستید یا نه. همچنین اگر سوالی در مورد استفاده از ماشین ظرفشویی دارید، در قسمت نظرات زیر از ما بپرسید. ما مشتاقانه منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

اگر این مقاله را مفید دانستید، لطفاً آن را با دوستانتان، خانواده و یا هر کسی که فکر می‌کنید ممکن است به آن علاقه‌مند باشد به اشتراک بگذارید. با به اشتراک گذاشتن این مقاله، به ما کمک می‌کنید تا اطلاعات مفیدی را به افراد بیشتری برسانیم و به آنها در استفاده بهتر از ماشین ظرفشویی خود یاری برسانیم.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *