نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بررسی دلایل کار نکردن یخساز ساید و راه‌حل‌های رفع آن‌ها

دلایل کار نکردن یخساز ساید چیست؟

مشکلات یخ‌ساز یخچال اغلب می‌تواند به تعداد انگشت شماری از اجزای اصلی از جمله شیرها و خطوط آب، فیلتر آب، بازوی کنترل یخ‌ساز، دمای محفظه، سطل یخ و موارد دیگر مرتبط باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کار نکردن یخساز ساید و همچنین آشنایی با قطعات ساید بای ساید، موارد زیر را مطالعه کنید:

علت کار نکردن یخساز راه حل
مشکل در لوله‌های پرکننده آب لوله‌های پرکننده آب را تمیز یا تعویض کنید.
مسدود شدن دریچه ورودی آب بررسی دریچه ورودی آب
مشکل در فیلتر آب تمیز یا تعویض کردن فیلتر به صورت منظم
مشکل در عنصر گرمایش یخ‌ساز آزمایش المنت گرمایشی یخچال و در صورت نیاز تعمیر آن
خرابی ترموستات یخچال تنظیم دمای مناسب ترموستات
ایجاد مشکل در بازوی کنترل امتحان بازوی کنترل و در صورت خرابی تعمیر آن
خاموش‌بودن یخ‌ساز در صورت خاموشی گزینه Ice Off، آن را به Ice On تغییر دهید.
فعال بودن حالت Pause یخ‌ساز چک کردن پر نبودن یخساز. در صورت پر بودن باید محفظه را خالی کنید تا از این حالت خارج شود.

مشکل در لوله‌های پرکننده آب

اگر یخ‌ساز شما یخ درست نمی‌کند یا اگر تکه‌های یخ، کوچک یا بد شکل هستند، لوله‌های پرکننده آب ممکن است مشکل داشته باشند. لوله پشت یخ‌ساز را بررسی کنید و به‌دنبال انسداد باشید. اگر انسدادی مشاهده کردید، باید لوله‌ها را به‌طور کامل تمیز کرده و انسداد را رفع کنید. اگر این کار جواب نداد و همچنان مشکل پابرجا بود، لوله‌های پرکننده آب را تعویض کنید. این مشکل اغلب برای یخچال‌های جنرال پیش می‌آید و برای تعویض لوله‌های پرکننده آب می‌توانید با نمایندگی تعمیرات ساید جنرال تماس بگیرید.

مسدود شدن دریچه ورودی آب

آب از خط تأمین اصلی خانه شما به یخ‌ساز یخچال می‌رسد. اگر این خط مسدود شود، آب به داخل یخ‌ساز نمی‌رسد. این انسداد ممکن است به‌دلیل رسوبات معدنی به وجود بیاید.

برای بررسی دریچه ورودی آب، ابتدا منبع آب را ببندید و یخچال خود را از برق بکشید. این کار مدت زمان کمی طول می‌کشد، بنابراین اگر درب یخچال را بسته نگه‌دارید، نگران آسیب‌دیدن اقلام داخل یخچال خود نخواهید بود. حال شیر آب را پیدا کنید که معمولاً در قسمت پایینی یخچال قرار دارد. برای رفع مشکل تأمین آب، لوله تأمین آب را از شیر جدا کنید و یک سطل زیر آن قرار دهید تا در صورت چکه‌کردن، آب به داخل سطل بریزد. گاهی اوقات یک محفظه زباله در داخل لوله وجود دارد که ممکن است مسدود شود. می‌توانید این محفظه را با آب و صابون یا یک حل‌کننده معدنی تمیز کنید. همچنین، انسداد خود لوله را هم بررسی کنید.

اگر با بررسی این موارد، مشکل رفع نشود، بهتر است از نمایندگی یخچال ساید خود بخواهید تا برای بررسی مشکل کار نکردن یخساز ساید به منزل شما مراجعه کنند.

مشکل در فیلتر آب

اکثر یخچال‌ها دارای فیلتر آب هستند. از دفترچه راهنمای یخچال خود استفاده کنید یا وب‌سایت سازنده دستگاه را بررسی نمایید تا نحوه مکان‌یابی و تعویض فیلتر یخچال خود را بیابید. به‌طور کلی دسترسی به آن آسان است، زیرا طوری طراحی شده که به‌طور منظم تعویض شود. آن را به‌طور کامل تمیز کنید یا اگر فیلتر آنقدر مسدود شده است که تمیز نمی‌شود، آن را تعویض کنید. همچنین همان‌طور که گفتیم خودتان هم می‌توانید این فیلتر را تعویض کنید و تنها کافی است یک فیلتر جدید خریداری نمایید.

جایگذاری فیلتر جدید یخچال
در این تصویر یک فیلتر آب جدید مدل سامسونگ در حال جایگذاری است. این فیلتر باید حداقل ماهی یکبار تمیز یا در صورت نیاز تعویض شود.

مشکل در عنصر گرمایش یخ‌ساز

وقتی یخ‌ساز یخچال شما کار نمی‌کند، آخرین چیزی که احتمالاً به آن فکر می‌کنید، این است که به گرمای بیشتری نیاز دارد! با این حال، بیشتر ماشین‌های یخ از گرما استفاده می‌کنند تا مکعب‌های یخ را از سینی‌هایی که در آن شکل می‌گیرند به داخل ظرفی که می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید، منتقل کنند.

اگر از تعمیرات ساید مابه سر در نمی‌آورید، بهتر است با نمایندگی تعمیر یخچال تماس بگیرید و مشکل را با آن‌ها مطرح کنید. تعیین اینکه آیا المنت گرمایشی کار می‌کند یا خیر، نیاز به آزمایش ولتاژ دارد که باید توسط یک فرد متخصص انجام شود؛ در غیر این صورت ممکن است خطرناک باشد.

خرابی ترموستات یخچال

اگر ترموستات خیلی پایین تنظیم شود، ممکن است کل یخ‌ساز تحت تأثیر قرار گیرد و باعث یخ‌زدن آب قبل از رسیدن به قالب یخ‌ساز شود. دفترچه راهنمای یخچال شما باید دارای دمای توصیه‌شده توسط سازنده باشد. اگر یخچال شما زیر این سطح تنظیم شده باشد، می‌تواند دلیل کار نکردن یخساز ساید باشد. دما را بالا ببرید و ببینید که آیا مشکل خرابی یخساز ساید بای ساید حل می‌شود یا خیر.

ایجاد مشکل در بازوی کنترل

بیشتر یخ‌سازها از بازوی کنترلی برای توقف یخ‌سازی استفاده می‌کنند تا سطل آن سرریز نشود. اگر این قطعه جابه‌جا شود، روی قطعه دیگری قرار بگیرد یا بیفتد، ممکن است یخچال شما به‌طور غیرقابل کنترل یخ بسازد یا اصلاً یخ تولید نکند. بررسی کنید تا مطمئن شوید که بازوی کنترل در موقعیت مناسبی قرار دارد و آزادانه حرکت می‌کند (بسته به مقدار یخ در سطل). متأسفانه، ساییدگی و پارگی معمولی می‌تواند در طول زمان بر عملکرد یخ‌ساز شما تأثیر بگذارد. بازوی کنترل را برای کمک به افزایش طول عمر یخ‌ساز خود و جلوگیری از مشکل خارج نشدن یخ از یخساز ساید پیش از نیاز به تعمیر یخچال، امتحان کنید.

خاموش‌بودن یخ‌ساز

گاهی اوقات ممکن است گزینه یخ‌ساز یخچال خاموش باشد و به همین علت، یخ‌ساز کار نکند. بنابراین گزینه را بررسی کنید و در صورت خاموش‌بودن، آن را روی حالت روشن قرار دهید. این گزینه روی صفحه نمایش یخچال وجود دارد. برخی مدل‌های یخچال فریزر نماد Ice On یا Ice Off را دارند که باعث خاموش یا روشن‌شدن گزینه یخ‌ساز یخچال می‌شود.

فعال بودن حالت Pause یخ‌ساز

علاوه بر گزینه خاموش یا روشن یخ‌ساز، ممکن است گزینه دیگری با عنوان Pause روی صفحه‌ نمایش یخچال فریزر ساید وجود داشته باشد که می‌تواند علت کار نکردن یخساز ساید باشد.  این گزینه زمانی فعال می‌شود که محفظه از یخ انباشته شود. در این حالت یخ‌ساز روی Pause قرار می‌گیرد. اکثر یخچال فریزر‌ها دارای یک سنسور کنترل یخ هستند که با پر شدن محفظه از یخ، ممکن است یخ‌ساز را روی حالت Pause قرار دهند. در این حالت، به برد یخچال فرمان توقف ساخت یخ ارسال شده و منبع آب ورودی را قطع می‌کند.

همچنین ممکن است این سنسور دچار اشتباه شده و فرمان توقف یخ ساختن را به برد ارسال کند که باعث خارج نشدن یخ از یخساز ساید خواهد شد. در این حالت می‌توانید از نمایندگی تعمیرات یخچال ساید بای ساید خود بخواهید مشکل را بررسی و رفع کنند.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد خرابی های رایج یخساز ساید بای ساید صحبت کردیم و دانستیم که این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها به‌راحتی در منزل حل می‌شوند. با این حال، ممکن است مشکل کار نکردن یخساز ساید، جدی باشد و به تعمیر اساسی نیاز داشته باشد. به همین دلیل در صورت مشاهده این مشکل می‌توانید نکات بیان‌شده در این مقاله را امتحان کنید. اگر با استفاده از موارد عنوان‌شده در این مطلب نتوانستید مشکل را رفع کنید، بهتر است با توجه به برند یخچال خود، از نمایندگی یخچال ساید بخواهید تا به منزل شما مراجعه کرده و علت کار نکردن یخساز ساید را بررسی کنند. از اینکه ما را تا انتهای مقاله همراهی کردید، از شما متشکریم. امیدواریم مطالب بیان‌شده در این مقاله برایتان مفید بوده باشد و مشکل یخچالتان را بتوانید سریع‌تر رفع کنید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *