نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
نمک ناشین ظرفشویی چیست
زمان مطالعه: 8 دقیقه

نمک ماشین ظرفشویی چیست؟ آشنایی با انواع نمک ظرفشویی و تفاوت های آن

نمک ماشین ظرفشویی چیست؟ آشنایی با انواع نمک ظرفشویی و تفاوت های آن

نمک ماشین ظرفشویی چیست؟ شاید این سوال برای شما پیش بی‌آید که کارایی این نمک چیست و چه تفاوت هایی با دیگر نمک ها دارد. نمک ماشین ظرفشویی باعث از بین رفتن سختی آب لوله می‌شود و آب را نرم می‌کند. این نمک با نرم کردن آب باعث جلوگیری از ایجاد رسوبات بر روی ظروف و لوله های ماشین ظرفشویی می‌شود.

کاربرد نمک ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن ظروف از فشار آب استفاده می‌کند. اگر این آب در خود املاح داشته باشد، این به دلیل سختی خود، روی ظروف خط و خش می‌اندازند و سبب کدر شدن آن می‌شوند. برای رفع مشکل، نمک ظرفشویی ساخته شد تا با حذف املاح موجود در آب، سختی آن را از بین ببرد و مانع از افتادن خط و خش روی ظروف و کدر شدن آن‌ها شود.

رسوبات آهکی سبب گرفتگی مسیر آب می‌شوند. از آن‌جایی‌که کار ماشین ظرفشویی ایجاد فشار در آب برای شستشوی بهتر ظروف است، این گرفتگی باعث افزایش فشار وارد شده به موتور دستگاه شده که نتیجه آن سوختگی یا افزایش مصرف دستگاه است. نمک ظرفشویی با کاهش رسوبات آهکی، برای سلامت ماشین ظرفشویی ضروری است.

تفاوت نمک ظرفشویی با نمک خوراکی

نمک ماشین ظرفشویی از نظر ظاهر، مواد شیمیایی و نوع حل شوندگی با نمک خوراکی بسیار تفاوت دارد. نمک خوراکی با قرار گرفتن در آب سریعا گوله می‌شود و دانه های آن بسیار ریز است. نمک خوراکی سریعا در آب حل می‌شود در صورتی که نمک ماشین ظرف شویی دارای دانه های بسیار درشت است که در آب به آرامی حل می‌شود تا از رسوب آن در لوله ها و ایجاد هزینه اضافه برای شما جلوگیری کند.

علت استفاده از نمک ظرفشویی در ماشین ظرفشویی

دلیل استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

آبی که کار شستشو را در ماشین ظرفشویی انجام می‌دهد، دارای املاح است که سبب سختی آب شده و در فرایند شستشو، سبب بروز لکه‌های سفید روی ظرف شده یا آن‌ها را کدر می‌کند و در واقع مانع از تمیزی کامل ظرف‌ها می‌شود. برای همین نیاز است تا در کنار مواد شوینده از نمک ظرفشویی نیز استفاده شود تا ظرف‌ها کاملا تمیز شوند.

 

استفاده از نمک ظرفشویی تاریخ مصرف گذشته

هر موادی با گذشتن از تاریخ مصرف خود کارایی و عملکرد بهینه خود را از دست می‌دهد. نمک ماشین ظرفشوی نیز از این قضیه مستسنا نمی‌باشد. این نمک بعد از اتمام تاریخ مصرف خود کارایی خود را از دست  داده و باعث ایجاد لکه بر روی ظروف شما می‌شود. بهتر است هنگام خرید نمک ماشین ظرفشویی حتما تاریخ آن را چک کرده تا از سلامت آن مطمئن شوید.

چگونه در ماشین ظرفشویی نمک بریزیم

آموزش ریختن نمک در ماشین ظرفشویی

در ماشین‌های ظرفشویی، مخزنی جهت نگه‌داری نمک در نظر گرفته شده است تا مصرف‌کننده، نمک ظرفشویی را در آن بریزد و هنگامی‌که دستگاه به آن نیاز دارد، از نمک موجود برای شستشو و تمیزی ظروف استفاده نماید. این مخزن در دستگاه‌های مختلف در مکان‌های خاصی قرار گرفته و برای پیدا کردن مکان دقیق آن بهتر است به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید.

تشخیص نمک ماشین ظرف شویی اصلی با غیر اصل

نمک ماشین ظرفشویی از مهم ترین موادی است که باید به صورت اصل خریداری شود، زیرا در صورت غیر اصلی بودن آن هم به ظرف ها و هم به لوله های تخلیه ماشین ظرفشویی آسیب وارد می‌کند که هزینه بسیار زیادی را برای شما به ارمقان می‌آورد. در ادامه ۶ راه تشخیص نمک ماشین ظرف شویی اصلی از کپی را برای شما آورده‌ایم.

۱.نمک ماشین ظرف شویی ریز یا درشت

نمک ماشین ظرفشویی وظیفه از بین برندگی سختی آ ب را دارد. هچنین از ایجاد روسوبات داخل لوله های ماشین و ظروف جلوگیری می‌کند. یکی از راه های برسی نمک اصلی از فرعی زیر یا درست بودن دانه های نمک ماشین ظرفشویی است. نمک های اصلی دارای دانه های درشت و رنگ سفیدی دارند در صورتی که دانه های غیر اصلی ریز و دارای رنگ کدری هستند.

۲. برسی وزن جعبه

برند های معتبر و اصلی نمک های ماشین ظرفشویی برای هر مدل خود بنا به طریقه مصرف و میزان مصرف نمک در ماشین لباسشویی وزن های مختلفی استفاده می‌کنند ولی شرکت های تقلبی برای سود بهتر و جلب مشتری این نکته را رعایت نمی‌کنند. بهتر است قبل از خرید نمک ماشین ظرفشویی وزن برند مورد نظر خود را در سایت رسمی آن شرکت برسی کنید.

۳.نام برند

یکی از روش های تشخیص برند های معتبر از برند های تقلبی نام برند ها می‌باشد. به این صورت که برند های تقلبی با دستکاری جزئی در نام برند های معتبر محصول تقلبی را وارد بازار می‌کنند.

۴.برسی قیمت نمک ماشین ظرفشویی

برسی قیمت یکی دیگر از راه های تشخیص نمک اصل از فرع می‌باشد. اگر در فروشگاهی قیمت یک برند بسیار معتبر را پایین تر از حد معمول آن دید به اصلالت کالا شک کنید زیرا هیچ ارزانی بی دلیل نیست. مثلا نمک ماشین ظرفشویی فینیش در سایت های معتبر خارجی ۳۶ دلار است، در صورتی که آن را ارزان تر در فروشگاهی مشاهده کردید به اصل بودن آن شک کنید.

۵.برسی ظاهری

برند های اصلی جعبه های عود را با یک ابعاد مشخص و با کیفیت بالایی وارد بازار می‌کنند. در صورتی که برای برند های غیر اصلی این موضوع اصلا اهمیت نداشته و با بدترین کیفیت و شکل ظاهری محصول خود را وارد بازار می‌کنند. بهتراست قبل از خرید نمک ماشین ظرفشویی برند مد نظر خود را از سایت رسمی آن دیده و ابعاد آن را با آنچه که در فروشگاه مشاهده کرده‌اید مقایسه کنید.

۶.میران حل شوندگی

آخرین راه حل برای تشخیص نمک اصلی از غیر اصلی آن میزان حل شوندگی نمک ماشین ظرفشویی د رآب است. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم وظیفه اصلی نمک های ماشین ظرفشویی از بین برندگی سختی آب و جلوگیری از ایجاد رسوبات در لوله ها و ظروف می‌باشد. پس از خرید نمک ۲ قاشق از آن را در یک لیوان آب ریخته و مقداری بهم بزنید نمک ماشین ظرفشویی اصل آب را شفاف می‌کند به اصلاح آن را نرم می‌کند، اما نمک های غیر اصلی آب را کدر و املاح آب در کف لیوان ته نشین می‌شود.

 

چه مقدار نمک ظرفشویی در ماشین ظرفشویی بریزید

مخزن نمک به طور معمول در کف دستگاه قرار گرفته که می‌توانید با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، آن را باز کنید. برای ورود نمک به داخل دستگاه از یک قیف کمک بگیرید و با استفاده از یک قاشق، کم‌کم نمک را به داخل مخزن دستگاه بریزید تا محفظه را پر کنید اما اجازه دهید تا محفظه به اندازه دو بند انگشت خالی بماند چون پر شدن کامل آن، سبب بروز سفیدک و شوره بر روی ظرف‌ها می‌شود.

نشانگر نمک

سازندگان ماشین ظرفشویی برای اطلاع‌رسانی به کاربر از وسایل موردنیاز برای شستشو درست ظروف توسط دستگاه، نشانگرهایی را در نمایشگر دستگاه قرار داده‌اند که یکی از آن‌ها برای نمایش میزان کافی نمک ظرفشویی در دستگاه است. هنگامی‌که نشانگر نمک روشن می‌شود یعنی دستگاه برای عملکرد مناسب خود به نمک ظرفشویی نیاز دارد.

نشانگر نمک در ماشین ظرفشویی

فعال بودن نشان S در بخش نمایشگر، نشان‌دهنده نیاز دستگاه به نمک است. بعد از اضافه کردن نمک به دستگاه نشانگر نمک خاموش می‌شود.

تفاوت نمک ماشین ظرفشویی و جرم گیر ماشین ظرفشیویی 

کار جرم‌گیر از بین بردن رسوبات آهکی در بخش‌های مختلف ماشین ظرفشویی مثل فیلتر، پمپ آب، لوله تخلیه و جداره‌ها است اما وظیفه نمک ظرفشویی کاهش سختی آب و از بین بردن املاح آب است.

نمک ظرفشویی سبب افزایش طول عمر ظرف‌ها و آسیب نرسیدن به آن‌ها می‌شود و جرم‌گیر با تمیز کردن دستگاه و مانع از بروز جرم در آن، به تمیزی بهتر ظرف کمک می‌کند و در کاهش مصرف انرژی دستگاه نقش دارد.

نمک ظرفشویی و جرم‌گیر ماشین ظرفشویی به افزایش عمر دستگاه کمک می‌کنند.

از چه برندی نمک ظرفشویی خود را تهیه کنید؟

برند های مختلف نمک ماشین ظرفشویی

برندهای مختلفی هستند که کار تولید نمک ظرفشویی را انجام می‌دهند. از بین آن‌ها، برند فینیش و فیری، برندهای معروفی هستند که نمک‌های ظرفشویی باکیفیتی را تولید می‌کنند و توانسته‌اند نظر بیشتر سازندگان ماشین‌های ظرفشویی را جلب کنند. با مراجعه به سایت سازنده‌ها، متوجه می‌شوید که این نمک ظرفشویی مورد تایید آن‌ها است.

توجه کنید که نمک ظرفشویی بی‌کیفیت به سلامت دستگاه آسیب می‌رساند پس هنگام خرید، حتما از یک برند معتبر و باکیفیت خرید خود را انجام دهید.

انتخاب نمک ظرفشویی به میزان سختی آب محل زندگی شما نیز بستگی دارد اما به صورت کلی، اگر از کیفیت یک نمک ظرفشویی رضایت داشتید، از همان برند خرید خود را ادامه دهید.

خرید نمک ماشین ظرف شویی

برای خرید نمک ماشین ظرفشویی اورجینال و اصل بهتر است نکاتی که در بالا به آن اشاره شده را دقت کنید. اگر می‌خواهید یک خرید آسوده داشته باشید بهتر است از نمایندگی و خدمات پس از فروش برند ماشین ظرفشویی خود جهت اطمیمان خاطر از اصل بودن کالای خریداری شده تهیه کنید.

شرایط نگهداری از نمک ظرفشویی

نمک ظرفشویی نیز مانند بسیاری از وسایل، باید در شرایط خاصی نگه‌داری شود. هنگام خرید نمک ظرفشویی برای جلوگیری از خراب شدن آن، باید نمک ظرفشویی را در جای خشک و دور از تابش مستقیم آفتاب نگه‌داری کنید.

قرص ماشین ظرفشویی به تنهایی کافی است؟

بعضی از افراد به جای نمک از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند تا کار نمک را همراه با بقیه کارهای شستشو به‌خوبی انجام دهد. ما به شما توصیه می‌کنیم که علاوه‌بر قرص ماشین ظرفشویی از نمک ظرفشویی نیز استفاده نمایید زیرا این قرص‌ها در خود مقداری نمک دارند اما نمی‌توانند جایگزین کامل نمک باشند، در بعضی از شستشو‌ها، نمی‌توانند مانع از کدر شدن ظروف شوند. در واقع استفاده از این قرص‌ها سبب کاهش مصرف نمک ظرفشویی می‌شوند.

چگونه از قرص ماشین ظرفشویی استفاده کنید؟

معمولا در ماشین‌های ظرفشویی مکانی را برای افزودن قرص ماشین ظرفشویی در نظر گرفته‌اند تا در هر برنامه شستشو آن را در محل مخصوصش قرار دهید و برنامه شستشو را آغاز کنید.

اگر از نمک ظرفشویی استفاده نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

تا این‌جا متوجه شدید که استفاده از نمک ظرفشویی چه فایده‌ای دارد و چرا باید از آن استفاده کنید. حال بهتر است این را بدانید که اگر از نمک ظرفشویی استفاده نکنید، چه اتفاقی می‌افتد:

املاح موجود در آب سبب ایجاد لکه یا لایه‌ای سفید رنگ بر روی ظرف‌ها می‌شود

اگر املاح موجود در آب گرفته نشود، در بخش‌های مختلف دستگاه مثل جت‌های آب‌پاش یا المنت‌های گرم‌کننده رسوب می‌کند و منجر به کاهش بازده گرمایی دستگاه می‌شود. قدرت شویندگی دستگاه کاهش می‌یابد، مصرف برق بیشتر می‌شود و در نهایت طول عمر دستگاه کاهش می‌یابد.

بنابراین استفاده نکردن از نمک ظرفشویی نیاز شما به تعمیرکار و مراجعه به نمایندگی را افزایش می‌دهد.

نمایندگی مجاز

همان‌طور که توضیح دادیم، استفاده نکردن از نمک ظرفشویی نیاز به تعمیر را افزایش می‌دهد. اگر روزی ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعمیر پیدا کرد و خواستید که برای بررسی وضعیت آن و علت یابی مشکل با تعمیرکار تماس بگیرید، بهتر است که شماره چند نمایندگی مجاز و رسمی را داشته باشید تا در صورت نیاز سریع با آن‌ها تماس بگیرید. ما دو نمایندگی ظرفشویی آاگ و نمایندگی ظرفشویی الکترولوکس را به شما توصیه می‌کنیم زیرا افراد متخصص و توانمند را در مجموعه خود دارد تا پاسخگوی نیازهای شما باشد.

سخن پایانی

حالا که فهمیدید نمک ظرفشویی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم. قطعا هنگام خرید نمک ظرفشویی به دنبال یک برند معتبر خواهید بود تا در هر بار استفاده از ظرفشویی خود از آن استفاده کنید. در این شرایط، هیچ‌گاه شاهد لکه یا کدر بودن ظرف‌های خود نخواهید شد. اگر همچنان سوالی در ذهن شما وجود دارد که در این مقاله به پاسخ آن نرسیده‌اید، می‌توانید در بخش نظرات آن را بیان کنید تا به شما پاسخ دهیم.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *