نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
دلیل سر و صدای ماشین ظرفشویی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بررسی ۹ علت سر و صدای ماشین ظرفشویی

قطعات سازنده ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی همانند ماشین لباسشویی از قطعات مختلف و متعددی ساخته می‌شود و بروز مشکل برای هرکدام از این قطعات، می‌تواند منجر به کارکرد ناصحیح ماشین شده و تولید سروصدای اضافی را با خود به همراه داشته باشد. از این رو، قبل از آشنایی با علل مختلف سر و صدای ماشین ظرفشویی، بهتر است با لیست قطعات سازنده این لوازم خانگی آشنا شویم. آشنایی با قطعات مختلف و کارکرد آن‌ها، به ما در تشخیص علت سر و صدای ماشین ظرفشویی کمک خواهد کرد.

لیست قطعات مختلف و اصلی سازنده ماشین ظرفشویی به شرح زیر است:

 • برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی؛ این قطعه در کنار موتور، مهم‌ترین قطعات ماشین ظرفشویی هستند. وظیفه این قطعه به‌عنوان سیستم ارسال فرمان مرکزی، کنترل کامل عملیات لازم در فرآیند شستشو و کارکرد منظم و صحیح تمام قطعات است.
 • درخت سیم کشی ماشین ظرفشویی؛ وظیفه سیم‌کشی، رساندن برق و فرامین برد الکترونیکی به تمام قطعات است.
 • سنسور ماشین ظرفشویی؛ مسئولیت تشخیص دمای آب ماشین ظرفشویی با این قطعه است.
 • تایمر؛ کنترل زمان لازم برای شستشو در برنامه‌های شستشوی مختلف، با تایمر است.
 • هیتر؛ آب ماشین ظرفشویی را گرم می‌کند.
 • ترموستات؛‌ تنظیم دمای آب داخل ظرفشویی.
 • المنت؛ گرم کردن آب داخل پمپ شستشو.
 • هیدروستات ماشین ظرفشویی؛ مسئولیت حفظ سطح آب موردنیاز در داخل محیط شستشو با این قطعه است. زمانی که آب داخل ماشین به حد کافی برسد، مسیر آب ورودی به داخل را به‌منظور جلوگیری از سرریز شدن آب، می‌بندد.
 • کیت تنظیم‌کننده قفسه ماشین ظرفشویی
 • سوئیچ فلوتر ماشین ظرفشویی؛ وظیفه این قطعه، ارسال دستور تخلیه به ماشین ظرفشویی است.
 • موتور شستشو ماشین ظرفشویی؛ مسئولیت موتور شستشو، پاشیدن محلول شوینده به‌صورت یکنواخت و صحیح بر روی ظروف است.
 • پمپ تخلیه؛ مسئولیت تخلیه مواد شوینده پس از اتمام چرخه شستشو، با این پمپ است.
 • فیلتر یا صافی ماشین ظرفشویی؛ این فیلتر در مسیر محلول شستشو و پمپ تخلیه قرار دارد و از رسیدن کثیفی‌های درشت به پمپ، جلوگیری می‌کند.
 • غلتک قفسه ظروف و محورها؛ وظیفه این قطعه ایجاد امکان چرخش سریع و راحت ظروف و قفسه‌ها است.
 • مخزن مایع شستشو؛ مایع شستشو در این مخزن قرار می‌گیرد.

علت سرو صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی

اکنون که با قطعات مختلف سازنده ماشین ظرفشویی آشنا شده‌ایم، بهتر می‌توانیم انواع خرابی رایج ظرفشویی را تشخیص داده و مشکل آن را برطرف کنیم. در ادامه با علل مختلف سر و صدای ماشین ظرفشویی آشنا خواهیم شد.

خرابی موتور ماشین ظرفشویی

مهم‌ترین و ناخوشایندترین علت صدای ماشین ظرفشویی، بروز ایراد در کارکرد صحیح موتور آن است. موتور ماشین ظرفشویی به‌عنوان قلب تپنده و گران‌قیمت‌ترین عضو آن، اگر به‌صورت صحیح کار نکند، منجر به ایجاد لرزش و ارتعاش‌های اضافی در بدنه ماشین ظرفشویی خواهد شد. برای بررسی صحت عملکرد موتور باید با یک تکنسین ماهر در تماس باشید. پیشنهاد ا در این زمینه، تعمیرکاران ماهر نمایندگی تعمیرات ظرفشویی آاگ است.

خرابی پمپ تخلیه یا پمپ شستشوی ماشین ظرفشویی

اصلی‌ترین علتی که منجر به بالا رفتن سر و صدای ماشین ظرفشویی می‌شود، خرابی پمپ تخلیه است. این قطعه در اثر استهلاک، فرسوده‌شدن یا گیر کردن جسم خارجی سخت در پوسته آن، به مشکل برمی‌خورد و باعث می‌شود ماشین ظرفشویی در حین کار کردن، صداهای غیرنرمال و زیادی از خود تولید کند. اگر ماشین ظرفشویی شما حین کار سوت می‌کشد، به احتمال زیاد مشکل از پمپ تخلیه آن خواهد بود. اگر پمپ تخلیه به مشکل برخورده باشد، باید تعویض شود، چرا که این قطعه قابل تعمیر نیست. برای تعویض پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی خود می‌توانید با نمایندگی تعمیرات ظرفشویی الکترولوکس در تماس باشید.

جای نامناسب ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما به‌درستی و در جای مناسب و همواری نصب نشده باشد، در هنگام کار کردن، صداهای غیرنرمال و به‌مراتب بیشتری تولید خواهد کرد. برای نصب صحیح و قرار دادن ماشین ظرفشویی در جای مناسب، از دفترچه راهنما یا نمایندگی ماشین ظرفشویی خود کمک بگیرید.

خرابی یاتاقان ظرفشویی

یاتاقان در داخلی بازوی شستشو و بازوی اسپری قرار می‌گیرد و از جنس پلاستیک است. اگر یاتاقان‌ها شل یا ساییده شده باشند، صدای اضافی تولید خواهند کرد. با چرخاندن بازوی آب‌پاش می‌توانید منبع صدا را پیدا کنید.

خرابی جت پمپ

جت پمپ نام قطعه‌ای است که از یک سیم پیچ به همراه روتور، پروانه آبفشان، بوش و کاسه نمد تشکیل می‌شود. هرکدام از این قطعات که به مشکل بربخورند، منجر به تولید سر و صدای ماشین ظرفشویی شوند. خرابی جت پمپ معمولاً در قالب شکستن پروانه آبفشان یا خرابی روتور ظاهر می‌شود. روتور معیوب و پروانه آبفشان شکسته باید تعویض شوند.

خرابی بوبین شیر برقی

اگر بوبین شیر برقی نیز به مشکل بربخورد، می‌تواند یکی از علل سر و صدای ماشین ظرفشویی باشد. برای بررسی این مشکل باید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

مشکل در بازوی آبپاش یا اسپری

پس از خرابی پمپ و کارکرد ناصحیح موتور ظرفشویی، مشکل در بازوی آب‌پاش از بزرگ‌ترین علل سر و صدای ماشین ظرفشویی است. اگر این قطعه معیوب شود، چرخیدن آن به مشکل خورده و منجر به تولید صدای اضافی خواهد شد. با دست خود بازوها را بچرخانید تا به صحت کارکرد آن‌ها پی ببرید. این بازوها اگر رسوب و جرم بگیرند، به‌کندی حرکت می‌کنند و از خود صدای اضافی تولید می‌کنند.

گیر کردن غذا در بین چرخ‌ها

اگر یک تکه غذای سفت یا بخشی از یک ظرف شکسته در بین چرخ‌‌ها یا پمپ ماشین ظرفشویی گیر کند، صدای زیاد و غیرنرمالی را از خود ساطع خواهد کرد. برای بررسی این مشکل باید درب ظرفشویی را باز کرده و چرخ‌ها و پمپ را به‌صورت چشمی بررسی کنید.

شکستن ظروف

سر و صدای ماشین ظرفشویی

اگر ظرف شکسته‌ای را در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید یا یکی از ظروف بر اثر چینش اشتباه، در حین شستشو بشکند، می‌تواند سر و صدای ماشین ظرفشویی را با خود به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این امر در هنگام چینش ظروف در قفسه‌ها دقت کنید و ظروف شکسته را در داخل قفسه شستشو قرار ندهید.

سرو صدای ماشین ظرفشویی بوش

سروصدای ماشین ظرفشویی بوش در حالت کلی با یکی از موارد زیر مرتبط است:

 • نو بودن ماشین ظرفشویی
 • استفاده نکردن از ماشین ظرفشویی بوش به مدت طولانی
 • قرار نگرفتن ظروف در جای اصلی خود
 • ایراد موتوری
 • باز ماندن درب مخزن مواد شوینده
 • نصب اشتباه

همچنین علت سرو صدای ماشین ظرفشویی آاگ و سرو صدای ماشین ظرفشویی الکترولوکس نیز به یکی از موارد ذکرشده برمی‌گردد. اگر ماشین ظرفشویی شما صداهای غیرنرمالی در هنگام کار کردن دارد، حتماً در اسرع وقت با یک تعمیرکار ماهر در نمایندگی‌های مجاز تماس بگیرید.

همان‌طور که ملاحظه کردید، علت صدای ماشین ظرفشویی با عوامل مختلفی می‌تواند مرتبط باشد. خرابی هر یک از قطعات ذکرشده می‌تواند عملکرد کلی ماشین ظرفشویی را تحت تأثیر قرار داده و سر و صدای ماشین ظرفشویی را از حالت عادی و نرمال خود خارج کند.

هزینه تعمیر و سرویس سر و صدای ماشین ظرفشویی بسته به اینکه کدام قطعه از کارکرد صحیح خود خارج‌شده و به مشکل برخورده است، می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، اگر علت سر و صدای ماشین ظرفشویی به مشکل موتوری یا پمپ تخلیه برگردد، هزینه به‌مراتب بالاتری نسبت به خرابی بازوی آب پاش یا خرابی شیر برقی را به شما تحمیل خواهد کرد. از این رو، تعیین کردن یک قیمت ثابت و مشخص به‌عنوان هزینه تعمیر سر و صدای ماشین ظرفشویی شدنی نیست.

اگر شاهد سر و صدای ماشین ظرفشویی خود هستید، برای پیدا کردن مشکل با تعمیرکاران مجاز حاضر در نمایندگی‌ها مانند نمایندگی تعمیرات ظرفشویی آاگ یا تعمیرات ظرفشویی الکترولوکس تماس بگیرید تا در اسرع وقت، منشأ مشکل سر و صدای ماشین ظرفشویی خود را پیدا و آن را برطرف کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد سر و صدای ماشین ظرفشویی صحبت کردیم و متوجه شدیم که علت صدای ماشین ظرفشویی می‌تواند از قطعات مختلف آن سرچشمه بگیرد. خرابی پمپ شستشو یا پمپ تخلیه، موتور، یاتاقان، بازوی آب‌پاش یا اسپری، بوبین شیر برقی، جت پمپ، گیر کردن غذا در بین چرخ‌ها، شکستن ظروف و نصب اشتباه می‌تواند صدای کارکرد ماشین ظرفشویی را از حالت نرمال و عادی خود خارج کند. اگر به دنبال پیدا کردن علت صدای ماشین ظرفشویی خود هستید، از تعمیرکاران باتجربه و نمایندگی‌های مجاز کمک بگیرید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *