021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1

علت برق داشتن بدنه یخچال ساید بای ساید (۸ دلیل اصلی+راه حل)

زمان مطالعه: 5 دقیقه

برق داشتن بدنه یخچال ساید ناشی از بار الکتریکی است که در بدنه وجود دارد و در اثر تماس دست یا بدن به آن، این جریان وارد بدن شده و به صورت یک شوک، آن را حس خواهید کرد. برق دار بودن بدنه ساید بای ساید نشان‌دهنده وجود یک مشکل در یخچال است. این رویداد می‌تواند به دلیل مشکل در سیم کشی، از بین رفتن عایق روکش سیم، خرابی ترموستات، وجود عیب در موتور و… باشد. این مشکل از خرابی خرابی های رایج یچال ساید نیست. در ادامه، دلایل برق داشتن بدنه ساید بای ساید را به صورت مورد به مورد بررسی خواهیم کرد.

جالب است بدانید که میزان برق بدنه می‌تواند از میزان خرابی و شدت آن خبر بدهد یعنی هر اندازه که مشکل جدی‌تر باشد، برق بدنه بیشتر است.

برق داشتن بدنه یخچال ساید بای ساید
عناوین اصلی این مقاله

 نقص در دو شاخه، سیم برق یا پریز

اولین موضوعی که هنگام مواجه با برق داشتن بدنه یخچال ساید باید بررسی کنید، سلامت سیم برق آن است. این بررسی شامل سالم بودن پریز برق و عبور جریان مناسب برق از آن، سالم بودن دو شاخه دستگاه و نبود لختی در آن، در نهایت سالم بودن سیم برق و بخش عایق آن است. اگر در هر بخشی شاهد فرسودگی سیم یا عایق شدید، حتما بخش مشکل‌دار را به کمک متخصص و تعمیر کار اصلاح کنید تا چیزی سلامتی شما و یخچال را تهدید نکند.

خراب شدن سیم داخلی یخچال ساید

خرابی ساید و برق بدنه

گاهی سیم برق خارجی یخچال ساید مشکلی ندارد و کار خود را به خوبی انجام می‌دهد اما سیم کشی داخلی یخچال دچار فرسودگی شده، روکش آن آسیب دیده و به قسمت لخت سیم رسیده است. این فرایند می‌تواند به دلیل جابه‌جایی، نوسان شدت جریان بالا در سیم، استهلاک در اثر گذر زمان و… باشد. اتصال این سیم به بدنه باعث برق داشتن بدنه یخچال ساید می‌شود که با رفع آن می‌توانید مشکل را رفع کنید. بررسی سیم داخلی کار شما نیست و بهتر است با یک تعمیر کار کمک بگیرید.

مشکل در ترموستات

گاهی ترموستات سبب اتصال به بدنه می‌شود و موضوع برق داشتن بدنه یخچال ساید را پیش می‌آورد. قطعی سیم اتصال به زمین ترموستات، نابودی عایق‌های ترموستات، برق دزدی سر کنتاکت‌های ترموستات و… می‌تواند دلایل بروز این مشکل باشد.

ایراد در موتور یخچال ساید

کمپرسور یا سیم‌پیچ‌های داخلی موتور ممکن است دچار مشکل شوند که نتیجه آن برق داشتن بدنه یخچال ساید است. بعضی وقت‌ها موتور نیم‌سوز می‌شود و همین مسئله سبب ورود بار الکتریکی به بدنه یخچال می‌شود اما چطور می‌توان این مشکل را بررسی کرد؟

خرابی موتور و برق داشتن بدنه یخچال

  • ابتدا برق دستگاه را قطع کنید و آن را خاموش نمایید.
  • بعد بخش رله استارت و اورلود را از موتور دستگاه جدا کنید.
  • سپس یخچال را به برق وصل کرده و آن را دوباره روشن نمایید.
  • حال باید میزان بار الکتریکی روی بدنه دستگاه را با کمک ولت‌متر اندازه بگیرید.
  • اگر ولت‌متر از وجود برق در بدنه خبر می‌داد یعنی موتور مشکل دارد که باید آن را تعمیرکار بررسی کند.

خرابی لامپ درون یخچال

جالب است بدانید که خراب شدن لامپ یخچال نیز می‌تواند دلیل برق داشتن بدنه یخچال ساید باشد. با خرابی لامپ یا سوختن سرپیچ آن، ممکن است اتصال سیم به بدنه یخچال رخ دهد. در این حالت به تعویض سر پیچ یا سیم‌های فرسوده آن نیاز خواهد بود.

برای رفع مشکل باید سیم‌پیچ لامپ عوض شده و عایق‌بندی آن به خوبی انجام شود. شما می‌توانید این کار را خودتان، طبق دستورالعمل زیر انجام دهید یا از تکنسین‌ها برای انجام این کار کمک بگیرید:

  • خاموش کردن یخچال و جدا کردن آن از برق
  • باز کردن پیچ‌های مربوط به لامپ و جدا کردن لامپ یخچال
  • پیچ‌های سرپیچ را باز کرده و آن را با یک سرپیچ جدید عوض کنید
  • کار عایق‌بندی سرپیچ را به کمک لنت برق انجام دهید
  • لامپ را به سرپیچ وصل کرده سپس آن‌ها را در جای خود قرار دهید

وجود مشکل در برد الکتریکی دستگاه

خراب شدن برد الکتریکی می‌تواند دلیل برق داشتن بدنه یخچال ساید باشد. اتصالی در برد می‌تواند سبب بروز اتصالی در بخش‌های دیگر آن شود و این بار الکتریکی به تغییر ولتاژ در بدنه منجر شود. ایراد برد می‌تواند توسط تعمیرکاران بررسی شده و در صورت امکان، تعمیر یا تعویض شود.

سیم اتصال زمین

در کشورهای پیشرفته جهان، سیم اتصال به زمین بخشی از کارهای امنیتی برای حفاظت از مردم در برابر اتصال‌های ناخواسته و جریان‌های برق اتفاقی است و در واقع کار پیشگیری از بروز حوادث ناخواسته را انجام می‌دهد. در آشپزخانه‌ها، یعنی جایی که یخچال استفاده می‌شود، پریزهای برق سه رشته سیم دارند: فاز، نول و ارت. ارت وظیفه انتقال جریان ناخواسته به زمین را به عهده دارد و اگر وجود نداشته باشد، جریان در بدنه یخچال سبب برق داشتن بدنه یخچال ساید می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل، باید از سیم اتصال به زمین یا مکانیزم مشابه آن استفاده نمایید.

نبود رطوبت

یخچال‌های ساید و فریزرهایی که سیستم یخ‌زدایی دارند تا دما را کنترل کنند، نسبت به الکتریسیته ساکن حساسیت دارند یعنی در فضایی که آب و هوای خشکی داشته باشد، احتمال برق داشتن بدنه یخچال ساید بیشتر می‌شود. برای رفع این مشکل، توصیه می‌شود که فضای محیط را مرطوب نگه دارید. می‌توانید از دستگاه‌های مرطوب‌کننده برای ایجاد رطوبت استفاده نمایید.

چگونه می‌توان برق داشتن بدنه یخچال ساید را رفع کرد؟

عیب یابی و بررسی دلیل برق داشتن بدنه یخچال ساید سخت است و نمی‌توان به سادگی دلیل اصلی آن را پیدا کرد. اگر چه وجود برق در بدنه پدیده‌ای عادی و طبیعی است و در بیشتر دستگاه‌های برقی رخ می‌دهد. تولیدکنندگان با استفاده از سیم اتصال به زمین، این جریان را به زمین منتقل می‌کنند. اگر همچنان برقی وجود دارد، مشکل از نبود منبعی برای ورود جریان برق به زمین است.

تکنسین‌ها و تعمیرکاران با استفاده از چک‌لیست خود، پیشنهاد باز کردن یخچال و بررسی سلامت سیم برق و قطعات آن را می‌دهند اما باید بدانید که حتی با باز کردن یخچال نیز مشکل به طور قطع، برطرف نمی‌شود و این احتمال وجود دارد که همچنان شاهد برق داشتن بدنه یخچال ساید باشید؛ بنابراین توصیه می‌شود اگر یخچال درست و بدون مشکل کار می‌کند، از سیم اتصال به زمین برای برطرف کردن برق، بدون رفع مشکل، استفاده کنید.

می‌دانید که خیسی دست شما یا آغشته بودن آن به آب، می‌تواند شدت جریان برق را افزایش دهد زیرا آب رسانای برق است. برای همین حتی اگر جریان برق بسیار کم است، برای برطرف کردن آن از سیم اتصال به زمین استفاده کنید. این روش موثرترین راه برای رفع برق داشتن بدنه یخچال ساید است زیرا جریان برق بدنه را به زمین انتقال می‌دهد و خطری متوجه استفاده‌کنندگان از یخچال نخواهد شد.

تعمیر برق داشتن بدنه یخچال ساید

کارهای تعمیر و بررسی یخچال را باید به تعمیرکاران مجاز و توانمند بسپارید که توانایی عیب یابی و رفع مشکل را دارند. معمولا تعمیرکاران مورد تایید نمایندگی‌ها، افراد قابل اعتمادی هستند که می‌توانید برای رفع مشکل خود به آن‌ها مراجعه نمایید. اینکه به کدام نمایندگی مراجعه کنید، تفاوت چندانی ندارد. ما به شما چند نمایندگی را پیشنهاد می‌دهیم که با توجه به شرایط خود می‌توانید برای رفع مشکل برق داشتن بدنه یخچال ساید به آن‌ها مراجعه کنید یا با آن‌ها تماس بگیرید. این نمایندگی‌ها عبارتنداز:

سخن پایانی

ما در این مقاله درباره دلایل برق داشتن بدنه یخچال ساید به شما توضیح دادیم تا اگر با این مشکل مواجه هستید، بتوانید با علت برق داشتن بدنه ساید بای ساید را متوجه شوید. برای بعضی از این علت‌ها، شما می‌توانید خودتان، اقدام به تعمیر و رفع مشکل نمایید اما در بیشتر موارد به کمک و راهنمایی یک تعمیرکار متخصص نیاز پیدا خواهید کرد. ما در بخش نمایندگی، چند همکار توانمند را به شما معرفی کرده‌ایم تا در صورت لزوم، بتوانید از خدمات آن‌ها استفاده کنید. اگر نیاز به کمک و راهنمایی بیشتری داشتید، می‌توانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *