نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

دلیل بوی بد ماشین‌ظرفشویی و راهکار رفع آن

یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به ماشین‌ظرفشویی، مواجه با بوی بد ظروف و یا بوی بد ماشین‌ظرفشویی است و ممکن است افراد زیادی با آن مواجه شده باشند. همان‌طور که گفته شد امکان برخورد با این مشکل زیاد است و جزء مشکلات رایج محسوب می‌شود، از طرفی علت و راهکار رفع آن نیز ساده است و شما می‌توانید با رعایت چند مورد از بروز این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید. اما علت اصلی به وجود آمدن این بوی بد، تجمع بقایای غذا و رسوبات آن در سیستم‌ داخلی دستگاه و همچنین حضور باکتری‌ها در آن محیط است. که می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد مثل: شسته نشدن کامل ظروف به دلیل چینش نامناسب و یا انتخاب برنامه نامتناسب، لوله‌های آب و یا قطعات دستگاه باشند. در ادامه تمامی علل ایجاد بوی بد و همچنین راهکارهایی برای رفع آن خواهیم گفت. با ما همراه باشید.


مطالعه بیشتر درباره نمایندگی ماشین ظرفشویی آاگ


علت بوی بد ماشین ظرفشویی

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم بوی بد ماشین‌ظرفشویی علل مختلفی دارد، اما پیدا کردن علت آن کار آسانی است. شما می‌توانید با چک کردن برخی موارد منبع اصلی بو را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. البته به شما پیشنهاد میکنیم حتما حتی در صورت پیدا کردن علت اصلی بوی بد، دیگر موارد گفته شده را نیز چک کنید، چرا که ممکن است آن‌ها نیز در این بوی بد نقش داشته باشند. در واقع بهترین راه برای جلوگیری از بوی بد ماشین‌ظرفشویی چک کردن منظم این موارد به صورت روتین است.

۱.        انسداد فیلتر تخلیه

فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

انسداد فیلتر تخلیه ماشین‌ظرفشویی اولین و اصلی‌ترین علت ایجاد بوی نامطبوع است. ماشین‌ظرفشویی نیز مانند ماشین لباس‌شویی دارای فیلتر تخلیه است. این فیلتر به منظور جلوگیری از ورود ذرات باقی‌مانده‌ی غذا به فاضلاب و در نتیجه جلوگیری از انسداد لوله‌ی فاضلاب است. جمع‌شدن مواد غذایی در فیلتر تخلیه به مدت طولانی و همچنین عدم رسیدگی به آن موجب رشد کپک و قارچ و ایجاد بوی نامطبوع می‌شود. بنابراین اولین قدم برای پیدا کردن منبع بوی بد چک کردن فیلتر تخلیه است.

۲.      استفاده نکردن از ماشین‌ظرفشویی به مدت طولانی

استفاده نکردن از ماشین‌ظرفشویی و باز نشدن درب آن به مدت طولانی یکی دیگر از علل ایجاد بوی نامطبوع است. محیط داخلی ماشین‌ظرفشویی به دلیل وجود رطوبت مکان مناسبی برای رشد و تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌هاست. از طرفی بسته بودن درب ماشین‌ظرفشویی به مدت طولانی و وجود ذرات باقی‌مانده غذا نیز شرایط ایده‌الی برای رشد کپک‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌کند که در نتیجه باعث ایجاد بوی بد در داخل ماشین‌ظرفشویی خواهد شد.

۳.     گرفتگی لوله‌ی تخلیه

یکی‌دیگر از علل شایعی که باعث ایجاد بوی نامطبوع در ماشین‌ظرفشویی می‌شود، گرفتگی و انسداد لوله تخلیه فاضلاب است. این گرفتگی منجر به عدم تخلیه فاضلاب ماشین است. حال ممکن است این گرفتگی علل مختلفی مثل انسداد به وسیله مواد غذایی و یا خم‌شدن و پیچ‌‌خوردگی لوله‌ی خروجی فاضلاب باشد. بنابراین حتما از باز بودن مسیر و لوله خروجی فاضلاب اطمینان حاصل کنید.‌

۴.      مسدود شدن آب‌پاش‌ها

اگر علاوه بر بوی نامطبوع با عدم شستشوی صحیح و تمیز نشدن ظروف مواجه هستید، ممکن است علت آن گرفتگی در بازوهای آب‌پاش باشد. این بازوها وظیفه‌ی اسپری آب به ظروف را بر عهده دارند. گاهی ممکن است ذرات ریز مواد غذایی درون روزنه‌های ریز این بازوها نفوذ کرده و باعث انسداد آن شود. این گرفتگی موجب عدم کارکرد صحیح دستگاه و همچنین شستشوی نامناسب ظرف‌ها خواهد شد. که در نتیجه باعث به وجود آمدن بوی بد است.

۵.      لاستیک دور درب ‌ماشین‌ظرفشویی

لاستیک دور درب ماشین‌ظرفشویی نیز همانند ماشین لباس لباس‌شویی یک مکان مناسب برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها است. این لاستیک مانع از نفوذ آب و کف به بیرون می‌شود. در واقع اگر بعد از اتمام کار ماشین‌ظرفشویی این لاستیک به خوبی خشک نشود به دلیل مرطوب بودن و گاهی نفوذ مواد غذایی، رشد باکتری و قارچ در آن رخ خواهد داد و بوی نامطبوعی ایجاد خواهد شد.

۶.      نصب غیر استاندارد ماشین‌ظرفشویی

اگر به تازگی ماشین‌ظرفشویی تهیه کردید و دفعات اولی است که از آن استفاده می‌کنید و با بوی نامطلوب مواجه شدید، احتمال اینکه مشکل از نصب غیر اصولی دستگاه باشد زیاد است. در صورت درست نصب نکردن لوله و اتصالات ماشین‌ظرفشویی، آب خروجی دستگاه به عقب برمی گردد و وارد ماشین‌ظرفشویی  می شود و باعث به وجود آمدن بوی نامطلوب می گردد.

۷.     استفاده از مواد شوینده‌ی غیر استاندارد

یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در عملکرد مطلوب ماشین ظرفشویی شوینده‌ها هستند، شوینده‌های غیراستاندارد آلودگی را کامل از بین نمی برند و بوی نامطلوبی به جای خواهند گذاشت. انتخاب شوینده مناسب و استاندارد، چک کردن محفظه‌ی نمک ماشین در موعد مقرر، استفاده از قرص، ژل و پودر ماشین ظرفشویی با توجه به سختی آب هر منطقه و توصیه نمایندگی‌ها، مواردی هستند که حتما باید برای افزایش کارایی ماشین ظرفشویی در نظر داشت و به آن توجه کرد.


مطالعه بیشتر درباره نمایندگی ماشین ظرفشویی الکترولوکس


چگونه بوی بد ماشین‌ظرفشویی را از بین ببریم؟

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی و خلاص شدن از دست آن ابتدا باید منبع و دلیل این بو را پیدا کنیم. در قسمت قبل تمامی مواردی که ممکن بود باعث ایجاد بوی بد شده باشند برای شما گفتیم، حال در ادامه خواهیم گفت که چطور این آلودگی‌ها را از بین ببرید. توجه داشته باشید که گاهی ممکن است بوی بد دو یا سه منبع داشته باشد بنابراین تمام مراحل پاکسازی را انجام دهید. توجه به تمامی مراحل و انجام آن‌ها حتی در صورت نبود آلودگی موجب سرویس‌ دستگاه و افزایش کارایی و طول عمر آن خواهد شد.

●       بررسی و پاکسازی فیلتر ماشین‌ظرفشویی

اولین اقدام برای از بین بردن بوی بد ماشین‌ظرفشویی تمیز کردن فیلتر دستگاه است. برای این کار فیلتر دستگاه را از جای خود خارج کرده و بعد از تخلیه، کامل شستشو دهید. سپس آن را در جای خود قرار دهید. حتما هنگامی که فیلتر را خارج کردید ورودی لوله‌ی تخلیه را نیز چک کنید و در صورت وجود انسداد و آلودگی آن را رفع کنید، چرا که ممکن است در اثر زمان طولانی و نفوذ مواد غذایی، آلودگی در ابتدا لوله‌ی تخلیه رسوب کرده و باعث ایجاد بوی بد شود.

●       تمیز کردن و شستشوی دیواره‌های داخلی ماشین‌ظرفشویی

شستشوی دیواره‌های داخلی ماشین‌ظرفشویی

گاهی اوقات علت بوی بد در درون ماشین‌ظرفشویی و یا حتی ظروف، وجود آلودگی در دیواره‌های داخلی دستگاه، شیارها و ریل سبد هاست. برای رفع این آلودگی‌ها بهتر است به صورت روتین با توجه به میزان استفاده از ماشین‌ظرفشویی خود، محیط داخلی ماشین ظرفشویی را تمیز و ضدعفونی کنید. این کار باعث افزایش عمر مفید دستگاه نیز خواهد شد.

●       شستن سبد ماشین‌ظرفشویی و رفع آلودگی‌های آن

برخی افراد معتقد هستند که سبدهای ماشین‌ظرفشویی نیز مانند ظروف داخل آن شسته شده و نیاز به تمیز کردن آن نیست، اما سبدهای ماشین‌ظرفشویی به دلیل وجود شیارهایی که دارند، می‌توانند محل خوبی برای تجمع آلودگی و رسوب آن‌ها باشند. بنابراین بهتر است که به صورت منظم این سبدها را با مواد شوینده و فرچه تمیز کنید تا مانع از ایجاد بوی بد شوند.

●       اطمینان از نبود انسداد در بازوهای آب‌پاش

بازو های آب پاش ماشین ظرفشویی

بازوهای آب پاش که وظیفه‌ی اسپره کردن آب به ظروف را برعهده دارند، چون در زیر سبدها قرار دارند ممکن است با ذرات ریز غذا و یا حتی رسوبات آب دچار انسداد و گرفتگی شوند. انسداد این بازوها موجب می‌شود که ماشین‌ظرفشویی عملکرد مناسبی نداشته باشد و نتواند تمام آلودگی‌ها را ازبین ببرد. و این امر موجب باقی ماندن برخی آلودگی‌ها و ایجاد بوی بد است. بنابراین حتما از باز بودن و نبود گرفتگی در بازوها اطمینان حاصل کنید.

چطور از به وجود آمدن بوی بد در ماشین‌ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای مواجه نشدن با بوی نامطلوب ماشین ظرفشویی، انجام اقداماتی جهت جلوگیری از آن است. در ادامه برخی از نکات گفته شده است که شما می‌توانید با رعایت آن‌ها از ایجاد بوی بد ماشین‌ظرفشویی جلوگیری کنید.

  • پاکسازی دوره‌ای:

با توجه به میزان استفاده از ماشین‌ظرفشویی بهتر است یک پاکسازی دوره ای و مرتب انجام دهید

  • استفاده از شوینده‌ی مناسب:

از شوینده‌های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و مطمئن شوید که محصول انتخابی ضد باکتری است.

  • آبکشی ماشین‌ظرفشویی:

به طور دوره‌ای ماشین‌ظرفشویی را خالی کنید و با استفاده از یک محلول آبکشی، رسوبات و ذرات باقی‌مانده در داخل دستگاه را ازبین ببرید.

  • نگهداری صحیح:

مطمئن شوید در هنگام عدم استفاده درب ماشین‌ظرفشویی باز باشد تا تهویه بهتری صورت گیرد.

  • تمیز کردن ظروف:

بهتر است قبل قرار دادن ظروف در داخل ماشین‌ظرفشویی، مواد غذایی باقی‌مانده روی آن‌ها را پاک کنید.

  • بررسی لوله‌های تخلیه فاضلاب:

بهتر است هر چند وقت یکبار از مسدود نبودن و عملکرد صحیح لوله‌ها اطمینان حاصل کنید.

  • استفاده از دمای بالا:

استفاده از دمای بالا به هنگام شستشو موجب می‌شود تمامی چربی‌ها و آلودگی‌ها پاک شده و مانع از ایجاد بوی بد شود.

به طور کلی تمامی موارد گفته شده در جهت حفظ پاکیزگی و مراقبت از ماشین‌ظرفشویی و در نتیجه افزایش طول عمر دستگاه است.

سخن پایانی درباره‌ی بوی بد ماشین‌ظرفشویی

همان‌طور که مشاهده کردید علت اصلی بوی بد ماشین‌ظرفشویی عدم نظافت اصولی و روتین دستگاه است. محیط داخلی دستگاه مثل دیواره‌ها، جداره‌ها، ریل‌ها، سبدها و دیگر موارد، همگی در معرض آلودگی و رسوب میکروب‌ها هستند. به همین دلیل حتی اگر با بوی بد نیز مواجه نشده‌اید بهتر است یک برنامه روتین برای نظافت دستگاه خود داشته باشید. همان‌طور که مشاهده کردید و گفته شد پیدا کردن منبع بوی بد و رفع آن کار سختی نیست و شما میتوانید به راحتی آن را انجام دهید. اما اگر به دلیل مشغله فرصت اینکار را ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم از تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید و یک برنامه سرویس‌دهی و پاکسازی برای ماشین‌ظرفشویی خود داشته باشید.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *