نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
تعمیر برد ماشین لباسشویی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تعمیر برد ماشین لباسشویی و نشانه‌های خرابی آن

آشنایی با برد ماشین لباسشویی و وظیفه آن

برد یک قطعه بسیار مهم و حساس در ماشین لباسشویی به شمار می‌آید. به نوعی می‌توان گفت این قطعه همچون مغز در بدن انسان فعالیت می‌کند. برد الکترونیکی اعمال دیگر قطعات و دستگاه‌ها را نیز تحت کنترل خود دارد.

در ماشین‌های لباسشویی پیشرفته از بردهای به روز و  تخصصی ‌تری استفاده شده است، این قطعه مهم دستور‌هایی را که از سوی دکمه استارت جهت شروع کار به سمت آن منتقل می‌شود، را به عهده دارد.

نوع شست‌وشو با انتخاب برنامه مورد نظر مصرف‌کننده به برد فرستاده می‌شود، برد شست‌وشو را ادامه می‌دهد و مشخص می‌کند، که دستگاه چه زمانی خاموش شود.

با توجه به موارد ذکر شده، می‌توان به اهمیت بالای این قطعه در ماشین لباسشویی پی برد؛ در صورتی که برد الکترونیکی دچار خرابی و آسیب شود، ممکن است دستگاه دچار اختلال شود و یا اصلاً روشن نشود.

نگاهی بر علائم خرابی برد ماشین لباسشویی

خرابی برد نشانه‌های متفاوتی دارد و هر علامت نشان از خرابی یک قطعه از لباسشویی دارد. در این قسمت با علائم خرابی برد ماشین لباسشویی، آشنا خواهیم شد. در واقع با مشاهده هرکدام از این نشانه‌ها، به خرابی برد لباسشویی پی خواهید برد، که عبارتند از:

 • کار نکردن پنل جلویی دستگاه و تایمر آن
 • جریان پیدا نکردن آب درون محفظه دستگاه
 • تنظیم نشدن دمای آب مطابق درخواست شما
 • جریان برق در بدنه
 • خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار
 • اشتباه اجرا شدن برنامه شست‌وشوی تعیین شده
 • خاموش شدن پنل
 • تخلیه نکردن آب
 • نمایش خطا روی صفحه نمایش دستگاه

در ادامه برای آشنایی بیشتر با موارد بالا، هر یک را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد.

کار نکردن پنل جلویی دستگاه و تایمر آن

یکی از قسمت‌های مهم ماشین لباسشویی، پنل جلویی آن است. با استفاده از این قسمت به راحتی می‌توانید عملکردها و فعالیت‌های لباسشویی خود را کنترل کنید؛ خراب شدن پنل دستگاه و کار نکردن آن، یکی از نشانه‌های خرابی برد ماشین لباسشویی است، زیرا این قسمت ارتباط مستقیمی با برد دستگاه دارد.

پنل جلویی ماشین لباسشویی
در این تصویر پنل لمسی ماشین لباسشویی را مشاهده می‌کنید که از طریق آن می‌توان برنامه مورد نظر را برای لباسشویی تعریف کرد.

جریان پیدا نکردن آب درون محفظه دستگاه

از دیگر نشانه‌های خرابی برد لباسشویی این است، که آب درون محفظه دستگاه به خوبی جریان ندارد. برد ماشین لباسشویی در اجرای این وظیفه نقش دارد، بروز این مشکل می‌تواند مربوط به خرابی برد لباسشویی باشد.

تنظیم نشدن دمای آب مطابق درخواست شما

لباسشویی برای شستن هر نوع پارچه‌ای دمای خاصی نیاز دارد، در صورتی که شما برای شست‌وشوی هر لباسی یک دمای خاص را انتخاب کنید، اما ماشین لباسشویی نتواند خواسته شما را عملی کند؛ این خود دلیلی بر خرابی برد ماشین لباسشویی است.

جریان برق در بدنه

از دیگر نشانه‌های خرابی برد ماشین لباسشویی، برق داشتن بدنه آن است؛ در مواقعی که آب به درون برد و مدارات دستگاه نفوذ کند، ممکن است بدنه ماشین لباسشویی دارای برق شود. در این شرایط باید تعمیر برد ماشین لباسشویی را به دست تکنسین فنی تعمیر لباسشویی بسپارید؛ تا آن‌ها با دانش و تخصص خود، اقدامات لازم را در زمینه تعویض و یا تعمیر این قطعه انجام خواهند داد.

آشنایی با مهم ترین عوامل خرابی برد لباسشویی

یکسری عوامل موجب خرابی برد لباسشویی می‌شوند، این عوامل مهم و تأثیرگذار عبارتند از:

 • نوسانات برق
 • وارد شدن آب به قسمت الکترونیکی
 • قرار داشتن لباسشویی در محیطی گرم و مرطوب
 • استفاده نامناسب از دستگاه
 • اتمام عمر و فرسودگی دستگاه
 • استفاده طولانی مدت از ماشین لباسشویی
 • بارگذاری بیش از حد دستگاه

در ادامه با این عوامل که تعویض و یا تعمیر برد ماشین لباسشویی را ضروری می‌سازند، آشنا خواهیم شد.

نوسانات برق

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث خرابی برد ماشین لباسشویی می‌شود، نوسانات برق است. در واقع کم و زیاد شدن جریان برق تأثیر بسیار زیادی، در ایجاد اختلال در سیستم بردی ماشین لباسشویی دارد. استفاده از محافظ برقی بهترین گزینه جهت جلوگیری از بروز این مشکل است.

وارد شدن آب به قسمت الکترونیکی

از دیگر دلایل خرابی این قسمت از ماشین لباسشویی، نفوذ آب به قسمت الکترونیکی یا همان برد ماشین لباسشویی است، این کار به نوعی موجب اتصالی و سوختن برد ماشین لباسشویی می‌شود.

قرار داشتن لباسشویی در محیطی گرم و مرطوب

قرار داشتن دستگاه در محیط‌های گرم و مرطوب از دیگر مواردی است، که تأثیر منفی بر روی طول عمر برد ماشین لباسشویی دارد. برای مثال گرما موجب می‌شود خازن‌های برد خراب شوند و در نهایت برد لباسشویی بسوزد، همچنین رطوبت باعث کاهش عمر برد دستگاه می‌شود و آن را خراب می‌کند.

استفاده طولانی مدت از دستگاه

استفاده بیش از حد از ماشین لباسشویی، باعث سوختن برد دستگاه می‌شود. در صورتی که مجبور هستید در طول روز بیش از یک بار از ماشین لباسشویی استفاده کنید، باید به فاصله حداقل یک ساعت دستگاه را روشن کنید. استفاده مداوم و طولانی مدت از ماشین لباسشویی، باعث آسیب دیدگی برد یا سایر قطعات ماشین لباسشویی می‌شود.

اتمام عمر و فرسودگی برد لباسشویی

برد ماشین لباسشویی، همچون هر قطعه دیگری از طول عمر خاصی برخوردار است. همچنین انجام دادن یکسری کارها موجب کاهش طول عمر این قطعه می‌شود، از طرفی استهلاک و فرسودگی دستگاه نیز باعث سوختن و از بین رفتن برد ماشین لباسشویی خواهد شد.

برد ماشین لباسشویی
در این تصویر یک برد ماشین لباسشویی مشاهده میکنید که روی میز چوبی قرار گرفته است. یکی از دلایل خرابی برد لباسشویی فرسودگی و اتمام عمر آن است.

بارگذاری بیش از حد دستگاه

از دیگر عواملی که باعث خرابی برد لباسشویی می‌شود؛ بارگذاری بیش از حد آن است. در واقع این کار سوختن برد لباسشویی را به دنبال خواهد داشت؛ در صورتی که لباس‌های شما زیاد باشد، به هیچ وجه نباید همه آن‌ها را در یک مرحله شست‌وشو دهید، پیشنهاد می‌شود که لباس‌های زیاد را طی دو مرحله بشویید.

آشنایی با مراحل تعمیر برد ماشین لباسشویی

کارشناسان پارسا سرویس ابتدا با دانش بالای خود، علت خرابی برد ماشین لباسشویی را تشخیص داده، و در صورتی که این قطعه از دستگاه به تعویض نیاز نداشته باشد، آن را با دقت انجام خواهند داد. در این شرایط ابتدا آلودگی و کثیفی‌های موجود در کنترل پنل را با اسپری تمییز کننده توسط تکنسین فنی تمیز می‌شود، در مرحله بعد خازن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که خازن‌ها دارای تاخوردگی یا شکستگی باشند، آن‌ها را بر طرف می‌سازند. همچنین در صورتی که فیوزهای برد و خازن دچار خرابی شوند؛ توسط تکنسین فنی، قابل تعمیر هستند. در مواقعی که برد نیم‌سوز شود، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست؛ زیرا کارشناسان ما طی یکسری تعمیرات اصولی و به موقع آن را تعمیر خواهند کرد.

نکته قابل توجه این است که عدم تعمیر یا تعویض به موقع برد الکتریکی، ممکن است باعث آسیب‌های جدی به ماشین لباسشویی شود.

تعمیر برد ماشین لباسشویی توسط متخصصان پارسا سرویس

در موقع بروز خرابی در برد ماشین لباسشویی نمی‌توان تعمیر آن را به دست هرکسی سپرد، زیرا تعمیر برد ماشین لباسشویی یک کار حساس است و به دانش و تخصص نیاز دارد.

انجام این کار توسط افراد غیرمتخصص نه تنها از نظر اقتصادی به صرفه نیست، بلکه ممکن است شما را محتمل هزینه‌های اضافی کند.

شما در صورت مشاهده نشانه‌های خرابی ذکر شده در ماشین لباسشویی خود، می‌توانید با پارسا سرویس به عنوان نمایندگی ماشین لباسشویی الکترولوکس و نمایندگی ماشین لباسشویی آاگ تماس بگیرید، بعد از ثبت درخواست شما در اولین فرصت متخصص مربوط به محل شما اعزام می‌شود.

متخصص و کارشناسان پارسا سرویس، ابتدا ماشین لباسشویی شما را با دقت مورد بررسی قرار داده، بعد از بررسی تکنسین فنی و عیب یابی دستگاه، اقدام به تعمیر این قطعه از ماشین لباسشویی در دستور کار قرار می‌گیرد.

دیگر مقالات این دسته بندی