نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
خرابی های رایج ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 7 دقیقه

۷ مورد از مشکلات و خرابی های رایج ماشین لباسشویی+عیب یابی و تعمیر آنها

عیب‌یابی ماشین لباسشویی

عیب‌یابی ماشین لباسشویی امری مهم برای حفظ عملکرد بهینه و رفع مشکلات آن است.از طرفی برای عیب‌یابی صحیح نیاز به دقت و شناخت عمیق عملکرد ماشین لباسشویی است برای تشخیص درست ابتدا باید به مشکل مربوطه توجه کرد، سپس با بررسی نشانه‌ها، صدای غیرعادی و مشکل به وجود آمده سعی در شناسایی و رفع مشکل داشت. مشکلات ممکن است به دلیل نشتی آب، خرابی در قطعات مکانیکی یا الکتریکی دستگاه یا استفاده غیر اصولی به وجود آمده باشند. بنابراین ابتدا باید با مشکل موجود آشنا شد سپس با توجه به مشکل اقدامات خاص و مرتبط را انجام داد. این اقدامات ممکن است شامل بررسی اتصالات برقی، پاکسازی فیلترها، تعویض قطعات خراب و یا تنظیم صحیح برنامه‌های شستشو باشد. در صورت بروز مشکلات جدی و بزرگ بهتر است به تعمیرکاران متخصص مراجعه کنید.

علت خرابی‌های ماشین لباسشویی

ماشن لباسشویی ممکن است به دلایل مختلفی خراب و دچار مشکل شوند. دلایلی مثل استفاده نادرست از ماشین لباس‌شویی که شامل عدم توجه به ظرفیت ماشین‌لباسشویی و همچنین استفاده از مواد شوینده غیر استاندارد است. یکی دیگر از دلایل خرابی قطعات مکانیکی مثل موتور، تسمه‌ها، بلبرینگ‌ها و واشر هاست که ممکن است به دلیل فرسودگی و یا نقص در ساختار خراب شوند. از طرفی نشتی آب از لوله‌ها و دریچه‌ها نیز می‌تواند سیستم آب ماشین لباسشویی را خراب کند و یا به قطعات دیگر صدمه بزند. یکی دیگر از مشکلات خرابی در مدارهای برقی،سیستم کنترل یا کارکرد نادرست سنسور هاست که می‌تواند باعث عدم روشن شدن ماشین و عملکرد نادرست آن شود. از طرفی مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری، ماشین لباسشویی نیز نیاز به تعمیر و رسیدگی دارد و با گذر زمان ممکن است دچار فرسودگی و مشکل شود

 • روشن نشدن ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای انواع لباسشویی و از هر برندی اتفاق بیفتد، روشن نشدن ماشین لباسشویی است. لباسشویی دستگاه پیچیده‌ای است، که از قطعات متعددی تشکیل شده است. خراب شدن برخی از قطعات ماشین لباسشویی، ممکن است باعث روشن نشدن این دستگاه شود. اما مهم‌ترین دلایل روشن نشدن  ماشین لباسشویی عبارتند از:

  • نوسانات جریان برق و نرسیدن برق کافی به دستگاه
  • خراب شدن پریز، دوشاخه، کابل و متصل نبودن کابل به پریز
  • خراب شدن پنل و دکمه‌های ماشین لباسشویی
  • اختلال در عملکرد برد الکترونیکی لباسشویی
  • سوختن یا از کار افتادن موتور ماشین لباسشویی

در بسیاری از موارد علت روشن نشدن ماشین لباسشویی، نرسیدن جریان برق است، بنابراین برای رفع این مشکل باید از سالم بودن کابل، پریز، دوشاخه و اتصال دوشاخه به برق اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که علت روشن نشدن ماشین لباسشویی، اختلال در برد یا سوختن موتور الکترونیکی باشد، باید برای تعمیرات ماشین لباسشوی با رند AEG و Electrolux با نمایندگی ماشین لباسشویی آاگ و نمایندگی ماشین لباسشویی الکترولوکس تماس بگیرید و برای تعمیر ماشین لباسشویی از آنها تقاضای کمک کنید.

 • باز نشدن درب ماشین لباسشویی بعد از شستشو

عملکرد ماشین لباسشویی به‌گونه‌ای است که بعد از قفل شدن درب، لباسشویی فعال شده و عمل شستشو را انجام می‌دهد، قفل یا سوئیچ ماشین لباسشویی بعد از اتمام عملیات شستشو باز می‌شود.

متأسفانه یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی که در این هنگام ممکن است اتفاق بیفتد، باز نشدن درب ماشین لباسشویی است. علل زیادی برای باز نشدن درب ماشین لباسشویی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. خراب شدن لولای درب لباسشویی
 2. اختلال در عملکرد میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی
 3. جمع شدن حجم زیادی از آب در دیگ لباسشویی به دلیل تخلیه نشدن آب

خرابی در ماشین لباسشویی

برای عیب یابی و تعمیر مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی، ابتدا باید از سالم یا خراب بودن لولای درب اطمینان حاصل کنید، در صورتی که لولای درب خراب باشد باید آن را تعویض کنید. اما در صورت سالم بودن لولای درب، باید از تکنسین فنی لباسشویی بخواهید تا با بررسی میکروسوئیچ و بررسی وضعیت تخلیه، به رفع این مشکل بپردازد.  

 • لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی

لرزش بیش از حد و حرکت ماشین لباسشویی در حین کار کردن، از خرابی های رایج ماشین لباسشویی است؛ که باید هر چه سریع‌تر عیب یابی و تعمیر شود.

لرزش ماشین لباسشویی در اکثر مواقع با سروصدای زیادی همراه است، اغلب استفاده غیراصولی و برخی از مشکلات فنی مانند خراب شدن قطعات باعث بروز این خرابی در لباسشویی می‌شود. مهم‌ترین دلایل لرزش و حرکت ماشین لباسشویی عبارتند از:

  • تراز نبودن دستگاه
  • توجه نکردن به وزن لباس های ریخته شده در ماشین لباسشویی و سنگین شدن دیگ
  • خراب شدن فنر لباسشویی
  • خراب شدن برد الکترونیکی
  • تخلیه نشدن آب و…

لرزش ماشین لباسشویی

دلایل فوق باید به صورت جداگانه بررسی شوند تا علت لرزش لباسشویی به طور کامل رفع شود. در صورتی که درباره تعمیر لباسشویی اطلاعی ندارید؛ لطفاً از تعمیر لباسشویی اجتناب کنید، چرا که تعمیر لباسشویی نیاز به دانش تخصصی دارد.

در صورتی که علت لرزش ماشین لباسشویی، بالا بودن حجم لباس و عدم تعادل باشد، می‌توان با کم کردن و جدا کردن لباس‌ها این مسئله را رفع کرد. اما اگر علت لرزش ماشین لباسشویی خراب شدن برخی از قطعات باشد، بهتر است برای تعمیرات آن با کارشناسان سایت پارسا سرویس در تماس باشید.

 • آبگیری نشدن لباس‌ها درون ماشین لباسشویی

آیا تا به حال با مشکل آبگیری نشدن لباس‌ها بعد از شستشو مواجه شده‌اید؟ آبگیری نشدن لباس‌ها درون ماشین لباسشویی، یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی است که ممکن است به دلایل متعددی مانند:

  • متصل نبودن شلنگ‌های ورودی،
  • خراب شدن شیر ورودی،
  • خراب شدن فیلتر ورودی،
  • خراب شدن شیر الکتریکی و…

اتفاق بیفتد، عیب یابی ماشین لباسشویی اولین کاری است که باید برای رفع مشکل آبگیری نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی انجام دهید.

خراب شدن هر یک از قطعات ذکر شده ممکن است باعث شود، تا آبگیری لباس‌ها به درستی انجام نشود. برای مثال شما می‌توانید ابتدا به عیب یابی شیر برقی در ماشین لباسشویی بپردازید، ابتدا شیر برقی را به برق متصل کنید.

بعد از متصل کردن شیر برقی، باید از این موضوع که آیا بوبین عمل می‌کند یا خیر، اطمینان حاصل کنید، در صورتی که بوبین عمل کند و آب وارد لباسشویی شود، یعنی شیر برقی سالم است؛ اما اگر بعد از اتصال شیر برقی به برق، شاهد ورود آب به لباسشویی نباشید، باید این قطعه از ماشین لباسشویی را تعویض کنید.

سایر قطعات نیز بعد از عیب یابی قابل تعمیر و تعویض هستند، بنابراین باید از تعمیرکار متخصص  بخواهید، تا برای رفع خرابی های رایج ماشین لباسشویی به بررسی هر یک از قطعات بپردازد.  

 • تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی

یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی، تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی است، متأسفانه علل زیادی هستند که باعث تخلیه نشدن آب در لباسشویی می‌شوند، برخی از  این دلایل عبارتند از:

  • مسدودیت پمپ تخلیه لباسشویی
  • اختلال در عملکرد پمپ تخلیه
  • خراب شدن شیلنگ تخلیه و مسدودیت آن
  • وجود مانع در میان خروجی‌ها
  • خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی در اکثر مواقع با سرویس کردن دستگاه تعمیر می‌شود، در بسیاری از مواقع مسدود شدن لوله‌ها، خروجی‌ها و بلا استفاده شدن فیلتر دستگاه، باعث می‌شود تا آب به درستی تخلیه نشود.

 • نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

مسئله دیگری که به عنوان یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی شناخته می‌شود، نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. دلایل مهمی که باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌شوند که عبارتند از:

 • مسدود شدن فیلتر و شیلنگ پمپ ماشین لباسشویی
 • خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی و بسته نشدن درب آن
 • خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی
 • از کار افتادن کوپلینگ موتور لباسشویی
 • خراب شدن تسمه ماشین لباسشویی

برای رفع مشکل نچرخیدن دیگ لباسشویی، ابتدا باید به بررسی سوئیچ درب لباسشویی بپردازید. خراب شدن این قطعه در لباسشویی، مانع از چرخش یا روشن شدن این دستگاه می‌شود.

سوئیچ درب باید توسط افراد متخصص بررسی شود، در صورتی که علت چرخ نخوردن لباسشویی، خراب شدن قفل درب باشد، تکنسین فنی با تعویض یا تعمیر قطعه برای رفع این مسئله اقدام می‌کند.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی موضوعی تخصصی است ، که بهتر است عیب یابی و تعمیرات آن توسط نیروهای متخصص و باتجربه‌ نمایندگی برند ماشین لباسشویی شما مثل نمایندگی ماشین لباسشویی AEG و یا نمایندگی ماشین لباسشویی الکترولوکس در  پارسا سرویس انجام شود.

 • نشت آب و مواد شوینده از ماشین لباسشویی

از دیگر خرابی های رایج ماشین لباسشویی، نشت آب از مخزن مواد شوینده است. فاکتورهای متعددی باعث بروز این اتفاق در لباسشویی می‌شوند، که عبارتند از:

  • معمولاً قوی بودن فشار آب در ماشین لباسشویی
  • رسوب و تجمع مواد شوینده در مخزن دستگاه،
  • مسدود شدن لوله تخلیه
  • استفاده بیش از حد از مواد شوینده
  • تنظیم ماشین لباسشویی در بالاترین سرعت
  • پر کردن کاسه لباسشویی و…

تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی

موارد فوق از مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث نشت آب از مخزن مواد شوینده می‌شوند، این مسئله اگرچه ممکن است ساده باشد، اما عیب یابی و تعمیرات آن نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد. به همین دلیل باید توسط افراد با تجربه و دانش تخصصی در حوزه تعمیر لباسشویی انجام شود.

سخن پایانی

در این مقاله درباره رایج‌ترین خرابی‌های ماشین لباسشویی مثل روشن نشدن دستگاه، لرزش بیش از حد، باز نشدن درب ماشین لباسشویی ، آبگیری نکردن ماشین لباسشویی و مشکلات دیگر صحبت کردیم. همانطور که متوجه شدید عیب‌یابی ماشین لباسشویی به دلیل پیچیده بودن آن کاری سخت و دشواری است. به همین دلیل بهتر است برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه از تکنسین‌های مجرب و با تجربه برای عیب‌یابی ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. چرا که در صورت ماهر نبودن و عدم تشخیص درست مشکل، حتی ممکن است با اقدام غلط موجب خسارت‌های بیشتری نیز شوند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم در مرحله اول از ماشین لباسشویی به درستی مراقبت کرده به عنوان مثال برنامه شستشو را متناسب با نوع و جنس لباس استفاده کنید، مقدار لباس را با توجه به ظرفیت ماشین لباس‌شویی انتخاب کنید، از مواد شوینده مناسبی که به دستگاه آسیب نمی‌زنند استفاده کنید همچنین برنامه‌ای منظم برای شستشو و ضدعفونی کردن خود دستگاه داشته باشید تا با خیلی از مشکلات مواجه نشوید. اما در صورت بروز مشکل با مراکز معتبر و تکنسین‌های مورد اعتماد تماس بگیرید. پارسا سرویس با تعمیرکاران با تجربه و دانش فنی بالا در کنار شماست تا در اسرع وقت مشکل ماشین لباس‌شویی را تشخیص و آن را رفع کند.

سؤالات متداول

 •  آیا امکان تعمیر ماشین لباسشویی توسط خود فرد در منزل وجود دارد؟

 اگرچه امکان تعمیر برخی از خرابی های ماشین لباسشویی در منزل وجود دارد، اما بهتر است، برای رفع مشکلات این دستگاه تعمیر لباسشویی توسط تکنسین فنی انجام شود.

 •  آیا خرابی های رایج در لباسشویی و نحوه تعمیر آن‌ها برای همه برندها یکسان است؟

با توجه به وجود برندهای مختلف در بازار در صورت خرابی های رایج در لباسشویی در اکثر برندها یکسان است، اما باید توسط تکنسین فنی مجاز از طرف نمایندگی تعمیر لباسشویی انجام شود.

 •  چگونه می‌توان برای تعمیر انواع خرابی های ماشین لباسشویی به پارسا سرویس مراجعه کرد؟

پارسا سرویس نمایندگی رسمی تعمیرات لباسشویی در ایران است و می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند: مراجعه حضوری، سایت، تماس تلفنی و شبکه‌های اجتماعی درخواست خود را برای تعمیر لباسشویی به ثبت برسانید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *