021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1

قیمت شارژ گاز یخچال فریزر و نحوه شارژ آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در این مقاله قصد داریم در مورد شارژ گاز یخچال فریزر صحبت کنیم و از نزدیک با مفهوم گاز یخچال فریزی، کارکرد گاز یخچال فریزر، علائم کم شدن گاز یخچال فریزر، مراحل شارژ گاز یخچال فریزر و هزینه‌های مربوط به شارژ کردن گاز یخچال فریزر آشنا شویم. همان‌طور که می‌دانید، یخچال‌های فریزر همگی با گاز کار می‌کنند و همانند کولرها و اسپلیت‌ها گازی، عمل خنک کردن محیط را با استفاده از چرخش گاز خنک‌کننده انجام می‌دهند. وجود یک یخچال فریزر که به‌صورت صحیح کار می‌کند، این روزها از اوجب واجبات هر خانه‌ای است؛ بنابراین اگر با مشکلات رایج یخچال‌ها و فریزرها آشنایی داشته باشیم، در هنگام بروز مشکل، عکس‌العمل بهتری از خود نشان داده و راحت‌تر به وجود مشکل در کارکرد یخچال پی می‌بریم. یکی از مشکلات رایج و بزرگی که برای یخچال‌های فریزر اتفاق می‌افتد، کم شدن یا خالی شدن شارژ گاز یخچال فریزر است. اگر به دنبال اطلاعات کافی در مورد کارکرد گاز در یخچال فریزر، علائم کمبود گاز در آن و روش‌های مختلف شارژ کردن گاز یخچال فریزر می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

شارژ گاز یخچال فریزر
عناوین اصلی این مقاله

کارکرد گاز در یخچال فریزر چیست؟

برای پی بردن به علائم کمبود گاز در یخچال فریزر، ابتدا باید با عملکرد و وظیفه آن آشنا شویم. باکتری‌ها در دماهای زیر ۵ درجه سانتی‌گراد قادر به فعالیت و فاسد کردن مواد غذایی نیستند، بنابراین یخچال ما باید بتواند دمای داخل محیط یخچال را همواره زیر ۵ درجه و در حوالی ۴ درجه سانتی‌گراد حفظ کند. دمای یخچال فریزر نیز به منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. موتور یخچال برای کاهش دما و خنک کردن محیط داخل، از نوعی گاز استفاده می‌کند.
یک گاز (برای مثال آمونیاک، فریون یا ایزوبوتان) به‌عنوان مبرد (خنک‌کننده) در محیط یخچال و در بدنه آن در حرکت است. نیروی موردنیاز برای حرکت این گاز را موتور تأمین می‌کند و این گاز با گردش خود به دور مواد غذایی، گرمای آن‌ها را گرفته و تبخیر می‌کند. مبرد در طول حرکت خود در بدنه یخچال و به دور مواد، دائم از گاز به مایع و برعکس، تغییر حالت می‌دهد تا بتواند گرمای مواد غذایی را گرفته و به بیرون یخچال منتقل کند.
لازم به ذکر است که به دلایل زیست محیطی، گازهایی مانند آمونیاک و فریون ۱۲ جای خود را به گازهای مبردی مانند R22، R407، R600 و R134 داده‌اند. حال اگر این فرآیند به مشکل بربخورد، تأثیر مستقیم و واضح خود را بر دمای داخل یخچال خواهد گذاشت. شما با باز کردن در یخچال به‌راحتی متوجه خواهید شد که دما بالاتر از حد نرمال و همیشگی خود است و در این بین، مشکلی وجود دارد.
قبل از شک کردن به کارکرد موتور، بهتر است عملکرد گاز یخچال و شارژ گاز یخچال فریزر را مورد بررسی قرار دهید؛ اما از کجا متوجه شویم که شارژ گاز یخچال فریزر ما کم شده است؟ علائم کمبود شارژ گاز یخچال فریزر یا خالی شدن آن، در چه قالب‌هایی ظاهر می‌شوند؟ در ادامه با ما همراه باشید.

از کجا بفهمیم که گاز یخچال ما کم شده؟ علائم کمبود گاز یخچال فریزر

قیمت شارژ گاز یخچال فریزر

 

اگر گاز یخچال کم شود، دمای محیط داخلی یخچال افزایش پیدا خواهد کرد. در صورت افزایش دمای محیط داخل یخچال و فریزر، مواد غذایی شما رو به فاسد شدن خواهند رفت؛ بنابراین باید فکری به حال این قضیه کرد.
قبل از بررسی نحوه تست شارژ گاز یخچال فریزر باید به این نکته اشاره کرده که برخلاف تصور رایج، شارژ گاز یخچال فریزر با باز ماندن درب آن یا بالا رفتن عمر یخچال خالی نمی‌شود. دلیل این موضوع این است که گاز یخچال داخل لوله‌هایی است که در بدنه یخچال تعبیه شده و به دور آن پیچیده شده‌اند و این گاز در صورت باز ماندن درب یا استهلاک موتور، به هیچ عنوان خالی نخواهد شد. گاز یخچال تنها در صورت وجود نشتی خالی می‌شود.
در حالت طور، خالی شدن گاز یخچال فریزر را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • بروز نشتی در کندانسور
  • ایجاد نشتی در اواپراتور
  • بروز نشتی در خطوط لوله
  • بروز مشکل در کمپرسور یخچال

 

بهتر است تشخیص دقیق و صحیح کم شدن شارژ گاز یخچال فریزر و دلایل این اتفاق، توسط یک تکنسین ماهر و کاربلد اتفاق بیفتد؛ اما در حالت کلی، تست نشت گاز یخچال فریزر به شرح زیر خواهد بود:

  • هنگامی که گاز یخچال نشت کند، فشار گاز و قدرت خنک‌کنندگی آن در لوله‌ها کم می‌شود. در پی این اتفاق، محیط داخل یخچال به‌خوبی خنک نمی‌شود و در نتیجه، موتور یخچال یکسره کار می‌کند تا دمای محیط داخلی، بالاتر نرود. زمانی که موتور یخچالتان اتومات نکرد و ابتدای اواپراتور برفک زد، به نشت گاز یخچال خود شک کنید.
  •  اگر متوجه شدید که بوی محیط داخل یخچال عوض شده است، به نشت گاز شک کنید. ترکیبات گاز یخچال بویی شبیه به بوی فساد مواد غذایی دارد.
  •  اگر بخش پایینی کندانسور یخچال خنک بوده و گرمایی نداشته باشد، نشان از کمبود گاز و خالی شدن گاز مبرد است.
  • اگر نشت گاز زیاد و شدید باشد، گاز یخچال کاملاً خالی خواهد شد. در ادامه و با کارکرد یکسره موتور، لوله‌های اواپراتور و لوله برگشت گاز به کمپرسور گرم می‌شود. اگر دیر متوجه این اتفاق شوید، احتمالاً آسیب جدی به موتور و کمپرسور یخچالتان وارد آمده و صدای کارکردن آن‌ها عوض خواهد شد.

مراحل شارژ گاز یخچال فریزر

با توجه به علائم و نشانه‌های ذکرشده، اگر به نشتی گاز در یخچال خود شک کردید، بهتر است با یک تکنسین ماهر تماس برقرار کنید و یخچال را از برق بکشید. برای این کار می‌توانید به پرسنل و تعمیرکاران ماهر در نمایندگی‌های تعمیرات یخچال آاگ و تعمیرات یخچال جنرال الکتریک اعتماد کنید.
پس از تشخیص نشتی گاز و برطرف کردن این مشکل، باید به فکر شارژ کردن گاز یخچال فریزر خود باشید. شارژ گاز یخچال فریزر شامل روش‌ها و مراحل مشخصی است که در ادامه توضیح داده خواهند شد. شارژ گاز یخچال فریزر با توجه به برند و مدل یخچال شما و گازی که توسط کارخانه انتخاب شده است، انجام خواهد شد. دو نمونه از گازهایی که در اکثر یخچال‌ها و فریزرهای امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گازهای R600a و R134a هستند.
مراحل شارژ کردن یخچال فریزر شامل پیدا کردن علت نشتی و پر کردن مخزن گاز یخچال با توجه به دفترچه راهنما است. پس از شارژ شدن گاز، یخچال را چند ساعتی به برق نزنید. پس از گذشت چند ساعت یخچال را به برق زده و عملکرد و صدای آن را به‌دقت نظاره کنید.

تعمیر نشتی گاز یخچال

تعمیر و شارژ گاز یخچال فریزر

شارژ گاز یخچال با گاز R600a و شارژ گاز یخچال با گاز R134a باید توسط یک تعمیرکار ماهر انجام شود. چرا که علت خالی شدن یا کم شدن شارژ گاز یخچال فریزر، بروز نشتی در مدار یا خرابی یک قطعه است. بنابراین قبل از شارژ کردن گاز یخچال، باید علت نشتی پیدا و مرتفع شود. تعمیر مشکل نشتی گاز در خانه شما انجام می‌شود. برای این کار می‌توانید با تعمیرکاران نمایندگی‌های مجازی مانند نمایندگی تعمیرات یخچال مابه یا تعمیرات یخچال وایت هاوس تماس بگیرید.

هزینه شارژ گاز یخچال فریزر

تعیین یک عدد به‌عنوان قیمت شارژ گاز یخچال فریزر عملی نیست، چرا که هزینه شارژ گاز یخچال فریزر شما با هزینه‌های پیدا کردن علت نشتی و نوع گازی که باید در مخزن یخچال شارژ شود، مرتبط خواهد بود. برای استعلام آخرین قیمت شارژ یخچال فریزر با نمایندگی‌ها و تعمیرگاه‌های مجاز نامبرده‌ شده تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد شارژ گاز یخچال فریزر صحبت کردیم و از نزدیک با کم و کیف این پروسه آشنا شدیم. متوجه شدیم که بالا رفتن دمای محیط داخل یخچال، استشمام بوی فساد مواد غذایی، یکسره شدن کارکرد موتور و خنک بودن کندانسور، از علائم کم شدن یا نشت گاز مبرد یخچال است. همچنین با فرآیند پیدا کردن علت نشتی و شارژ گاز یخچال فریزر آشنا شدیم. اگر متوجه علائم نشتی یا خالی شدن شارژ گاز یخچال فریزر شدید، با تکنسین‌های مجاز تماس بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *