021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1

۷ مورد از مشکلات و خرابی های رایج ماشین لباسشویی+عیب یابی و تعمیر آنها

زمان مطالعه: 5 دقیقه

لباسشویی در دسته لوازم خانگی پرکاربرد شناخته می‌شود. استفاده نادرست از ماشین لباسشویی باعث می‌شود تا این دستگاه، در معرض خرابی های متعددی قرار بگیرد. آیا تا به حال با مشکل خرابی ماشین لباسشویی مواجه شده‌اید؟ خرابی های رایج ماشین لباسشویی با رعایت نکات کوچک ولی مهم، نزدیک به صفر می‌رسند و هزینه های نگهداری و سرویس آن را بسیار کاهش می‌دهند. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی چند مورد از مشکلات و خرابی های متداول در ماشین لباسشویی و نحوه تعمیر آن‌ها می‌پردازیم.

خرابی های رایج ماشین لباسشویی
عناوین اصلی این مقاله

روشن نشدن ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای انواع لباسشویی و از هر برندی اتفاق بیفتد، روشن نشدن ماشین لباسشویی است. لباسشویی دستگاه پیچیده‌ای است، که از قطعات متعددی تشکیل شده است. خراب شدن برخی از قطعات ماشین لباسشویی، ممکن است باعث روشن نشدن این دستگاه شود. اما مهم‌ترین دلایل روشن نشدن  ماشین لباسشویی عبارتند از:

 • نوسانات جریان برق و نرسیدن برق کافی به دستگاه
 • خراب شدن پریز، دوشاخه، کابل و متصل نبودن کابل به پریز
 • خراب شدن پنل و دکمه‌های ماشین لباسشویی
 • اختلال در عملکرد برد الکترونیکی لباسشویی
 • سوختن یا از کار افتادن موتور ماشین لباسشویی

در بسیاری از موارد علت روشن نشدن ماشین لباسشویی، نرسیدن جریان برق است، بنابراین برای رفع این مشکل باید از سالم بودن کابل، پریز، دوشاخه و اتصال دوشاخه به برق اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که علت روشن نشدن ماشین لباسشویی، اختلال در برد یا سوختن موتور الکترونیکی باشد، باید برای تعمیرات ماشین لباسشوی با رند AEG و Electrolux با نمایندگی ماشین لباسشویی آاگ و نمایندگی ماشین لباسشویی الکترولوکس تماس بگیرید و برای تعمیر ماشین لباسشویی از آنها تقاضای کمک کنید.

باز نشدن درب ماشین لباسشویی بعد از شستشو

عملکرد ماشین لباسشویی به‌گونه‌ای است که بعد از قفل شدن درب، لباسشویی فعال شده و عمل شستشو را انجام می‌دهد، قفل یا سوئیچ ماشین لباسشویی بعد از اتمام عملیات شستشو باز می‌شود.

متأسفانه یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی که در این هنگام ممکن است اتفاق بیفتد، باز نشدن درب ماشین لباسشویی است. علل زیادی برای باز نشدن درب ماشین لباسشویی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. خراب شدن لولای درب لباسشویی
 2. اختلال در عملکرد میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی
 3. جمع شدن حجم زیادی از آب در دیگ لباسشویی به دلیل تخلیه نشدن آب

خرابی در ماشین لباسشویی

برای عیب یابی و تعمیر مشکل باز نشدن درب ماشین لباسشویی، ابتدا باید از سالم یا خراب بودن لولای درب اطمینان حاصل کنید، در صورتی که لولای درب خراب باشد باید آن را تعویض کنید. اما در صورت سالم بودن لولای درب، باید از تکنسین فنی لباسشویی بخواهید تا با بررسی میکروسوئیچ و بررسی وضعیت تخلیه، به رفع این مشکل بپردازد.  

لرزش بیش از حد و حرکت ماشین لباسشویی هنگام روشن بودن

لرزش بیش از حد و حرکت ماشین لباسشویی در حین کار کردن، از خرابی های رایج ماشین لباسشویی است؛ که باید هر چه سریع‌تر عیب یابی و تعمیر شود.

لرزش ماشین لباسشویی در اکثر مواقع با سروصدای زیادی همراه است، اغلب استفاده غیراصولی و برخی از مشکلات فنی مانند خراب شدن قطعات باعث بروز این خرابی در لباسشویی می‌شود. مهم‌ترین دلایل لرزش و حرکت ماشین لباسشویی عبارتند از:

 • تراز نبودن دستگاه
 • توجه نکردن به وزن ماشین لباسشویی و سنگین شدن دیگ
 • متعادل نبودن لباس‌ها در دیگ ماشین لباسشویی
 • خراب شدن فنر لباسشویی
 • خراب شدن برد الکترونیکی
 • تخلیه نشدن آب و…

لرزش ماشین لباسشویی

دلایل فوق باید به صورت جداگانه بررسی شوند تا علت لرزش لباسشویی به طور کامل رفع شود. در صورتی که درباره تعمیر لباسشویی اطلاعی ندارید؛ لطفاً از تعمیر لباسشویی اجتناب کنید، چرا که تعمیر لباسشویی نیاز به دانش تخصصی دارد.

در صورتی که علت لرزش ماشین لباسشویی، بالا بودن حجم لباس و عدم تعادل باشد، می‌توان با کم کردن و جدا کردن لباس‌ها این مسئله را رفع کرد. اما اگر علت لرزش ماشین لباسشویی خراب شدن برخی از قطعات باشد، بهتر است برای تعمیرات آن با کارشناسان سایت پارسا سرویس در تماس باشید.

آبگیری نشدن لباس‌ها درون ماشین لباسشویی

آیا تا به حال با مشکل آبگیری نشدن لباس‌ها بعد از شستشو مواجه شده‌اید؟ آبگیری نشدن لباس‌ها درون ماشین لباسشویی، یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی است که ممکن است به دلایل متعددی مانند:

 • متصل نبودن شلنگ‌های ورودی،
 • خراب شدن شیر ورودی،
 • خراب شدن فیلتر ورودی،
 • خراب شدن شیر الکتریکی و…

اتفاق بیفتد، عیب یابی ماشین لباسشویی اولین کاری است که باید برای رفع مشکل آبگیری نشدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی انجام دهید.

خراب شدن هر یک از قطعات ذکر شده ممکن است باعث شود، تا آبگیری لباس‌ها به درستی انجام نشود. برای مثال شما می‌توانید ابتدا به عیب یابی شیر برقی در ماشین لباسشویی بپردازید، ابتدا شیر برقی را به برق متصل کنید.

بعد از متصل کردن شیر برقی، باید از این موضوع که آیا بوبین عمل می‌کند یا خیر، اطمینان حاصل کنید، در صورتی که بوبین عمل کند و آب وارد لباسشویی شود، یعنی شیر برقی سالم است؛ اما اگر بعد از اتصال شیر برقی به برق، شاهد ورود آب به لباسشویی نباشید، باید این قطعه از ماشین لباسشویی را تعویض کنید.

سایر قطعات نیز بعد از عیب یابی قابل تعمیر و تعویض هستند، بنابراین باید از تعمیرکار متخصص و توانا بخواهید، تا برای رفع خرابی های رایج ماشین لباسشویی به بررسی هر یک از قطعات بپردازد.  

تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی

یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی، تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی است، متأسفانه علل زیادی هستند که باعث تخلیه نشدن آب در لباسشویی می‌شوند، برخی از  این دلایل عبارتند از:

 • مسدودیت پمپ تخلیه لباسشویی
 • اختلال در عملکرد پمپ تخلیه
 • خراب شدن شیلنگ تخلیه و مسدودیت آن
 • وجود مانع در میان خروجی‌ها
 • خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب در ماشین لباسشویی در اکثر مواقع با سرویس کردن دستگاه تعمیر می‌شود، در بسیاری از مواقع مسدود شدن لوله‌ها، خروجی‌ها و بلا استفاده شدن فیلتر دستگاه، باعث می‌شود تا آب به درستی تخلیه نشود.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

مسئله دیگری که به عنوان یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی شناخته می‌شود، نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. دلایل مهمی که باعث نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌شوند که عبارتند از:

 • مسدود شدن فیلتر و شیلنگ پمپ ماشین لباسشویی
 • خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی و بسته نشدن درب آن
 • خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی
 • از کار افتادن کوپلینگ موتور لباسشویی
 • خراب شدن تسمه ماشین لباسشویی

برای رفع مشکل نچرخیدن دیگ لباسشویی، ابتدا باید به بررسی سوئیچ درب لباسشویی بپردازید. خراب شدن این قطعه در لباسشویی، مانع از چرخش یا روشن شدن این دستگاه می‌شود.

سوئیچ درب باید توسط افراد متخصص بررسی شود، در صورتی که علت چرخ نخوردن لباسشویی، خراب شدن قفل درب باشد، تکنسین فنی با تعویض یا تعمیر قطعه برای رفع این مسئله اقدام می‌کند.

چرخ نخوردن دیگ ماشین لباسشویی موضوعی است تخصصی، که بهتر است عیب یابی و تعمیرات آن توسط نیروهای متخصص و باتجربه‌ای پارسا سرویس انجام شود.

نشت آب و مواد شوینده از ماشین لباسشویی

از دیگر خرابی های رایج ماشین لباسشویی، نشت آب از مخزن مواد شوینده است. فاکتورهای متعددی باعث بروز این اتفاق در لباسشویی می‌شوند، که عبارتند از:

 • معمولاً قوی بودن فشار آب در ماشین لباسشویی
 • رسوب و تجمع مواد شوینده در مخزن دستگاه،
 • مسدود شدن لوله تخلیه
 • استفاده بیش از حد از مواد شوینده
 • تنظیم ماشین لباسشویی در بالاترین سرعت
 • پر کردن کاسه لباسشویی و…

تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی

موارد فوق از مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث نشت آب از مخزن مواد شوینده می‌شوند، این مسئله اگرچه ممکن است ساده باشد، اما عیب یابی و تعمیرات آن نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد. به همین دلیل باید توسط افراد با تجربه و دانش تخصصی در حوزه تعمیر لباسشویی انجام شود.

سؤالات متداول

پرسش: آیا امکان تعمیر ماشین لباسشویی توسط خود فرد در منزل وجود دارد؟

پاسخ: اگرچه امکان تعمیر برخی از خرابی های ماشین لباسشویی در منزل وجود دارد، اما بهتر است، برای رفع مشکلات این دستگاه تعمیر لباسشویی توسط تکنسین فنی انجام شود.

پرسش: آیا خرابی های رایج در لباسشویی و نحوه تعمیر آن‌ها برای همه برندها یکسان است؟

پاسخ: با توجه به وجود برندهای مختلف در بازار در صورت خرابی های رایج در لباسشویی در اکثر برندها یکسان است، اما باید توسط تکنسین فنی مجاز از طرف نمایندگی تعمیر لباسشویی انجام شود.

پرسش: چگونه می‌توان برای تعمیر انواع خرابی های ماشین لباسشویی به پارسا سرویس مراجعه کرد؟

پاسخ: پارسا سرویس نمایندگی رسمی تعمیرات لباسشویی در ایران است و می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند: مراجعه حضوری، سایت، تماس تلفنی و شبکه‌های اجتماعی درخواست خود را برای تعمیر لباسشویی به ثبت برسانید.

Rate this post