نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
شارژ گاز یخچال فریزر
زمان مطالعه: 8 دقیقه

قیمت شارژ گاز یخچال فریزر و نحوه شارژ آن

کارکرد گاز در یخچال فریزر چیست؟

برای پی بردن به علائم کمبود گاز در یخچال فریزر، ابتدا باید با عملکرد و وظیفه آن آشنا شویم. باکتری‌ها در دماهای زیر ۵ درجه سانتی‌گراد قادر به فعالیت و فاسد کردن مواد غذایی نیستند، بنابراین یخچال ما باید بتواند دمای داخل محیط یخچال را همواره زیر ۵ درجه و در حوالی ۴ درجه سانتی‌گراد حفظ کند. دمای یخچال فریزر نیز به منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. موتور یخچال برای کاهش دما و خنک کردن محیط داخل، از نوعی گاز استفاده می‌کند.
یک گاز (برای مثال آمونیاک، فریون یا ایزوبوتان) به‌عنوان مبرد (خنک‌کننده) در محیط یخچال و در بدنه آن در حرکت است. نیروی موردنیاز برای حرکت این گاز را موتور تأمین می‌کند و این گاز با گردش خود به دور مواد غذایی، گرمای آن‌ها را گرفته و تبخیر می‌کند. مبرد در طول حرکت خود در بدنه یخچال و به دور مواد، دائم از گاز به مایع و برعکس، تغییر حالت می‌دهد تا بتواند گرمای مواد غذایی را گرفته و به بیرون یخچال منتقل کند.
لازم به ذکر است که به دلایل زیست محیطی، گازهایی مانند آمونیاک و فریون ۱۲ جای خود را به گازهای مبردی مانند R22، R407، R600 و R134 داده‌اند. حال اگر این فرآیند به مشکل بربخورد، تأثیر مستقیم و واضح خود را بر دمای داخل یخچال خواهد گذاشت. شما با باز کردن در یخچال به‌راحتی متوجه خواهید شد که دما بالاتر از حد نرمال و همیشگی خود است و در این بین، مشکلی وجود دارد.
قبل از شک کردن به کارکرد موتور، بهتر است عملکرد گاز یخچال و شارژ گاز یخچال فریزر را مورد بررسی قرار دهید؛ اما از کجا متوجه شویم که شارژ گاز یخچال فریزر ما کم شده است؟ علائم کمبود شارژ گاز یخچال فریزر یا خالی شدن آن، در چه قالب‌هایی ظاهر می‌شوند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

انواع گازهای خنک‌کننده یخچال فریزر

گاز خنک کننده یخچال یا همان گاز مبرد جزء اصلی‌ترین بخش‌های سیستم خنک کننده، وسایل برودتی و سیستم‌های سرمایشی محسوب می‌شود. این گاز با عبور از یک سیکل تبادل حرارت، حرارت را از داخل یخچال جذب کرده و آن را به بیرون منتقل می‌کند و در نتیجه دمای داخل دستگاه کاهش می‌یابد. در واقع گاز خنک کننده با ایجاد تغییرات در فشار و دما، حرارت را از داخل یخچال به محیط خارجی منتقل می‌کند. این گاز دارای انواع مختلفی است که با توجه به نوع دستگاه از آن استفاده می‌شود که در ادامه به صورت مختصر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

گاز مبرد R600A

این گاز  که به گاز فندک معروف است، جزء هیدروکربن هاست و در دسته گازهای متان قرار دارد. هزینه تولید این گاز نسبت به گازهای دیگر کمتر است و به دلیل کم دردسر بودن محبوبیت زیادی در بین تعمیرکاران یخچال دارد. از دیگر مزایای این گاز این است که نسبت به گازهای دیگر آسیب کمتری به انسان و محیط زیست وارد می‌کند و درصد سمی بودنش پایین‌تر است. اما در مقابل این مزایا بزرگترین عیب این گاز قابلیت اشتعال بالا آن است که می‌تواند به شدت خطرناک باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگز گاز مصرفی یخچال و فریزر شما از این نوع گاز است حتما از نیروی متخصص برای شارژ آن استفاده کنید 

گاز مبرد  R134A

این گاز به عنوان جایگزین گازR12  وارد صنعت یخچال سازی شد. کیفیت بالای این محصول باعث شده است که این گاز به عنوان بهترین گاز مبرد معرفی شود و در سیستم سرماساز وسایلی مانند یخچال، فریزر و کولر گازی استفاده شود. از طرفی این گاز اثر گلخانه‌ای کمتری نسبت به گازهای دیگر دارد و در واقع اثر کمتری در گرم‌شدن جو تغییرات اقلیمی دارد. همچنین این گاز علاوه بر پایداری شیمیایی در تماس با فلزات، بازدهی مطلوبی نیز دارد.

گاز مبردR290 

این گاز که با نام پروپان نیز شناخته می‌شود، از دیگر گازهای خنک کننده است. از ویژگی‌های این گاز می‌توان به انرژی مصرفی پایین اشاره کرد. همچنین اثر گلخانه‌ای این گاز نیز پایین است. با توجه به سازگاری بالای این گاز احتمال ایجاد تغییرات شیمیایی در سیستم کاهش می‌یابد. اما از طرفی این گاز نیز ماهیت اشتعال دارد و بهتر است به هنگام شارژ گاز یخچال با این گاز از نیروی با تجربه ومتخصص استفاده شود.

گاز مبردR410A 

این گاز که جایگزینی برای R22هستش به دلیل ترکیب چند گاز حتما باید به صورت مایع شارژ شود. این گاز ترکیب مساوی از دو گاز R32,R35  هست. افرادی که با گاز یخچال آشنایی دارند قطعا نام این گاز را شنیده‌اند.

گاز مبردR404a 

این گاز نیز در لیست بهترین گازهای مبرد یخچال و فریزر قرار دارد و برای دمای پایین و متوسط کاربرد دارد. البته این گاز به دلیل ویژگی‌های خاص در سیستم‌های برودتی کارخانه‌ها، سردخانه‌های متحرک و فروشگاه‌های بزرگ کاربرد دارد.

گاز مبردR507 

این گاز نیز یک جایگزین برای گازR22 هستش. این گاز در سیستم‌های خنک کننده با فشار بالا و پایین، از جمله سیستم‌ها و تجهیزات خنک‌کننده صنعتی و تجاری کاربرد دارد. این گاز به دلیل ترکیباتی که دارد، حداکثر عملکرد را در سیستم‌های صنعتی داراست.

از کجا بفهمیم که گاز یخچال ما کم شده؟ علائم کمبود گاز یخچال فریزر

قیمت شارژ گاز یخچال فریزر

اگر گاز یخچال کم شود، دمای محیط داخلی یخچال افزایش پیدا خواهد کرد. در صورت افزایش دمای محیط داخل یخچال و فریزر، مواد غذایی شما رو به فاسد شدن خواهند رفت؛ بنابراین باید فکری به حال این قضیه کرد.
قبل از بررسی نحوه تست شارژ گاز یخچال فریزر باید به این نکته اشاره کرده که برخلاف تصور رایج، شارژ گاز یخچال فریزر با باز ماندن درب آن یا بالا رفتن عمر یخچال خالی نمی‌شود. دلیل این موضوع این است که گاز یخچال داخل لوله‌هایی است که در بدنه یخچال تعبیه شده و به دور آن پیچیده شده‌اند و این گاز در صورت باز ماندن درب یا استهلاک موتور، به هیچ عنوان خالی نخواهد شد. گاز یخچال تنها در صورت وجود نشتی خالی می‌شود.
در حالت طور، خالی شدن گاز یخچال فریزر را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • بروز نشتی در کندانسور
  • ایجاد نشتی در اواپراتور
  • بروز نشتی در خطوط لوله
  • بروز مشکل در کمپرسور یخچال

بهتر است تشخیص دقیق و صحیح کم شدن شارژ گاز یخچال فریزر و دلایل این اتفاق، توسط یک تکنسین ماهر و کاربلد اتفاق بیفتد؛ اما در حالت کلی، تست نشت گاز یخچال فریزر به شرح زیر خواهد بود:

  • هنگامی که گاز یخچال نشت کند، فشار گاز و قدرت خنک‌کنندگی آن در لوله‌ها کم می‌شود. در پی این اتفاق، محیط داخل یخچال به‌خوبی خنک نمی‌شود و در نتیجه، موتور یخچال یکسره کار می‌کند تا دمای محیط داخلی، بالاتر نرود. زمانی که موتور یخچالتان اتومات نکرد و ابتدای اواپراتور برفک زد، به نشت گاز یخچال خود شک کنید.
  •  اگر متوجه شدید که بوی محیط داخل یخچال عوض شده است، به نشت گاز شک کنید. ترکیبات گاز یخچال بویی شبیه به بوی فساد مواد غذایی دارد.
  •  اگر بخش پایینی کندانسور یخچال خنک بوده و گرمایی نداشته باشد، نشان از کمبود گاز و خالی شدن گاز مبرد است.
  • اگر نشت گاز زیاد و شدید باشد، گاز یخچال کاملاً خالی خواهد شد. در ادامه و با کارکرد یکسره موتور، لوله‌های اواپراتور و لوله برگشت گاز به کمپرسور گرم می‌شود. اگر دیر متوجه این اتفاق شوید، احتمالاً آسیب جدی به موتور و کمپرسور یخچالتان وارد آمده و صدای کارکردن آن‌ها عوض خواهد شد.

شارژ گاز یخچال سایدبای‌ساید

باتوجه به این که جابه‌جایی یخچال‌های سایدبای‌ساید سخت است، بهتراست اگر این یخچال‌ها نیاز به شارژ گاز مبرد داشتن، اینکار در محل انجام شود. همچنین یخچال و فریزر ساید‌بای‌ساید به دلیل پیچیدگی موتور بهتر است حتما توسط افراد ماهر و با تجربه چک و تعمیر شود. در واقع شارژ گاز یخچال سایدبای‌ساید فرآیند تخصصی است که نیازمند دانش فنی و تجربه تعمیرکارات متخصص در این زمینه می‌باشد. این فرآیند شامل تخمیر گاز قدیمی، افزودن گاز جدید به سیستم خنک کننده و تنظیم فشار و دما است. تعمیرکاران تخصصی با داشتن تجهیزات و ابزارهای خاص و مناسب از جمله منابع گاز معتبر و آزمایش‌های تخصصی برای اندازه‌گیری فشار و دما، به شارژ دقیق گاز پرداخته و تضمین می‌کنند که یخچال به طور صحیح عمل می‌کند و عمر مفید آن حفظ می‌شود.

مراحل شارژ گاز یخچال فریزر

با توجه به علائم و نشانه‌های ذکرشده، اگر به نشتی گاز در یخچال خود شک کردید، بهتر است با یک تکنسین ماهر تماس برقرار کنید و یخچال را از برق بکشید. برای این کار می‌توانید به پرسنل و تعمیرکاران ماهر در نمایندگی‌های تعمیرات یخچال آاگ و تعمیرات یخچال جنرال الکتریک اعتماد کنید.
پس از تشخیص نشتی گاز و برطرف کردن این مشکل، باید به فکر شارژ کردن گاز یخچال فریزر خود باشید. شارژ گاز یخچال فریزر شامل روش‌ها و مراحل مشخصی است که در ادامه توضیح داده خواهند شد. شارژ گاز یخچال فریزر با توجه به برند و مدل یخچال شما و گازی که توسط کارخانه انتخاب شده است، انجام خواهد شد. دو نمونه از گازهایی که در اکثر یخچال‌ها و فریزرهای امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گازهای R600a و R134a هستند.
مراحل شارژ کردن یخچال فریزر شامل پیدا کردن علت نشتی و پر کردن مخزن گاز یخچال با توجه به دفترچه راهنما است. پس از شارژ شدن گاز، یخچال را چند ساعتی به برق نزنید. پس از گذشت چند ساعت یخچال را به برق زده و عملکرد و صدای آن را به‌دقت نظاره کنید.

تعمیر نشتی گاز یخچال

تعمیر و شارژ گاز یخچال فریزر

شارژ گاز یخچال با گاز R600a و شارژ گاز یخچال با گاز R134a باید توسط یک تعمیرکار ماهر انجام شود. چرا که علت خالی شدن یا کم شدن شارژ گاز یخچال فریزر، بروز نشتی در مدار یا خرابی یک قطعه است. بنابراین قبل از شارژ کردن گاز یخچال، باید علت نشتی پیدا و مرتفع شود. تعمیر مشکل نشتی گاز در خانه شما انجام می‌شود. برای این کار می‌توانید با تعمیرکاران نمایندگی‌های مجازی مانند نمایندگی تعمیرات یخچال مابه یا تعمیرات یخچال وایت هاوس تماس بگیرید.

علت برفک زدن لوله‌های پشت یخچال

یخ‌زدن لوله های پشت یخچال و فریزر یا همان لوله‌های اواپراتور یکی از مشکلات رایج در یخچال و فریزر است. بروز این مشکل می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد که در ادامه گفته شده است:

۱-خرابی یکی از اجزای سیستم دیفراست یخچال(سیستم یخ‌زدایی)

۲-وجود نشتی کوچک در لوله‌ها و خروج گاز مبرد

۳-باز و بسته کردن زیاد درب یخچال

۴- خرابی لاستیک درب یخچال و شل یا پارگی آن

۵-تنظیم نبودن دما یا تغییر ناگهانی آن

۶-کثیف بودن اواپراتورها

همه‌ی این عوامل می‌توانند سبب یخ‌‌زدگی لوله‌ها شوند. برای تشخیص درست علت این مشکل بهتراست از یک تکنسین متخصص درخواست کرده تا یخچال شما را عیب‌یابی کند و تعمیرات لازم مثل تعویض قطعه, شارژ گاز مبرد و …. انجام دهد.

شارژ گاز یخچال در محل

یخچال و فریزر جزء لوازمی هستند که در صورت خرابی نمی‌توان به راحتی آن‌ها را جابه‌جا کرد و برای عیب‌یابی و تعمیر نزد متخصص برد. علاوه بر بحث جابه‌جایی هزینه و وقت زیادی نیز برای اینکار باید صرف کرد. بنابراین بهترین و کاربردی‌ترین راه حل در این قبیل مشکلات تماس با مراکز مطمئن و درخواست تکنسین متخصص است. تعمیرکاران مجرب شرکت پارسا سرویس بعد از حضور در محل، در قدم اول اقدام به عیب‌یابی دستگاه می‌کنند. در صورتی که تشخیص دهند مقدار گاز در لوله‎های کندانسور کافی نیست، به وسیله دستگاه‌های الکتریکی نشتی را تشخیص داده و آن را رفع میکنند. سپس طبق مراحل گفته شده هوای داخل لوله را تخلیه کرده و آن را شستشو می‌کنند. سپس با توجه به نوع یخچال و فریزر گاز مورد نیاز را داخل لوله‌ها پر میکنند. مرحله آخر اندازه‌گیری میزان گاز یخچال است که بسیار مهم است زیرا زیاد بودن گاز یخچال موجب مشکلات متعددی از جمله خرابی برخی قطعات دستگاه خواهد شد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم حتما برای تعمیر یخچال و فریزر خود از تعمیرکاران مجرب و متخصص استفاده کنید تا مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی نشوید.

قیمت گاز یخچال

قیمت شارژ گاز یخچال به عوامل متعددی مثل نوع برند و نوع یخچال بستگی دارد. میزان هزینه برای تعمیر یخچال‌های ایرانی کمتر از هزینه تعمیر یخچال‌های خارجی است. از طرفی هزینه تعمیر یخچال‌های ساید و دوقلو بیشتر از یخچال‌های معمولی است. یخچال‌های صنعتی نیز هزینه تعمیر بیشتری نسبت به سایر یخچال‌ها دارند.همین‌طور فرآیند شارژ گاز یخچال دارای مراحل متعددی است که شامل موارد زیر است.

۱-ایجاد خلاء و خالی‌کردن هوای داخل سیکل توسط دستگاه وکیوم

۲-شستشو لوله کندانسور و اواپراتور

۳-اندازه‌گیری میزان گاز ورودی

درصورت عدم انجام هریک از این موارد ممکن است دستگاه شما دچار مشکل شود و از طول عمر آن کاسته شود.همان‌طور که مشاهده کردید قیمت شارژ گاز یخچال در محل به عوامل زیادی وابسته است. بنابراین قیمت‌ها را با توجه به نوع گاز مصرفی و انجام تمامی خدمات مقایسه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد شارژ گاز یخچال فریزر صحبت کردیم و از نزدیک با کم و کیف این پروسه آشنا شدیم. متوجه شدیم که بالا رفتن دمای محیط داخل یخچال، استشمام بوی فساد مواد غذایی، یکسره شدن کارکرد موتور و خنک بودن کندانسور، از علائم کم شدن یا نشت گاز مبرد یخچال است. همچنین با فرآیند پیدا کردن علت نشتی و شارژ گاز یخچال فریزر آشنا شدیم. اگر متوجه علائم نشتی یا خالی شدن شارژ گاز یخچال فریزر شدید، با تکنسین‌های مجاز تماس بگیرید.

پرسش‌های متداول درباره‌ی شارژ گاز یخچال فریزر

بعد از شارژ گاز یخچال چه باید کرد؟‌ 

بعد از تمام شدن شارژ گاز یخچال، دستگاه ممکن است به مدت ۱۰ الی ۱۴ ساعت به طور مداوم کار کند و جای نگرانی نیست. اما اگر زمان مداوم کار کردن یخچال بیش از ۱۵ ساعت شد، گاز یخچال باید مجدد بررسی شود.

علت خالی شدن گاز یخچال چیست؟ 

ممکن است هنگام تمیز کردن یا جابه‌جایی یخچال و فریزر سوراخ‌های ریزی در قسمت کندانسور به وجودبیاید. که همین سوراخ‌های ریز سبب نشتی گاز یخچال و فریزر خواهند شد. البته ممکن است این نشتی ممکن است ماه‌ها و یا حتی سال‌ها طول بکشد.

چطور بفهمیم که گاز یخچال کم است؟

 در صورت بروز این نشانه‌ها می‌توان نتیجه گرفت که گاز یخچال کم است: فریز سرد و یخچال گرم، یکسره کار کردن موتور یخچال بدون تولید سرما، گرم بودن فریزر و یخچال باهم، فاصله زمانی کار کردن موتور یخچال(زمان استراحت) کم شده است.

علت کار کردن یکسره موتور یخچال کم بودن گاز است؟ 

کم بودن گاز یکی از دلایل کارکردن مداوم موتور یخچال است. یکسره کارکردن موتور یخچال و فریزر علل مختلفی دارد.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *