021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1

نمک ماشین ظرفشویی چیست؟ آشنایی با انواع نمک ظرفشویی و تفاوت های آن

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در این مقاله می‌خواهیم اطلاعات شما را درباره نمک ظرفشویی بیشتر کنیم و به هر آن‌چه که نیاز به دانستن آن دارید، اشاره کنیم؛ از جمله، نمک ظرفشویی چیست، استفاده از آن چگونه به تمیزی بیشتر ظرف‌ها کمک می‌کند و مانع از کدر شدن ظرف‌ها یا ایجاد لکه سفید روی آن‌ها می‌شود، اگر از نمک ظرفشویی استفاده نکنیم چه اتفاقی می‌افتد و… پس با ما تا انتهای این مقاله خواندنی همراه باشید.

راستی می‌دانید که ماشین ظرفشویی خوب، در میزان تمیزی ظروف و طول عمر بیشتر دستگاه نقش اساسی دارد پس مقاله راهنمای خرید بهترین ماشین های ظرفشویی ایرانی و خارجی را از دست ندهید.

نمک ناشین ظرفشویی چیست
عناوین اصلی این مقاله

نمک ظرفشویی چیست؛ آشنایی با نمک ماشین ظرفشویی

وظیفه نمک ماشین ظرفشویی تبدیل آب سخت به آب نرم است. می‌دانید که آب‌های شهری مقداری سختی در خود دارند که اگر برطرف نشود، سبب رسوب روی ظروف و داخل دستگاه شده و مشکلاتی را به همراه دارد. نمک ظرفشویی با از بین بردن سختی آب و کاهش آن، مانع از شکل‌گیری این رسوب روی ظروف شده و آن‌ها را از بین می‌برد.

ظرفشویی در خود فیلتری به نام فیلتر سختی‌گیر دارد تا یون‌های سخت مثل کلیسم و منیزیم را جذب نماید. این فیلتر ممکن است بعد از مدتی پر شود، کار نمک ظرفشویی، تمیز و پاک کردن این فیلتر است. بعضی از نمک‌ها در خود آهن و کربنات دارند، ترکیباتی که می‌توانند به ظرف‌ها آسیب برسانند بنابراین مهم است که نمک ظرفشویی خالص باشد تا عملکرد خوبی در پاکیزگی ظرف‌ها داشته باشد.

بعد از آشنایی با نمک ماشین ظرفشویی بهتر است با نحوه عملکرد آن آشنا شوید.

نمک ماشین ظرفشویی برای چیست

ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن ظروف از فشار آب استفاده می‌کند. اگر این آب در خود املاح داشته باشد، این به دلیل سختی خود، روی ظروف خط و خش می‌اندازند و سبب کدر شدن آن می‌شوند. برای رفع مشکل، نمک ظرفشویی ساخته شد تا با حذف املاح موجود در آب، سختی آن را از بین ببرد و مانع از افتادن خط و خش روی ظروف و کدر شدن آن‌ها شود.

رسوبات آهکی سبب گرفتگی مسیر آب می‌شوند. از آن‌جایی‌که کار ماشین ظرفشویی ایجاد فشار در آب برای شستشوی بهتر ظروف است، این گرفتگی باعث افزایش فشار وارد شده به موتور دستگاه شده که نتیجه آن سوختگی یا افزایش مصرف دستگاه است. نمک ظرفشویی با کاهش رسوبات آهکی، برای سلامت ماشین ظرفشویی ضروری است.

تفاوت نمک ظرفشویی با نمک خوراکی

شباهت اسمی نمک در ماشین ظرفشویی و نمک برای مصارف خوراکی سبب ایجاد این خطای شناختی می‌شود که این دو ماده یکی هستند درحالی‌که با هم دیگر تفاوت دارند. نمک خوراکی یا کلرید سدیم از دانه‌های ریزی تشکیل شده که هنگام قرار گرفتن در آب، سریع به شکل گلوله درمی‌آیند و اگر در ماشین ظرفشویی مورد استفاده قرار بگیرند سبب خراب شدن آن می‌شوند اما نمک مورد استفاده در ماشین ظرفشویی، دانه‌های بزرگ‌تری دارد و هنگام قرار گرفتن در معرض آب، به‌آرامی در آن حل می‌شود تا سبب ایجاد انسداد در ماشین ظرفشویی نشود. ترکیب شیمیایی نمک ظرفشویی، کلرید سدیم خالص است اما در ترکیب شیمیایی نمک خوراکی، کلرید سدیم همراه با ناخالصی‌هایی مثل منیزیم است.

چرا مهم است که در ماشین ظرفشویی از نمک ظرفشویی استفاده شود؟

دلیل استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

آبی که کار شستشو را در ماشین ظرفشویی انجام می‌دهد، دارای املاح است که سبب سختی آب شده و در فرایند شستشو، سبب بروز لکه‌های سفید روی ظرف شده یا آن‌ها را کدر می‌کند و در واقع مانع از تمیزی کامل ظرف‌ها می‌شود. برای همین نیاز است تا در کنار مواد شوینده از نمک ظرفشویی نیز استفاده شود تا ظرف‌ها کاملا تمیز شوند.

آیا می‌توان از نمک ظرفشویی تاریخ گذشته استفاده کرد؟

تاریخ انقضای محصول برای اطلاع دادن به مصرف‌کننده درباره مدت زمان استاندارد استفاده از یک محصول است. اگر محصولی تاریخ گذشته باشد، عملکرد مطلوبش را از دست می‌دهد و کارایی لازم را نخواهد داشت. این موضوع در مورد نمک ظرفشویی نیز صادق است پس اگر نمی‌خواهید شاهد وجود لکه روی ظروف خود باشید، حتما به تاریخ مصرف نمک ظرفشویی توجه نمایید.

تمام شدن تاریخ مصرف نمک ظرفشویی و استفاده از آن، می‌تواند به سلامت دستگاه آسیب وارد کند.

چگونه در ماشین ظرفشویی نمک بریزیم

آموزش ریختن نمک در ماشین ظرفشویی

در ماشین‌های ظرفشویی، مخزنی جهت نگه‌داری نمک در نظر گرفته شده است تا مصرف‌کننده، نمک ظرفشویی را در آن بریزد و هنگامی‌که دستگاه به آن نیاز دارد، از نمک موجود برای شستشو و تمیزی ظروف استفاده نماید. این مخزن در دستگاه‌های مختلف در مکان‌های خاصی قرار گرفته و برای پیدا کردن مکان دقیق آن بهتر است به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید.

چه مقدار نمک ظرفشویی در ماشین ظرفشویی بریزید

مخزن نمک به طور معمول در کف دستگاه قرار گرفته که می‌توانید با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، آن را باز کنید. برای ورود نمک به داخل دستگاه از یک قیف کمک بگیرید و با استفاده از یک قاشق، کم‌کم نمک را به داخل مخزن دستگاه بریزید تا محفظه را پر کنید اما اجازه دهید تا محفظه به اندازه دو بند انگشت خالی بماند چون پر شدن کامل آن، سبب بروز سفیدک و شوره بر روی ظرف‌ها می‌شود.

نشانگر نمک

سازندگان ماشین ظرفشویی برای اطلاع‌رسانی به کاربر از وسایل موردنیاز برای شستشو درست ظروف توسط دستگاه، نشانگرهایی را در نمایشگر دستگاه قرار داده‌اند که یکی از آن‌ها برای نمایش میزان کافی نمک ظرفشویی در دستگاه است. هنگامی‌که نشانگر نمک روشن می‌شود یعنی دستگاه برای عملکرد مناسب خود به نمک ظرفشویی نیاز دارد.

نشانگر نمک در ماشین ظرفشویی

فعال بودن نشان S در بخش نمایشگر، نشان‌دهنده نیاز دستگاه به نمک است. بعد از اضافه کردن نمک به دستگاه نشانگر نمک خاموش می‌شود.

نمک ظرفشویی و جرم‌گیر ماشین ظرفشویی با هم‌دیگر چه تفاوتی دارند؟

کار جرم‌گیر از بین بردن رسوبات آهکی در بخش‌های مختلف ماشین ظرفشویی مثل فیلتر، پمپ آب، لوله تخلیه و جداره‌ها است اما وظیفه نمک ظرفشویی کاهش سختی آب و از بین بردن املاح آب است.

نمک ظرفشویی سبب افزایش طول عمر ظرف‌ها و آسیب نرسیدن به آن‌ها می‌شود و جرم‌گیر با تمیز کردن دستگاه و مانع از بروز جرم در آن، به تمیزی بهتر ظرف کمک می‌کند و در کاهش مصرف انرژی دستگاه نقش دارد.

نمک ظرفشویی و جرم‌گیر ماشین ظرفشویی به افزایش عمر دستگاه کمک می‌کنند.

چطور می‌توان به اصل بودن نمک ظرفشویی پی برد؟

برای تشخیص اصالت نمک ظرفشویی می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • نمک ظرفشویی خود را با نمک ظرفشویی موجود در سایت‌های خارجی مقایسه کنید. برای یافتن نمک ظرفشویی در سایت‌های خارجی باید اسم و مشخصات نمک را به زبان انگلیسی سرچ کنید.
  • ویژگی‌های ظاهری نمک ظرفشویی را با دقت نگاه کنید. به مواردی مثل رنگ، کیفیت جعبه، تاریخ انقضا و خط‌چین باز کردن نمک توجه نمایید.
  • وزن نمک ظرفشویی را با وزن نمک اصل مقایسه کنید.
  • به قیمت نمک ظرفشویی توجه کنید.
  • به دانه‌های نمک ظرفشویی توجه نمایید. این دانه‌ها باید سفید رنگ باشند.

از چه برندی نمک ظرفشویی خود را تهیه کنید؟

برند های مختلف نمک ماشین ظرفشویی

برندهای مختلفی هستند که کار تولید نمک ظرفشویی را انجام می‌دهند. از بین آن‌ها، برند فینیش و فیری، برندهای معروفی هستند که نمک‌های ظرفشویی باکیفیتی را تولید می‌کنند و توانسته‌اند نظر بیشتر سازندگان ماشین‌های ظرفشویی را جلب کنند. با مراجعه به سایت سازنده‌ها، متوجه می‌شوید که این نمک ظرفشویی مورد تایید آن‌ها است.

توجه کنید که نمک ظرفشویی بی‌کیفیت به سلامت دستگاه آسیب می‌رساند پس هنگام خرید، حتما از یک برند معتبر و باکیفیت خرید خود را انجام دهید.

انتخاب نمک ظرفشویی به میزان سختی آب محل زندگی شما نیز بستگی دارد اما به صورت کلی، اگر از کیفیت یک نمک ظرفشویی رضایت داشتید، از همان برند خرید خود را ادامه دهید.

محل نگه‌داری نمک ظرفشویی

نمک ظرفشویی نیز مانند بسیاری از وسایل، باید در شرایط خاصی نگه‌داری شود. هنگام خرید نمک ظرفشویی برای جلوگیری از خراب شدن آن، باید نمک ظرفشویی را در جای خشک و دور از تابش مستقیم آفتاب نگه‌داری کنید.

قرص ماشین ظرفشویی به تنهایی کافی است؟

بعضی از افراد به جای نمک از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند تا کار نمک را همراه با بقیه کارهای شستشو به‌خوبی انجام دهد. ما به شما توصیه می‌کنیم که علاوه‌بر قرص ماشین ظرفشویی از نمک ظرفشویی نیز استفاده نمایید زیرا این قرص‌ها در خود مقداری نمک دارند اما نمی‌توانند جایگزین کامل نمک باشند، در بعضی از شستشو‌ها، نمی‌توانند مانع از کدر شدن ظروف شوند. در واقع استفاده از این قرص‌ها سبب کاهش مصرف نمک ظرفشویی می‌شوند.

چگونه از قرص ماشین ظرفشویی استفاده کنید؟

معمولا در ماشین‌های ظرفشویی مکانی را برای افزودن قرص ماشین ظرفشویی در نظر گرفته‌اند تا در هر برنامه شستشو آن را در محل مخصوصش قرار دهید و برنامه شستشو را آغاز کنید.

اگر از نمک ظرفشویی استفاده نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

تا این‌جا متوجه شدید که استفاده از نمک ظرفشویی چه فایده‌ای دارد و چرا باید از آن استفاده کنید. حال بهتر است این را بدانید که اگر از نمک ظرفشویی استفاده نکنید، چه اتفاقی می‌افتد:

املاح موجود در آب سبب ایجاد لکه یا لایه‌ای سفید رنگ بر روی ظرف‌ها می‌شود

اگر املاح موجود در آب گرفته نشود، در بخش‌های مختلف دستگاه مثل جت‌های آب‌پاش یا المنت‌های گرم‌کننده رسوب می‌کند و منجر به کاهش بازده گرمایی دستگاه می‌شود. قدرت شویندگی دستگاه کاهش می‌یابد، مصرف برق بیشتر می‌شود و در نهایت طول عمر دستگاه کاهش می‌یابد.

بنابراین استفاده نکردن از نمک ظرفشویی نیاز شما به تعمیرکار و مراجعه به نمایندگی را افزایش می‌دهد.

نمایندگی مجاز

همان‌طور که توضیح دادیم، استفاده نکردن از نمک ظرفشویی نیاز به تعمیر را افزایش می‌دهد. اگر روزی ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعمیر پیدا کرد و خواستید که برای بررسی وضعیت آن و علت یابی مشکل با تعمیرکار تماس بگیرید، بهتر است که شماره چند نمایندگی مجاز و رسمی را داشته باشید تا در صورت نیاز سریع با آن‌ها تماس بگیرید. ما دو نمایندگی ظرفشویی آاگ و نمایندگی ظرفشویی الکترولوکس را به شما توصیه می‌کنیم زیرا افراد متخصص و توانمند را در مجموعه خود دارد تا پاسخگوی نیازهای شما باشد.

سخن پایانی

حالا که فهمیدید نمک ظرفشویی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم. قطعا هنگام خرید نمک ظرفشویی به دنبال یک برند معتبر خواهید بود تا در هر بار استفاده از ظرفشویی خود از آن استفاده کنید. در این شرایط، هیچ‌گاه شاهد لکه یا کدر بودن ظرف‌های خود نخواهید شد. اگر همچنان سوالی در ذهن شما وجود دارد که در این مقاله به پاسخ آن نرسیده‌اید، می‌توانید در بخش نظرات آن را بیان کنید تا به شما پاسخ دهیم.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *