021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1

راهنمای خرید بهترین ماشین های لباسشویی ایرانی و خارجی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در این مقاله می‌خواهیم در مورد انواع مختلف ماشین لباسشویی صحبت کنیم و یک راهنمای خرید ماشین لباسشویی خوب و جامع را در اختیار شما قرار دهیم. تفاوت ماشین‌های لباسشویی مختلف در چیست؟ چرا ماشین‌های لباسشویی قیمت‌های مختلفی دارند؟ بهترین ماشین لباسشویی کدام است؟ نکات مهم خرید ماشین لباسشویی چیست؟ اگر قصد خرید ماشین لباسشویی دارید، باید با انواع مختلف آن، قطعات سازنده، برندهای مختلف، کارکردها و امکانات فنی متفاوت آن‌ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. با ما تا انتهای راهنمای خرید ماشین لباسشویی همراه باشید.

راهنمای خرید ماشین لباسشویی
عناوین اصلی این مقاله

نکات مهم خرید ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی شامل نکات مهمی است که به شما کمک می‌کند تا ماشین لباسشویی متناسب با نیازهای خود را با دیدی بازتر و فنی‌تر انتخاب کنید. ماشین لباسشویی دستگاهی است که برای شستن و خشک کردن لباس‌ها، ملحفه‌ها، روتختی‌ها، رومبلی‌ها، روبالشی‌ها، پرده‌ها و پتوهای مختلف به کار گرفته می‌شود. بنابراین باید از ویژگی‌های فنی و شاخص‌های استاندارد جهانی برخوردار باشد تا به الیاف و پارچه‌ها آسیبی وارد نکند.

در راهنمای خرید ماشین لباسشویی ابتدا با انواع ماشین لباسشویی آشنا می‌شویم و سپس به بررسی تفاوت‌ها و نکات مهم خرید ماشین لباسشویی می‌پردازیم. قبل از اقدام به خرید، بهتر است این راهنمای خرید ماشین لباسشویی را به دقت مطالعه کنید.

انواع ماشین لباسشویی در حالت کلی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • ماشین‌های لباسشویی درب از بالا معمولی (پرتابل)
 • ماشین‌های لباسشویی درب از بالا به همراه خشک کن (دوقلو)
 • ماشین لباسشویی درب از جلو
 • ماشین لباسشویی اتوماتیک
 • ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک
 • ماشین لباسشویی تک منظوره و دومنظوره (لباسشویی + خشک کن)
 • ماشین لباسشویی تسمه‌ای و غیر تسمه‌ای

هرکدام از این مدل‌های معایب و مزایای خاص خود را دارند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

چه ماشین لباسشویی برای ما مناسب است؟

ماشین لباسشویی تسمه‌ای یا بدون تسمه؟

اولین موردی که قصد بررسی آن در راهنمای خرید ماشین لباسشویی را داریم، وجود یا عدم وجود تسمه است. انواع ماشین لباسشویی با توجه به وجود یا عدم وجود تسمه به دو گروه بزرگ و متفاوت تقسیم می‌شوند. در ماشین لباسشویی تسمه‌ای موتور در زیر دیگ قرار می‌گیرد و به کمک یک تسمه، دیگ را می‌چرخاند؛ اما در نوع بدون تسمه، موتور در پشت دیگ قرار می‌گیرد و بدون واسطه شروع به چرخاندن دیگ می‌کند.

ماشین‌های لباسشویی که بدون تسمه کار می‌کنند، در مقایسه با مدل‌های تسمه‌ای، ارتعاش، لرزش و سروصدای بسیار کمتری تولید می‌کنند، مصرف انرژی پایین‌تری دارند، در صورتی که دیگ بیش از ظرفیت مجاز پر شده باشد شروع به کار نمی‌کند و از آسیب دیدن ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند.

ماشین لباسشویی/خشک کن

اکثر قریب به اتفاق ماشین‌های لباسشویی امروزی به خشک کن نیز مجهز شده‌اند. در گذشته ما شاهد ماشین‌های لباسشویی دوقلو بودیم که یکی از آن‌ها وظیفه شستن لباس و دیگری وظیفه خشک کردن و آبگیری آن‌ها را برعهده داشت. این در حالی است که ماشین‌های لباسشویی امروزی اکثراً هردو کار را باهم انجام می‌دهند و ادغام شده‌اند.

درب از بغل و درب از بالا

مورد مهم دیگری که در راهنمای خرید ماشین لباسشویی باید به آن توجه داشته باشید این است که انواع ماشین لباسشویی از نظر مدل باز و بسته شدن و محل قرارگیری درب، به دو نوع درب از بغل و درب از بالا تقسیم می‌شوند.

درب ماشین لباسشویی درب از بالا همان‌طور که از نامش مشخص است، در بالای ماشین لباسشویی قرار دارد و به سمت بالا و بیرون باز می‌شود. این مدل‌های اکثراً به صورت مینی واش عرضه می‌شوند و ظرفیت محدودی دارند. ظرفیت این نوع از ماشین‌های لباسشویی معمولاً بین ۳ تا ۷ کیلوگرم است و فاقد خشک کن هستند. برای گنجایش‌های بالاتر و امکان استفاده از خشک کن، باید از ماشین‌های لباسشویی درب از بالای دوقلو استفاده کنید.

اع در در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی درب از بالا مصرف آب بسیار بالاتری دارد، قیمت کمری نسبت به ماشین‌های درب از بغل دارد، کاربری آسانی دارد، فضای کمتری اشغال می‌کند، مصرف شوینده کمتری دارد، کف کمتری تولید می‌کند و با سروصدای زیادی کار می‌کند.

در سمت مقابل ماشین‌های لباسشویی درب از بغل قرار دارند که این روزها عمومیت و طرفداران بیشتری دارند. درب این نوع از ماشین‌های لباسشویی در جلوی ماشین قرار دارد و رو به بیرون باز می‌شود. این ماشین‌ها مصرف انرژی و آب کمتری دارند، با سروصدای کمتری کار می‌کنند، زیبایی بیشتری دارند و معمولاً به خشک کن مجهز می‌شوند.

کیفیت ساخت، جنس بدنه و دیگ

کیفیت ساخت، جنس بدنه و دیگ ماشین لباسشویی مورد مهم دیگری است که باید در راهنمای خرید ماشین لباسشویی با آن‌ها آشنا شوید. هرچه کیفیت ساخت و مونتاژ و جنس فلز و پلاستیک مورد استفاده در ساخت ماشین لباسشویی بهتر باشد، ماشین لباسشویی قیمت بالاتری خواهد داشت و ارزش خرید آن بالاتر خواهد رفت. جنس خوب رنگ پس نمی‌دهد، بو نمی‌گیرد، لباس‌ها را به دیگ و به هم نمی‌چسباند و روی سرعت و کیفیت چرخش دیگ تأثیر می‌گذارد.

سرعت چرخش دیگ برحسب دور بر دقیقه (rpm) روی بدنه و دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی قید می‌شود. هرچه این سرعت بالاتر باشد، لباس‌ها با کیفیت بهتری شسته شده و بهتر خشک خواهند شد. باری مصارف خانگی سرعت چرخش ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ دور بر دقیقه کافی خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باید به آن توجه کنید، ظرفیت دیگ ماشین لباسشویی است. ماشین‌های لباسشویی برحسب ظرفیت دیگ به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. ماشین‌های لباسشویی برای مصارف خانگی معمولاً گنجایش دیگ ۶ تا ۱۰ کیلوگرمی دارند. ظرفیت‌های بالاتر، ماشین لباسشویی را قادر به شستن لباس‌ها و اجسام بزرگ‌تری مانند پتو و پرده می‌کند.

برای انتخاب گنجایش دیگ مناسب کافی است به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • اعضای خانواده چند نفر است؟
 • تعداد استفاده هفتگی و روزانه شما از ماشین لباسشویی چقدر است؟

صفحه نمایش ماشین لباسشویی

صفحه نمایش ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی امروزی به یک پنل دیجیتالی و لمسی مجهز شده‌اند که ولوم‌ها، دکمه‌ها و چراغ‌های نشانگر مختلف را در خود جای می‌دهند. این پنل میزان آب داخل لباسشویی، درجه آب، میزان مواد شوینده، مقدار زمان موردنیاز برای شستشو و مقدار زمان باقی‌مانده، وضعیت و نوع برنامه شستشو را به کاربر اطلاع می‌دهد.

خدمات پس از فروش، گارانتی، تعمیرکار وارد و وجود نمایندگی

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهمی که باید در راهنمای خرید ماشین لباسشویی به آن دقت کنید، خدمات پس از فروش است. ماشین لباسشویی همانند هر وسیله دیگری از قطعات اصلی و قطعات مصرفی تشکیل می‌شود و با هر درجه کیفی، روزی به تعمیر، سرویس و تعویض قطعه نیاز پیدا خواهد کرد.

بنابراین بسیار مهم است که برند ماشین لباسشویی شما خدمات پس از فروش مناسبی در بازار داشته باشد. قطعات یدکی اورجینال و قطعات مصرفی باکیفیت باید به راحتی در دسترس قرار بگیرند و تعمیرکاران باید با نحوه سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی شما آشنایی داشته باشند. وجود نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در انتخاب برند و نوع لباسشویی بسیار مهم است. برای مثال نمایندگی ماشین لباسشویی آاگ و نمایندگی ماشین لباسشویی الکترولوکس خدمات پس از فروش بسیار مناسبی در سطح شهر دارند و نیاز شما به قطعات یدکی اورجینال، تعمیرکاران ماهر، تعمیر در محل و تعمیرات تخصصی را به خوبی برآورده می‌کند.

همچنین در هنگام خرید ماشین لباسشویی به مشخصات مندرج در برگه گارانتی دقت کنید. کدام قطعات شامل گارانتی هستند؟ مدت زمان گارانتی هر قطعه و ماشین لباسشویی چقدر است؟ میزان اصالت برگه گارانتی چقدر است و تا چه حد اعتبار دارد؟ کدام شرکت خدمات پس از فروش و گارانتی محصول را برعهده دارد؟ کدام نوع از خرابی‌ها شامل گارانتی است؟

میزان مصرف آب و برق

از دیگر مواردی که در راهنمای خرید ماشین لباسشویی باید مورد بررسی قرار بگیرد، میزان مصرف آب و درجه کیفی مصرف انرژی است. مسلماً هزینه‌ای که شما برای شستشوی لباس‌ها و استفاده از لباسشویی پرداخت می‌کنید حائز اهمیت است. هرچه میزان مصرف برق و آب ماشین لباسشویی کمتر باشد، استهلاک دستگاه کمتر است، طول عمر دستگاه بالاتر می‌رود و ارزش خرید بالاتری دارد.

ماشین‌های لباسشویی با درجه A+++ تا A در گروه ماشین‌های لباسشویی با مصرف انرژی بهینه دسته‌بندی می‌شوند. مصرف توان و برق دستگاه با واحد W/year و مصرف آب آن با واحد lit/year مشخص شده و روی بدنه و دفترچه راهنما قید می‌شود.

برنامه های شستشوی مختلف

ماشین‌های لباسشویی گران و باکیفیت، برنامه‌های شستشوی متنوعی دارند که سرعت گردش آب، میزان استفاده از مواد شوینده و درجه حرارت آب را با توجه به نوع پارچه و الیاف شما تنظیم می‌کنند. برنامه‌های شستشوی مختلف از جنس پارچه و الیاف و همچنین رنگ آن‌ها محافظت می‌کنند.

دوشیر یا تک شیر؟

ماشین‌های لباسشویی دو شیر به هر دو لوله آب گرم و آب سرد متصل می‌شوند و از این رو مصرف انرژی کمتری دارند، چرا که برخلاف ماشین‌های لباسشویی تک شیر، برای گرم کردن آب از المان داخلی استفاده نمی‌کنند. اگر در حل قرارگیری ماشین لباسشویی امکان استفاده از شیر آب گرم نیز مهیا است، پیشنهاد ما خریداری ماشین لباسشویی دوشیر است.

بهترین ماشین لباسشویی + کدام برندها باکیفیت‌تر و پرفروش‌تر هستند؟

برندها و کشورهای مختلفی اقدام به تولید ماشین لباسشویی می‌کند؛ اما با توجه به موارد ذکرشده، در کنار قیمت خرید و هزینه استفاده و نگهداری، برندهای زیر توانسته‌اند فروش بالاتری داشته باشند و خدمات پس از فروش مطلوب‌تری را به خریدار ارائه نمایند:

 • بوش
 • سامسونگ
 • الجی
 • ایندزیت
 • زیرووات
 • بکو
 • آاگ
 • الکترولوکس
 • دوو
 • پاکشوما

سخن پایانی

در این مقاله در مورد انواع ماشین‌های لباسشویی ایرانی و خارجی صحبت کردیم و از نزدیک با تفاوت‌های مهم و اساسی انواع مختلف لباسشویی‌ها آشنا شدیم. اگر قصد خرید ماشین لباسشویی دارید، بهتر است راهنمای خرید ماشین لباسشویی را مدنظر قرار داده و بر اساس نکات ذکرشده در راهنمای خرید ماشین لباسشویی، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

Rate this post