نمایندگی پارسا سرویس

جنرال الکتریک – آاگ – مابه

021-۵۴۴۱۲۱۰۰

8 صبح الی 19

Untitled-1
باقی ماندن آب در لباسشویی
زمان مطالعه: 8 دقیقه

دلایل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی چیست؟ (همراه راه‌حل)

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی چیست؟

ماشین‌های لباسشویی وظیفه مهم شستن و خشک‌کردن لباس‌ها، پتوها، ملافه‌ها، پرده‌ها و … را برعهده دارد و در مدت زمان اندک و با مصرف بهینه آب و مواد شوینده، تمام لباس‌ها و پارچه‌های کثیف ما را شستشو می‌دهد.

نکات طلایی و مهمی برای استفاده بهینه از ماشین لباسشویی وجود دارد که عمر قطعات اصلی و مصرفی ماشین لباسشویی را افزایش می‌دهند؛ اما برخی مشکلات در هر صورت روزی به سراغ ما خواهند آمد. یکی از خرابی های رایج ماشین لباسشویی که بین تمام برندهای مختلف مشترک است، جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش و روشن است. علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی چیست؟ راه‌حل برطرف کردن مشکل جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی چیست؟ آیا به وجود تعمیرکار نیاز دارید؟

در ادامه با تمام دلایل ریز و درشتی که منجر به جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش و روشن می‌شوند آشنا خواهیم شد. جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی مشکلات زیادی را به همراه دارد. برای مثال در صورت جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی درب آن باز نمی‌شود و امکان خارج کردن لباس‌ها را از ما می‌گیرد.

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی بعد از اتمام کار

اگر بعد از اتمام چرخه شستشو شاهد جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی هستید، باید به دنبال رفع مشکل در شیر برقی یا مسیر آب خروجی ماشین لباسشویی به سمت فاضلاب منزل باشید.

 • اگر آب جمع شده در داخل دیگ ماشین لباسشویی تمیز است، مشکل از شیر برق یا همان شیر الکتریکی است و باید تعویض شود.
 • اگر آب جمع شده در داخل دیگ ماشین لباسشویی کثیف است، علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی مشکل در تخلیه آب خروجی به سمت فاضلاب است.

شیر برقی به نوعی از شیر قطع کن و وصل کن گفته می‌شود که در داخل ماشین لباسشویی به کار گرفته می‌شود و وظیفه آن قطع و وصل کردن جریان آب ورودی و خروجی ماشین لباسشویی است. زمانی که میزان آب واردشده به داخل دیگ ماشین لباسشویی به حد نرمال می‌رسد، این شیر عمل کرده و مسیر ورود آب را می‌بندد. در صورت بروز مشکل در ماشین لباسشویی آاک خود ، می‌توانید به نمایندگی ماشین لباسشویی آاگ مراجعه کنید.

مشکلات احتمالی که موجب جمع شدن آب در ماشین لباس‌شویی می‌شوند

مشکل احتمالی

راه حل

جمع شدن آب در ماشین لباس‌شویی بعد از اتمام کار

اگر آب جمع‌شده در ماشین تمیز باشد مشکل از شیر برق است، اما اگر آب کثیف باشد مشکل از تخلیه آب خروجی به سمت فاضلاب است.

جمع شدن آب در ماشین لباس‌شویی در انتهای یا اواسط برنامه شستشو

اختلال در کارکرد صحیح پمپ تخلیه

معیوب شدن شیر برق

مسدود شدن محل خروجی آب به سمت فاضلاب

انسداد خرطومی زیر دیگ

اختلال در کارکرد پروانه پمپ

جمع شدن آب در ماشین لباس‌شویی خاموش

اختلال در عملکرد شیر برق

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی در انتهای برنامه یا در اواسط برنامه شستشو

علت اول: اختلال در کارکرد صحیح پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

یکی از رایج‌ترین و محتمل‌ترین علت‌هایی که منجر به جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی می‌شود، خراب شدن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است. پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بنابه دلایل زیر می‌تواند به مشکل خورده و باعث جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی شود:

 • مسدود شدن پمپ تخلیه به دلیل کارکرد بالا و تجمع پرز، مو و آلودگی‌های لباس‌های مختلف در داخل آن
 • ایراد پیدا کردن تایمر یا همان برد کنترل لباسشویی؛ پمپ تخلیه فرامین خود را از برد می‌گیرد.
 • خرابی پروانه‌ها یا موتور پمپ

مشکلات پمپ تخلیه باید به‌صورت تخصصی بررسی شود. اگر مشکل قابل‌حل باشد، پمپ تخلیه تعمیر خواهد شد، در غیر این صورت، پمپ تخلیه باید تعویض شود. برای بررسی مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی الکترولوکس خود ،  می‌توانید با نمایندگی ماشین لباسشویی الکترولوکس در تماس بوده و از تجربیات، مشاوره‌ها و خدمات تعمیر تخصصی این نمایندگی بهره‌مند شوید.

علت دوم: معیوب شدن شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر برقی ماشین لباسشویی

همان‌طور که توضیح داده شد، وظیفه قطع و وصل کردن مسیر ورودی آب به ماشین لباسشویی و بررسی میزان آب واردشده به داخل دیگ، برعهده شیر برقی است. اگر با فشردن دکمه Start شاهد این موضوع هستید که آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نمی‌شود، باید به دنبال برطرف کردن مشکلات ذکرشده برای شیر برقی باشید.

علت سوم: مسدود شدن محل خروجی آب به سمت فاضلاب منزل

شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را بررسی کنید، فیلترها را بازبینی کنید و لوله فاضلاب منزل را مورد بررسی قرار دهید. یکی از دلایل ساده و پیش پا افتاده که منجر به جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی می‌شود، مسدود شدن مسیر آب خروجی ماشین لباسشویی به سمت فاضلاب منزل است.

شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی در پشت آن قرار دارد. طول این شلنگ باید ۷ الی ۸ متر باشد (بدون تاخوردگی و بدون ترک و سوراخ) و تا نصف ارتفاع دستگاه از سطح زمین فاصله داشته باشد تا بتواند عمل تخلیه را به‌صورت صحیح انجام دهد. گاهی ممکن است این شلنگ از سرجای خود تکان خورده و خارج شده باشد. با جا زدن شلنگ مشکل برطرف خواهد شد.

مسدود شدن محل خروجی آب به سمت فاضلاب منزل

فیلتر ماشین لباسشویی نیز می‌تواند مسیر خروجی آب به سمت فاضلاب را مسدود کرده و منجر به جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی شود. کثیف شدن بیش از حد فیلتر منجر به انسداد مسیر آب می‌شود. فیلتر را بررسی کرده و در صورت نیاز، تعویض کنید.

فیلتر ماشین لباسشویی

علت چهارم: خرطومی زیر دیگ ماشین لباسشویی

خرطومی ماشین لباسشویی

انسداد خرطومی زیر دیگ ماشین لباسشویی یکی دیگر از دلایل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی است. مسیر خرطومی را با دست بررسی کنید و اگر گرفتگی دارد، آن را مرتفع کنید. خرطومی زیر دیگ در اثر رسوب و آلودگی مستعد مسدود شدن است.

علت پنجم: اختلال در کارکرد پروانه پمپ ماشین لباسشویی

اختلال در کارکرد پروانه پمپ ماشین لباسشویی

اجسام سخت و درشتی مانند پوست پسته، هسته میوه، دکمه لباس، زیپ، دوخت پرده، کش پول و هر وسیله دیگری که در جیب لباس‌ها باقی مانده و وارد ماشین لباسشویی می‌شود، می‌تواند به پروانه پمپ ماشین لباسشویی آسیب وارد کند. آسیب دیدن این پروانه باعث جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی خواهد شد.

علت ششم : خرابی هیدروسنسور ماشین لباس‌شویی

هیدروستات قطعه‌ای کوچک در ماشین لباس‌شویی است که وظیفه‌ی کنترل میزان آب ورودی به ماشین لباس‌شویی را بر عهده دارد. در واقع این قطعه فرمان ورود آب و قطع آن را صادر می‌کند. این قطعه در قسمت پشت کنترل پنل یا در قسمت چاهک زیر دستگاه قرار دارد. در صورت خرابی این قطعه باید هر چه سریع‌تر برای تعویض آن اقدام شود، زیرا خرابی و اختلال در عملکرد این قطعه موجب مشکلات متعددی برای دستگاه خواهد شد.

علائم خرابی هیدروستات

همان‎طور که قبلا اشاره شد هیدروستات یک قطعه مهم در ماشین لباس‎شویی است که خرابی آن تاثیر زیادی در عملکرد دستگاه دارد و می‌تواند مشکلات متعددی را به وجود آورد. در ادامه برخی از علائمی که نشان دهنده خرابی هیدروستات هستند ذکر شده است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم با متخصصین و تعمیرکاران با تجربه تماس گرفته و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید زیرا در صورت انجام ندادن تعمیر به موقع این قطعه ممکن است مشکلات دیگری برای سایر قطعات نیز به وجود بیاید.

 • آبگیری انجام می‌شود اما بلافاصله و قبل از انجام مراحل شستشو تخلیه می‌شود
 • روشن نشدن موتور ماشین لباس‌شویی
 • عدم ورود آب به دیگ ماشین لباس‌شویی
 • نچرخیدن دیگ ماشین لباس‌شویی
 • پرشدن بیش از حد دیگ ماشین لباس‌شویی
 • نشتی آب و سرریز شدن آب از ماشین لباس‌شویی
 • کارنکرن دور خشک کن

دلایل خرابی هیدروستات

این قطعه برخلاف اندازه‌ی کوچکی که دارد، در عملکرد ماشین لباس‌شویی نقش بسزایی دارد و خراب شدن آن عملکرد دستگاه را به طور کامل مختل می‌کند. در ادامه به برخی دلایلی که باعث خرابی این قطعه می‌شوند به طور مختصر اشاره شده با ما همراه باشید.

 • فرسوده شدن قطعه هیدروستات
 • نوسانات مربوط به ولتاژ برق
 • استفاده بیش از حد از مواد شوینده و همچنین استفاده از مواد شوینده نامرغوب
 • خراب‌شدن پیچ تنظیم آب هیدروستات
 • پارگی دیافراگم
 • نفوذ آب

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش چیست؟

ماشین لباسشویی به این صورت طراحی شده است که مسیر آب ورودی به داخل ماشین لباسشویی همواره برقرار است؛ اما تا زمانی که شما برنامه شستشو را انتخاب نکرده و فرمان شروع به کار را صادر نکرده‌اید، هیچ آبی وارد ماشین لباسشویی نمی‌شود. دلیل این امر، بسته بودن شیر برقی ماشین لباسشویی است.

زمانی که شما برنامه شستشو را انتخاب کرده و دکمه Start را فشار می‌دهید، برد ماشین لباسشویی فرمان باز شدن شیر برقی را صادر می‌کند و آب وارد دیگ ماشین لباسشویی می‌شود. بنابراین اگر شاهد جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش و استندبای هستید، مشکل تماماً به عملکرد شیر برقی ماشین لباسشویی مرتبط خواهد بود.

البته اگر مسیر آب خروجی ماشین لباسشویی به سمت فاضلاب مسدود شده باشد نیز شاهد جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش خواهیم بود. همان‌طور که اشاره شد، اگر آب جمع شده تمیز باشد مشکل از شیر برقی و اگر آب جمع شده آلوده باشد مشکل در مسیر تخلیه و فاضلاب خواهد بود.

علت جمع‌شدن آب در لاستیک ماشین لباس‌شویی

باقی ماندن آب و جمع‌شدن آن در لاستیک ماشین لباس‌شویی از جمله مواردی است که اگر به آن رسیدگی نشود موجب مشکلات دیگری خواهد شد. جمع‌شدن آب در لاستیک می‌تواند به دلیل انسداد سوراخ های موجود در آن باشد. در لبه پایین لاستیک ماشین لباس‌شویی چند عدد سوراخ وجود دارد که در طول زمان به دلایلی مثل جرم‌گرفتن، گیرکردن اجزای ریز لباس و استفاده از مواد شوینده غیراستاندارد ممکن است مسدود شوند. در صورت رسوب و انسداد این سوراخ‌ها علاوه بر جمع شدن آب در لاستیک ماشین لباس‌شویی و عدم تخلیه آب مشکلاتی دیگری نیز مثل بوی بد در ماشین لباس‌شویی و لباس‌ها و همچنین سیاه شدن لاستیک و به مرور زمان پوسیدگی لاستیک اتفاق خواهد افتاد. برای جلوگیری از این موارد بهتر است بعد از هربار استفاده، از خالی شدن آب مطمئن شده و لاستیک ماشین لباس‌شویی را با پارچه خشک و تمیز کنید.

در هنگام جمع شدن آب در ماشین لباسشویی باید چه کاری انجام داد؟

اگر شاهد جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی خود هستید، می‌تواند با استفاده از درپوشی که در زیر ماشین لباسشویی تعبیه شده است، آب جمع شده را خارج کنید. این درپوش که در زیر ماشین لباسشویی قرار گرفته است به فیلتر پمپ تخلیه نیز معروف است و با استفاده از یک اهرم، تمام آب جمع شده در داخل ماشین لباسشویی را تخلیه می‌کند. پس از تخلیه، اهرم را به حالت اولیه خود برگردانید و درپوش را سرجای خود قرار دهید تا مسیر آب بسته شود.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش و روشن صحبت کردیم و تمام دلایلی را که می‌توانند منجر به این اتفاق شوند را مورد بررسی قرار دادیم. متوجه شدیم که علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی گاهی اوقات به مسائل ساده‌ای مانند خارج شدن و تا خوردن شلنگ تخلیه، مسدود شدن مسیر خروج آب، انسداد و گرفتگی در فاضلاب منزل و کثیف شدن فیلترهای ماشین لباسشویی برمی‌گردد که به راحتی قابل رفع هستند. در برخی موارد تخصصی‌تر، مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی می‌تواند به دلیل مشکلات پمپ تخلیه و پروانه پمپ ماشین لباسشویی باشد که نیاز به بررسی دقیق‌تری برای تعمیر یا تعویض قطعه خواهد داشت. اگر با مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی و مشکلات رایج دیگری دست‌وپنجه نرم می‌کنید، می‌توانید روی کمک مشاوران و تعمیرکاران متخصص ما در نمایندگی ماشین لباسشویی الکترولوکس و آاگ حساب کنید.

سوالات متداول

 1. علت جمع‌شدن آب در ماشین لباس‌شویی خاموش چیست؟

در صورت خرابی در تایمر یا شیر برق این اتفاق ممکن است رخ بدهد.

 1. علت جمع‌شدن آب و عدم تخلیه آن هنگامی که آب جمع‌شده در دیگ تمیز است؟

درصورتی که آب جمع شده در دیگ تمیز باشد مشکل از شیر برقی دستگاه است.

 1. علت جمع‌شدن آب و عدم تخلیه آن هنگامی که آب جمع‌شده کثیف است؟

در صورتی که آب جمع‌شده کثیف باشد ممکن است مشکل از انسداد لوله فاضلاب، پمپ یا شلنگ تخلیه باشد.

دیگر مقالات این دسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *