نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
یخ زدن مواد غذایی در یخچال
زمان مطالعه: 7 دقیقه

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

چرا مواد غذایی در یخچال یخ می‌زنند؟

یخ زدن سبزیجات در یخچال و یخ زدگی میوه در یخچال، از بروز یک اختلال در عملکرد یکی از قطعات یخچال خبر می‌دهند. یخ زدن مواد غذایی در یخچال علت‌های مختلفی دارد، از به هم خوردن تنظیمات دمایی و چینش اشتباه مواد غذایی در یخچال بگیرید تا مشکلات بزرگ‌تری مانند خرابی ترموستات و خرابی برد الکترونیکی آن. اگر موتور یخچال به هر دلیلی به صورت یک‌سره کار کند، سرمای زیادی تولید می‌شود که می‌تواند منجر به انجماد و یخ زدن غذا در یخچال شود.
همان‌طور که می‌دانید، اکثر باکتری‌ها و عوامل فاسدشدن مواد غذایی در دماهای زیر ۵ درجه سانتی‌گراد غیرفعال می‌شوند، بنابراین یخچال باید همواره در دمای زیر ۵ درجه و در حدود ۴ درجه سانتی‌گراد کار کند. دمای یخچال فریزر نیز به منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
خنک شدن محیط داخل یخچال از طریق چرخش گاز‌های مبرد در بدنه آن حاصل می‌شود. در یخچال‌های قدیمی‌تر، گازهایی نظیر فریون ۱۲ و آمونیاک این نقش را بازی می‌کردند؛ اما با توجه به مسائل زیست محیطی، درصد بالای آلایندگی و خطرناک بودن این گازها، امروزه از گازهای مبرد دیگری همچون R22، R407، R600 و R134 برای خنک کردن محیط داخل یخچال‌ها استفاده می‌کنند. نوع گاز مبرد یخچال معمولاً در راهنمای خرید یخچال فریزر قید می‌شود.

برای آشنایی با مشکلات رایج یخچال و علت یخ زدن غذا در یخچال، ما یخچال فریزرها را به دو بخش الکترونیکی و مکانیکی تقسیم کرده‌ایم تا کار شما ساده‌تر شود. علت یخ زدن غذا در یخچال‌های مکانیکی می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 •  خرابی ترموستات و در نتیجه، عدم ارسال فرمان قطع به کمپرسور و یکسره کار کردن موتور
 • وجود نشتی و کم شدن گاز مبرد در یخچال و در نتیجه، کار کردن یکسره موتور
 • خرابی کمپرسور؛ در صورت خرابی این قطعه باید با تعمیرکاران ماهر مانند تعمیرکاران نمایندگی تعمیر یخچال جنرال در تماس باشید.

یخچال‌های الکترونیکی و مدرن امروزی از چند سنسور به جای ترموستات بهره می‌برند؛ بنابراین، علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال‌های الکترونیکی می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • خرابی سنسور محیطی یا دمای یخچال و در نتیجه، عدم ارسال فرمان قطع به کمپرسور و یکسره کار کردن موتور
 •  خرابی برد الکترونیکی
 •  نشتی، کم یا زیاد بودن گاز
 •  خرابی موتور
 •  خرابی برد الکترونیکی

خرابی کمپرسوردر صورت خرابی قطعات حساسی مانند موتور، برد الکترونیکی و کمپرسور، می‌توانید از تعمیرکاران باتجربه نمایندگی تعمیر یخچال مابه کمک بگیرید.
با این تفاسیر، اکنون به سراغ بررسی علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید و یخچال‌های معمولی می‌رویم:

۱. خراب شدن تنظیمات دمای یخچال

یکی از ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین دلایل برای یخ زدن مواد غذایی در یخچال، خراب شدن تنظیمات دمایی یخچال است. اگر شاهد یخ زدن مواد غذایی در یخچال خود هستید، قبل از نگران شدن و قبل از هرگونه اقدامی، تنظیمات دمایی یخچال خود را بررسی کنید.
همان‌طور که اشاره شد، دمای یخچال معمولی باید همواره بین ۳۸ تا ۴۲ درجه فارنهایت معادل با ۳ الی ۶ درجه سانتی‌گراد و در حدود ۴ درجه باشد. اگر دمای یخچال شما کمتر از ۳ درجه است، به راحتی می‌توانید با تنظیمات صحیح، از یخ زدن مواد غذایی در یخچال خود جلوگیری کنید. اگر یخچال شما قدیمی است، می‌توانید از انواع دماسنج‌های خارجی مناسب، برای اندازه‌گیری دائمی و بررسی میزان دمای محیط داخلی آن استفاده کنید.

۲. چیدن اشتباه مواد غذایی در یخچال

چیدن اشتباه مواد غذایی در یخچال، به احتمال زیاد ساده‌ترین دلیلی است که می‌تواند منجر به یخ زدن مواد غذایی در یخچال شود. بسیار از افراد اغلب در هنگام چینش مواد غذایی در داخل یخچال، اصول اولیه و صحیح را رعایت نمی‌کنند و از اهمیت این کار غافل هستند.
از آن‌جایی که بیشترین موارد یخ زدن در قفسه‌های بالایی، پایینی و قفسه‌های روی درب یخچال اتفاق می‌افتد، در اولین قدم، مواد غذایی که در برابر انجماد حساس‌تر هستند را از این نقاط دور کنید. یخچال‌های قدیمی و نه‌چندان مدرن، متأسفانه از چرخش دمایی یکسانی برای قفسه‌های خود برخوردار نیستند؛ بنابراین بهترین کار این است که دستورالعمل‌ها و نکات ساده مربوط به نحوه قرار دادن مواد غذایی مختلف اعم از گوشت، لبنیات، سبزیجات، میوه‌ها و خوراکی‌های دیگر در یخچال را از دفترچه راهنمای آن یاد بگیریم.

۳. قرار دادن مواد غذایی در مقابل فن داخلی و دریچه‌های هوای ورودی (Damper) به یخچال

دلایل یخ زدن مواد غذایی در یخچال

یکی دیگر از دلایل و علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید و معمولی، قرار دادن نواد غذایی در مقابل فن داخلی و دریچه‌های ورودی هوای خنک (دمپر) به یخچال است. تا جایی که مقدور است، از قرار دادن مواد غذایی و علی‌الخصوص مواد غذایی حساس به انجماد در مقابل فن‌ها و دریچه‌های ورودی هوای خنک به داخل یخچال خودداری کنید. در یخچال‌های مدرن امروزی، این دریچه‌ها توسط سیستم مرکزی کنترل دمپر اداره می‌شوند و خرابی یا مسدود شدن این دمپرها به راحتی می‌تواند منجر به یخ زدن مواد غذایی در یخچال سشما شود. دمپر اصطلاحی است که به فواصل زمانی اطلاق می‌شود که در آن‌ها، موتور یا کمپرسور یخچال در حال کار کردن هستند و سرمای تولیدی را به داخل محیط یخچال هدایت می‌کنند.
دریچه دمپر باز و بسته می‌شود و اگر مشکلی برای آن پیش بیاید، یا بسته می‌ماند یا به صورت دائمی باز خواهد بود و همین مورد، می‌تواند علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید شما باشد. مواد غذایی حساسی مانند میوه، سبزی* تخم مرغ، گوجه و مایعات را در برابر این دریچه‌ها قرار ندهید.

۴. کثیف بودن کویل های کندانسور

اگر جرم، آلودگی، گردوغبار، کثیفی، مو و هر شیء دیگری منجر به گرفتگی و انسداد در کویل‌های کندانسور شود، منجر به وارد آمدن فشار بیش از حد به این قطعه حساس خواهد شد. کثیف بودن کویل‌های کندانسور باعث می‌شود که موتور و کمپرسور یخچال با فشار بیشتری کار کند تا به دمای مطلوب داخل یخچال و مشخص شده توسط کاربر برسد. در این حالت ممکن است یخچال یکسره کار کند و موجبات یخ زدن مواد غذایی در یخچال را فراهم کند. کوی‌های کندانسور را بررسی کرده و در صورت نیاز، آن‌ها را تمیز کنید. اگر سررشته‌ای در امور ندارید یا از انجام دادن نگران هستید، می‌توانید روی کمک تعمیرکاران نمایندگی تعمیر یخچال آاگ حساب کنید.

۵. خرابی ترموستات یخچال

ترموستات در یخچال و همه دستگاه‌های دیگر، وظیفه مهم و خطیر کنترل دما را بر عهده دارد. از همین رو، واضح است که اگر دمای یچخال شما دائم در حال تغییر بوده و بیش از حد گرم یا سرد است، باید به ترموستات یخچال خود شک کنید. اگر ترموستات خراب شود، می‌تواند منجر به یخ زدن غذا در یخچال شود. برای تست سلامت و صحت کارکرد ترموستات یخچال به یک مولتی متر نیاز خواهید داشت. اگر ابزار یا آشنایی لازم را ندارید، می‌توانید از نمایندگی تعمیر یخچال وایت هاوس درخواست کمک کنید.

۶. خرابی برد الکترونیکی

برد الکترونیکی یخچال در حکم سیستم مرکزی ارسال و دریافت فرامین است و تمام عملکردهای قطعات مختلف یخچال را کنترل و مدیریت می‌کند. بروز کوچک‌ترین مشکل در برد الکترونیکی، می‌تواند عملکرد کلی یخچال را مختل کرده و خودش را در قالب یخ زدن مواد غذایی در یخچال نشان دهد. اگر برد فرمان‌های لازم را به هیتر یا کوپرسور یخچال برساند، شما شاهد یخ زدن مواد غذایی در یخچال خود خواهید بود. برای بررسی عملکرد برد الکترونیکی باید از یک تکنسین ماهر کمک بخواهید.

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

۷. مشکل سنسور یخچال فریزر

سنسور یخچال یکی از قطعات مهم در یخچال و بخش دیفراست آن است. وظیفه این سنسور تبدیل دما به پالس‌های الگتریکی قابل فهم برای برد الکترونیکی یخچال است. برد الکترونیکی یخچال با توجه به پالس‌هایی که از این سنسور دریافت می‌کند، عملکرد قطعات مختلف را مدیریت می‌کند تا دمای یخچال همواره در محدوده دلخواه کاربر قرار داشته باشد. اگر این سنسور دچار عیب و خطا در کارکرد خود شود، ممکن است با کار کشیدن یکسره از کمپرسور، باعث یخ زذن غذا در یخچال شود. این سنسور باید توسط تکنسین بررسی شود و در صورت تشخیص خطا، سنسور باید تعویض شود.

۸. مشکل کمپرسور

یکی دیگر از دلایل و علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید، عدم عملکرد صحیح کمپرسور است. اگر کمپرسور به هر دلیلی بیش از حد نیاز کار کند، منجر به یخ زدن مواد غذایی در یخچال خواهد شد. کمپرسور یخچال قطعه حساس و گران قیمتی است و پیشنهاد می‌شود حتماً توسط تعمیرکاران مجاز و باتجربه بررسی و رفع عیب شود.

۹. خرابی ترمیستور یخچال

ترمیستور نیز همانند سنسورهای دیگر یخچال، وظیفه کنترل دمای هوای محیط داخلی یخچال را برعهده دارد. در صورتی که ترمیستور دچار ایراد شود، کمپرسور و فن اواپراتور بیش از حد کار می‌کنند و نتیجه، یخ زدن مواد غذایی در یخچال خواهد بود.
برد الکترونیکی یخچال، مقادیر ولتاژ کمپرسور و فن اواپراتور را بر اساس دماهای ارسال‌شده توسط ترمیستور تنظیم می‌کند؛ بنابراین، اگر ترمیستور دچار ایراد شود، محیط داخل یخچال بیش از حد خنک شده و منجر به یخ زدن غذا در یخچال خواهد شد.

۱۰. خرابی لاستیک دور در یخچال

جلوگیری از یخ زدن مواد غذایی در یخچال

لاستیک دور درب یخچال در عین سادگی، وظایف مهمی برعهده دارد. مهم‌ترین وظیفه لاستیک دور درب یخچال، عایق‌بندی محیط داخل یخچال است که منجر به عدم امکان تبادل دمایی محیط بیرون و داخل یخچال می‌شود. اگر لاستیک دور درب یخچال پاره شود، سوراخ شود یا پوسیده شده و حالت کشسانی و ارتجاعی خود را از دست بدهد، دیگر این عایق‌بندی را انجام نخواهد داد. در نتیجه، شما شاهد یخ زدن مواد غذایی در یخچتا خود خواهید بود.

روش های جلوگیری از یخ زدن مواد غذایی در یخچال

همان طور که ملاحظه کردید، اغلب اوقات، علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید و معمولی شما، دلایل پیش پا افتاده‌ای هستند. به همین ترتیب، با رعایت نکات ساده زیر، به راحتی مانع از یخ زدن غذا در یخچال خود شوید:

 •  تنظیمات دمای یخچال را به صورت مرتب بررسی کنید.
 • مواد غذایی را از دریچه‌های خنک کننده دمپر دور نگه دارید.
 • کارکرد یخ ساز یخچال را بررسی کنید.
 • اصول اولیه و استاندارد را در هنگام چینش غذا در یخچال رعایت کنید.
 • یخچال را بیش از حد ظرفیت خود پر نکنید.
 •  دریچه‌های هوای ورودی (دمپرها) را به‌طور مرتب چک کنید.
 • سرویس‌های دوره‌ای یخچال را انجام دهید؛ قطعاتی مانند سنسورها و ترموستات در سرویس‌های دوره‌ای توسط تکنسین بررسی می‌شوند.
 • لاستیک دور درب یخچال را به صورت چشمی بازرسی کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد یخ زدن مواد غذایی در یخچال صحبت کردیم و سعی کردیم پاسخ سوال چرا مواد غذایی در یخچال یخ می‌زند را به صورت واضح بیان کنیم. همچنین اطلاعات جامعی در مورد علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال ساید بای ساید و معمولی به دست آوردیم و متوجه شدیم که در اغلب اوقات، دلیل یخ زدن مواد غذایی در یخچال، دلایل یاده‌ای مانند به هم ریختن تنظیمات دمایی یخچال، چینش غیراصولی مواد، خرابی سنسور و ترموستات یا خراب شدن لاستیک دور درب یخچال است. با رعایت نکات ذکر شده، به راحتی از یخ زدن غذا در یخچال خود جلوگیری کنید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *