نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی آاگ
زمان مطالعه: 4 دقیقه

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی آاگ

روشن نشدن ماشین ظرفشویی آاگ

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی آاگ و کار نکردن آن به عوامل متعددی بستگی دارد. روشن نشدن ماشین ظرفشویی می تواند به دو حالت باشد، روشن نشدن دستگاه و صفحه نمایشگر و یا نداشتن عملکرد. روشن نشدن ماشین ظرفشویی آاگ به معنای خراب شدن و از دور خارج شدن آن نیست و می تواند دلایل سطحی و پیش پا افتاده ای داشته باشد. در ادامه به برخی از دلایل روشن نشدن این وسیله ی کاربردی در آشپز خانه می پردازیم.

 

آیا ماشین ظرفشویی به برق  متصل است؟

اگر چراغ ها و صفحه نمایش ماشین ظرفشویی روشن نمی شود ابتدا از اتصال کابل ماشین ظرفشویی به یک منبع برق اطمینان حاصل کرده چرا که ممکن است کابل به پریز برق متصل نبوده و یا کنتور تغذیه ی ماشین ظرفشویی خاموش باشد، که در این صورت ابتدا از روشن بودن آن مطمئن شده  و مجدد امتحان کنید، در صورت روشن نشدن ماشین ظرفشویی آاگ ،مرحله ی دوم  بررسی و چک کردن فیوز مینیاتوری مدار و اطمینان از سلامت آن است. 

بررسی سلامت قطعه اتصال کننده بین پریز برق و ماشین ظرفشویی 

ممکن است قطعه اتصال بین پریز برق و ماشین ظرفشویی آسیب دیده باشد. چک کنید که آیا کابل برق به طور کامل و صحیح به ماشین ظرفشویی متصل شده است و اینکه بدنه سیم و سری دوشاخه سالم باشد.

ایراد در رله استارت موتور ماشین ظرفشویی آاگ 

رله استارت قطعه ای از موتور دستگاه است که وظیفه ی آن برق رسانی به موتور است. در صورتی که از اتصال دستگاه  به جریان برق شهری و برق رسانی به آن مطمئن هستید، ممکن است دلیل کار نکردن ماشین ظرفشویی آاگ شما، خرابی و ایراد  در رله استارت موتور باشد. برای تعمیر این قطعه باید دستگاه را از برق جدا کرده و با استفاده از دفترچه راهنما اتصالات رله استارت را بررسی کنید. 

چرا ماشین ظرفشویی روشن می شود ولی کار نمی کند؟

گاهی ماشین ظرفشویی آاگ شما روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند، در این مواقع منظور از کار نکردن، شروع نشدن فرآیند شستشو است، یعنی ماشین ظرفشویی و صفحه نمایشگر آن روشن می شود، ولی عملیات شست و شو انجام نمی شود. در ادامه به برخی مواردی که از فعالیت ماشین ظرفشویی آاگ جلوگیری می کند، خواهیم پرداخت.

خرابی سنسور قفل یا باز بودن  درب  

یکی از رایج ترین دلایل روشن نشدن و عدم انجام عملیات شستشو در ماشین های ظرفشویی آاگ، خرابی و ایراد سنسور قفل و یا باز ماندن درب ماشین ظرفشویی می باشد. درست بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی می تواند به دلیل چیدمان نادرست ظروف در طبقات و یا وجود مانعی بین دستگاه و درب آن باشد، در این حالات سنسور قفل اجازه شروع فعالیت ماشین ظرفشویی را نمی دهد. پس از برطرف کردن این مانع اگر عملیات شستشو مجددا شروع نشد، احتمال خرابی و ایراد در سنسور قفل وجود دارد. 

خرابی سلکتور یا سوئیچ انتخابی

سلکتور یا سوئیچ انتخابی بخشی از ماشین  های ظرفشویی آاگ است، که کاربرد آن  انتخاب نوع شست و شو، زمان و درجه دمای آب  است. اگر سلکتور یا دکمه های مربوط به آن دچار خرابی و ایراد شده باشند، دستگاه فعالیت شست و شو را آغاز نخواهد کرد. برای بررسی دکمه های سلکتور ابتدا اتصال دستگاه را از منبع برق  جدا کرده و با توجه به دفترچه راهنما دکمه ها را بررسی کنید.

خرابی برد دستگاه

برد قطعه ای کوچک اما بسیار مهم و حیاتی در ماشین های  ظرفشویی آاگ است و نقش مغز را در ماشین ظرفشویی اجرا می کند. زمانی که برنامه شستشو را تنظیم نموده و دستگاه را روشن می کنید، برد الکترونیکی دستگاه، اطلاعات را دریافت کرده و به سایر بخش‌ها ارسال می کند، تا فرآیند شستشو آغاز شود. بدیهی است که با خراب شدن قطعه ی کوچک اما حیاتی، ماشین ظرفشویی قادر به انجام فعالیت خود نمی باشد.

وجود مشکل در فیوز حرارتی 

فیوز حرارتی که یک قطعه ی امنیتی است، برای محافظت از برد کنترل دستگاه استفاده می‌شود. این قطعه در بالای برد الکترونیکی دستگاه نصب شده است. زمانی که فیوز حرارتی عمل ‌نکند، برد برق لازم  برای فعالیت خود را دریافت نمی کند پس ماشین ظرفشویی فعال نمی شود. ممکن است بخشی از برق برد تامین شود که در این صورت ماشین ظرفشویی آاگ، شما روشن میشود ولی عملیات شستشو را انجام نمی دهد.

خراب بودن تایمر ماشین ظرفشویی 

وظیفه ی این قطعه در ماشین ظرفشویی زمان بندی مراحل شست و شو می باشد. خرابی این قطعه موجب بروز مشکلاتی همچون روشن نشدن دستگاه، متوقف شدن و یا از کار افتادن ماشین ظرفشویی در میانه ی عملیات شست و شو و یا هنگام خشک کردن ظروف می شود. این قطعه در پشت پنل کاربری ماشین ظرفشویی آاگ  قرار گرفته و برای بررسی سلامت آن باید از مولتی متر استفاده شود.

بررسی میزان آب ورودی به دستگاه 

یکی از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی، نرسیدن آب کافی برای شروع عمل شست و شو است. این مشکل می تواند به دلایلی چون، قطعی و یا  انسداد لوله ها و یا خرابی در لوله های آب رسان به دستگاه باشد، یا مشکل و خرابی در پمپ آب اتفاق بیافتد. اگر میزان آب وارد شده به دستگاه کافی نباشد، ماشین ظرفشویی قادر به انجام عملیات شستشو نخواهد بود، که در این صورت ماشین ظرفشویی روشن نمیشود.

فعال بودن قفل کودک

فعال بودن قفل کودک ماشین ظرفشویی آاگ 

ماشین های ظرفشویی آاگ  دارای سنسور قفل کودک هستند. در صورتی که قفل کودک فعال  باشد، دستگاه فعالیت خود را آغاز نمی کند از این رو بهتر است قبل از استفاده از دستگاه سنسور قفل کودک را غیر فعال کنید.

تنظیم مجدد ماشین ظرفشویی برای رفع مشکل 

یکی از راه حل های آسان و خانگی برای رفع مشکل در ماشین های ظرفشویی  آاگ، بازنشانی یا تنظیم مجدد دستگاه است. در این فرآیند ابتدا دستگاه را به مدت سی دقیقه از منبع برق جدا کرده و پس از گذشت این زمان، برنامه های شست و شوی قبلی را از روی دستگاه ریست(باز نشانی) کرده و یک چرخه جدید شست و شو را انتخاب کنید. برای انتخاب برنامه ی شست و شوی مناسب می توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید. 

سخن پایانی

در پایان، در این مقاله به بررسی دلایلی که ممکن است باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی یا عدم فعالیت صحیح و درست، دستگاه مطابق برنامه ی انتخابی برای شستشو  آن می شوند، پرداختیم. در هنگام بروزا ینگونه مشکلات در ماشین ظرفشویی آاگ خود، ابتدا دستگاه را از منبع برق جدا کنید و با کمک دفترچه راهنما و موارد ذکر شده در این مقاله، اقدام به عیب یابی دستگاه بر طرف کردن ایراد به وجود آمده، کنید. در صورتی که با مطالعه ی دلایل ذکر شده، در مقاله نمی‌توانید علت روشن نشدن دستگاه خود را بیابید ، بهتر است با متخصصین و تعمیرکاران ماشین ظرفشویی آاگ و یا نمایندگی های درشهر یا استان محل سکونت خود تماس بگیرید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *