نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
فاصله یخچال تا دیوار
زمان مطالعه: 5 دقیقه

استاندارد فاصله یخچال تا دیوار چقدر است؟

آیا می توان یخچال را در کنار فر و اجاق گاز قرار داد؟

نگهداری از یخچال فریزر و افزایش طول عمر آن، در کنار نظافت و انجام سرویس‌های دوره‌ای، به رعایت فاصله مناسب بین یخچال و دیوار و ایجاد فضای کافی جهت گردش هوای مؤثر در اطراف یخچال بستگی دارد. برای بسیاری از افراد جای سؤال است که آیا می‌توان یخچال و فریزر را در کنار لوازم خانگی حرارتی مانند فر، مایکروویو و اجاق گاز قرار داد یا خیر؟

فاصله یخچال تا دیوار و اجاق گاز

پاسخ این سؤال ساده است. موتور و کمپرسوری که در پشت یخچال شما در حال فعالیت است، تولید گرما و حرارت می‌کند. رعایت فاصله یخچال تا دیوار به‌منظور ایجاد فضای کافی جهت گردش هوا در اطراف یخچال، به‌منظور دفع این گرمای تولیدشده انجام می‌شود. همچنین بدنه و قسمت بالایی یخچال نیز در حین کارکرد و خنک‌سازی محیط داخلی، گرم می‌شوند و این گرما را به محیط بیرون انتقال می‌دهند.

به‌عنوان یک قانون کلی، هرچه محیطی که یخچال در آن کار می‌کند خنک‌تر بوده و دارای گردش هوای مناسب‌تری باشد، طول عمر قطعات حساس آن نظیر موتور و کمپرسور بالاتر رفته و فشار کاری کمتری را تحمل می‌کند. با توجه به همین قانون ساده و کلی، تا جای ممکن نباید یخچال را در کنار ابزار و لوازم حرارتی مانند فرو  اجاق گاز قرار داد.

حداقل فاصله استاندارد بین یخچال و اجاق گاز ۲۵ سانتی‌متر است و هرچه این فاصله بیشتر شود، بهتر است. در مورد حداقل فاصله بین گاز و یخچال، معمولاً توضیحاتی در دفترچه راهنمای یخچال قید می‌شود. با مراجعه به دفترچه راهنمای به‌راحتی می‌توانید این اندازه را به دست بیاورید. برای مثال برخی از یخچال‌ها فاصله ۵۰ سانتی‌متری را مناسب می‌دانند و برخی دیگر، ۲۵ سانتی‌متر را کافی می‌دانند.

فاصله یخچال تا دیوار بسیار مهم است. عدم گردش هوای آزاد و مؤثر در اطراف و پشت یخچال، مشکلات احتمالی زیر را به وجود خواهد آورد:

  • کاهش قدرت خنک‌سازی و سرمایش ناکافی
  • عملکرد غیرعادی یخچال مانند کارکرد پرسروصدا و اتومات کردن‌های متوالی با فاصله زمانی کم
  • افزایش بیش از حد هزینه‌های انرژی
  • خرابی‌های مربوط به خازن یا کمپرسور
  • خرابی موتور
  • نیاز به انجام تعمیرات مکرر
  • کاهش طول عمر قطعات گران و حساس

با توجه به مشکلات ذکرشده، فاصله یخچال تا دیوار باید به‌درستی و طبق استانداردهای موجود لحاظ شود. در همین راستا، فاصله یخچال تا دیوار پشتی در حالت کلی باید بین ۲.۵ الی ۵ سانتی‌متر باشد. اگر فاصله یخچال تا دیوار پشتی کمتر از این مقدار باشد، گردش هوای مطلوب و مدنظر ایجاد نشده و حرارت تولیدشده در پشت یخچال حبس خواهد شد. احتباس حرارت در پشت یخچال منجر به آسیب به قطعات پشتی مانند لوله‌ها، موتور و کندانسور می‌شود.

فاصله بین یخچال و فریزر دوقلو

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم فاصله بین یخچال و فریزر بسیار مهم است و حتما باید در طراحی و نصب آشپزخانه این فاصله در نظر گرفته شده و لحاظ شود. این فاصله به منظور بهینه‌سازی عملکرد هر دو دستگاه و تامین تهویه مناسب برای آن‌ها ایجاد می‌شود. به طور کلی توصیه می‌شود که فاصله حداقلی ۲ تا ۴ سانتیمتری بین یخچال و فریزر در نظر گرفته شود. این فاصله امکان عبور هوا و حرارت را بین دو یخچال فراهم می‌کند. در واقع این فاصله به منظور جلوگیری از تماس مستقیم دو دستگاه برای جلوگیری از ایجاد مشکل در خنک‌کنندگی یخچال‌ها و همچنین کاهش مصرف انرژی به دلیل تبادل حرارتی کمتر در نظر گرفته می‌‍شود، که سبب بهبود عملکرد و افزایش عمر مفید هر دو دستگاه خواهد شد.

مشخصات باکس استاندارد یخچال در آشپزخانه

ابعاد یخچال‌ها با توجه به مدل و ظرفیت آن‌ها متفاوت هستند. بنابراین بهتر است حتما قبل از طراحی و نصب باکس یخچال از ابعاد دقیق یخچال خود مطمئن شوید.

یخچال و فریزر معمولا با ارتفاع ۱۸۰ تا ۱۸۵ ، عمق و عرض ۶۰ تولید می‌شوند. همانطور که قبلا گفته شد برای یخچال باید فاصله از بالا ۲.۵ تا ۳ سانتی‌متر، از طرفین حداقل ۱.۵ سانتی‌متر و از پشت ۳ تا ۵ سانتی متر باشد. فراموش نکنید در یخچال‌های دوقلو باید فضای بین دو یخچال را نیز در نظر گرفت. یعنی حدودا از لحاظ عرضی ۱۳۰ و از لحاظ ارتفاع ۱۹۰ سانتی‌متر در نظر گرفت. البته در برخی برندها یخچال دوقلو با عرض ۶۵ سانتی‌متر تولید می‌شوند که برای این موارد باید عرض کلی را ۱۴۰ سانتی‌متر در نظر گرفت.

فاصله استاندارد پشت یخچال تا دیوار

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم فاصله پشت یخچال تا دیوار نیز به منظور حفظ بهبود عملکرد دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل قرارگیری موتور و کمپرسور در پشت یخچال این فاصله به جریان خنک‌کننده هوا اجازه می‌دهد تا به خوبی در اطراف یخچال در جریان باشد و حرارت تولید شده توسط یخچال را به بیرون از محیط انتقال دهد. فاصله مناسب پشت یخچال تا دیوار بهتر است بین ۳ تا ۵ سانتیمتر باشد. رعایت این فاصله باعث کاهش مصرف انرژی، بهبود عملکرد و کارائی یخچال و همچنین افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد.

فاصله یخچال از کابینت کناری

در کنار اهمیت فاصله یخچال تا دیوار پشتی، فاصله یخچال از کابینت کناری و کابینت بالاسری نیز مهم است و باید طبق استانداردها، این فواصل در نظر گرفته شوند تا آسیبی به یخچال وارد نشود. برای اینکه گردش هوای مطلوب در اطراف یخچال ایجاد شود، فاصله یخچال از کابینت کناری باید حداقل ۱.۵ سانتی‌متر باشد. این عدد برای حداقل فاصله بین یخچال و کابینت بالاسری خود، در حدود ۲.۵ الی ۳ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

اگر همچنان نسبت به نحوه قراردهی یخچال خود و فضای اطراف آن سوالی دارید می‌توانید از طریق نمایندگی های زیر ، با پشتیبانی برند یخچال خود ارتباط برقرار کنید : 

 

سخن پایانی

در این مقاله در مورد فاصله یخچال تا دیوار صحبت کردیم و از نزدیک با حداقل فاصله بین یخچال از کابینت کناری، فاصله یخچال تا دیوار پشتی و فاصله یخچال تا کابینت بالاسری خود آشنا شدیم. همچنین اطلاعات مفیدی در مورد انواع یخچال مناسب برای آشپزخانه‌های کوچک به دست آوردیم و متوجه شدیم که نباید یخچال را در کنار اجاق گاز و فر قرار داد.

سوالات متداول

۱.     فاصله مناسب یخچال فریزر دوقلو از دیواره ها چقدر باید باشد؟

از دیواره پشتی ۳ الی ۵ سانتی متر و از دیواره های کناری ۱.۵ الی ۲ سانتی متر باید فاصله داشته باشد.

۲.     چرا یخچال باید از دیواره فاصله داشته باشد؟

این فاصله برای عبور هوا، خنک شدن لوله ها، خنکی کمپرسور و عملکرد بهتر فن لازم است.

۳.     اگر یخچال از دیواره فاصله نداشته باشد چه مشکلاتی پیش می‌آید؟

اگر این فاصله وجود نداشته باشد هوای کافی به فن نمیرسد و همین امر باعث بالا رفتن دمای یخچال و داغ شدن کمپرسور می‌شود. بالا رفتن دمای یخچال به مواد غذایی و داغ شدن کمپرسور باعث سوختن آن و فشار به برد اصلی می‌شود.

۴.     چرا باید بین یخچال فریزر فاصله باشد؟

به دلیل اینکه بدنه یخچال فریزر های جدا از جنس های مختلفی می‌باشد. به همین دلیل دمای فریزر ممکن است باعث بالا رفتن دمای یخچال و خرابی آن شود.

۵.     باکس استاندارد یخچال چه ابعادی دارد ؟

ارتفاع ۱۸۰ تا ۱۸۵، عمق و عرض ۶۰ سانتی متر می‌باشد.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *